Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kush ishin tradhetaret e Adem Jasharit

 :: bota

Aller en bas

Kush ishin tradhetaret e Adem Jasharit Empty Kush ishin tradhetaret e Adem Jasharit

Message  Perparimi Sam 16 Aoû - 3:00

 Megjithatë, po sjell një citat nga libri i Bedri Islamit:
“Lëvizja (Lindje e Përgjakur) – Bashkëbisedim me Ibrahim Kelmendin”.
Ja çka shkruan Ibrahim Kelmendi,  faqe 373:
“Qysh atëherë zuri të përvijohej një dukuri fraksionizmi në sektor, rrjedhimisht në bërthamë të shtabit të përgjithshëm, që të konsolidohej e mandatohej në Shtab të përgjithshëm, meqë Ushtria nuk ishte organizatë e pavarur politike demokratike, që të votonte anëtarët e Shtabit, e as individët të vetemëroheshin për komandant. Ishte Lëvizja ajo që kishte formuar, po e udhëhiqte politikisht, po e financonte dhe, prandaj, duhej të formonte Shtabin dhe ta mandatonte atë për komandim. Në këtë kuadër të këtyre përcaktimeve, Lëvizja kishte formuar Sektorin e rëndësisë së veçantë, si bërthamën fillestare të Shtabit. Fatkeqësisht rrjedha nuk u zhvillua gjithnjë siç ishin planifikimet e përcaktimet, meqë Xhaviti kishte përvetësuar Azemin, ose anasjelltas, për të vepruar kokë më vete. Ndërkaq ata, siç do të dëshmohet më vonë, ose nuk ishin në gjendje t`i ushtronin përgjegjësitë ( nuk kishin lidhje me zona të UÇK-së), ose nuk donin! Unë qysh atëherë, që do të thotë qysh në maj të vitit 1998, i kam akuzuar si komplotistë me fjalën e paraqitur në mbledhje të KP. Fjalë që e kisha paraqitur me shkrim.
   Meqë jemi te kjo tematikë, që nga viti 1996 e deri kur ndodhi Epopeja e Jasharëve në Prekaz, Xhavit Haliti e më shumë Azem Syla, ngulnin këmbë se Adem Jashari me bashkëluftëtarë nuk duhej të përkraheshin, sepse nuk ishin në UÇK. I cilësonin si “grup kaçakësh”, si “grup i Drenicës”. Këtë e pati shprehur me mllef vetë Xhaviti në mbledhjen e Kryesisë së Lëvizjes, në mars të vitit 1997, kur u thirra për të dhënë llogari pse po i dërgonim në zona mjete financiare të Nëndegës dhe të Fondit në Gjermani dhe, po me mllef e një mënyrë ultimative, iu thashë se do t`ua dërgojmë, sa kohë që ata do të na kërkojnë, meqë Kryesia dhe Sektori kanë humbur lidhjet me ta, ose nuk po duan t`i përkrahin…”
LPK-istët as 1% të popullit
   Unë, shkruesi i këtyre rreshtave, e di se ata, disa të LPK-së, që dikur çirreshin në emër të popullit, nuk kishin pas vetes as 1% të popullit! Si ka mundësi që një pakicë aq e vogël t’i referohet një ushtrie të popullit, sikur që ishte UÇK-ja?!
Në emër të popullit mund të fliste vetëm dr.I.Rugova, cili ishte president i zgjedhur në mënyrë demokratike nga populli.


http://tribunashqiptare.net/?p=23358

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: bota

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum