Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Shqipetar apo kosovar

 :: sport

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:00

Tungjatjeta!

Haxhi Kuçi(Krasniqi)
Slloganani

France

Zoteri Clarioni nese presin deputetet Kosovare ,KS i OKB nuk i prete se ata kane edhe pune te tjera e nuk humbin kohe vetem me ne (me ata te marret qe vrapuan me nguti me shkue ne Rambuje aq me vrape per me neshkrue,tani qe sot keta duhet ta permiresoine gabimin qe e ka bere vete z.Rugova ,THaqi bajram KOSUMI e te gjithe pothuaje se deputetet!!

2005-11-1

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:02

Clarion

Usa

Zotri Slloganani po prite e prite na mbyten tu prite politikanet e kosoves .KS i OKB ka pune ma te rendsishme dhe ma te medha se puna e kosoves >Shpresoje qe ti permisojne gabimet e se kaluares edhe ta fitojme pavarsin qe po e presime qe 100 vjete .Do te ishte mire sikure politikanet te ishine ma energjike dhe te punonine ma shume ne kete drejtime se mu po me doken shume pasive dhe po presine qe te huajte me i kry detyrat dhe punte e tyre (politikanve ).Po te pytesha une do ta kisha shpalle pavarsine ne parlament se ajo eshte deshira e popullite edhe ska ligje nderkombtare qe mundet me ndalu shprehjen ose deshiren per pavarsi se di pse do te ishte penges kjo pune ska kurfare logjike .
Kshtu

2005-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:03

Haxhi Kuçi

nderuare Clarion dhe te gjithe antare te ketije forumit ne v eqanti tere popullin shqiptare kudo qe jane ane e mbane rruzullit te ketije planetit,pasi mu plotesue deshira e ka motshme edhe me ato mundime ,me lejoni te ja uroje shpalljen e pavaresise se Kosoves,nga ana e deputeteve te Kosoves,17.11.2005
Nje e kisha lut udhehaqesin qe ta festojne neper tere kosoven por pa me inat,dhe qe ti shperndajne disa udheheqesa neper shtete e te kerkojne nga ata njohjen formale ,verbale,e dine zot.Hajdin Kuçi(Kusha),prof.Zejnulla Gruda,te cilin e pershendesi perzemersisht.
Ne fund,lokomotiva dhe vagonat jane ne rruge te mbare,dhe konopit po i shtohen fijet e arta,edhe nje here urime te gjitheve.SE BEHARI PO JU VJEN!
Sloganani

profili
mesazh
2005-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:04

Kurkushi

Bangladesh

Gezimi yt ore Slloganani qenka lehte te arrihet...
Une mendova qe ti nuk mashtrohesh nga ngjyrat e Ylberit qe krijohen ne qiell gjer ne Toke pas shiut.Ata qe Rezoluten e sotme te Kuvendit te kosoves e quajne shpallje apo rishpallje te pavaresise,lirisht jane ata qe mendojne se Ylberi mund te kapercehet!!!!!
Pres Replikat tjera nga Forumistat tjere!
S`eshte i dijtur ai qe di te dalloje te bardhen nga e zeza por ai qe e dallon te zezen nga e zeza,dhe te bardhen nga e bardha!

Kurkushi!

2005-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:05

Clarion

Usa

Slloganani kjo rezolute nuke eshte qka kame prite po prape se prape eshte shume mire se e shprehe vullnetine e kosoves per shtete te pavarure >kjo rezolute i ndihmone institucionet qe ta dine rrugen qe kane per detyre ta ndjekine qe deri para kesaje rezolute kane qene gati si te humbure pa kurfare caku ose qellimi>
Shkelchim ja teprove pake te gjuha po eshte domosdoshmeri qe te behen reforma ne gjuhen letrare shqipe se na ne kosove po i mesojme ka 2 ose 3 gjuhe e shqipen spe dime mire .
Kurkushi une mendoje se puna e pavarsis do te jete me bishte edhe shume e veshtire po mbi te gjitha deputetet bene mire me kete rezolute edhe shpresoje qe te krijohen institucionet e nevojshme qe i duhen shtetit kjo eshte ma e rendsishmja qe rezolutat te behen realite >Po te shpresojme ma te miren e te shohime qka do te ndodhe ne te ardhmen >
Pershendetje per te gjithe juve edhe shkruni sa ma shume se kshtu po i bashkojme mendimet dhe po mesojme shume nga njeri tjetri .

2005-11-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:06

Haxhi Kuçi (Krasniqi)

Slloganani

France

Zoteri Kurkushi,une e kam dite kete ylber!pore desha ti shtije ne hekurudhen ku e kam patur qellimin tim,sepse ne anen tjeter Gjergj Fishta a eshte ai qe tha :Le ta dije tere bota mbare se GJ.Fishta preje sotit me nuk eshte shqiptare,por pastaj a e lavderonte e u mundonte ta bashkoi popullin,e dine mire qe shoku ma i beses e ka trdhetue tek sebet! Po njejte a e ka pekdhel dhe KOnica,Noli,po nga kush iken keta ,L.GUrakuqin,Currat,kush i vrau?bile dhe tradhetar i shpallen,e kush,une e ti bile jo!Nuk jam ai qe u .Pra tani çka d.m.th.besoja,pore gezimi im eshte se e kane shpalle,e tani nese e hanin mutin,me fale(balten)populli e kuptoi se kush eshte ma i rrezikshem se SERBET,pra shqiptaret ish komunista e mos tja lenin fajin as serbise e as OKB-es.Pra çka d.m.th.ma te SKLLAVIZUAR çenka populli preje udheheqesave tane qe shtirre si shqiptare ,pra ketu e kam pasur qellimin tim,dhe nese e genjejne popullin me forma SOFISTE,nese e hane populli i bafte mire,
Disa here kam thene:Pse populli po izgjedhe keta tradhetare,besen po ta jap se dora ime kurren e kurres nuk u kam dhen vota ketyre magareve ,bile pre asnjerin kurre.
Se fundi i nderuar kerkushi se me 50perqind te deputeteve te KOSOVES,kam fole nepermjet lenave telefonike,bile tani jane ministra te KOSOVES a e dine qe i kam te inqizuar ne kaseta por edhe disa komandanta te larte te TMK,lirisht mundem ti quaj qyqare,frikacak apo lipistragjinje,ku qysh pa u nis lufta te poshtrit,ikishin pas ndare vendet e punes se ne çfare fikcioni do te hyne pas perfundimit te kesaje lufte fatale,ne dem tonin!Le ta provonin te na tradhtoin,veq ma armet nuk do te kapen kundra serbise ,pore ka mu nise lufta veavrasesed.m.th.kundra atyre qe luftonin pavaresin.
Dhe mos tjau haje mendja se kane ma me patur mundesi me u na kyq sikur ne heret tjera ne aradha sepse kokrrat e psulit iu kan sosur pergjithmon!
te pershendes o kurkushi,dhe me mirekuptim e pranoi analizen nga ana e juaje.

2005-11-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:08

Haxhi Kuçi(Krasniqi)
Skendegjoni

France

Australia dhe Zelanda e re,nuk e kane bash ashtu identike,ka dallime per qellim mos me qene krejt identike,te njejta si keto jane:Suedia ,Zvicrae tjera shtete qe i rrethoin por me dallime jo edhe aq te mdhaja!

Nese shqiptaret nga kosova deshiroin te kriojn shtete,duhet pakez me ndyshue flamurin,po e marrim Gjermanin e Austrin,keti kane shume dallim ne flamur,por kane nje gjuhe te perbashket dhe mahen si vellau me vella!
E nese keni kaqik per me bashkue kosoven me shqiperin,ohoo,atehere nuk ka nevoi tjeter flamur,kjo dihet.

2005-12-11

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:09

Haxhi Kuçi(Krasniqi)
Terminator

Japan

E po mire Mirakulous ,nese ju mendoni qe gjermanet dhe Austrijaket nuk kane tani gje te perbashket,edhe tek ne le te behet e njejta gje,asine nga nje vella po je,qe te ka linde nje nane e nje babe,kur po ndahesh pe qone ne rrote te sames!
Nuk kam kundra teje se çka te shkruaj,ju pershendesi.
E po mire edhe shqiptaret le te bashkohen nese kane etje!
Se pa qene njeriu i etur nuk kerkon as uje e as buk,keshtu e ka era e bashimit(uni),dhe e pavaresise!

2005-12-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:11

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
Jova

Albania

Naqit shiptar,noqit kosovar kur pranoni, EU-apantolonat veq i leshon e u barson
E kur pjeli ,femis tuj ua nget ni nasionalitet
pa pell ska nasonalitet.

2005-12-30

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:11

Clarion
Usa

Jova kure te pranohume ne EU ose BE ka mu perzi leshi krejte >Edhe po ashtu mjafte te perzime jemi tash >se di a e ke vrejte se shqiptaret shumica jane zeshkan me sy te zi bone be turqe veqe kure te flasine shqipe e dine qe jane shqiptare >Po kure te hyme ne BE kane me na u bere edhe zezakte shqiptare veqe paramendo zezakune me kapuqe te barrdhe> bile disa kineze ne shqiperi kane fillu me qujte veten shqiptare hahahahahah
Hajde shqiptari hajde po kysmet te gjitha ngjyrate ka me i pase kombi shqiptare pastaje do te jemi 100% populle multietnike se kjo eshte se qka po done BE me kriju shtete multietnike ku nuke ka rendsi ase feja ase kombi ase raca kshtu >Une personalisht i njohe disa femra shqiptare qe jane martu me arabe te zi sipase mendimite time vetem me gjerman_e do te ishte mire te martohemi se jane race e mire kshtu qe edhe vetem pozitive do te kishte ne kete pune >
Tunge tung

2006-01-06

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:12

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)

Baza
Iran
KoSOVAR apo SHQIPTAR

Nje ta dini se nuk mundemi te vendosim si te na teket ne pranin e kombeve:
Dhe me hekjen e flamurit te Rugoves ,ma nuk na e pranoin si shtet KOSOVEN,jo qe po ua them une por po thone keta nderkombetaret.
Tani keta qe e hoqen flamurine Rugoves edhe pse kurr nuk e kam simpatizue Rugoven ky e luajti nje potez per mrekulli,per krijimin e shtetit te KOSOVES e ata qe e hoqen flamurin tani le ta bartin barren qe e kane ngarkue ne shpinden e tyre.
PO dua me thene tani keta duhet qe kosoven ta bashkoin me shqiperi,apo paskan patur tjeter varijant qe kosova ti bashkohet prape serbise!

Nese dikush eshte ne rrjedha me keta nderkombetaret le te urdheroi e tua spjegon edhe pakes ma mire?

2006-01-23

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:13

Haxhi Latif kuçi(Krasniqi)
Baza

Iran

Une sherbimin ushtarak e kam krye ne maqedoni,dhe kam punue ne çdo pllam te maqedonis!
Dhe qe thoni se 40perqind jane shqiptar jo ore vella 65perqind jane shqiptare ,si tja nisish prej Shkupit, tetova Gostivari,Ohri Kiqeva Struga,nje pjese e madhe e prilepit,jane te banuara 85perqind me shqiptar,dhe maqedonija eshte teritor shqiptar por kongreset e berlinit,versait parisit e te londrave na kane coptue dhe shendrruar ne kombe tjera!E qe thoni se maqedonia eshte bugare jo bugare por shqiptare,dhe Bugaria u pranua si shtet ne kongresin e berlinit,apo marveshja e shen stefanit qe turqia e humbi luften kundra Rusise,dhe per ta shpetuar bythen e vete turqia bani pazar me tokat tona!Bugaret jane popull i krijuar me martesa te dhunshme mes shqiptareve dhe Mongoleve,dhe formoin si nje komb te ri bugar!Dhe pjeset qe banoin kinse maqedon,por jo maqedon por Bugar jane Gevgelia Nje pjese e Strumices,Bitolli,dhe po ti pyesni keta banor e tu thuash qe jeni maqedon ua shajn nanen!

2006-01-26

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:16

Drini
Albania

Një pyetje më sillet vërdallë në kokë nëse e bëjm Kombin Kosovar? Athua si do të ishte ai?edhe si do ta ndinim veten :KOMBI MULTIETNIK KOSOVAR ja shikoni se për çfar po mundohemi të fillojm historin nga 00
Dhe ta lëm ate për të cilen jemi krenar më të lashtit në Evrop athua kush sdo ta pranonte ate të jeshë kombi multietnik kosovar....
2006-03-23

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:17

Shpati
Switzerland

Po Kosovarë do të mbesim si Krahin ,rrethë pajtohem plotësishtë nëse e themë në kuadër të Shtetit Shqipëtar.
Po sotë për sotë ky termë është duke u përdorur për çështje politike të cilën jan munduar Serbia të na identifikoj të tillë se ne jemi Kosovarë dhe se gjuha shqipe,dhe ne dallojmë plotësishtë nga kombi dhe shteti Shqipëtar me emrin Kosovarë ndërsa ata të cilët e mendojnë dhe janë për termin Kosovar mendojnë dhe bëjnë propagandë në favorë të shtetit Serbë.
2006-04-07

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:18

Haxhiu
Bazaliku

Azerbajxhani

Ndaq kosovar ndaq shqiptar,o magar nuk ka dallim,sepse prej nje gjaku jane tane njerezia dhe shtazeria!
2006-04-22

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:19

Pastruesja

Albania

Une,qekjo pastruesja e ...te Tirones ,edhe pse e pa shkolle te nalte si ju tjeret,se Rrena sado qe te kallajitet(zbukurohet)ajo Rrene osht e nuk bohet e vertete.Kombin e percakton Gjuha,prejardhja dhe kultura e njejte e jo kurrfare shteti dhe kufijsh si po rrejne keta politikanat tone dhe te huaj.Shteti komb osht edhe kjo nji nder Rrenat ma te madha qe ekzistojne.Nuk ka komb Amerikan,nuk ka komb jugosllav,nuk ka komb Belg,Zvicrran,Maqedon,Kosovar,australian etj...Keto jane vetem shtete(dhe te brishta federata apo konfederata)qe popoj apo kombe te ndryshme rrijne bashke ,ose nga interesi i tyre ekononmik ose nga pamunsia te shlirohen nga pushtuesit e tyne.Per mue,etnia dhe kombi jane te njejta sepse kane nje gjuhe,nje prejardhje dhe nje Kulture te perbashket.Kush e thot ndryshe ai veq po rrene me te madhe.Por edhe keto rrenma e kane interesin e tyne.Se Amerika e cila ne vendin e vet i ka treqind lloje njerzish me gjuhe dhe prejardhje te nryshme,ajo nuk thot asnjehere qe ka kombe tjera ne Amerike por vetem Amerikane...gje qe nuk osht asnji grime e vertete.Ata jane shtetas Amerike por jo Amerikane se Amwerikane nuk ka,ka angleze,Hebrenj,Gjermane,Afrikane,Indijane,Japan,Kineze,Arabë,Shqiptare,etj...por jo Amerikanë...njersoj sikurse qe ne Maqedoni nuk ka maqedon por ka bullgare,turq,shqiptare,Rome,Greke,shkije etj...te cilet kane gjuhet e tyre kombetare.Nuk mundesh bre me kone Amerikan me komb e me fole Anglisht as spanjollisht.Nuk mundesh me kone Kosovar me komb dhe me fole shqip krejte si shqipnija.Per me bo kombin tond duhet me mbarue gjuhen tande qe nuk osht e njejte me asnje gjuhe tjeter ne bote...dhe kete gjo e din edhe budalla e le mo keta kishe te shkolluem...
E zgata pak por edhe mue si pastruese keto Rrenat e politikanave po me bojne nervoz.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:22

Haxhi Kuçi(Krasniqi)
Brisk

Albania

Udheheqesat e kosoves,ishe udheheqesa ne ishe jugosllavi!
................................................................................
Qeveria e Kosoves as qe lodhet per pune ma qensore,sidomos per zgjidhjen e qeshtjes madhore,pos per ti ruajtur prestigjet e veta te ishe udheheqsise komuniste mbi popullin e vete ,dhe ate pa meshire!
Keta qeveritar kosovar vetem per ti ruajtur fotelet,jane ne gjendje jo vetem tua pltesoin deshirat e minoriteteve ne shkalle ma te laret se shumicat,por keta per hire te interesave vetiake komunista qe me dekada na shtypen bashk me serbet,edhe tani jane ne gjendje qe nga losova ta krijoin nje mini Jugosllavi me shume identitete,ku pakicat ta udheheqin popullin shumice!
Keta po ne kohen e Jugosllavise na qeverisen,na udhehoqen ,na denuan kur ne kerkonim republike,kur kerkonim barazi me kombet e tjera.Keta edhe luften çlirimtare na udhehoqen ashtu siq e paten ne tryeze?!Dhe tani na qeverisnin(sundojne),dhe na zgerdhihen qe kinse na çliruan dhe e beren punen qe te intervenoi NATO sa genjeshter e poshter!Dhe tani keta edhe pa serbin vetem po na shtypin por tani me nderkombetaret,ku po lozin me shumicen sikur maqorri me minjet!Se fundi me decentralizimin,keta po lozin me fatn e kombit,por nje gje ta dine i tere populli shqiptar se serbet nuk kane qene e as jane fajtor per keto negociata sepse vete udheheqesat shqiptar,ku pamarr parasysh te gjitha partit jane ne kete sofere te ndyte,ku eshte qellimi i ketyre une e dije mire,sepse mua qe 37 vjete keta qe jane e qe e kane udhehequr kinse luften me detyruan ta leshoi kosoven sepse paskna punue me serb?A vete te poshtrit kane ngrere balte te derrave,dhe mu shpifen kinse po ua marri pushtetin!
Pra keta i afruan edhe komandantat e uçkes ne negociata me serb,por pa deshiren e serbeve siq eshte edhe Thaqi,e Fatmir Lima ,a per kete paska bere lufte ky e ata?Nje ta dine i tere populli se serbija nuk ka qen dhe as qe eshte e interesuar me u mbetyr gjandar i kosoves,eshte pare gjyshe ma heret dhe tani,por kush po i ngarsen?:Udheheqesat shqiptar kosovar qe i nxisin edhe nderkombetaret qe ta frigojn popullin e me ju thene heje shqiptar me na lujte pushtetin tone ja bijna serbin!Po ku ka qen serbija trim me luftue,me pralla,po sepse ne lufte kur iu bashkohen bashkpuntoret( spiuna )shqiptarofolesat,shpirtshiturit qe jane ne gjendje me hanger femiun e vete per interesa personal.Dhe populli prape ata qe kane qen ne roberi prape nuk po u hiqet roberija dhe skamja nga pragu i dyreve,per te mbijetuar!
Dhe per se fundi me perpikshmeri po zbatohet rezuluta 1244 qe antaret e delegacionit kosovar e nenshkruan ne Rambuje,!!!
Si,se pari:
Ne piken kater e gjashte ne rezulute thuhet:Qe pas terheqjes se forcave te serbise duhet te kethehet nje pjese e policise se serbise,duke rikonfirmue thirrjet e rezulatateve te meparshme,per nje autonomi substanciale,dhe me vetadministrim!
Pika nente:Qe UçKeja te demilitarizohej!
Ne piken dhjete:Qe sekretari i OKB me ndihmen e organeve te veta ,te vedos nje prani nderkombetare civile ne kosove,per me sigurue nje administrim te perkoshem ne kosove,me ane te se ciles populli i Kosoves mundet ta gezoi nji autonomi substanciale brenda jugosllavise(serbise)
Pika 11.)Pranija nderkombetare civile,edhe pas zgjidhjes se statusit,do te rrije gjere sa te zene vend autonomija substanciale,sipas marveshjes se Rambujes me çdo kusht!Dhe kur populli i kosoves e pranon kete gjendje nderkombetaret do ta leshoin kosoven atehere!!!
Pika 11/e:Te letsohet procesi i negociatave menjehere qe kosoves ti caktohet nje status i ardhshem!Une them:Nese hyne kosova prape nere serbi le ti fshin duart per te ardhmen,po nje lufte me permasa sikurse ne kohen e <fadil Hoxhes,kur ne drenice vrau Shaban Polluzhen edhe ndaj Adem Jasharit keshtu vepruan forcat keqdashese,dhe treni eshte ka shkon ne dem te kosoves,po as ne te mire te serbise,pos ne dobi te spiunave komunista shqiptar.
Pika 11/.JTi mbrojne te drejtat e njeriut.Une po ne cilin shtet i mbrojne te drejtat e shqiptareve?A ka shqiptar ne zvicer,a u njihet e drejta e gjuhes shqipe si gjuhe zyrtare?
Ne gjermani nje milion shqiptar jane a ua njohin gjuhen shqipe si gjuhe zyrtare,ku jo qe nuk ja njohin por i shkelin me te madhe te drejtat e njeriut qe as Hitleri si ka shkel!
Ne turqi sa milion shqiptar ka ?A ua njohin gjuhen shqipe si gjuhe zyrtare,po ti thejne dhembet!Ne serbi a nuk ka shqiptar,e kam fjalen per luginen e Presheves,B.e Medvegjes,pastaje ne Sangjak e gjetiu dhe çfare te drejtash gezoin shqiptaret?
Ne Maqedoni edhe pse u be marveshja e Ohrit qe te njehesohet gjuha shqipe me ate maqedonase ,a po e zbatojne?Pastaje ne Mal te Zi,por edhe ne Amerike a e zyrtarizoijn gjuhen shqipe?A jemi edhe ne njerez si tane njerezia,apo mos valle jemi te ardhur nga ndonje planet kush e dine!
Pika 15)UçK ja te çarmatoset dhe te shendrrohet ne TMK,ku kete si bajraktar e nenshkroi vete me doren e tije Hashim Thaqi,pse?
Ne aneksin 2,pika 5):Vendosja e nje administrimi te perkohshem,kosovaret mund ta gezojn nje autonomi sub.brenda jug.(serbise)dhe te mbikqyren krijimi i institucioneve te perkohshme si administrim kalimtar,per te sigurue nje paqe per banoret e kosoves!Une OKB i zgjodhi vete njerezit qe do te nenshkruajn çdo fjale qe u detikohet,edhe nese eshte me roberue e me masakrue popullin shqiptar!!!
Pika 8)Ratifikimi i marveshjes se rezulutes 1244 per nje autonomi substanciale,dhe parimet e sovranitetit te jugosllavise(serbise),si dhe negociatat mos ti prishin institucionet e kosoves?Une :A nuk po rrjedhin mu keshtu punet ska koment,duro ore popull skamjen,roberin e historise se perseritur!
KUSH ISHIN KREATORËT E POLITIKËS...NË STRUKTURAT PUSHTETORE TË KOSOVËS-1945-1990 A jane edhe sot ne krye te kosoves,a mos po u genjeje ore populli i im qe ju deshte dhe per ju luftova e jo per shkini e as per derra!!!

Pas”çlirimit” të Kosovës(1945...)u formuan edhe strukturat udhëheqëse të pushtetit.Kryesinë e “Komitetit Qarkor për Kosovë e Metohi/Kosmet/” e përbënin:
1.Miladin Popopviq-sekretar politik
2.Dushan Mugosha-sekretar organizativ
3.Pavle Joviqeviq-anëtar
4.Fadil Hoxha-anëtar
5.Boshko Çakiq-anëtar
6.Xhavit Nimani-anëtar
7.Kërsto Filipoviq-anëtar
8.Spasoje Gjakoviq-anëtar
9.Ismet Shaqiri-anëtar
10.Mito Milkoviq-anëtar
Nga 10 komitetli vetëm 3 shqiptarë...!!!
Asokohe në”Kosmet” kishte 7 komitete të rrethit të PKJ-së... dhe sekretarë të komiteteve ishin:
1.Sekretar i Komitetit të Prishtinës-Zhivojin Quraqiq-Sërgja
2.Sekretar i Komitetit të Mitrovicës-Milija Kovaçeviq
3.Sekretar i komitetit të Pejës-Misho Miqkoviq
4.Sekretar i Komitetit të Gjakovës-Xhevdet Hamza
5.Sekretar i Komitetit të Prizrenit-Predrag Ajtiq
6.Sekretar i Komitetit të Ferizajit-Tankosava Simiq-Ana
7.Sekretar i Komitetit të Gjilanit-Vlada Popoviq
Nga 7 sekretarë vetëm 1 shqiptarë...!!!

Ndërkaq në pozita më të larta partiake e pushtetore:
-Në kryesinë e Federatës jugosllave;
-Në Komitetin Qëndror të LK të Jugosllavisë;
-Në Këshillin Ekzekutiv Federativ;
-Në Komitetin Qëndror të LK të Serbisë;
-Në Këshillin Ekzekutiv të Serbisë;
-Në Kuvendin e Serbisë;
-Në Komitetin Krahinor të Kosovës;
-Në Kuvendin e Kosovës;
-Në Këshillin Ekzekutiv të Kosovës;
dhe në strukturat tjera të pushtetit në Kosovë,
nga vitet 1946-1990 ishin:

1.Gjoko Pajkoviq,
2.Dushan Mugosha,
3.Mehmet hoxha,
4.Sinan Hasani,
5.Kolë Shiroka,
6.Veli Deva,
7.Pavle Joviqeviq,
8.Elhami Nimani,
9.Fadil Hoxha
10.Mita Milkoviq,
11.Kërsta Filipoviq,
12.Predrag Ajtiq,
13.Ismet Shaqiri,
14.Asllan Fazlia,
15.Misha Miqkoviq,
16.Mehmet Maliqi,
17.Ali Shukria,
18.Xhevdet Hamza,
19.Ymer Pula,
20.Iliaz Kurteshi
21.Dushan Ristiq,
22.Jovo Shotra,
23.Millosh Sekuloviq,
24.Katarina Patërnogiq-Cica,
25.Ibrahim Tërnavci,
26.Ilia Vakiq,
27.Pajazit Nushi,
28.Enver Rexhepi,
29.Enver Gjergjeku,
30.Ilaz Ilazi,
31.Bogolub Nedelkoviq,
32.Mustafa Sefidini,
33.Ymer Jaka,
34.Sali Nushi,
35.Bahri Oruçi,
36.Rrahman Morina,
37.Azem Vllasi,
38.Ekrem Arifi,
39.Nebih Gashi,
40.Negjo Borkoviq,
41.Nazmi Mustafa,
42.Rexhep Gashi,
43.Hysamedin Azemi,
44.Riza Sapunxhiu,
45.Isen Kajdomçaj,
46.Shefqet Jashari,
47.Branko Shkemaroviq,
48.Bajram Selani,
49.Kaçusha Jashari,
50.Remzi Kolgeci,
51.Jusuf Zejnullahu,
52.Mazllum Beqa,
53.Muhamet Bicaj,
54.Jusuf Karakushi,
55.Seladin Skeja,
56.Lekë Vuksani,
57.Isa Mustafa,
58.Momçillo Trajkoviq,
59.Tomisllav Sekuliq,
60.Ismail Ramajli,
61.Ramë Alihajdari
62.Rexhep Hamiti,
63.Shaban Hyseni
64.Ferat Ymeri
65.Sylë Maxheraj
66.Muhamet Mustafa
67.Daut Jashanica
68.Vukashin Jokanoviq
69.Melihate Tërmkolli
70.Bashkim Hisari
71.Xhymret Selmani
72.Musa Juniku
73.Hazir Susuri
74.Rexhep Hoxha(goran)
75.Zoran Stijoviq
76.Mehmet Ajeti
77.Bajram Haskaj
78.Gani Jashari
79.Sonja Shqepanoviq
80.Sreten Martinoviq
81.Momçillo Trajkoviq
82.Shefqet Hoxha
83.Radoica Zhizhiq
84.Raif Vërbnica
85.Ferat Ahmeti
86.Kurtesh Salihu
87.Ismet Jashari
88.Çerkin Bytyqi
89.Sanije Veseli
90.Syrja Popovci
91.Ymer Koçinaj
92.Iliaz Ramajli.....
93Nekibe Kelmend
Kush jane keta qe e nenshkruan ne Rambuje rezuluten 1244 qe kosoven ta shtin per se gjalli ne dhe?per çka paskan luftue pra?Ja emrat e dahijve te Rambujes:
Ne Rambuje te parisit e nenshkruan roberin 17- te qelbanak:1)I.Rugova titisti,Mak Krasniqi rankoviqi,ku per se dyti ja rrasi popullit te kosoves!Veton Surroi i biri i R.qe kur erdhi nga Rambuja i tha Demaqit se nga Ollbrajti ish sek.amerikane e ka marr me nenshkrim qe mbas tri vjeteve do ti jepet e drejta shqiptareve per referendum ?Kaluan tri,kaluan gjashte,dhe sot Xheraqina thote qe statusi mundet te zgjasi edhe per nje kohe?opa shqiptar durone... ,,Hidajet Hyseni qe shkonte here me Rugoves pastoje ne LPK,pastaje ne PDK,dhe ren gjykse qe ky i ka nis demostratat ne menzen e studenteve me 11 mars 1981 a rrene e kulluar eshte se keto demostrata i kam nis vete une ore helem u kofte qe ma shtypet shpirtin ore te marr!!!Hashim Thaqi qe edhe ky ka qen i Rugoves, dhe ma e keqja si pati guximin me nenshkrue qe ushtria e tije te shendrrohet ne TMK ne zjarrefiksa,Fehmi Agani i cili vete e krijoi UçK dhe ja ketheu shpinden siq me tha ne Sufreke e dijne shumica,Rexhep Qosja ,çka lypi ky intelekt?Qe dinte me'm shtie me rrezue bustin e vukut para universitetit!!,Pstaj,Hajrizi,Blerim Shala ,ky kordinator edhe para luftes me negociata, Syla,,Xhavit Haliti. i cili ua shiste popullit aemzt e me luftue armikun,ku keni ndegjue keso marrinash?,,Idriz Ajeti beogradas,Edita Tahiri.gruaja e rugoves e tjere ,dhe tane keta banen parti qe me na shtype si deshirojn,a nuk po sheh qe ata qe ne kohen e rankit prape po na sundojn?Kush? Ata qe deri dje ishin komunista jugosllave shqiptaroserb me emra shqiptar,dhe mu ata qena qe ne Rambuje e nenshkruan dhe hamami nuk ja ndien per tradhetin dhe ma e kaqja qe para popullit po bahen si heronje dhe trima dhe pa rreshtur nuk ndalen duke e genjyer masen sikurse te ishte shtaz e maleve te pashkelura,dhe duke u thene se pavarimi i kosoves ska ku me shkue?!Hajte se populli ska se çka ja rruan spiunave e dine mire keta sepse ska dal ende nga OKB nje parti me nje dore te zgjatur e tua shkerdhen nanen e ketyre pisave ,por mos u merzitni se eshte diçka ka po ua zinin ne nje vorber!
O vellezer mutin e kan ngrer qenat vetem diçka sa ta rregullojn dhe shqiptareve ka mi hie nje thumb qe kur historia e njerezise ska me harrue?Veq nje ta dini se keta spiuna jane me eksperience te madhe dhe dine mire mee i rotullue rrenat dhe me manipolue me popullin prape dhe vazhdimisht pa ja shkoqur hiq!Shikoni listen e spiunave dhe tani qenat prape na udheheqin popullin drejte humneres dhe populli ska se çka ua rrune bythen,sepse ska ne dore diq!
Milehate Ternkolli kjo kurve ka qen komuniste qe eshte shkerdhyer me Slloben,dhe tani sikur rugova e fadili e mark krasniqi bahen meleq bre qeni nanen ua kaft ketyre!
Me kaq po e perfundoi,dhe ju pershendesi nga zemra.

Pershendetje nga poeti i popullit
Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)........

2006-11-16

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:22

Shpatii

Switzerland


Briski ha ha ha të lutem nëse ke mundësi të përmbahesh pak në fjalor, edhe pse ka raste që është e pamundur por mundohu.
Brisku disa emra të cilët i ke përmendur më lartë si psh të nderuarin Idriz Ajetin unë me sa e di është një ndër Akademikët më të nderuar dhe më të zellshmit që kan sotë trojet tona .Idriz Ajeti asnjë moment nuk ju ka nda punës dhe drejtimit përkatës. Idriz Ajeti i nderuar është ai i cili nuk e la drejtimin e vet studjues e të përzihet në politik ashtu si bënë shumë të tjerë në Kosovë dhe Shqipëri, mendoj se nuk ia vlen të etiketohet me një emër beogradas vetëm se ai ka mbaruar për një kohë shkollimin atje, sepse ai pasi mbaroi shkollimin atje iu përvesh punës së madhe në Kosovë, pa u ndalur deri në ditët e sotshme në moshën 75/80 vjeqare.
Po të ndjeknin rrugën shumë profesor ,akademik etj etj si Idriz Ajeti besoi se shumë ma mirë do të ishim ne sot.
Sa i përket temës medoi se ne si Komb Evropa na ka pranuar dhe nuk kemi nevoj për një Komb të ri por kemi nevoi Bashkimin e Kombit në një Shtet dhe t'u tregojmi Evropës se jemi po të njejtit Shqipëtar të cilët nuk kan harruar për gabimet e tyre dhe padrejtësit që na i kan bërë.Gabimet e tyre që neve na kushtuan me shumë vuajtje, mundime dhe gjak.

respekt.

2006-11-16

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:23

Haxhiu

Brisk
Albania

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net/viewtopic.forum?t=263

Shpati
I nderuar Shpatii,nuk shkruai pa argumente dhe nuk i shpifem dikujt pa e nxene me pele per dore.
Ky çka kekoi ne Rambuje qe ta nenshkroi,bile si kryesues kryesor ka qen,!Eshte i urt e di,dhe ne vitet 1996 nese nuk gaboi une jam malltretue per kete akademik per kete,dhe Adem Berisha nga Suhareka,por me fain tim duke i dhene perparesi Idrizit qe te futet pa rene ne kolonen e kerreve sepse ky kishte hyre pa rene dhe u detyrova ta leshoi duke mendue si ti tani njesoi!Ky qe thuash pse e quai Beogradas nuk i shpifem sepse atje eshte shkollue,dhe cili shtet te shkollon qe mos ti bahesh sherbetor?Te flasim pa emocione.Por me fakte te gjalla,nese nuk je i knaqur kerko ma teper nga une,se dhendrrin e tij e kam vendas dhe miqet ne Gastivar te ketij ku ja njoh rrenjet edhe ma teper.
Ju pershendesi

2006-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:24

Shpatii

Switzerland

Brisk ti shkruaj me argumente,nuk ka pb por nëse ke ndonjë argument na thuaj për Akademik Idriz Ajetin na e sjell këtu dhe mbushma mendjen mua se ai meriton që ta "thrras" edhe unë " beogradas" por sot i them me krenari se është i Tupallës fshat afer Medvegjës.

respekt.
2006-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:25

Brisk

Albania

Shpati
Sa per te bindur tye e tjeret,po te japi sa te done zemra,por me randesi eshte qe populli eshte i hutuar nga skamja e tepert qe kete eh ia kan pergaditur me qellim qe mos ti bie ndermend per pavaresin e kosoves!!!!!!
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?s=&threadid=17263
Martesa të përziera

Në Serbi, sipas studimeve të kryera në vitin 2001, sipas analistëve ekziston një distancë e tmerrshme etnike ndaj pakicave të tjera etnike. Kryesisht kundër shqiptarëve. Kështu është që prej 20 vjetësh. Më shumë se një e katërta e të anketuarve nuk do të "rrezikonte " martesën me jo serbët. Rreth 60 % martesën me muslimanët. Martesa e parë shqiptaro-serbe në Jugosllavi është regjistruar në vitin 1945, kur diplomati Elham Nimani u martua me Sonjën, e bija i mitropolitit të Karlovcit (qytet në Kroaci-shënimi im. Xh. F.) Rajiç, e cila pati ardhur asokohe në Kosovë me ushtrinë jugosllave. Në Beograd, ndërsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letërsisë shqipe Anton Çeta (më vonë u divorcua dhe u kthye në Prishtinë, i biri i tij, Llazari edhe sot e kësaj dite jeton në Beograd), etnografi Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye në Prishtinë, e bija Drita edhe sot jeton në Beograd), orientalisti Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri), aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petriç (dy djem Uliks dhe Hedon), aktori Faruk Begolli me balerinën Zoja (divorcuar), piktori Matija Rodiqi (djali Kolë), piktori Isak Asllani. Disa politikanë shqiptarë, të cilët kanë jetuar ose vazhdojnë të jetojnë në Beograd, janë martuar me serbe nga Kosova, ndërmjet tyre Ali Shukrija me Dushankën (djemtë Zeqir dhe Luan) , Kolë Shiroka me Dushkën (ka djalë e vajzë, Ilirën dhe Jugosllavin), Alush Gashi me Lelën (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njëra nga mbesat e tij është Nora Gashi). Halil Fejzullahu me Danicën (kanë një vajzë Katjushën, një djalë të quajtur Korçagin, i cili pat vdekur në një aksident automobilistik dhe djali tjetër Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezdës) etj. Ka patur shumë pak martesa ndërmjet serbëve dhe shqiptareve.

Per Idriz Ajetin


Si lektor me honorar u caktua dr. Xhevat Korça, ish drejtor i Gjimnazit të Shkodrës, i cili për arsye politike banonte në Beograd asokohe. Seminari u rinovua në vitin shkollor 1948/49, ku jepte mësim për gjuhën shqipe Vojisllav Dançetoviç, sepse Henrik Bariçin, Gjyqi i Nderit i Universitetit të Beogradit e largoi për arsye politike. Si asistentë u emëruan Idriz Ajeti dhe Anton Çeta, i cili më vonë do të japë mësim në Fakultetin Filozofik në Prishtinë. Në fillimin e vitetev 60-të ky Seminar u shndërrua në degë e kulturës dhe letërsisë shqipe. Shef i kësaj dege në vitin 1974 u bë Halit Ternovci, i cili akoma edhe sot udhëheq këtë katedër. Deri në vitin 1990 në këtë katedër vinin për të dhënë mësim Latif Mulaku (gjuhë shqipe) dhe Latif Berisha (letërsi).


---------- gazeta TEMA ------------


Tjeter per Idriz Ajetin qe ne Rambuje e nenshkroi roberin tende dhe te kosoves se mjere;


idriz ajeti edhe ky nenshkroi rezuluten 1244Page 1 sur 1 résultats ·Options ·Avancé ·Recherche sécurisée - ModéréRecherchiez-vous idris ajeti edhe ky nenshkroi rezuluten 1244 ?Résultats
Albanian - Flamuri Kombëtar - FreeBlogNetwork.com
13)Idriz Ajeti naqalnik odelenje ne univerzitetin e beogradit,i ... ta nenshkruain delegatet shqiptar te kosoves ne Rambuje rezuluten 1244 ... Është ky edhe një fakt se pushtetlinjtë shqiptarë dhe ...

www.freeblognetwork.com/Albanian/1241 · Page en cache

Albanian - Flamuri Kombëtar - FreeBlogNetwork.com
Kush jane patriotet qe ne Rambuje te frances e nenshkruanrezuluten1244 Po ja nisim me ... 13)Idriz Ajeti naqalnik odelenje ne univerzitetin e beogradit,i cili pasi specializohet vjen me detyra te ...

www.freeblognetwork.com/Albanian/1241 · Page en cache
Ko su pregovaraci
... nagrada, ili su iz partizanskih porodica, ili su u Rambuje ... Albanske partije se ne smeju odreæi slogana 'Kosovo ... Dr Idriz Ajeti je predsednik skupštine "Republike Kosovo". Roðen je ...

www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html · Page en cache
New Page 1
... Rugova, Rexhep Qosja, Anton Ceta, Luljeta Pula, Hajrullah Gorani, Idriz Ajeti, Mark Krasniqi, Veton. Surroi, etj. Në ... Shirley dhe unë shkuam në Rambuje ne Shkurt të vitit 1999 për t’i thënë ...

www.aacl.com/Zeri_shqip.htm · Page en cache
bibliotheca albanica
Ajeti, Idriz; Shqiptaret dhe gjuha e tyre. (Prishtine 1994) Ajvazi, Fehmi; Portreti i luftetarit te ... Kosova nga Dejtoni ne Rambuje. (Koha, Tirane 1999) Baliu, Begzad; Gustav Majeri dhe albanologjia ...

hb6.seikyou.ne.jp/home/iura/biblioa.htm · Page en cache

Serbishten nese e dine ja i ke me rend qe nga Rugova e kalon Idrizin si kryetar te republikes se kosoves ne rambuje!!!!
http://www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html

shtojce shqip

http://www.aacl.com/Zeri_shqip.htm

Résultats
SHQIPERIA ONLINE - SHQIPERIA IME - SHQIPERIA SOT - SHQIPERIA - Radio ...
... qe na shtypen,kush shqiptaret ish komunista,sepse ata dhe jugosllavin e paten krijue,dhe tani jane ne ... qe e nenshkruan ... rezuluten 1244 dhe nuk shkruan ne kete rezulute 1244 qe kosova te mbesi si pjese e ...

www.freeblognetwork.com/shqiperia/1050 · Page en cache

Tjeter as nje gazete nuk shkruan ne gjuhen shqipe se kush jane ata qena qe ne rambuje te frances e nenshkruan rezuluten 1244 qe ta roberoin kosoven!Pse nuk ka shkrime?Pse e mshefin te verteten?Tradheti ndej popullit,ndaj vendit,dhe ndaj vetevetes e fares se vete e ju pshurresha faren e spiunave.....

http://www.freeblognetwork.com/shqiperia/1050/

2006-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:25

Shpatii

Switzerland

Brisku unë lexova ato linket e tua por nuk pash ndonjë gjë për Idriz Ajetin që ta meritoi emrin beogradas.

respekt nga Shpatii.

2006-11-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:26

Xhefernika

Brisk

Albania


Kastriot
Nuk ka shance me permiresue gabimin qe e kane bere grupet nenshkruese te kosovareve!Po por duhet qe edhe nje here ti provani forcat mes serbeve dhe duhet qe populli shqiptar te pergaditet shume mire,dhe nese e fiton luften kundra serbeve pavaresin e fiton dhe lufta duhet me marr kohjen e luftes se vertete e jo te revoltes se zvogluar!Keto qe thuash se gabimet mundet mi permiresue populli,keto fjele jane fjale femijesh te vegjel hajt se e sheh kur kalon ka dera e shpijes sime,dhe kur shohin babat i afrojn e i pajtojn!Nje ta dine mire se kur komandantet e luftes e nenshkruajn nje kapitullim ska permiresim!!!Mir vesh,ti po don petulla me ejer me marue,shko e mashtroi te OKB Kof Ananin,dhe Sollonen mashtroidhe Ahtisarit mbushja mendjen me ta pranue pavaresin!!!Po me dashte OKB a po i tutet serbise per me na dhane pavaresin,po kush ja rras serbise,a mos eshte serbija ma e forte se rusia,se afganistani se Iraku!?Kush se vete as serbin e as Rusin per me na pavaresue!Por na njohin mire se çfare mut populli jemi;dhe a mendon se si te qohet ai me bere neper bote,bota nuk gutet por ta nxjerr ngadale shpirtin e jo meniheri!Ti paske shetit tane boten dhe e dine mire veteveten se si je sjell me ato popuj te shteteve dhe bashkombasit e tu e din se si jane sjell dhe çka kan beterue,dhe a ka ndere ata njerez qe sot komandojn boten?çka ta mer mendja a kane ndenja te mira per ne?Leje serbin se serbin po kjo amerike e ka krijue,me anglin ,francen dhe italin,e duke ja lene kinse rusia nuk po don!!!A ja qiti botes per lindine rrenat ?A ja dhe ne gjeorgji nje popullit prej1000000 banoreve pavaresin e amerika dhe tjeret a vodhen vnere duke ja kundershtue?Mos ngani ka koqet e dashit,por ngani ka realiteti,sepse jeni mesue mi perkrah spiunat siq po i perkrahni,mu ata qe dje ishin me serbin,si komunista,dhe luften e udhehoqen keta qena,ose biret e ish komunistave shqiptar,qe kur une e kerkoja republiken e kosoves keta me quanin tradhetar jugosllave,kur flamurin e mbrojsha nga serbet keta qene mu versuleshin.E tani kush e kerkon pavaresin e kosoves?Keta qena per vete ore djal kastrioti e jo per ata qe deregjeshin nga keta,Historia e shqiptareve eshte me fshie bythen:Pse e them se e verteta eshte e varrosur dhe ska pavaresi per ata qe kan vuajtur pos per spiuna dhe gjkpiresa shqiptar pa i permendur fare serbet sepse skan faj te gjoret pa i ngarsyer qenat tane keta qe sot i keni ne qeverin e kosoves!Kam inqizime me keta qeveritar me mija ore te tera!Une kur ma nuk kisha luftue kundra serbeve e as kunder grekeve,pos ua kisha shkerdh... nnnnn taneve me rend bile edhe fare fisreve te ketyre qenave shqiptar se keta paskan qen sundimtar ne neve duke na shtype e lene fajin serbise!
Kush e pruri ne pushtet Ahmet Zogun?Dhe per ta ka punue!Kush e pruri ne pushtet Enver Hoxhen?dhe per ta ore djal ka bluar!Kush e ka prue ne pushtet Fadil Hoxhen?Dhe per ta ka punue!Kush e pruri Rugoven ne pushtet dhe ky klysh patjeter ka blue ne mullirin e dyfisht!Kush i organizoi qe ne nisit e uçkes te bahen komandanta bijt e udbashave,apo kinse te burgosurit politik dhe qe ishin me detyra te posaqme qe vetem te masakrohet populli sipaz tezes se Kisingjerit qe kam shkrue me qindra faqe per kete lufte te poshter ne dem te kosovareve ,qe sa ma teper te zvoglohet numri i popullit pa kurrefare pavaresie dhe qe po pergaditet nje lufte me permasa te gjera!Nje po ta them mbasi une nuk kam mundur te jem i mire per popullin shqiptar,edhe zoti me ju zbrit e me u thane se une jam zot,shqiptaret kan mi dhie ne goj zotit......
Se per mu kan i mire per popullin shqiptar ma pare duhet mu kan shpiun e mi rreh mire ,mi burgos,mi vrare mi masakrue,mi debue per shqiperi e maqedoni,e pastai ta lipin zuzen dhe te perkrahin!Une kete kam mundur tua beje,siq ja kan bere Fatmir Lima e komandantet e tjere dhe tani une si qeni duke u shetit rrugeve te europes e spiunat duke ju qeverisur,si ne kohen e rankoviqit,si ne kohen e Fadil Hoxhex,Rugoves dhe Thaqjaneve e Surrojave,edhe sot ata me djemt e tyre!!!!

Shpati

Ti ja nuk done ta pranon te verteten ja je bir komunisti!?

http://www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html

Dr Idriz Ajeti je predsednik skupštine "Republike Kosovo". Roðen je 1917. u Medveði. Albanolog, po specijalnosti lingvista-leksikolog, bio je redovni profesor Filozofskog fakulteta u Prištini. Penzionisan je 1983. godine. Završio je Veliku medresu kralja Aleksandra u Skoplju 1938, pod prezimenom Ajetoviæ. Italijanski stipendista 1939. godine. Dekan Filozofskog fakulteta u Prištini postao je 1970. Bio je rektor Prištinskog univerziteta 1973-1975. Dobitnik Sedmojulske nagrade i nagrade AVNOJ-a. Èlan Akademije nauka i umetnosti Kosova od 1975, a od 1977. njen predsednik. Bio prvi predsednik kosovskog Odbora za zaštitu ljudskih prava na èije je èelo kasnije došao Adem Demaæi.

Dr.Idriz Ajeti eshte kryetar i Republikes se Kosoves,i lindur.Ne MedvegjeAlbanolog,i specializuar,linguistikolog,ka qen profesor ne fakulltetine prishtines.Eshte penzionuar me 1983,ka kryere medresen e madhe nga krali Aleksander ne shkup me 1938,ka qen rektor ne universitetin e prishtines,dhe ne beograd krueshef ne katedren shqip............

Ketu eshte renditja e atyre qenave qe ne rambuje kane marr pjese qe e kane nenshkrue rezuluten 1244.A je insan a merre vesh ku Idriz Ajeti ka qen si kryetar kinse i republikes se kosoves?Apo truri yt eshte i paguar qe gjerat ti sofistizon,me qellime te zymta!Mos u shty me luanin,sa do qe i ke te forta briret!

2006-11-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:27

Shpatii

Switzerland


Brisku.....Nuk e kam ndërmend që të shtyhem me luanin se luani o Burr i dheut,se Luani bjen në rrjet vet se unë nuk kam brira por jam njeri i cili punon në cirk ,pse të shtyhem me ty përderisa të gjithë e njohin Idriz Ajetin si njeri i pendës,dhe njeri i urt ,ti me fjalët e tua që i futë të gjithë në një thes,të gjithë i bënë tradhtar, duhet kuptosh mos ti matesh të gjithë me një kandar.Sipas teje që thua Idriz Ajeti dhe Rrahman Morin janë të njejtë apo jo Brisku !? edhe Rexhep Qosja ishte në atë delegacion në rambuje dmth edhe ai është tradhtar.
Tradhtar simbas teje dalim 70% të popullit tonë..... Idriz Ajeti nuk ka dalur kundër Atdheut të vet,popullit të vet e të jet bashkuar me armikun e të bashkpunonte me të ose duke e bërë punën e tij. Idriz Ajeti o Brisk është shumë njeri i urtë është njeri me shpirtin e pastër.
Idriz Ajeti nuk është marrur asnjë here me politik,edhe pse kryetar e kan zgjedhur ai ka punuar në drejtimin e vet,edhe pse ishte në delegacionin e Rambujes,ai ka mbaruar punën e vet si linguist i cili i dha shumë popullit tonë. Ta ulësh në pozicionin e Rrahman Morinës Akademikun e nderuar nuk po më duket e logjikshme Brisku ,por ska problem ti mendon se ashtu është kurse unë nuk mendoj si ti edhe pse kur të flitet si rezolut ajo nuk ishte në favorin tonë por të flitet,me emra dhe mbiemra se ky është tradhtar,ky kështu e ai ashtu po më duket e pa arsyeshme .

2006-11-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Perparimi Mar 27 Fév - 3:27

Vazhdon nr.15
Brisk

Albania

Xhefernika
Ti,qe thuash se paskna rrue me brisk te vjeter jo une kekujna sja kam rrue,e po me dukesh qe ti çenke qe paske rrue e i paske marr njerezit ne qafe,apo je i, e ndoni ish komunisti qe ka vra shqiptar e debuar jasht atedheut!Tye keto emra qe ti paskna paraqit poske dike qe te duket i ndershem!!!Dhe qe me thuash se une paskna shkrue me paragjykime ,jo jo une nuk paragjykoi,por flasi e kam folur dhe tani po i flasi popullit tim realitetivn se çka po e pret nga qenat shqiptar ish komunist qe skan dallim nga komunizmi ne shqiperi e vise te banuara me ilirjan!
E qe thuash se Idrizi e ka krye shkollen ne bg dhe eshte beogradas dhe çka hamami lypi ky ne france me nenshkrue kapitulimin,bile ka shkue si kryetar i republikes se kosoves,qfare loje ky loz me kete?
Dhe vellau yt paska krye veterinarin ne bg dhe e paskan kercnue me likvidim dhe se paskan likvidue?Pse se likviduan?Nje po ta them se po te mos iu kishte bere vellau yt sherbetor i serbeve,ai kurr me krye shkollen atje e as ne kosove!Keto mundesh me ja shit dikujt tjeter!!!Keto jane sofizmizmi yt ne ekstremitet!!!
Edhe mua me kan lut qe te shkollohem ne bg e te behem akademik bile edhe ma i larte,por tani po e shoh qe pa qen spiun i serbise nuk je shqiptar i vertete!!E more Xhefernika e Lezit?!Mos pot vjen seklet e shqipe e maleve!!Na rrofsh more!Ej mua kurr nuk me burgosen serbet,a shqiptaret qeta qena ma kane qitur tamblin e nanes time nga hundet,vetem pse kam punue per shqiptar a se kisha dite se po punoi kundra vetes e ne favor te spiunave,ku hahaha edhe tani keta qenje qeverisin kosoven pa serbin tani!Xhefernika nese te intereson pse nuk me burgosen serbet?Lexo dialogun tim qe e kam zhvillue ne Gjeneve me Xhefer Shtrin aty ja ceku ketij pse nuk jam i burgosur politik ne kosove!!!

Shpati

E di qe Idrizi eshte i urt,nga ma te urtit qe e nenshkruan rezuluten1244,dhe ja rrasen tane kosovareve nje petke te zeze mbi supe qe me shekuj nuk ka me mundur ta mbaje kete roberi!!edhe krokodili rrine i urt,por dhe gojen e mban hapet dhe gjahu i hin vetvetiu ne goje,dhe kur e kafshon se leshon dot!Shpati a e ke pergadit sofren ?Hajt se ska problem ja paske nis si une edhe ti ma mire eshte pakes mi lujt pykat!Ska dert muhabetet mundemi mi perserit deri kur te plakemi,dhe nje dite inshalla na vjen dita qe ftohemi te njeri tjetri.
Une nuk e krahasoi Idrizin me Rrahman Morinen se Rrahmanin e vrajten per flamur dhe tani ai eshte tradhetar nga na te imtet!Dhe e dine kete pune qeni Azem Vllasi dhe Remzi Kolgeci ,se cili nga Idrizat e deri tek Rugovat e Thaqat po del ma spiun dhe tradhetar shqiptar!
Nese e dine se ne cilin muai e ne cilin vit e vrajten Rrahman Morinen kam me te dhene argumente edhe ma te medhaja...Po kur e vrajten Luigj Gurakuqin ,Zogistat e quajten TRADHTAR,edhe Ismail Qemajli ka qen si ky,pastai edhe Noli,edhe une Po mire bane vaki qe edhe ai shqiptar qe punon per qeshtjen e kosoves dhe shqiptareve eshte tradhetar sepse po i tradheton spiunat,po ua ndale buken e gojes,e vertet eshte qe ja njani ja tjetri duhet te rroje,!Edhe Idriz Seferi ka marr penzion nga krali i serbise mos harro edhe pse ka luftue kundra serbeve!Ti Shpati po mirrke me ringishpill(cirk)Per Rrahmanin te thash nese me jep pergjigje kur eshte vrare kam diçka met tregue se çka kam bisedue me te per referendumin qe u mbajt ne vitin 1991.

E per Rexhep Qosjen
çka hamami lypi edhe ky me nenshkrue rezuluten e roberise?
Kur ne vitin 1996 antaret e familjes sime tani ia arriten keta qen ti nxisin qe tme likvidoin serbet,duke e thyer shtepin e dhendrrit tim shtepin e Remzi Kolgecit(spiunin)dhe malltretimet ishin aq te renda sa qe nuk me mbanin kembet,sepse e kishin pergaditur mire serbet e shqiptaret duke e thyer shtepin e kinse une hajnat i kam bartur me taxi!!Cilin hajn bashkpuntorin e Fatmir Limes mikun tim Nysret Vocin....
Jo more nuk jam i mllefosur,por po ua tregoi mundimet e mia qe as njeri si ka perjetuar!Dhe ja mesyva te shkoi tek Rexhep Qosja qe te me jepe ndonje keshill se çka te beje e si te veproi::Ja gjeta shtepin dhe ia tregova rastin tim dhe pa nje me tha:Po mire çka met te thene leshoje kosoven?A tja lem kosoven serbise?Jo i thash,nuk ,po te pyesi a me leshue kosoven po çka te beje ore intelektual,?se deri dje i kisha ne shpin spiunat e tani edhe te miqasise dhe te familjes mi kane leshue,shume jane ba spiuna spo di kujt me ja hek flamen?Jo tha sot ska spiuna siq ka pas ne kohen e Rankoviqit,!O zotni i thash:ti a po mendon se popullin e ke sikur studentet ne theater?Ma priti:A e sheh se si e kan ndertue bustin e Vukut prane universitetit?E ja prita:Profesor e ke gjete njeriun qe kam me ja dhie ne ta bustin e Vukut,veq te lutna shok profesor a keni mundesi qe edhe ju te me vini mbas e kur te me vrasin mua ti te qellon aty!Jo ma priti palla ime eshte me shkrue,a me i hyre kesai pune nuk guxoi!!!Dhe me tha se jam ka e shkruai nje liber!!
O shok per me shkrue edhe une shkruai,dhe une e kam pergaditur nje liber,por po i lem librat ashtu dhe nje dite dikush na boton!!Nese te intereson ky dialog e kam te inqizuar ne telefonat dhe nese deshiron e qesi edhe numrin e tel. dhe nese po u genjei atehere vellezer e motra me kritikoni e me thoni se une po paragjykojsha ,....

profili
2006-11-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqipetar apo kosovar Empty Re: Shqipetar apo kosovar

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum