Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev

 :: politika

Aller en bas

Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev Empty Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev

Message  Perparimi Jeu 31 Juil - 16:16

Bedri Islami

Ndërkaq dëshmori Nuhi Berisha, i organizuar në OMLK dhe pjesëmarrës në demonstratën e 11 marsit 1981, për këtë ngjarje shkruan në librin: „Pranverë e luleve të kuqe“: „…në mensë kishte shumë studentë…disa studentë kundërshtuan për ushqimin e dobët… Pasi erdhën disa punëtorë të Qendrës së Studentëve për të biseduar me ne na thanë: „Në daçi merreni këtë ushqim, në daçi lëreni, tjetër ushqim nuk ka!“ Atëherë një student i mëshoi tavolinës dhe u kthye nga studentët që hanin bukë, duke u thënë: „Ngrehuni, çfarë po prisni, asnjë të mos e marrë këtë ushqim!“ Filluan të përmbysen karrigat dhe një vajzë e hodhi lart tabakun e ushqimit…“

Shkëndija e parë plasi. Dhe mjaftoi kjo shkëndijë që në fillim u duk e vogël, por mjaftoi kjo, që të veprohej më tutje, për organizimin e protestave të reja edhe më të fuqishme. Flitej kudo për protesën e 11 marsit. Punohej në mesin e studentëve të organizuar, për organizimin e demonstratave të ardhshme.

Realiteti është ky:
- Nuk ishte student ai që e hodhi pjatën e ushqimit, por ishte studente dhe kjo isha unë,

Bahrije Kastrati,

tani me mbiemrin Bislimi.
- Nuk ishte insekti arsyeja e hedhjes së pjatës, por e gjitha ishte një skenar i përgatitur nga studentët që vepronin ilegalisht për çështjen kombëtare e të cilët ishin: Xhevë Krasniqi-Lladrovci, Agim Paçarizi, Teuta Hadri, Bahrie Kastrati, Ali Lajçi, Bajram Kosumi, Kadri Kryeziu, Ramadan Gashi, Jonuz Jonuzaj, Ajete Lloluni, Shemsi Syla e të tjerë, të cilët kontribuan e që hëpërhë nuk më kujtohen, pasi që kanë kaluar 29 vjet nga ajo kohë.
Skenari ishte përgatitur më herët që ta bëjmë konkret aktin e shpërthimit të revoltës në mënyrë demonstrative dhe të drejtpërdrejtë, ashtu që të fillojë protesta për të cilën ishim të bindur se do të gjente përkrahje te të gjithë studentët si dhe tek i gjithë populli.
- Për këtë akt kemi diskutuar për një kohë të gjatë me Xhevën, Agimin dhe Babën Dyl (është fjala për të ndjerin Avdyl Krasniqi - babanë e Xhevës)

Saime Isufi,
Neuenhof, 06. 03. 2011

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev Empty Re: Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev

Message  Perparimi Jeu 16 Juil - 10:33

Conversation démarrée mercredi
Haxhi Kuçi
15/07/2015 00:33
Haxhi Kuçi
Pershendetje i nderuari atdhetar zotri Hakif Beqiri.
Ju lutemi kemi ndegjue se ju jeni ndere te paret qe keni qen ne menzen e studentave me daten 11 mars te vitit 1981,kur u nisen demostratat.
A ishin keto demostrata te organizuara ju lutemi?
Apo filluan ne menyren instikte,si shkak i ndonje sendit tjeter?
Ju lutemi ne cilen ane te menzes u nisen demostratat  ,te kesaj date?
Ne jug ,apo ne perendim te menzes?
A ju kujtohen sa student ishin ne ate momente,ne menze?
A mos jeni marr ne biseda informative nga ndonje person shteteror kete dite apo diten e neserme,nga ana e ish policise,apo ndonje persone pergjegjes me detyra te larta?
Ju lutemi a eshte denuar ndonje studente per kete dite,apo per keto demostrata,te kesaj dates?
Ndoshta nuk ju kemi besdisur me keto pyetje,ju lutemi per konsiderate.
Sinqerishte
Haxhiu
Hakif Beqiri
15/07/2015 00:37
Hakif Beqiri
Pershendetje zotria juaj
Demostratat e 11/marsit te '81 kane qene te organizuara shumë mire
Me muaj . Ne studentet e qendres konbiktore dhe nga jasht
Kemi bere tubime
Ne qender te studentve
Ku kemi kerkuar te drejtst e barabarta
Ne republikst e tjera te ish Jugoslavisë
Nuk filluan rastesisht
E pyetja se a filluan ne jug a ne prendim
Ati filluan ne jsyin e siperm dhe filkuan nga krahu i majt po sa ngjiteshe nga shkallet
Rreshti i dyte
Ka pasr shume student
Pastaj kemi shkusr dhe e kemi hapur drejtorine dge nga aty baraken nr 3 qe ishte gjeja salle leximi
Koo eshte ne pika re shkurta
Kji eshte ne pika te shkurta
Edhe kjo nuk ka ndoi rendedi se kush i filloi
Me rendesi eshte se filkuan
Dhe ja falendeojme zotin dhe gjakun e shume deshmorve
U realizue ajo qe deshtem
Aujourd’hui
Haxhi Kuçi
08:56
Haxhi Kuçi
Shume me vend e thuani se kur te ngjitesh shkalleve ne anen e majte jane nis demostratat i nderuar Hakif Beqiri.Ju lutem ,a ke qen  aty ne momentin qe dikush ju meshoj pjatave per dyshemeje ,per toke ?A  e dini kush ju meshoje pjatave ,?Mos ishit ju ndoshta ai studenti,apo ndoshta ndonje femer mos ju meshoi pjatave per toke?
Aujourd’hui
Hakif Beqiri
15:13
Hakif Beqiri
Une kam qene njwriu i pare qe i ka hedhur phatat dhe nese te kujtohet qe at dite para se te fillonin demostratat me qifteli jam dale para barakes nr 2 dhe konviktit nr 1 rreth ores 16h
Kur jam nis per menzë
Jam ardh me nje grup bajagi te madh
Haxhi Kuçi
18:08
Haxhi Kuçi
Ju lutem ,Zotri Hakif Beqiri;çka ju shtyni qe tju meshoni pjatave per toke?
Kush ju nervozoi ne ato qaste?,qe tju meshoni pjatave per toke?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum