Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Aziz Zhilivoda

 :: sport

Aller en bas

Aziz Zhilivoda Empty Aziz Zhilivoda

Message  Perparimi Ven 5 Juin - 1:41

Afrim Caka
9 avril

AZIZ ZHILIVODA. Aziz Krasniqi, i njohur në popull me emrin Aziz Zhilivoda, u lind më 1914 në fashtin Zhilivodë, fshat ky i njohur për rezistencën kundër pushtuesve serbë, sidomos në dekadën e katërt të shekullit XX. Siç rrëfejnë bashkëluftëtarët, Azizi ishte trim i rallë, strategy dhe shumë i shpejtë në veprime luftarake. Në vitin 1941, gjatë periudhës së Shqipërisë Etnike, Azizi u inkuadrua si xhandar dhe shërbeu në Podujevë, Lluzhan e Besi, pastaj do të transferohet në Vushtri. Në Dobratin do të bëjë roje në rajtjen e kufirit shqiptar, që herë pas here sulmohej nga çetnikët serbë. Kontributi i tij ishte i madh sidomos në ruajtjen e kufirit Merdar-Dobratin. Ai në krye të një grupi vullnetarësh në Shalë të Bajgorës dhe në Llap, do të luftojë kundër depërtimit të brigadave serbe e bullgare në Kosovë. Në Llap, do të luftojë kundër depërtimit të brigadave serbe e bullgare në Kosovë. Në këtë grup bënin pjesë: Qerim, Hajriz, Hamdi e Avdi Krasniqi, Mursel Alia, Dalip Jashari, Ajet Zhilivoda, Qerim Osmani dhe luftëtarë të tjerë nga Shala e Bajgorës e rrethi i Vushtrisë. Aziz Zhilivoda nuk u pajtua kurrë me pushtuesit serbë. Edhe pas përfundimit të luftës së përgjakshme të Drenicës, më 21 shkurt 1945, gjegjësisht pas vrasjes së Shaban Polluzhës e Mehmet Gradicës, Aziz Zhilivoda prapë do ta vazhdojë rezistencën. Aty kah viti 1953 për të mos rënë i gjallë në duart e OZN-së arratiset në Shqipëri. Vdiq më 5 mars 1994.

Aziz Zhilivoda 10686979_1562344187354073_7846458767679223138_n

J’aime · Commenter

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum