Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen

 :: sport

Aller en bas

Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen Empty Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen

Message  Perparimi Dim 18 Mai - 8:29

Haxhi Latif Kuçi
Début de la conversation
il y a 2 heures
I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 i ka organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
A keni qen prezente  kur qumja ne gjellei qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)?Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tije ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !!
Me duket se nuk u kam ofendue diçka.
Pershendetje nga
Haxhi Kuçi
il y a 8 minutes

Xun Çetta
Përshëndetje i nderuar Haxhi

Ju më shkruani dhe nderkohë me pyetni si më poshtë :

I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 i ka organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
Pegjigja: Jo nuk ka pas të bëj asgjë më këtë natë të fillim organizimit të protestës së kësajë nate, ashtu si nuk kam pas të bëj as unë vet, tjerë njerz jan organizator të kësaj date.
A keni qen prezente kur qumja ne gjellë i qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)? Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?
Unë nuk kam thyer as edhe një pjatë, kam qenë gjatë tërë asaj nate aty siq kam shkruar edhe në libër. Mos me spekuluar, atë nat kann mund te jenë 80 -100 student, jo më shumë.
A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?
Azemi nuk ishte avokat, gjyqëtar e as prokuror. Atë kam kerkuar për ballafaqim në hetuesi që ta implikoj në këto ngjarje dhe testoj se si do mbahet përball hetuesisë. Këto Azizi i ka lexuar në librin tim dhe i keqinterpreton ashtu si ai vlerëson, e drejt e tija kjo. Azizi sa duket po del si pjesëmarrës i ngjarjeve 26 marsit 81, kjo nuk i jap te drejt ti pergjithësoj gjërat e as momentet si kann vajtur ato ngjarje qa më keq kur nuk jap verzone të veta në detale… sidoqoftë ka  qenë pjesëmarrës 1981.

Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tij e ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !! ! Me duket se nuk u kam ofendue diçka. Pershendetje nga Haxhi Kuçi

Siç te thash më lartë dhe e kam publikuar në libër nga thirret edhe Azizi në variantin e tij, Unë kam insistuar ta implikoj edhe azem vllasin në atë proces si njërin nga udhëheqësit e asaj kohe në Kosovë, ku do duhej parë se si politikisht po përkrahet apo gjykohet levizja jonë 1981.

Sa i perket ofendimit ! nuk di pse mbetesh me merak se mos me ofendove, jo Haxhi, as më të voglin hap nuk e ke bërë në drejtim të ofendimit tim.

Miqësisht Xuni.
JU falimenderit i nderuar Xun ,me te vertete çenke njeri i drejte.Por  diçka nuk te kuptova ketu;sidoqoftë ka  qenë pjesëmarrës 1981....A ka qen pjesmarres Azizi ne menze apo mbas ketyre ,se ne fillim me thate se Azizi dhe ju nuk keni qen ne demostrat te dites se 11 marsit.Apo ndryshe e kam kuptue,sepse ne demostrata tere masa pase kesaj ngjarjes kane qen pjesmarres ne demostrata.


I nderuari Xun dua tju them te verteten e hidhur;Une jam ai student qe ne gjellen time me qelloi qimja dhe i theva pjatat, tavolina e xhama dhe kam brohoritur ;Nanen qeni ja shkerdhafte komunistave.Qimen ne gjelle ma ka pare cimeri im Bajrush Ahmeti,kurse si deshmitar tjer jane;Sami e Ruzhdi Kuqi dhe dy student nga Drenica.Bajrush Ahmetin e kam kerkue plote 33 vite por nuk ja dijsha mbiemrin e tij,por me ndihmen e gazetarit Fahri Musliut e cimerit tim Gani Kukes ma treguan mbiemrin dhe rash ne kontakt para disa muajve ku e pranone,.Por as nje mjet i informimit nuk deshirone qe ta ftoje ne biseda ne ndonje emision televiziv,as mua jo.Pse eshte per tu habitur kjo ngjarje.Aziz Morina,Avdi Ibrahimi,Reshat Badallaj dhe njefare Bahtir Hamzai pergadisin artikuj nga ma te zymta kundra meje dhe me thone se po genjej qe une i kam nisur ato demostrata.Jo vetem kaq por shkojne edhe me tutje duke mu shpifur kinse une paskna punue me udben e serbise dhe kinse udba e serbise me ka nxitur qe ti nisi keto demostrata.Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 nuk ishin te organizuara as nga ilegalja as nga qerqet serbe apo ato Enveriste,krejte keto jane genjeshtra te individeve qe deshirojne ti pervetsojne per vete apo per interesa te ilegales.Demostratat i kam nisur si shkak i nervozizmit qe ne gjellen time ishte qimja,ku te cilen ma tregoj cimeri im Bajrush Ahmeti.Reshat Badallaj dhe Azizi bashk me Avdi Ibrahimin se me çfare qellimi dhe kush qendrone mbrapa skenave makabe  une mendoje se soldateska e tyre serbe i paguan e jo mua siq  shkruajn  ata nga kuzhinat e tyre serbe.LPK eshte kriju ne vitin 1982 nese nuk gaboje dhe ska lidhje me keto demostrata te 11 marsit.Nuk kam qen ne as nje parti kurr ne jeten time dhe as ne  ilegale sepse  i kam pare qe nuk ishin njerez qe tju bashkangjitem.Azizin e njofta sot permes juve,kurse Reshat Badallen kurr nuk e kam njohur,pos ai me detyroj qe tja njohi historin dhe doli berllogu i Avdi Ibrahimit i cili dhendrri i tij Mehe Uka ishte lirue nga burgu me qellim qe ta pergjone te ndjerin Adem Jasharin dhe ti shpiunoi kush po organizon luften kundra serbise e me ja dhene emrat shkaut.Mehe Uka lapidar ne beograd e bust ne mitrovice.Kurse motra e Reshat Badalles Resmija ishte ne grupin e Avdi Ibrahimit me njofken zjarri nr.56.Reshat Badallaj vete thote se ata qe kan organizue demostrata jane te nxitur nga serbet.Pra vete Reshati tregon se ne zhur ka organizue demostrata dhe po del qe eshte vete dore e zgjatur e serbise.Dhe vertete ata qe kerkojshin te organizojne demostrata u paiseshin me sherita te kuq nga policet serb qe ta mbajne rendin dhe qetsin.Kjo eshte %per %e vertete qe ka qen keshtu .Pra te gjithe ata zhurjane qe jane vrare nga dora e serbeve jane kane ne shenjester me pergaditje nga dora e Reshat Badalles.Ky qen ja bene siq thone grat;Mbama djalin sa nuk me ka thene kurve e tradhetar.Per ju apo per mua nese duhet dikush te shkruan duhet tja njehe mire syratin dhe historin e jo te pergadisin artikuj e me ato shkrime te krijojne si argumente e neper mjete informative,tju shpifet njeriut qe kurr nuk ka qen me serb apo ne bashkpunim me tradhetar.Reshat Badallaj merr informata nga Bahtir Hamza qe vete i pergadite  qeni dhe i merr si argumente si te sakta dhe i botone neper gazeta qe i ka ne dore ,bashk me Avdi Ibrahimin.Me Avdi Ibrahimin tri apo kater vjet as nata as dita nuk na ka ndare,por ate pis ma pruri ne shtepin time nje kusheriri im Rraif Hamzi Kuçi qe ka vdekur nga kanceri ne zorren 12 gishtore pisi.Keshtu i ardhte vdekja Avdiut ,Reshatit e Aziz Marrines(Morines vellaut te Rrahmanit)Ma kishte prue me sherr Avdiun kusheriri im. Avdiu me kishte pergjue gjere ne fund te vitit 1998,duke mi kerkue çdo dite se kush jane shoket e mi dhe ta qoje tek ata siq me qonte ky pseodopatriot bre zoti e shperblefte spiunin...Avdiu ka punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke qe nga viti 1984 e gjere ne vitin 1987,kete vone tani mbas luftes e kam marr vesh per qenin.E si ja besoje serbija kete vend te punes qenit kur ky vete deklarone se ka qen i denuar si iredentist ne vitin 1981?Pra mbas denimit serbija ja besoj kete poste te larte ne mbrojtje popullore?Sa vjet burg zagari i kishte mbajtur ?As dhe nje sekond spiuni.Per kete Avdi Ibrahimin me ke tregue Gafurr Adili se si e ka qite ne prite Avdiu shokun e tij ne lufte Bashkim Hoxhen dhe kete mesazhe e botova.Menjeherit Avdiu bashk me Aziz Marrinen(Morinen) si zagar i Avdiut,Feradin Tafallarin e me Koci Danon kan shkue tek Gafurri ne Tirane dhe e kane kercnue duke e shtyre qe ti bjen pishmanit,dhe tju kerkon falje.Per Avdiun me ka shkrue edhe Xh.Krasniqi,i cili me thote se Avdiut ja kam pare sherrin,dhe gkak shqiptari ky zagar nuk mundet te kete ne trupin e vete.Nuk dot ju lodhi ma shume miku im,pos ju lutem qe mos tju frigoheni ketyre dhempirave apo tradhetareve  te kombit shqiptar dhe nese keni mundesi ju lutem si nje njeriut te perendise qe keto shkrimet e mija dhe te tuat ti botoni ne fb e juaj ,apo edhe ne te timin.Te tregohet nje e vertete para popullit boterishte .Me duket se nuk eshte tradheti,por te shkruhet historia ashtu siq ka qen e jo sipas epsheve qe ua kanda.

Ja letren e Nexhmi Krasniqit

Nexhmi Krasniqi

Ma ka marre mendja se me ke ngaterru me nje njeri te poshter,si per shembull Avdi Ibrahimin. Nese ju kujtohet,edhe une pata dyshu mos je ti vet Avdiu,sepse ai njeri nuk len gje pa bere. Per ate njeri çka te thuash eshte pak. Ai njeri ka qene shume heret i lidhur me sherbime te fshehta. Po ta them sinqerish,se sherrin qe ja kam pare atij njeriu nuk mundem as me pershkru. Por e keqja eshte se atij ,fillimisht i kane besuar shume njerez ,prandaj ai ka mundur te manipuloje me shumicen nga ata. Ka manipulue sepse keshtu ka pase detyra nga KOS-si. Tash edhe ata te cilet i ka manipuluar nuk i besojne me,por e keqja qendron ne faktin se Avdi Ibrahimi akoma eshte gjalle dhe vazhdon te merret me gjera te felliqta. Besom se kete mendim e kam pasur gjithmone per ate njeri. Ai ma ka hanger buken e ma ka permbys kupen si i thone nje fjale. Taman metoda sllaviste. Te gjitha mund ti kete ai njeri,por asnjehere shqiptarizem nuk mund te kete. Po ta them per te disaten here,eshte shume vertete se te kam ofendu i pari. Por qe ne momentet qe jam bindur se nuk jeni ai njeri qe kam mendu,i kam nderprere te gjitha sharjet. Nese ju kujtohet te kam pyetur mos jeni vet Avdi Ibrahimi! Dhe momenti kur ma kerni pershkru se ke vepru për çështjen kombëtare une i kam nderprere te gjitha ofendimet ndaj teje. Si te duash mund ti shikosh nese i ke ruajtur. Por te jeni i sigurte,se tek une,tek familja ime por edhe ne farefis,asnjehere nuk kemi pas raporte te mira me serbet. Ndersa,Ramadan Mujes nuk e kam ndermend me i thene asgje qe kemi biseduar,ngase edhe ashtu per nga natyra nuk jam njeri qe i zmadhoi gjerat. Profi mendoj se eshte njeri i mire dhe ka familje te mire. I biri i tij Genci punon ne ambulancen e qytetit, si dhe ka hapur nje barnatore private per te mbijetuar. Ne fushaten elektorale e kam ndihmuar profin aq sa kam mundur,edhe pse me partite politike qe jane aktualisht ne skene nuk kam mundur te pajtohem. Megjithate profin e kemi ndihmu sepse kemi konsideru se eshte me i mire se Eqrem Kryeziu,dhe akoma mendoj se eshte me i mire.
P.s.
Pas gjithe kesaj qe ka ndodhur ne mes nesh,konsideroj se ka qene keqkuptim nga ana e dy paleve. Jemi ngaterruar rreth nje emri te poshter,i quajtur Avdi Ibrahimi. Ai njeri edhe ne gjume kur flene,njerezia ja shohin sherrin......

te fala nga
Nexhmi Krasniqi.....

Ja letra tjeter nga zotriu Gafurr Adili shkrun per Avdi Ibrahimin

gafurr adili
À HAXHI KUCI
De : gafurr adili (gafurradili@hotmail.com)
Envoyé : sam. 03/10/09 19:26
À : HAXHI KUCI (perparimi@hotmail.fr)

Shume i nderuari Haxhi !

Uroj qe ju dhe e gjithe familja juaj, kudo qe ate e keni, te jeni mire.
E lexova letren tuaj dhe ne pergjigje te saj po iu shkruaj si me poshte vijon:

1. Avdi Brahimin e kam takuar 2-3 here dhe keto 2-3 takime me mjaftuan qe ta njifja se ishte i tille sic e pershkruani edhe ju,
ashtu si ai fare Xhi, i cili gjithashtu ka qene mesues i serbishtes dhe i rusishtes ne fshatrat e Kacanikut,
por per Avdiun me shume me ka folur edhe Bashkim Hoxha nga Prizreni, i cili e njifte shume mire Avdiun.
2. Per sa i perket pershkrimit tuaj mbi ndodhite brenda UCK-se iu besoj per te gjitha, sepse kam njohuri te shumta,
por ketu nuk eshte as vendi dhe as mundesi per te biseduar per te gjitha.

Me sa kuptova nga letra juaj ju aktualisht ndodheni ne France, por ne cilin qytet jeni konkretisht, nese nuk eshte sekret ta dije une?

Konsideroj se per te gjitha gjerat do te mundemi te flasim kur ju t'iu jepet mundesia te vini ketu ne Tirane, sepse une qe 6 vjete jam i
izoluar ne kete Shqiperine e Rrudhosur.
Numri im i telefonit eshte: 00355692735656

Me pershendetje vellazerore e atdhetare shqiptare,
Gafurr ADILI.
Tirane, 03 tetor 2009.

Kam edhe tjera mesazhe nga shume dashamire,por keto mendoje se mjaftojne

Ju bekofte perendia juve dhe familjen e juaj per jete e mote.Nga Haxhi Latif Kuçi
Fin de la conversation

Xun çeta

Përshëndetje i nderuar

Ju falenderoj shumë për gjitha këto gjëra të cilat shumë nga to nuk i kisha ditur. Materialet që futen në arkivin tim, ato nuk kalojn pa u analizuar dhe parë se sa dakordohen me të dhena tjera në pritje për tu grumbulluar ku nga gjitha, më pak dallime bashk del realiteti. Azizi po ashtu duhet ti zbardh ca gjëra rreth gripit të arrestuar në një dasëm ku njëri nga ta tani është në majat e pushtetit dhe per qudi kishte gjëra të parapergaditura aty. Gafurr Adilin po ashtu e di, e njoh dhe kam tepër njohuri që kur ishte këtu në Luzern dhe tash sa kohë në Tiranë. Mos me zgjat shumë du të ju sqaroj një gjë : Më 11 mars 1981 kam qenë që nga fillimi, por thash se nuk jam Organizatori i atij fillimi.  E kemi treshin nga aktakuza jonë të cilët jan organizator ku kanë ardhur nga dhomat e tyre më skenarë për ta filluar. Ata jan : Murat Musliu, Januz Januzi, Kadri kryeziu pjesërisht Gani Koci dhe Rasim Blakaj , ky i fundit jo i denuar në grupin tonë. Pra hulumtimet krejt në qetësi kan ardhur deri tek gjitha ato pika ku kishte pretendime që njerzit ti pervetsojn, besa i kam zbuluar edhe ata të cilët kanë qenë deri më flamur në dorë dhe nuk don as sot te publikohet kjo ngase po dalin gjëra tjera. Unë kam vizituar ata, kam publikuar emrat e tyre pa pelqimin e tyre ngase vet jam viktima e mos pranimit asgjë për ta edhe kur me qitej foto në hetuesi a tani vonë kam kuptuar se ata kishin qenë e dal pa therr në këmb në të njejtën kohë kur ne ishim nen dru për shkak të mos pranimit tyre...
Pas ca  dite ta dergoj linkun ku i ke mbi 50 faqe publike të këtyre ngjarjeve, pastaj pritet te dalin tri libra të trasha formati universitar mbi 1500 faq përmbledhje nga kumtesat e konferencës shkencore 1981 tes.

Tani jam tepër pa kohë e besa edhe i lodhur, neser kam me dal në punë heret më mengjes dhe po ashtu jam në pritje te lajmit ndoshta te hidhur për nanën plakë e cila është në gjendje të vështirë.

Miqësisht Xuni


Per botim edhe keto;I nderuari Xun;Edhe nje here po ta ceku se demostratat e 11 marsit nuk kan qen te organizuaraaaaa.Pra as nga shoket e tu as te tjereve.Une kam banue ne katin perdhes ne koviktin nr kater.Mbledhja te nesermen eshte mbajte,ku edhe mua me ftuan por refuzova tju bashkangjitem.Pos une vete i kam nisur ato demostrata si shkaku i qimes qe me qelloi ne gjellen time.Pra pa ua shkerdhye nanen as shkive as shpiunave te serbise.Vete kam veprue por sa tane shqiptaret.Te nesermen poshte afer teatrit disa student brohoriten per nje student qe bente sallta thane eshte shpiun,me nje shufer e kam kapur e thye koken e doren sa kam mundur.Edhe ne qender te studentave per cilin dikushi ka thene qeky eshte spiun e kam rrahur si magarin.Ndoshta me njeh mesiguri.Nuk ja kam rras karin shpiunave dhe kapadihjave.Ne ndihme perhere i kam ndihmue te drejtit dhe e kam shpetue.Me te mira ishalla ndegjohemi.Nese ke diçka per te me bere ndonje pyetje serioze urdhero i nderuari Xun.E kam tullusum kur dikushi dy here e thote nje mendim me mendime te ndryshme !.Ju pershendet Haxhi Latif Kuçi

Ja se çka shkruan Aziz Morina(udbashi)duke u krenue kinse ky paska qen organizator i demostratave,shume organizator paskan qen kurse ne vend te demostrates kemi qen 15 studenta.

Komente
Referenti[ Saturday, 25.01.2014, 12:57 PM ]
reprika
Genjeshtrat e Avdi Ibrahimit


Ne si gazetar hulumtues ne arhiven e uçk_es gjetem dokumentin ,ku Avdi Ibrahimi uçk-es iu eshte bashkangjitur me daten 12 qershor te vitit 1999.
Lavdaten dhe mirenjohjen nga uçk e ka marr duke iu lutur qe tja leshojne si deshmi para popullit .
Aziz Morina[ Sunday, 30.12.2012, 08:16 PM ]
Kunderpergjigje haxhi gabelit vazhdim i pjeses II
Dhe a e din në fund,se qfar i tha Franca Avniut të Madhë,ojë Qalbësirë? I tha të lumtë Avni se na shpetove nga era e Qalburë.
Tani janë bërë ndryshime edhe ma të mëdhaja,që nga viti [1922-1924].Tani kemi shumë Avni Rrustema dhe jo vetem në Paris por anë e mbarë Globitë Botrorë.Oj Qelbëssirrrrrrrrrrrr!!!
Aziz morina[ Sunday, 30.12.2012, 08:14 PM ]
Kunderpergjigje haxhi gabelit vazhdim i Pjesses I
E MJERA SËRBI QË NUK KA KUSHË PËR TA VAJTU,GJATË DHE PAS SHKATËRRIMIT,SEPSE QALBËSIRA HAXHI ZVARRANIKU ME QALBSIRA E ZVARRANIK TË TJER,NUK DO TË JENË MBI DHEUN E KESAJË TOKE TË BEKUARË,QË MBANË QALBËSIRA TË TILLA.
Thenjet e Reshat Badallajt,që Qalbësira Haxhi Zvarraniku,nuk ka qenë Organizator i Demostratave të vitit 1981.I vertetoj unë;Aziz Morina i lindurë në Fshatin Vrajakë K.K.Rahovec.Dhe që nga viti 1968 jetojë në Prizren,në lagjen Ortokoll Rr."Jusuf Gërvalla" N=56/c.Sepse unë vetë kamë qenë, njeri nderë Organizatoret Operativë-Politikë,të Demostratave prej [ 11/03/1981 deri me 04/04/1981].
Unë Aziz Morina që nga viti 1978 kamë qenë në ilegale,kamë punuar me shumë shokë e shoqe,që kanë qenë nga Suhareka dhe rrethina e Suharekesë.As njeri prej shokve dhe as njera prej shoqeve,nuk e ka permendë në as nji kohë dhe në as nji vend si kontribut dhenësë në qeshtjen Madhore Kombëtare këtë Qelbësirë Haxhi zvarranikun.
I tregojmë Qalbësiresë Haxhi Zvarranikut dhe Qalbësirave të tjera se;Populli Shqipetar është njeri nder popujt ma të vjeter në Botë.Edhe për kundër faktit që është përballë me asimilim deri në qfarosje,nuk është qfarosë! Është gjallë po rritet dhe po forcohet,për qdo ditë e ma teperë.Është e vertetë që nji pjesë e Popullit tonë është asimilu!Por e dini se kushë është asimilu?Është asimilu Qalbësira Haxhi Zvarraniku me Qalbësira të tjera,para ti,gjatë ti dhe pas ti.Për të cilatë qalbësira edhe ashtu Populli i jonë fisnik,bujar e mendje ndriturë,nuk ka pas,ska e nuk do të ketë nevojë ti mbaj në qrganizmin e ti.sepse Qalbësirat
nuk mbahen në organizem,ata qiten jashtë, për ti ngaranë shpezëtë dhe shtaztë.
Ja rikujtojm Qalbësirë Hagji Zvarranikut dhe Qalbsirave të tjera,se edhe at'her kur ishim sa ishim,shkoj në Parisin i Madhi Avni Rrustemi,e hjeki Qalbësiren Esatoviq Pashoviq Toptanoviq,nga Qedra e Parisit,për të mos marr erë të qalbur Kryeqyteti i Frances.Për kundër asajë që i ofrunë strehim,megjithë ate nuk munden që ta mbrojnë.
Aziz morina[ Sunday, 30.12.2012, 08:11 PM ]
Kunderpergjigje haxhi gabelit
Botojeni komentin redaksi e zemres.
Se kushë është Haxhi Zvarraniku,këtë mirë e din qytëtëza e Suharekesë me rrethinë,por Haxhi zvarranikun e njhë i tër populli Shqipetar që jetonë, në Shqiperinë etënike si dhe jashtë sajë.Dhe përveqë Popullit Shqiptarë,Tani Haxhi zvarranikun,moti e kanë njohur edhe popujt tjer të botes,të ciltë patalogjikishtë e urrejn këtë;Qalbësirë Haxhi Zvarranikun,është nji e verteë shum e madhe se Qalbësirenë Haxhi Meqken Zvarranikësë nuk e kanë deshtë se dojnë dhe nuk do ta dojn edhe bashëpuntoret e ti të ngusht.Sepse edhe at'here,kur ka punue me ta, kanë gjujtur si nji zvarranik të qalbur,në Paris të Francesë.Habitem se si Franca e Napolon Bonapartes e mbanë në gjiun e sajë,nji Qelbësirë të tillë,siq është Haxhi Zvarraniku.
Qaalbësira Haxhi Zvarraniku edhe pse është me prjeardhja nga Zvarraniket e qalbur edhe ata nuk e dojnë e urrejn dhe sikur të mund ta shtinin në mesin e tyre,do ta groposnin të gjallë.Dhe e dini se në qfarë thellsije do ta groposnin? Të jeni të bindur se do ta grposnin,në nji thellësi mbi 1000 Km.Me qellim që t'mos delë aroma e qelbësiresë së ti,në ambient për t'mos e ndotë ambientin.Qalbësira Haxhi Zvarraniku është hy në garë,me Qelbësira e trathëtaret të tjer, se kushë do ta marr "Zastavenë" "Bajrakun" i pari për trathëti.
I nderuari Reshat Badallaj,shumë të pa lara ja ka qitë,në shesh Qalbsiresë Haxi Zvarranikut,të tjeratë ja din Populli dhe ajë vetë do ti tregoj,se shpejti.Sepse ja ka sjellë vetëvehtës fundin.
I nderuari Reshat Badallaj,i ka tregu Qalbësiresë Haxhi Zvarranikut,se nuk ka qenë Organizator i Demostratave të vitit 1981.Qelbësira Haxhi Zvarraniku mund t'ketë qenë vetm si SHPIUN I UDBES SË SËRBISË-JUGOSLLAVISË,SIQ KANË QENË EDHE SHUMË SHPIUNA E UDËBASHA TË TJERË.TË CILTË PËR KUNDË VULLNETIT,DESHIRESË DHE PREMTIMIT TË MADHË TË TYRE,PËR TA MBROJTË SHKAPËRDERDHJEN E JUGOSLLAVISË, NUK MUNDEN QË TA NDALIN ATË PROQES ! U SHKATRRU JUGOSLLAVIJA.DO TË SHKATRROHET EDHE SËRBIJA !.PO PO KJO DO TË NDODHË.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen Empty Re: Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen

Message  Perparimi Mar 20 Mai - 11:06

Xun Çetta · Top Commenter · SH:L:P-Prishtinë (Edukata Fizike)
Përshëndetje, pra tani edhe në publike Haxhi
Më i bërë ca pyetje në mesazh privat, pa me njohur dhe pa të njohur mirë se kush je e lere më ta njoh karakterin që ke. Kjo nuk është fyrje siq po mendoje se fyhet njeriu kaq leht! kjo çfarë na ndodhi është një realitet e jo se po të fyej... Ne dy, as nuk njihemi e as që jemi dëghuar ndonjëherë më parë përjashtuar mesazh pergjigjën të cilën naivisht por me sinqeritet ta bëra dje.
Më the se Azizi po thotë këtë e këtë, unë nuk ja marr te drejten atij ta vlerëson gjithë çfarë unë kam zbardhur në librin tim. As nuk i hidherohem për gjithë çfarë mendon Azizi apo lexues tjer. Libri del po për këtë qellim, vlersimet nuk ndalohen, ato jan të lira. Nuk mund te them se Azizi nuk ka qenë pjesëmarres në demonstrata nese me foto dokumentar arkivi, del se ka qen. Azizi nuk ka qen organizator as i 11 marsit e as i ndonjë date tjeter ku aj ka qen pjesëmarrës. Azizi për këtë qendrim nuk më është ndier i prekun apo i hidhëruar, pse tani ty po te hyn në punë kjo pse Azizi nuk paska qen organizator i 11 marsit ?
Pa e zgjatur më shumë, ju lutëm i nderuar Haxhi, mos lako emrin tim në asnjë moment e lere më në këto forma të shkëputura. Thot një fjalë e popullit : ( Hallal njëherë, po edhe heren e dytë disi, të tretën nuk ja fali vetës as ty).
Haxhi, hallal të qoftë hera e parë e keqperdorimit të sinqeritetit tim pa te njohur as ditur se kush je, hallal edhe gabimi i dytë tani kur po merrem më këtë pergjigje, lëshimi i tret nëse e bëj,kur hallal ty as mu.
Më kaq e përfundoj në publike dhe nuk dua as pergjigje ngase nuk shtrova pytje pikërisht që ta konsideroj të mbyllur këtë marifet.
Miqësisht Xuni
Reply · Like · 23 hours ago

Xun Çetta I nderuari Xun,falimenderit qe boterisht para popullit shqiptar e tregon nje te vertete te hidhure.As une kurr nuk ju kam njohur juve,pos une ju pata bere pyetje qe te njoftohet populli shqiptar se kush po genjene.Dhe kush eshte hajdut i mundit te tjereve,sidomos te atdhetarizmit.Nuk mendoje se diçka kam shtue nga bisedat qe kemi shkembye ne mes vedi.As qe mendoj diç qe te jam kundra jush.E drejta e juaja eshte qe ta shkruani te verteten e juaj dhe mundin qe e keni dhene ne te miren e popullit shqiptar.Te thuhet nje e vertete para mases haptas e di qe eshte e hidhure,por une mendoje se nuk eshte tradheti kur thuhet e verteta.Qellimi im qendrone ne ate qe historia duhet te rishkruhet ashtu siq kane rrjedhur gjerat e jo mundin e dikujt tjeret ta pervetsojne per vete.Keto pervetsime i kane bere dhe po i bejne agatet e shkaut me metodat e tyre profesionale,te mesuar nga shkollat e Komrovcit.Mjaftone keto thenjet e juaja qe populli shqiptar te njoftohet me realitetin.Sajperket Reshatave e Avdiosave dhe Azizovskave le te na etiketojne sa te deshirojne,qellimi eshte qe lokomotiva te shkone ne destinacionin e duhure.Po ju vjen fundi tradhetareve kjo eshte ma me randesi te madhe ne favor te shqiptareve.Paska hala shqiptar te vertete qe nuk i frigohen se vertetes.Neqoftese diç ju kam lendue sadopakes kerkoje ndjese publikisht,dhe nese ka nevoje qe diç te shlyeje me trego se do e beje menjeherit.Kryesorja eshte qe ketyre lagojve nuk duhet tju nenshtrohemi se na shohin shpinen tjeret si te roberuar ndaj tradhetareve siq jane keta zgarenje te serbise.Dhe qe mundohet me çdo kushte me ane te shkrimeve te tyre te na njullosin atdhetarizmin tone qe e kemi dhene pa kurrefare interesi personal,pos per te miren e popullit shqiptar.Ketyre po u djege zuza pse une paskam qen nismetar kryesor i demostratave te 11 marsit te vitit 1981.Por edhe ne vititn 1968 mbas Osman Geges ne suhareke para ures se madhe jam ky si nje i ri 13 vjeqr qe e barta flamurin kuq e zi.Ndoshta edhe ne kete moshe serbet me pasken shti qe ta barti falmurin shqiptar.Edhe ne mars te vitit 1971 ne sutjeske kur nga serbet e mbrojta flamurin nga serbet,dhe duke i rrahur serbet dhe sidomos Nikolla Lubiqiqin me dru,sipas Reshat zagarit serbet me paskan shti qe ti rrahi si magarenje dhe Fadil Hoxha dhe Ymer Gashi dhe R.Bytyqi eprori i Avdi Ibrahimit me shpallen tradhetar te JUGOSLLAVISE.Edhe me kalle tankese serbet me paskan shti apapaaaa.Edhe mu kacafyt me helikopter e me shpetue shqiptar ,serbet me paskan shti .Shpetimtari eshte Dervish Gashi nga suhareka.Edhe me sopat mi dale kerrit te policise serbe dhe me nxjerr nga kerri shqiptarin ,me paskan shti serbet.Deshmitar eshte Sinan Bid Kuqi dhe djemt e vajzat e tija dhe Aziz Shala.Per helikopter deshmitar eshte ministri Xhemajli Shala.Edhe me shti OSCEN me lajmrue NATON qe ta bombardojne serbin serbet sipas Reshatit me paskan shtie.Ketyre truri ua kape mbrapeshte me formen sofiste qe te drejtin te shendrrojne ne te keq apo si njeri te serbise,sepse vete kane qen dreqi i serbise e une as baben as babgjyshin jo kurr argat te serbeve.Kur serbet e sopise e kishin rrahur shokun e babes Veli Gashin qe ky ne vitin 1968 bashk me djemt e tij e mbronin flamurin qe mos ta perlosin serbet dhe argatet e tyre,baba im naten bomben ketyre serbeve per agjaku ua ka shtie e din mir pallkaviqet.Gjate luftes se fundit kam prue ndihma ne suhareke deshmitar eshte vete Malush Berisha inspektor ne suhareke dhe Selajdin Fazliu nje atdhetar i pathyer.Ndihma edhe na Malisheve kam prue ne korrik te vitit 1998.Deshmitar jane Pompa e paqarizeve ne dragobil nje djalosh i ri qe punonte ateherit aty dhe deshmitar tjeter disa te uçkes dhe Tahir Ulluri.Ne lufte nuk me morren shkaku i Avdi Ibrahimit,deshmitar eshte vete Fatmir Lima,Sami Kuqi,Bajram Bekteshi,Xije Shala e te tjere.e tjere.Dhe si shkak tjeter ishte ku me thane se ty me te marr me luftue qysh je i tremt na shtine me dhune ne front e mos me te ndegjue na vrasish.Deshmitar eshte;Fadil Suka,M.Kuqi,Aziz Morina nga Reshatani,Afrim Morina, e shume te tjere.Me Avdi Ibrahimin gjere ne fund te dhjetorit te vitit 1998 kemi bere shoqeri,dhe si ka mundesi qe une te shetisi Arganin me Taxi ?Ata dite qe e vrajten Sadri Kryeziun,se pari antaret e familjeve te uçk es i kam largue nga suhareka e strehue ka kane deshiruar dhe ne mbremje kam shkue ne Marali dhe kam ndejtur gjere ne fund te Korrikut kur u sulmue Malisheve dhe kemi shkue ne Pagarushe.Ne Pagarush prezent ka qen Blerim Kuqi nje komandant dhe aty e dhesh nje interviste para BIBISIS qe te nderhyne NATOJA qe ta parandaloj gjenocidin serboqetnik,ndaj popullit te strehuar e te stermbushur.I kam lajrue ne OKB e ne Gjygjin e Hages te gjitha keto shpifje qe mi bene Reshat Badallaj dhe Avdi Ibrahimi ,por keta me thane se te gjithe shqiptaret jane shpifesa dhe etiketojne njerezit pa argumente.Te gjitha keto biseda i kam te inqizuara.Se çka me kane thene keto organe te larta boterore,mire nuk eshte per shqiptar.Zoti i shpetofte te merituarit qe e ndjekin rrugen e PERENDISE.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen Empty Re: Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen

Message  Perparimi Mer 2 Juil - 4:30

Kujtim Kurti à Bruxelles Parlamento Europeo
30 juin, 14:33 · Région de Bruxelles-Capitale ·
Albin Kurti kryeminister i ZARFIT,deri ne mars 2016......
J’aimeJ’aime ·  · Partager
Enver Spahiu et 19 autres personnes aiment ça.
1 partage
Afficher 2 autres commentaires

Fjolla Vukshinaj valla ja qellon ti gjithe
30 juin, 14:36 · J’aime

Enver Spahiu Kujtim po dashka me te qorrose !
30 juin, 14:43 · J’aime · 2

Xun Çetta Kujtimi, zarfat i shpërndan.
30 juin, 15:56 · J’aime · 2


Xun Çetta Hajdar, Veton Surroi tani po don me u pergadit për zgjedhje dhe gjatë gjithë fushatës me i vizitu mahallë për mahallë ngase fushata fshat për fshat i solli humbje herën e kaluar !!! Pse fshat për fshat dje dhe mahallë për mahallë sot ? Për arsye se nuk ka hapsira në media, ato që i ka private janë pasoj e mos mediave të pavarura në Kosovë. Tani kemi media të pushteteve që ndrrohen dhe media Surroi KS. Vizita mehallë për mehallë luan rrolin e viktimës së mos hapsirave mediale. Ah çfarë është kjo politika ! por edhe populli ka filluar e kupton, ngadale por po i ndien plagët e lojërave politike. Kundërshtarët e Surroit dhe Kurtit po tentojn të lansojn barcolete se si Vetoni na qenka djali i autorit të librit ,,Kosovsko Pitanje" derisa Albini vëlla i Daciqit , kuptohet vëlla prej babe, tani të ndjerit Dobrica Qosiqit. Këto propaganda nuk u bëjn nderë kundershtarëve të tyre dhe nuk do pijn aq shumë uj në popull të etur për barcoleta. Por as barcoleta tjetër se Albini na qenka djali i Vetonit derisa Vetoni na qenka djali i Branko Horrvat-ti , nuk mendoj se u bënë nderë barcoletagjive në Kosovë. .Tani është koha ti lemë në një anë të huajt dhe të merremi më vetëvetën, më të bëmat dhe pa mëmet tona, nga aty do reflektoj edhe fakti se kush nga është inspiruar jasht vendit tonë.
30 juin, 16:44 · Je n’aime plus · 3
Mehmet Prushi Perse duhet besuar Kesaj,Kujtim Kurti,Asnjeher nuk ke dhene ndonje vlersim, e qe me von ke patur te drejt. Tani e tutje mesohu qe ne krye te Egzekutivit do te Jet Hashim Thaqi,edhe juve nuk ju leme jasht,per SPIKER ma te mir se ISEN,nuk e gjejm askend.
30 juin, 17:18 · J’aime · 1

Xun Çetta Politika lejon komunikim nenkuptimesh Haxhi i nderua, por jo të mos konkretizosh kritikën apo lavdin e tjetrit. Tani ishe i qartë, më parë u befasova si na rrjedhi emri i Vetonit këtu në këtë link.
30 juin, 17:20 · Je n’aime plus · 2

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen Empty Re: Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen

Message  Perparimi Mer 2 Juil - 4:32


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen Empty Re: Xun çeta dialog me mua per Aziz Morinen

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum