Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Lufta e trete dhe e 4 kete vite 2016-2017

 :: politika

Aller en bas

Lufta e trete dhe e 4 kete vite 2016-2017 Empty Lufta e trete dhe e 4 kete vite 2016-2017

Message  Perparimi Mer 9 Mar - 17:49

Ardhjen e Luftës së IV Botërore është shkencërisht e mundshme
 
burimi: http://french.ruvr.ru/2013_04_15/Lavenement-dune-quatrieme-Guerre-mondiale-est-scientifiquement-probable/
 
Pushim dhënë njerëzimit në mes të luftës botërore tretë dhe të katërt mund të të vijnë në një fund. Ky është përfundimi që është bërë nga
shkencëtarët nga Akademisë ruse të Shkencave Ushtarake, bazuar në teorinë e cikleve Kondratiev.
Sipas kësaj teorie zhvilluar nga ekonomisti sovjetik Nikolai Kondratiev - i quajtur edhe teorinë e valëve të gjata - një luftë e re botërore mund të fillojnë në dekadën e ardhshme, tha Sergei Malkov, anëtar i Akademisë së Shkencave Ushtarake dhe Universitetit Prof. Moscow. Me kërkesë të Zëri i Rusisë, profesor
paraqiti pikëpamjet e tij mbi outlooks botërore.
Sipas një pamje shumë të thjeshtuar të cikleve Kondratiev, periudhat e zhvillimit ekonomik të qytetërimeve moderne të fundit në mes të 40 dhe 60 vjet.
Nikolai Kondratiev identifikuar gjashtë cikle për periudhën historike nga 1803 në vitin 2060. Raundi i katërt zgjati nga fundi i Luftës së Dytë Botërore deri në gjysmën e parë të viteve tetëdhjetë. Ne jemi aktualisht në ciklin e pestë, sipas Kondratiev, duhet të përfundojë në vitin 2018. Përkrahësit e kësaj teorie të lidhur nga afër çdo cikli ekonomik të
niveli të veçantë të teknologjisë. mosha jonë karakterizohet nga zhvillimi i teknologjive të reja, telekomunikacionit dhe robotikë. Cikli i gjashtë duhet të shënohet nga një nano përparim dhe bioteknologjia, por edhe në inteligjencën artificiale dhe shkencës njohëse.
Por çdo cikël zhvillimi teknologjik është shoqëruar gjithmonë nga krizat dhe luftërat. Fundi i ciklit të tanishëm dhe kalimi në një fazë të re të zhvillimit teknologjik do të jetë në një kontekst të paqëndrueshmërisë politike dhe madje edhe një luftë të re botërore, thotë Sergei Malkov.
"Ne jemi duke kaluar një periudhë krize, depresioni, dhe kërkojnë mënyrë për të dalë. Në mënyrë të veçantë, duke u mbështetur në teknologjitë e reja që do të përzënë rritjen. E ashtuquajtura teknologji NBIC: nanoteknologji, bioteknologjia, inteligjencës artificiale dhe shkencën njohëse. Por kjo periudhë është shumë e rrezikshme, sepse ne nuk do të gjeni asnjë mënyrë për të dalë, ndërsa shumë tensionet kanë akumuluar. Kjo është zakonisht në këtë pikë që duke filluar luftërat botërore. Tregtia ndërkombëtare, financave, ekonomike, politike dhe klasik, të gjitha skadon. "
Në të vërtetë, nëse marrim teorinë e modelit të cikleve, ne mund të shohim se gjatë dy shekujve të fundit, ngjarjet më të përgjakshme në historinë e botës ndodhi në fazën e rënies, të quajtura edhe "valët Kondratiev. " Kriza ka ndodhur tashmë, dhe ne po i afrohet tani fatal sigurisht. Sipas parashikimeve të ithtarët e teorisë së
Kondratiev, koha më e rëndësishme duhet të ndodhë në 2016-2017.
Sigurisht, sot është e vështirë të thuhet nëse kjo do të jetë një luftë botërore në kuptimin tradicional. Por sipas profesorit Makov, ardhjen e luftërave informative, psikologjike, ekonomike dhe tregtare, nuk ka dyshim.
"Më parë Lufta e Tretë Botërore u zhvillua pikërisht në kryqëzimin e cikleve katërt dhe të pestë Kondratiev. Ajo do të kishte ndodhur pa përdorim të gjerë të armëve, por rezultati është i qartë: harta gjeopolitike e botës është rindahen, sfidant për dominimin e botës, Bashkimi Sovjetik dhe aleatët e saj u mundën dhe
pushuar së ekzistuari në formën e tyre të mëparshme. Sot, roli i Bashkimit Sovjetik është luajtur nga pretenduesit e ri të udhëheqjes botërore: China. "
Në këtë fazë të re të zhvillimit njerëzor, ngjarjet e mëdha të varet nga zhvillimi i marrëdhënieve Sino-SHBA. Konflikti valë që kërcënon Gadishullin Korean përkryer ilustron këtë model të ndarjes së botës, sipas Sergei Malkov. Në rastin e dy Koreve, ne jemi përballur me pasojat e politikës amerikane që inkurajon zhvillimin e zonave të konfliktit në interes vetëm të Shteteve të Bashkuara. Të gjithë konkurrentët 'teknologjike' SHBA - Rusia, Kina, Japonia dhe madje edhe
Koreja e Jugut - janë në këtë rajon të Azisë dhe Paqësorit.
Sipas Malkov, SHBA po humbet pozitën e saj në botë. Paqëndrueshmëria ekonomike globale shkakton vlerësimin e çmimeve të dollarit amerikan, dhe pabarazitë politike të çojë në rritjen pritjet për në SHBA, si një arbitër globale. Për shkak të ngadalësimit të fuqisë ekonomike amerikane, Shtetet e Bashkuara nuk
më shumë mund të shfaqet si një lider botëror, e cila është arsyeja pse ata kanë filluar të vënë theksin më shumë në të edhe këtë udhëheqje politike, financiare dhe teknologjike. Amerikanët janë të detyruar për të mbështetur paqëndrueshmërinë e botës.
Është e qartë se ne jemi në Utopia. Megjithatë realiteti është se edhe pa marrë parasysh teorinë e cikleve, transformimi i botës shumë si një skenar fantashkencë.
 
Komentet Daniel Mehi
 
Unë jam i befasuar këndshëm se ky punim shkencor jep 2016-2017 si një fazë kritike për një luftë të mundshme botërore. Më mirë akoma, analizat e tyre shkencore takohen në një pikë analizat e mia shpirtërore ende nuk kemi të njëjtat mjete analizë.
(Shiko botimin 21 janar 2013 - Bregu i Fildishtë, ku çlirimi juaj promise- Daniel Mehi është)
Çrregullim i madh dhe varfëria endemike në Afrikë janë pjesërisht për shkak të faktit se afrikanët nuk e di teorinë e cikleve. Ata mendojnë se çdo gjë është
linear. Ata janë shumë të paduruar dhe të çrregulluar. Ata janë duke u manipuluar nga forcat perëndimore për të vepruar para kohe për të krijuar çrregullim në kontinent. Disa duan gjithçka menjëherë, përndryshe ata marrin armët. Ka gjëra që nuk mund të merret, e as të bëni kur ju jeni në fund të ciklit. Kur vështirësitë financiare të ciklit dhe gjykimet rritet ose poshtërim. jetojnë çdo ditë bëhet kryqi dhe flamuri. Të gjitha gjërat kanë një fillim dhe një fund. Ju duhet të dini se kur do të fillojë dhe kur do të përfundojë për të mbajtur në. Sepse të gjithë mbaruar dhe gjithçka fillon përsëri. Por në mes të fund dhe fillim të ri, nuk është gjithmonë një fazë kalimtare e cila shkakton vuajtje shumë të lartë morale dhe fizike.
Shiko për shembull në Bregun e Fildishtë, Togo, Burkina, etj ... (Të gjitha vendet frankofone të Afrikës?), Njerëzit që janë në pushtet në këto vende nuk e di se vendet e tyre janë
fund të ciklit 50-vjeçar dhe do të prodhojë ndryshime të mëdha gjatë vitit 2013. Ata janë atje dhe ata kapem për atë që ka mbaruar tashmë.
Unë jam edhe më shumë i trishtuar kur kam dëgjuar njerëzit flasin për zgjedhjet në 2015. verbër dobët !!! në qoftë se ata e dinin se çfarë i pret ata në disa muaj?
Unë besoj se teoria e cikleve duhet të mësohen në shkollat ​​e Afrikës, në mënyrë që njerëzit do të dinë se ata nuk duhet të marrin armët kundër vendeve të tyre për të përshpejtuar tyre
fati, për shkak të një kuzhinë anijeje të vogël se koha përfundimisht do të kalojnë një ditë. Kur të gjithë e dinë se gjërat nuk punojnë si kjo, çrregullim shkon pa
ndoshta reduktuar në Afrikë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum