Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit

 :: politika

Aller en bas

Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit Empty Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit

Message  Perparimi Jeu 14 Jan - 16:07

Publikuar më: 14 Janar, 2016
Lajmi Kryesor / Debate |

[size=36]Murat Jashari: Flitet se ke bashkëpunuar me KGB-në! Po cila dorë tradhtare shkrepi mbi Sali Çekun, Agim Ramadanin …[/size]
“Shkrime-kujtime-testament“
Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bëri një dimër shumë i madhë. Në një prej atyre mbasditeve m’u lajmëru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe më tha: “Nji shok i Organizatës ka mbërrij në Itali dhe duhet të shkosh patjetër me e marrë. Të lutem, gjejë disa pasaporta të moshës 28-35 vjeçarë”, dhe më dha adresën dhe nji numër telefoni fiks.
I telefonova Rashit Rashitit dhe Selim Sejdinit dhe u tregova se sonte na duhet të udhëtonim gjatë, për të kryer një detyrë të Lëvizjes.
Mirëpo, Unë e 
Rashiti nuk i kishim veturat të përgatitura teknikisht për këtë dimër aq të ashpër, ndërsa Selimi nuk kish fare veturë. Shkuam në Aeroport të Cyhrit e muarëm një veturë Rentakard (me qera). Paguajtëm nja 380 fr zviceriane dhe u nisëm.
Unë Murat Jashari,mbeta aty, jo se nuk kisha pasaportë, por më tha Rrusta të mos rrezikoja.
Udhëtari i ri, që ata sollën me vete, ishte i moshës time, por nji çik ma i rritur. Kishte nji mantil e nji “shapkë“ të „zhelezniçkëve”, si të atyre që presin trenat dhe u japin lejen me u nisë. Emrin ia mësova rrugës. Më quajnë Zeka, më tha, dhe unë nuk e zgjata më tepër edhe pse e pash që ishte pseudonim.Zeka ndejtë me mue.Qëndruma në shtëpinë time nja katër ditë dhe në ditën e pestë e çova te Rrusta e Muhameti, (Mustafë Xhemajli e Emrush Xhemajli), në Biel/Bienne.
Në Celulën e OMLK-së kisha dy shokë, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata në fund viti shkuan për në vendlindje dhe nuk u kthyen më. Jonuzin në fillim të shkurtit 1986 e arrestuan.
Më ra në hise që në Celulë të jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekën, (Xhavit Haliti).
[list="margin: -4px 0px 18px 35px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; color: rgb(9, 9, 9); font-family: Georgia, 'Times New Roman', Times, serif; line-height: 18.2px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]Si munde të arratiseshe nga burgu i sigurisë së lartë pa të hy as nji gjamb në kambë, si askush deri atëherë?
[*]Kush të paralajmëroi se kanë filluar arrestimet?
[*]Arrestimi filloj më 3 Nëntor 1985, apo…?
[/list]
[list="margin: -4px 0px 18px 35px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; color: rgb(9, 9, 9); font-family: Georgia, 'Times New Roman', Times, serif; line-height: 18.2px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]Kush ka qenë ai person në udhëheqje të OMLK-së, që mbante pseudonimin “Baca”?
[*]Po personi me pseudonimin “Elezi”, kush ka qenë?
[*]Tashmë është bërë e ditun se Sabri Novosella pat marrë prej shtetit shqiptar të Enver Hoxhës gjithsejt 2’ 000.000.- Dollarë, që sot bëjnë 20. 000.000 Dollarë. A e ke ditë më herët këtë fakt?
[*]Elezi, vjen në Zvicër në fund të gushtit 1985 për të bërë koordinimin me degën e OMLK-së, apo jo?
[*]A ke qenë në dijeni për këtë lëvizje të Elezit (Elmi Reçica)?
[*]Në këtë periudhë që vjen Elezi, Sabri Novosella a e kish ndërprerë aktivitetin e Organizatës? Po këtë a e dije?
[*]Dokumentet e Organizatës ruheshin te nji punëtor në Bulle, kanton të Fribourgut, a po jo?
[*]Unë kam qenë ai që luaja rolin e shoferit, a po jo?
[*]Rrusta, Muhameti, I.Kelmendi e… , duke e mësuar të vërtetën se shteti shqiptar po jipka dollarë, atëherë i japin Elezit listën me emrat e shokëve të organizuar, a po jo?
[*]Më 9 Shtator 1985, ora 18.00, Elezi niset me trenin Cyhri-Vjenë, a po jo?
[*]Se me cilin punonjës të Ambasadës së Shqipërisë është takuar Elezi në Vjenë, besoj se e din, a po jo?
[*]Këta të gjorë kishin, duke kujtuar se Enver Hoxha nuk ishte më në mesin e të gjallëve, menduan se pushtetit në Shqipëri po i hyjnë shërbimet antikombëtare edhe nëpër ambasada. A është kështu?
[*]Njësoj si te Qeveria e Kosovës dhe në bashkëqeverisje në IRJM, a është kështu?
[*]A ju ka raportuar Elezi, (Elmi Reçica), në Bazë për këtë?
[/list]
[list="margin: -4px 0px 18px 35px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; color: rgb(9, 9, 9); font-family: Georgia, 'Times New Roman', Times, serif; line-height: 18.2px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]a po jo?
[*]Thonë se je Oficerë i lartë i atij shërbimi, a qëndron?
[*]A mund të na tregosh se çfarë grade ke?
[*]Kush të vuri në kontakt me DBK-në?
[*]Më 16 Dhjetor (e premte) 1988, në Manedorf të Kantonit të Cyhrit, ishe pacient në Klinikën Neuropsichihatrike, a është kështu?
[*]Si shef që të kisha në Celulë të OMLK-së, të raportova se dje një bashkëvendës e kam nisur për Kumanovë me nji koferë libra, gazeta Zëri i Kosovës dhe kaseta me incizime të emisionit të Radios që u emitohej në çdo të diel në Cyhri, që emrin e kishte emisioni Radio Zëri i Kosovës. A është kështu?
[*]Ti dhashë emrat se tek kush kanë me mbërrit materialet, kush kish me i shpërnda, a është kështu?
[*]Më 19 Prill (e mërkur) 1989 fillon arrestimi i atyre emrave që unë t’i dhashë në Manedorf, dhe ata ishin: vëllau i im Xhemal Jashari (Orizare-Kumanovë), Haxhi Maliqi Likovë-(Kumanovë), Fuat Jashari (Orizare-Kumanovë), Fadil Uka (Podujevë), Die Uka (Podujevë), Haki Rexhepi (Hajvali), Nazmi Musa (Gjilan), Destan Ajdini dënohet në mungesë, Sabile Maliqi (Prishtinë) e shumë të tjerë. A është kështu?
[*]Kush na i dekonspiroi këta emna që unë t’i tregova në mirëbesim si kryetar që të kishim, në datën 16 dhjetor 1988, në Manedorf?
[*]Pse duhej të arrestoheshin, apo ngaqë e dojshin Kosovën ma shumë se veten?
[*]Cilin person e dojshe dhe e don ti?
[*]A e ke ditur se Hajdin Sejdiu së bashku me Tahir Zemaj kanë qenë në Kosovë në burg për drogë?
[*]A e ke ditur se Mira Markoviçi (gruaja e Millosheviçit) ka intervenu me i liru ng burgu ?
[*]Pse atëhere Hajdin Sejdiun e çove në Shqipëri, duke i bërë edhe shoqëri?
[*]Cili ishte qëllimi që Hajdin Sejdinë e takove me presidentin Ramiz Alia?
[*]Pse nuk i tregove se ky Hajdini është UDB-ash?
[*]Si mundët ta realizonit që në fillimet e viteve ’90 t’i sulen Shqipërisë gjithë horrat, kodoshat e dilinxhinjtë e Kosovës?
[*]Shaip Latifin e LDK-së, në diasporë, a e ke pasë shok dhe ç’u lidhte?
[/list]

[list=121]
[*]ilegale shqiptare?
[*]A është e vërtetë se janë konfirmuar shumë takime sekrete të Bashkim Gazidedes me Arkanin dhe me të tjerë?
[*]A është e vërtetë se në krijimin e piramidave fiskalë në Shqipëri ka gisht Shërbimi sekret Serb dhe ai Grek për të shkatërruar dhe dëmtuar edhe një herë Shqipërinë dhe se ti e Sali Berisha kishit dijeni për këtë punë?
[*]A është e vërtetë se ke patur takime me Apostolos Vavilisin?
[*]Çfarë roli ka patur Arkani dhe Apostolos Vavilisi në piramidat fiskale?
[/list]
[list=121]
[*]A është e vërtetë se Ramë Mara është punësuar në SHIK në vitin 1992, bashkë me Raif Gashin (Gollopeni)?
[/list]
[list=121]
[*]217A je takuar në shumë raste në Hotel Rogner gjatë luftës me Petrit Amin, shokun e ngushtë të Arkanit dhe sa herë?
[/list]
[list=121]
[*]219A është e vërtetë në momentin kur populli ikte nga masakrat, ti bëjshe qejf me prostituta? Po Çekut (Agimit) a i rregullutë një prostitutë të tillë (infermiere) kur mbërriti në Tiranë?
[/list]
[list=121]
[*]Do të thotë se ju, SHIK-u, PDK-ja keni vrarë patriotë, keni vjedhur paret e UÇK-së, keni bllokuar armët për UÇK në Shqipëri dhe mendoni që jeni atdhetarë?
[*]Atdhetar ndoshta jeni por jo të shqiptarëve, a po?
[*]Mos jeni atdhetar të Serbisë?
[*]Në Francë, ku keni bërë konak?
[*]A është e vërtetë se në Paris, Kadri Veseli vendin e kishte te Agron Hyseni, dhëndëri i Petrit Amit (shoku i Arkanit)?
[*]Agron Hyseni i Mitrovicës është i konvertuar ne fe ortodokse serbe dhe mbanë kryqin serb në gjoks, apo jo?
[*]Agron Hyseni është burgosur shume vite për drogë, apo jo?
[*]A është e vërtetë se Kadri Veseli dhe Bardhyl Mahmuti vendin e strehimit në Paris e kanë pasur te Agron Hyseni?
[*]A e shihni se çfarë shoqërie ka shefi i SHIK-t tuaj!?
[*]Çdo punë e tyre lidhet me serbë, me serbofila, dhe me shërbime serbe, apo jo?
[*]Në Rambuje a ishin Kadri Veseli dhe Ramë Mara?
[*]Në Rambuje a ishte Frenki Simatoviç (Shërbimi i brendshëm i Serbisë) dhe bashkë më të edhe Xavier de Bou de Marnac (shef i shërbimit francez DGSE) dhe a u takuan Kadriu dhe Rama me ata?
[*]A është e vërtetë se kur Marrëveshja për Autonomi u nënshkrua, Bou de Marnac ka kërcyer prej gëzimit?
[*]A është e vërtetë se Bou de Marnac (tash shef i EULEX-it) ka thënë se UÇK-në do ta thyejmë në kurriz, do t’i vrasim si qentë nëpër rrugë
[*]sipas Masave të Ndërtimit te Besimit, neni XIII?
[*]Për të realizuar Autonominë, a është deshtë të vrahen patriotët, të arrestohen patriotët, sepse ata nuk luftuan për autonominë, apo jo?
[*]A jeni ju që keni vrarë patriotë, që keni vjedhur paret e luftës, që keni bllokuar armatimin, që keni pranuar Kosovën në kuadër të Serbisë, që keni çarmatos UÇK-në, që keni shti nëpër burgjet e UÇK-së atdhetarë e çlirimtarë?
[*]Në fund të marrëveshjes, a shkruet që kjo marrëveshje duhet rregulohet në OKB me një Rezolutë, nën Kapitullin 7, a do të thotë e obligueshme, apo jo?
[*]Rambujeja e juaj a është bërë Rezoluta 1244, e cila nuk po na le me ngritur kryet, të cilën e konfirmoi edhe nji në datë 24 korrik 2012, Ban Ki Muni?
[*]A është vërtetë që në Rambuje i kishit pranuar të gjithat gjatë raundit të parë të bisedimeve?
[*]Por ju shkuat në Kosovë për t’i bindur të tjerët, si Sulejman Selimin, etj., si dhe për me shmang Jakup Krasniqin nga mandatar të Qeverisë së Përkohshme, sipas kushtit që pat pranuar Rugova?
[*]A është e vërtetë se ju i shkruat një letër ministrit të punëve të Jashtëm të Francës Hubert Vedrine më 23 shkurt 1999?
[*]A është vërtetë se në atë letër ju pranuat Autonominë?
[*]Të njëjtën ditë, më 23 shkurt 1999, a është pranuar me u krijua Qeveria e Përkohshme?
[*]Ju krijuat bashkë me LDK, LBD qeverinë e përkohshme?
[*]Kush e kishte këtë ide?
[*]Kur ratë dakord me e formu Qeverinë, a ishte prezent Simatoviçi dhe Bou de Marnac?
[*]A është e vërtetë se pas Rambujes Kadri Veseli, Ramë Maraj dhe Elmi Reçica kanë bërë disa trajnime në Francë?
[*]A kërkuan paret e fundit, 9 milion franga të Zvicrës?
[*]A e helmuat Jashar Salihun në Tiranë?
[*]A morri menjëherë kancerin?
[*]Helmimi i Jashar Salihut a është bërë për të mos dhënë llogari?
[*]Po Xheladin Gashi-Plakun si e helmuat dhe ku?...........................................
[*]Po Xheladin Gashi-Plakun si e helmuat dhe ku?
[*]Zekë, shumë bukë ke ngrënë te Rexhep Halimi dhe shumë pare xhepi të ka dhënë. Po veç njeriu i pa shpirt dhe shumëfishë i shitur tek të huajt, mund ta bëjë atë që e ke bë ti! Si të shkojë mendja me e helmu?!
[*]Shef të SHP të UÇK-së emëruat Byslim Zyrapin, apo jo?
[*]Pse ishe i shërbimit ushtarak Jugosllavë e serbë, ndaj e emëruat?
[*]Byslim Zyrapi ishte dëshmitari kryesor në Grupin e Sarajevës kundër kadetëve shqiptarë, apo jo?
[*]Byslim Zyrapi që ka tradhtuar gruan dhe tre fëmijët, a është kështu?
[*]Për të krijuar autonominë e nënshkruar erdh UNMIK-u, apo jo?
[*].........................................
[*]A është e vërtetë se SHIK-u është munduar në shumë raste ta likuidon Ramush Haradinajn?
[*]A është e vërtet se pas lirimit të Ramush Haradinajt nga Haga, Hashim Thaçi takoi Boris Tadiçin në Nju Jork?
[*]A është e vërtetë se Hashim Thaçi i kërkoi Tadiçit që të bëjë presion mbi OKB-në për të rigjykuar Ramush Haradinaj?
[*]..............................
[*]njeriu i Serbisë?
[*]Ti Xhavit ke thënë se Ramush Haradinaj është tradhtar sepse është bërë me Rugovën apo jo?
[*]Po kur ju u bashkuat para Ramushit në një qeveri me Rugovën, duke e zgjedhur atë po ju edhe President, kjo a ishte tradhti apo zbatim i detyrave të vëna nga shërbimi i fshehtë i Serbisë dhe i Francës, dhe s i tillë nuk bënte tradhti?
[*]................
[*]Ramushit?
[*]Ju keni thënë Remzi Hoxha është spiun i serbëve dhe grekëve, apo jo?
[*].........
[*]Ju keni thënë Remzi Hoxha është spiun i serbëve dhe grekëve, apo jo?
[*]Ju keni thënë Behadin Allaçi, koordinatori kryesor i UÇK-së dhe anëtari i Komitetit Drejtues i LPK është spiun i serbëve, apo, jo?
[*]Në fillim të muajit korrik, i vitit 1998, të lajmërova se Behajdin Allaçi e Shaban Rexhep Shala ishin të kidnapuar dhe po u mbajshin në Burgun e Kleçkës, a është kështu?
[*]Ku janë varrosur?
[*]Ndoshta, ngaqë nuk u dihet varri, i kanë hudhur në Furrë, apo jo?
[*]Ju keni thënë se Avdyl Krasniqi, baba i Xhevë Lladrovcit, është spiun, apo, jo?
[*]Ju keni thënë se baba i Ramush Haradinajt ka patur magazin dhe është spiun, apo jo?
[*]Por a flet dikush për prindërit e juaj?
[*]Të flasim për heroin tonë Hashim Tadiçin, a është e vërtetë se baba tij ishte në punë te shtetit si rojtar pylli?
[*]A është e vërtetë se i ati Hashim Agë Thaçit kishte armë me leje prej kohës së Rankoviçit?
[*]A është e vërtetë se gjyshi i Hashim Agë Thaçit, Sinan Idrizi, ka qenë oficer i OZNA-s, apo jo?
[*]A është e vërtetë se gjyshi i Hashim Agë Thaçit Drenicën e ka sjellë në gishtë?
[*]Është e vërtetë se Hashim Agë Thaçi pe sjellë krejt Kosovën në gishtë?
[*]A është e vërtetë, kur Ilmi Haradinaj luftonte me familje me gratë e fëmijët (i vogël e i madh), ose Shaban Jashari me tanë familjen, baba e vëllezërit e Hashim Agë Thaçit vetëm shëtitshin?
[*]Xhavit Haliti, a më thu se sa vëllezër ke pasur në luftë?
[*]Pse jo?? Po prej familjes Haliti, sa kanë qenë në luftë?
[*]Po Hashimi kë ka pas në luftë prej familjes së tij?
[*]Ju si SHIK apo si PDK jeni munduar me çdo kusht të përulni Murat Rifat Jasharin, apo jo?
[*]PDK-ja nuk e votoi Murat Rifat Jasharin në postin e Avokatit të Popullit, apo jo? Mund të na thoni arsyen?
[*]Kjo punë a është bërë nga PDK-ja “patriotike”?
[*]Ju bllokuat Lulzim Jasharin, djalin e Adem Jasharit, që të qëndronte në FSK, apo jo?
[*]Dy Gjermanit u bashkuan përsëri, apo jo?
[*]Serbia dhe Kosova a do te bashkohen përsëri, ose janë të bashkuar por nuk i thuhet popullit ?
[*]Pse shpallja është bërë në Parlament?
[*]Pse nuk është bërë shpallja me Referendum të Shtetit të Republikës së Kosovës dhe ndarja nga Serbia, pas tri vjetësh, sikundër deklaruat nga Rambujeja?
[*]Pse nuk keni kërkuar ndarjen nga Serbia, siç bëri Mali i Zi?
[/list]
[list=280]
[*]helmu?!
[*]Shef të SHP të UÇK-së emëruat Byslim Zyrapin, apo jo?
[*]Pse ishe i shërbimit ushtarak Jugosllavë e serbë, ndaj e emëruat?
[*]Byslim Zyrapi ishte dëshmitari kryesor në Grupin e Sarajevës kundër kadetëve shqiptarë, apo jo?
[*]Byslim Zyrapi që ka tradhtuar gruan dhe tre fëmijët, a është kështu?
[*]Për të krijuar autonominë e nënshkruar erdh UNMIK-u, apo jo?
[*]Për t’u krijuar kjo Autonomi, UNMIK-u rekrutoi njerëz lojalë të Serbisë, apo jo?
[/list]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit Empty Re: Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit

Message  Perparimi Jeu 14 Jan - 18:56

Ja lufta e rrept e uçk es duke luftue qetniket serb.

https://www.facebook.com/Ushtria/videos/1623139764605531/?theater

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum