Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ukshin Hoti mbrohet serbishte ne gjygj

 :: sport

Aller en bas

Ukshin Hoti mbrohet serbishte ne gjygj Empty Ukshin Hoti mbrohet serbishte ne gjygj

Message  Perparimi Dim 28 Déc - 8:46

http://fr.scribd.com/doc/107514275/Ukshin-Hoti-MBROJTJA-Serbisht



Ukshin Hoti -MBROJTJA- Serbisht

Ratings: 

(1)|Views: 36 |Likes: 11
Publié parandin_hoti

1

Ukshin Hoti

Rec odbrane

Gospodo predsedavajuci sudaUvazena gospodo porotniciC

ovek, ponekada, premda se moze nalaziti u specificnoj situaciji, zeli ucinitineku normalnu stvar, koja upravo zato sto je normalna, u takvoj specificnojsituaciji moze izgledati cudna. Tako na primer ja, iako se to od mene ne ocekuje,u datoj situaciji, zelim da odam priznanje sudskoj instituciji reci odbrane. Neznam kada je ona uvedena ni u kom cilju, da pruzi osumnjicenom stvarnumogucnost odbrane ili sudu ispriku za zvoju odluku. Ne znam da li je samoformalna ili i efikasna institucija, ili je sve to zajedno, ali svejedno zelim da jojodam priznanje, jer mi se cini da u onom vecitom nepotpuno razjasnjenomodnosu izmedu pojedinca i drustva, t.j. pojedinca koga je drustvo prozvalo naodgovornost za svoja nameravana ili ucinjena dela /sud ponekad radi prevencijesudi i o namerama koja proglasava za dela/ u onom odnosu u kome je pojedinacneovisno od svojih advokata i odbrane, a i neovisno od svojih motiva, uverenja idela, ali i skupa s njima, ipak se nalazi potpuno sam ispred drustva, i u tomodnosu, ova institucija reci odbrane, unosi nekakav privid ili utisak kao privid,da se za izvestan period vremena pravo i pravda dodiruju i postaju jedno te isto.U prakticnom zivotu, pravo i pravda se retko kada dodiruju, ali kao privid,pruzajuci pojedincu mogucnost da zbori, kaze, govori, vrednuje, brani ili napada,ono mu istovremeno pruza mogucnost da veruje da se obraca pravdi a ne samopravu. Pojedinac onda pomislja da moze uticati, ne toliko na eventualnu odlukusuda, koliko na splet okolnosti i situacija koja prouzrokuju sudenja. Na taj nacinnada se javlja kao bit samog privida, a vec stari filozofi primetise da nadati se, itada kada znaci samo ziveti, je lepo i uzviseno.S' druge strane ucimo da je sud pravna institucija drustva uz ciju pomocdrustvo meri tezinu sukoba pojedinca sa pozitivnim pravnim normama, i shodnovlastitoj proceni povrede tih normi, izrice pojedincu mere zastite vladajucihvrednosti drustva u vidu kazne ili oslobadajuce presude. Ako je tako,a izgleda da je tako, sud se onda javlja i kao glavni instrumenat civilizovanog drustva, t.j.drustva kome je stalo do sebe i ne zeli se spustiti na razini primitivne ilimoderno-primitivne totalitarnosti. Ono se na taj nacin nuzno javlja ne samo kaoinstrumenat efikasnosti politicke vlasti drustva vec i kao indikator njegovedostojanstvenosti. Institucija reci odbrane jaca ovaj aspekat suda a indirektno idrustva. Jer u meri u kojoj drustvo podjednako uvazava oba dva aspekta suda, t.j.u meri u kojoj drustvo podjednako uvazava i formu i sadrzaj svoje politickevlasti, u toj meri ono je politicki dostojanstveno drustvo (dignity society) apravno, legitimno i legalno. Sudska institucija reci odbrane prema tome izgledada je ozbiljna institucija, koja se, i kada je samo formalna, tice dostojanstva sudakao pravno-politicke institucije.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum