Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Politikanët e Kosovës janë kundër bashkimit me Shqipërinë

 :: sport

Aller en bas

Politikanët e Kosovës janë kundër bashkimit me Shqipërinë Empty Politikanët e Kosovës janë kundër bashkimit me Shqipërinë

Message  Perparimi Mar 8 Avr - 23:54

http://www.koha.net/?id=26&o=75


Politikanët e Kosovës janë kundër bashkimit me Shqipërinë2014-04-07 11:47:49
Kush do ta pengojë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën; ndërkombëtarët apo vetë shqiptarët? Arsyet e elitës së Kosovës që do të vonojnë bashkimin dhe cilat janë ngjarjet ndërkombëtare që mund të ndikojnë në përfshirjen e shpejtë në BE të dy shteteve shqiptare .
“Elita politike e Kosovës, përveçse nën trysni të fortë të brendshme dhe të jashtme nuk do pranonte, në asnjë rast, të lëshonte pushtetin në Shqipëri. Ajo po konsolidohet, po fiton instinkt dhe shprehi politike, po krijon domen financiar dhe elektoral, të cilat është e qartë se nuk ka ndërmend t’i lëshojë për një kohë të gjatë”
****
Vonesa e zgjerimit me Evropën do ta detyrojë Shqipërinë të zgjerohet. Natyrisht në Kosovë. Por ky proces shumë shpejt do të ketë kundërshtarët e vet që do arrijnë ta shtyjnë bashkimin për disa dekada të mira. Dhe kundërshtarët e bashkimit të Shqipërisë me Kosovën nuk do jenë më serbë, as rusë dhe as evropianë. Ata do të jenë shqiptarë.
Po përpiqem ta argumentoj këtë bindje, sepse e di që këto fjalë do t’ia ngrenë shigjetat e gjahut politik shumë shqiptarëve, që këtë sport e kanë të dashur në çdo kohë. Edhe kur vetë bëjnë të kundërtën. Sepse shqiptarët kanë një zakon nga i cili nuk shpëtojnë dot: luftën me të vërtetën. E vërteta është viktima e tyre më e madhe në histori.
Kosova është sot shteti më unik në Evropë. Funksionon si shtet, sepse ka qeveri dhe pushtet lokal të zgjedhur, ka parlament, ka polici dhe administratë. Është pra, një model funksional demokratik, pavarësisht nga cilësia e këtij modeli. E, megjithatë, Kosova ende nuk ka sovranitetin e duhur për të marrë disa vendime. Kosova është një eksperiment ndërkombëtar për modelin dhe funksionimin e të cilit doktrina perëndimore nuk ishte e përgatitur përpara se të ndodhte. Kosova ka thyer rregullin ndërkombëtar të krijimit të shteteve dhe, megjithëse ky përjashtim nga rregulli i ka dhënë avantazh shqiptarëve në tërësi, serish pyetjet që lidhen me të janë pa përgjigje. Çfarë do bëhet me Kosovën? A ka mundësi ky shtet të jetë politikisht dhe ekonomikisht i vetëmjaftueshëm? Unë them se po.
Më shumë për meritë të këmbënguljes së Shteteve të Bashkuara, por edhe të Evropës, eksperimentit shtetformues të Kosovës po i shkohet dhe do t’i shkohet deri në fund. Nuk ka më asnjë mundësi që Kosova të kthehet në Serbi. Por çështja është: Do ekzistojë si një shtet më vete, apo do duhet t’i bashkohet Shqipërisë? Evropa është e ndarë në këtë pikë. Kryesisht për shkak të refuzimit të Rusisë, roli i së cilës është duke u rritur, por edhe për shkak të paragjykimit për Shqipërinë. Paragjykimi për aftësinë shtetformuese të shqiptarëve e vonon procesin e bashkimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, ose e shtyn atë pa i dhënë mundësi Shqipërisë dhe Kosovës të forcohen bashkërisht si një shtet. Por në të ardhmen ky paragjykim do të mbijë edhe tek shqiptarët dhe, sidomos, tek shqiptarët e Kosovës.
A duhet të bashkohemi me Shqipërinë? Në fund të fundit, a ia vlen?
Kosova do ta vonojë bashkimin me Shqipërinë
Përveç konjukturës ndërkombëtare ka një faktor që sot dhe, ndoshta, edhe më shumë në të ardhmen, do të jetë në heshtje kundër bashkimit. Kjo është elita e Kosovës dhe, kryesisht, klasa e saj politike. Asaj i është dhënë mundësia për të qeverisur një vend që nuk ka ekzistuar dhe çdo motiv patriotik për ta humbur këtë mundësi do kundërshtohej. Në heshtje fillimisht, siç ndodh sot. Dhe, në të ardhmen, edhe me zë. Qoftë edhe mendimi se duke u bashkuar me Shqipërinë fuqia politike do të zhvendosej në Tiranë, e huton klasën politike në Kosovë, e cila pothuajse nuk flet për bashkim kombëtar, por vetëm për integrim.
Dhe kjo gjuhë nuk vjen vetëm nga detyrimi për të bërë farmaci diplomatike, por rrjedh nga nevoja e brendshme për autonomi.
Pas sigurimit të pavarësisë së plotë nga Serbia dhe, për pasojë, edhe nga kontrolli ndërkombëtar, nevoja për më shumë autonomi nga Shqipëria do të dominojë mendimin politik të Kosovës. Kështu ka për të ndodhur në të paktën dhjetë vitet e ardhshme për të mos thënë edhe më gjatë, nëse në Evropë nuk ka ngjarje të cilat sot është vështirë t’i parashikosh. Le të themi se kriza me Rusinë, frika e dominimit rus dhe presioni në rritje i ShBA, mund ta detyrojnë Evropën të kapërcejë skepticizmin që ka sot ndaj Ballkanit për shkak të prapambetjes, varfërisë e dasive etnike dhe, kësisoj, të marrë një vendim politik për bashkimin e shpejtë me Ballkanin dhe në këtë kontekst edhe të Shqipërisë me Kosovën apo të Serbisë me një pjesë të Bosnjës.
Por le të kthehemi në Kosovë, në kushtet kur faktorët ndërkombëtarë janë po ata që janë sot, pra po aq të mpirë, po aq të kujdesshëm dhe të pavendosur. Analiza e arsyeve shqiptare dhe e pasojave të këtyre arsyeve mbi Shqipërinë është qëllimi i këtij libri.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum