Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

,Bislim Elshani;LPK se konsideront antar LPK Ukshin Hotin

 :: sport

Aller en bas

,Bislim Elshani;LPK se konsideront antar LPK Ukshin Hotin Empty ,Bislim Elshani;LPK se konsideront antar LPK Ukshin Hotin

Message  Perparimi Dim 21 Déc - 7:24

Mr.Ukshin Hoti (Lubjanë - Qershor 1990)



Në anën tjetër, mosrespektimi i Ukshin Hotit tregon dhe një difekt tjetër të shoqërisë kosovare: mungesën e shoqërisë civile. E kam fjalën për atë lloj shtrese shoqërore të pavarur nga interesat politike të ditës. Më duhet të përfundoj kështu, sepse në nivelet e larta që përmenda akoma zotëron mendimi se me Ukshin Hotin duhet të merren ata të cilët ai i përkrahu: gjenerata studentore e vitit `81 dhe kontigjenti intelektual rreth LPK-së e UÇK-së. Ndërkaq, vetë Ukshin Hoti thoshte se ky kontigjent asnjëherë nuk e pranoi atë plotësisht si të tyrin. Ftakeqësisht, kjo ishte e vërtetë.

Shiko analizat politike, qoftë dhe të një Jakup Krasniqi apo të ndonjë anëtari tjetër të PDK-së. Nuk gjen dot në to asnjë gjurmë të mendimit politik të Ukshin Hotit. Shiko dhe web-faqen zyrtare të LPK-së, askund nuk e gjen dot emrin e Ukshin Hotit, përpos me rastin e ngushëllimeve pas vdekjes së nënës së tij me 2004. Do të mund të ishte publikuar në këtë faqe së paku Mbrojtja e shquar e Ukshin Hotit para gjyqit të Prizrenit. Pastaj mund të kishte zënë vend, psh. në rubrikën "Botime", edhe ndonjë libër i Ukshin Hotit i botuar prej "Zërit të Kosovës". Natyrisht, miqtë e mij në këtë rast do të më qortojnë, e ndoshta edhe do të më shajnë, se përse nuk ua tërhoqa vërejtjen direkt e ndër sy, po dola publikisht me të. Mirëpo s'është këtu puna, puna është se Ukshin Hoti nuk u pranua tërësisht prej LPK-së.

Shiko psh. dhe botime të tjera nga radhët e ish-LPK-istëve. Psh. në librin "Atentatet", që gjithsesi është një libër i mirë, askund s'do të gjesh emrin e tij. Mua vetë më dukej, gjersa veproja në radhët e LPK-së, sikur po e imponoja emrin e tij. E vetmja gjë pozitive ishte se iniciativat e mia nuk kundërshtoheshin.

Në anën tjetër, po e mori iniciativën ndonjë si puna e Stavilecit, apo ndonjë tjetri nga ish-establishmenti titist, menjëherë do të kërcente ndonjë nga "radhët tona" që do të thërriste: "S'ju takon juve të merreni me Ukshin Hotin. Ai s'ishte i juaji."

Pra përfundimi im është ky: Me Ukshin Hotin duhet të merren institucione kosovare jashtëpolitike. Dhe ato të nivelit më të lartë.

Përshëndetje - Bislim Elshani

(pashtriku.org

- 21.07.2007)
http://www.kosova.de/forum/archive/index.php/t-13745.html



Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum