Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Avdi Ibrahimi e Ibrahim Kelmendi

 :: sport

Aller en bas

Avdi Ibrahimi e Ibrahim Kelmendi Empty Avdi Ibrahimi e Ibrahim Kelmendi

Message  Perparimi Ven 4 Oct - 16:52


Marsh protestues kunder vrasjes se dy te rinjve nga Gostivari
Avec 3 090 autres invités
Journal · 2012
214 de ses amis ont publié dans le journal de Ibrahim.

Avdi Ibrahimi a écrit sur le journal de Ibrahim Kelmendi.
13 septembre 2012, 14:08
Shkruan: Avdi Ibrahimi

REAGIM I HAPUR PËR RRENCIN HAXHI KUÇI

Në publikimin e shkrimit të mëposhtëshënuar në Agjencin e Lajmeve “KOSOVAPRESS”,keni botuar dhe tre komente të Haxhi Kuçit i cili në komentin e parë ai shkruan me emer e mbiemer,ndërsa në komentin e dytë ai shkruan me pseudonimin”KRASNIQI”,si dhe në atë të tretin shkruan me pseudonimin”Ibrahim Kelmendi”,kuptohet se këtu ai e keqpërdor emrin e Ibrahim Kelmendit, dhe shpif,nxit,e rrenë për mua Avdi Ibrahimin. Më erdhi shum keq që ky njeri i pa cipë po etiketon dhe përmend emra pa patur qoftë edhe argumentin më të vogël për çfarë ai shkruan në shkarravinat e tij.Shkarravinaletranxirëse të më poshtëshënuara nga: “Kosovapress”, që përhap dizinfotmata e thash e theme për njerëz që nuk i njohin. Duhet të ju them diçka nga ana profesionale e gazetarisë:

Kur thuhen fjalë si " AVDI IBRAHIMI ne emer te klanit UDBA Mundohet tradhetin ta shendrroi ne çlirimtare Neve shqiptareve na mashtrone,ptane boten njerezjo ! E njoha mire redaktorin e kesaj temes,ky eshte Avdi Ibrahimi",kur flitet e shkruhet pa argumente faktike, komentuesit letranxirës që shkruan dhe atij që e boton, i bie erë trillim. Kur thuhet " se është udbash", dhe nuk argumenton me fakte dhe nuk përmenden emrat se me cilin apo cilët udbash ka qenë në bashkëpunim, komentit të letranxirësit dhe atij që e boton i bie erë shpifje. Kur thuhet "tradhtari Avdi Ibrahimi" pa argumente e pa asnjë fakt dhe nuk përmendet emri i atij që e ka trathtue, komentit të letranxirësit dhe botuesit i bie erë gënjeshtre. Normalisht, ndaj,komenteve të shkarravitësitletranxirës dhe botuesit, si i tillë demanti është i panevojshëm, sepse çdo njeri me dy fije mend e kupton se bëhet fjalë për trillim,shqpifje,gënjeshtër…Kurrë në jetën time s’kam shkruar në anonimitet,por gjithnji kam përdorur vetëm emrin dhe mbiemrin tim në email adresën tim transparence dhe të hapur,”avdiibrahimi@yahoo.com”,kështu që jam i hapur për të gjithë ata që më njohin dhe duan të më njohin le të urdhërojnë në çdo kohë jam i gatshëm për bashkëbisedim,ose edhe nëpërmjet gjykatës për ta mësuar të vërtetën…Ata që përdorin emra anonimiteti dhe ata që nuk i bëjnë transparenc emrat e vërtetë janë në të vërtet soji i UDB-ashave… E nderuara redaksi e “Kosovapress”,nuk lodhem fare se çfarë shkruan në komente Haxhiu dërguar juve, ku ai përmend dhe baltos edhe emrin tim. Për vetën time mburrem për gjithçka që kam bër në dobi të kauzës kombëtare shqiptare, njëkohësisht ndjehem shumë i nderuar që kam qenë luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga ditet e para kur u çfaqë në skenë famëmadhja Ushtria jonë çlirimtare. Për këtë mburrem që kam statusin e Veteranit të Luftës dhe, as që kam nevoj të përshkruaj biografin time ajo është e pastër si kristali dhe, për këtë ndjehem shum i qetë, paçka se ai i permend emrin tim dhe shpif e rren gjithçka për mua dhe shqiptaret në përgjithësi. Turpi le tu mbetet botuesve qe e lejojnë memdjeshkalluarin Haxhi të fyen mbarë botën njerëzore e në veçanti shqiptarët. Soji i Haxhive s’kan punë tjera por vetëm janë për t’i përbaltur të tjerët sepse të tillë ata janë vetë… Kurse kush qëndron prapa shkrimit të mëposhtë shënuar redaksia e “Kosovapress”,është e obliguar publikisht ta sqaroj opinionin se Unë Avdi Ibrahimi nuk qëndroj prapa këtij shkrimi…

“Rreagim i Shoqatës të Veteranve të Luftës të UÇK-ës Tiranë
Prishtinë, ((SHVL E UÇK TIRANË)) 05 Shtator 2012 14:05
LUFTËTAR TË USHTRIVE ÇLIRIMTARE, MOS LEJONI FALLCIFIKIMIN E HISTORISË
NGA UBA-shët E PAMORALSHËM EUROPIAN, AUSTRALIAN DHE ATA VENDOR TË BEOGRADIT VRASTAR SERBO-SLLAV”
“Shkruan: Krasniqi
12 2012
Rreagim i Shoqatës të Veteranve të Luftës të UÇK-ës Tiranë Prishtinë, ((SHVL E UÇK TIRANË)) 05 Shtat2012 14:05 LUFTËTAR TË USHTRIVE ÇLIRIMTARE, MOS LEJONI FALLCIFIKIMIN E HISTORISË Nuk ka falcifikim te kesaj luftes se uçk ! UÇK rofte sa malet me debore! UÇK ishte betue qo do i bashkoi te gjitha trojet shqiptare dhe a nuk eshte ma mire sot Ja na bashkoi uçk ne nje shtet dhe as trolli ilirides as i lugines as i kosoves nuk kan kufije,pa leter njohtim levizim ne trojet tona. O sa lezet mu kon kesi shqiptari Haxhi Kuqi”

“Shkruan: Krasniqi
12 2012
Jo Zotri A.I. Ata qe kan luftuepernime i keni etiketu udbasha te serbise.Ata nuk kan kohe ma me shkrue! Ata jan te nxerun duke kerkue lemoshen ! Ata jan duke u shetit rrugeve E ju qe shiteni si luftar keni ba pauri dhe keni kohe mu marr kinse jeni çlirimtar ne kalin e trojes.Juve u djege me u thene kush jeni !”

“Shkruan: Ibrahim Kelmendi
12 2012
Rreagim i Shoqatës të Veteranve të Luftës të UÇK-ës Tiranë Prishtinë, ((SHVL E UÇK TIRANË)) 05 Shtat2012 14:05 LUFTËTAR TË USHTRIVE ÇLIRIMTARE, MOS LEJONI FALLCIFIKIMIN E HISTORISË AVDI IBRAHIMI ne emer te klanit UDBA Mundohet tradhetin ta shendrroi ne çlirimtare Neve shqiptareve na mashtrone,ptane boten njerezjo ! E njoha mire redaktorin e kesaj temes,ky eshte Avdi Ibrahimi. Pas aferes qe eshte shkrue ngaganet sekrete kroate qe Ali Ahmeti, Fazlli Veliu ishin UDBASH et e serbise. Avdi Ibrahimi mesiguri e ka per detyre qe me çdo kushte ti mbrone edhe antaret e tjer klanne lidhje zingjirore. Si ka ftyre ky te shkruan per nje lufte çlirimtare ku ne vend te bashkimit,e riktheu gjendjen ne binare siq ka qen perpara. Dhe tradhetin ky zagar e shendrron ne patriotizem”

Natyrisht nuk është ndonjë gjë e re të thuash se në faqe interneti, gazete u botua,u shkrua në komente,nga ky apo ai “X” personi-e, pro apo kundër “Y”prsoni-e, dhe nga shkruesit e komenteve ka persona tejet të papërgjegjshëm që nxjerrin akuza pa asnjë fakt për “Y” personat.Këto akuza bëhen me qëllime pse ata kanë inate personale për njeri- tjetrin,apo janë të motivuara nga sherbimet sekrete të huaja që veprimtaria e tyre është këmbë e krye antishqiptare. E themi këtë sepse në antishqiptarizmin e tyre serbët,grekët,maqedonët,malazezët,shqipfolësit, janë sistematikë, konstantë dhe përherë e më shumë arrogantë,shpifës të pacipë e racist të pandrçshëm.Këta smirëzinjë janë shumë të organizuar dhe haptazi por edhe të kamufluar kur u paraqitet nevoja,prodhojnë akte terroriste,shkruajnë skenare nga më të poshtra që mund t’i pjellë e imagjinoj vetëm mendja e djallit,botojnë të pavërteta,rrena të kulluara,shkruajnë histori të pa baza.të pa argumentuara,apsulotisht të pa verifikuara,këta janë një mori dreqnish,që vijnë nga politika,dhe angazhohen si: “politikanë,si shkrimtar,si poet kinse të “popullit”,si historian,si klerik,si gazetar,si mergimtar të vuajtur”,që luftojnë vazhdimisht me armë e pendë kundër Shtetit Shqiptar dhe kombit shqiptar.
Se çfarë kanë shkruar serbët,grekët,maqedonasit,malazezët e të tjerë kundër Shetit Shqiptar dhe kombit shqiptar,na janë të njohura nëpër shekuj.Por çfarë shkruan një shqipfolës një i ikur nga Kosova bashkë me aparatin e dhunës shtetërore serbe i tjetersuar në ashkali, jeton tani në Francë,që ai edhe vetë shkruan në faqe internet për tjetërsimin e tij dhe se e ka vozitur edhe Arkanin me taxin e tij nëpër Kosovë dhe se ka patur kontakte me pesë akademikë serbë të cilët e kanë frymëzuar se si duhet shfarosur popullin shqiptar.Ky është Haxhi L. Kuçi (Krasniçi) nga Suhareka, i cili ka shkruar kështu për kombin shqiptar,kjo më së miri shifet në mesazhin që ka shkruar dhe cituar për Haxhiun,Fatlum Shala, si më poshtë :

“Fatlum Shala në 08/04/2010 07:06:30Ka kohë që po llomotit e po shkruan komente e mesazhe raciste,fyese e denigruese për shqiptarët në përgjithësi ky farë Haxhi Kuçi nga Suharekë,i cili sëbashku me Serbinë ka ikur nga Kosova. Po ky Haxhiu e ka vozitur me makinen e tij nëpër Kosovë Zhelko Razhnjateviç Arkanin dhe Milicin e paramilitarët serb gjatë luftës së UÇK-së.Personalisht e njoh Haxhiun dhe njeri më të poshtër nuk di se ka mbi këtë dhe. Ai patriotët dhe luftëtarët e lirisë i quan tradhtar e spiuna e gjithçka tjetër.Të merresh me Haxhiun do të thot se ke punë me një të çmendur. Se kush është Haxhiu lexoni këta rreshta të shkruar prej tij:Në ni Web faqe interneti të cilen e posedon vetë Haxhiu:”Diskutim Shqiptare”,mes tjerash ja çka shkruan më poshtë ky shpirtëzi:

minatori Haxhi l. Kuqi thotë:
26 Qershor 2006 @ 10:54 am
Si intelektuali si qobani
çdo fjale qe flete shqiptari
nga shpirti i tije varg e vije
rrjedhin fliqesirat,me tradhetin
Dhe per fytyre nuk marrohet fare
ja merr gruan e vellaut
e ma e keqja e shet vatanin
e ne fund e vret kombin
Po ta kisha
forcen e zotit
ne nje grope
i kisha shtie te gjithe shqiptaret!
Nuk jane njerez me jetue
se tane botes ere t’keqe i kane leshue
i kan leshue shume te flliqta
rrofsh sa male ore KS.
Rrenca tradhetar u mbush bota
qe u mesuan nga shqiptaret
po t’me ngone kjo pari
ka ,ka shqiptar ne kete rruzull toksor
i kusha bere grumbull ne nje grpe
dhe per se gjalli ne dhe i kisha varrose
Sot tri kambe t’prishta ka bota
franca e albanija e gjermani e jan t’pa bese
qe te trija ore zot nuk e meritojn
me vazhdue ne kete TOKE!

Sujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kuçit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe Jeu 5 Oct – 16:31
Per perfundim shkurte:Kombi shqiptar eshte nje popull i vjeter,por enciklopedi re shkruar ne te vertete nuk ka!Flasin si Marin Barleta por si ?Ne gjuhen latine,dhe permendin albanet e jo shqiptaret!Gjuha shqipe mos u prekni se edhe une rrejdhi si ju tan eshte gjuhe artificiale siq jan tana gjuhet e ballkanit(sikurse e ndertojna nje kali artificial)Por per te krijue nje gjuhe te re nuk eshte kushedi probleme une me ja nise e beje qe do quditet tere rruzulli tosor!
Bene pyetje sa te done se nje ta dini se kurrr nga e verteta nuk do te iku!!!Dhe ta dini se akrepat e ores per tan njerezin jan shume afer!
Haxhi l.Kuçi”.

Kjo që shkruan ky i pa cipë është vërtet mjerim i tij djallëzor.Të kërkosh ta varrosësh për së gjalli tërë kombin shqiptar është më shum se racizëm.Por edhe për mua autorin e këtij shkrimi, ai po shpif e rren njejt sikur shkijet e Serbisë e shqipfolësit e tyre që kanë rrejt e shpifur të gjithë ata shqiptar që kanë luftuar ditë e natë kundër pushtuesve serb,grek,maqedon,e malazezë. Nuk kam patur kurr deshir te merrem me komentuesit e shkrimeve te mia,i falaenderoj te gjith lexuesit-komentuesit qe thon të vërtetën,por edhe ata qe ndonjiher nuk ju pëlqen shkrimi im.Por kjo që shkruan ne komentet e tij ky mjeran me emer te fshehur si “KRASNIQI DHE Ibrahim Kelmendi”,e me disa anonimitete emrash te rrejshëm,është vërtet mjerim i tij djallëzor.Komentet e tij janë shpifje e rrena të papara,nëse ka (Haxhi Kuçi, me emrat e tij të fshehur si:”KRASNIQI dhe Ibrahim Kelmendi”), prova e argumente për mua çka pret pse nuk shkon të ngrit akuz në Gjykatë dhe unë do të përgjigjem para ligjit për “çdo të keqe që i kam bërë kushdoqoftë ai njeri”,çoftë ky edhe Haxhi Kuçi..Por jam ne gjendje te përballem me çdo njeri kushdo çoftë ai, unë asnjëher ne jeten time nuk kam marrë pjesë në asnjë proces gjyësor si dëshmitar,akuzues apo i akuzuar tek te huajt apo tek pushtuesi yne shekullor jugosllavo-serb,apo ne UNMIK a EULEX, kjo kurr dhe per asnji çmim nuk ka ndodhur as qe ka për të ndodhur as edhe njiher ne jeten time të pëson dikush nga shqiptaret ndonji te keqe qoftë edhe me te vogel nga ana ime. Për këtë jam i gatshëm dhe i hapur të përballem në çdo kohë me sejcilin kundërshtarë timin.Por edhe më i gatshëm jam me e mbrojt dinjitetin tim të paster prej shqiptari në çdo mënyrë që e kërkon kundërshtari im, për çështje personale që ka të bëjë me mua personalisht.Por ajo që vlen të theksohet me të madhe, është fakti se modeli i rrenacakut qe fshihet me emrin: “Krasniqi dhe Ibrahim Kelmendi”,e disa anonimues qe apostrofojne emrin tim në komente duke shpifur pa asnji argument, me kenaqesi do te perballesha kurdohere dhe ne çdo kohe me këtë faqezi në dasht me ligj e ne dasht me kanun. Nëse ka Haxhiu prova për mua është i lirë të bëjë akuz në Gjykatë dhe unë do të përgjigjem para ligjit për “çdo të keqe që i kam bërë kushdoqoftë ai njeri”,çoftë ky edhe rrenci Haxhi Kuçi,me të cilin ka mbi pesmdhjetë vite që se kam pare e takuar as edhe një herë. Aty dhe vetem aty do të triumfoj e vërteta. Nëse dikush kërkon të gjejë një model të rrencit Haxhi, mjafton të mos gjurmoj shumë profilin e këtij rrenci por vetëm të shikojë “punën” dhe “veprën” e tij. Të gjithë djajt dhe rrenacakët mundohen t`i ngjajnë atij. Prandaj në të gjitha shkrimet,komentet,mesazhet e Haxhi Kuçit, kanë rrencin dhe racistin Haxhi. Ky i fundit ka mbi të pesëdhjetat.Tërë jetën e tij lehu dhe volli helm e vrer kundër shqiptarëve që kanë dëshmuar me vepra për atdhetarizmin e tyre ndaj Shtetit Shqiptar, më tepër se çdo armik apo fondamentalist, aqsa me poezin e djallosur të cituar ma lart nga Fatlum Shala, ku Haxhiu kërkon varrosjen për së gjalli të gjithë kombit shqiptar.Nisur nga kjo, të krijohet bindja se Haxhiu për çdo gjë mund të jetë por vetëm njeri dhe shqiptar nuk mund të jetë. Në fund të fundit nuk kemi se ç`farë presim më tepër, sikur Haxhiu të kishte force çfarë në të vërtetë do të bënte kundër shqiptarëve dhe botës mbarënjerëzore,e në veçanti ndaj autorit të këtij reagimi.

Por ajo që vlen të theksohet me të madhe, është fakti se modeli i rrenacakut dhe racistit ashkali, është mbrujtur sistematikisht në vite me urrejtje kundër shqiptarëve në atë mënyrë saqë të tjetërsuarit Haxhi dhe sojit të tij të djallosur, po t`u heqësh këtë urrejtje nuk do të dinë se me ç`farë të merren mëpastaj.

Prizren, 12 Shtator 2012.
14J’aime ·
Xhemil Zeqiri aime ça.
Afficher 1 autre commentaire

Haxhi Kuçi Avdi Ibrahim_oviqi;Kur thua se qe nga ditet e para te formimit te uçkes çenke inkuadrue ne uçk na rrofsh leshin,dhe po genjen sa kg i ke bile edhe aq ma teper.Sa per qe kam thene se e kam shetit Arkanin genjeshter dhe me mjeshtri e ke perpunue por prape ma rrofsh leshin e prapanices.Se ti e din kur te kam thene se e qova nje serb per ne Mushtisht sepse kam qen ato dite taxi ,dhe kjo ka ndodhe me 1996 apo 1997.E mos ha mut se e paskna vozit ne luft e pis serbi.Ti pis me ke thene se ndoshta ka qen Akani pasha zotin.Nuk kam tjeter se çka te shtoj more i paftyre.Se nuk e kam dite qe je kesi qeni se ty kurr as buke e as ne shtepi nuk te kisha lan dhe as qe te kisha shkel pragun e deres.Une nuk kam thene ne as nje artikull qe je tradhetar,pos kam thene se Fatmir Lima nuk me pranon sherri yt qe i din do arme qe i ka mshef Besim Nrecaj diku ne malin biraq sa ka punue ne komun ky atdhetar.Dhe me tutje me thote Lima bashk me njefar Balla mesues ne deberdelan se Avdiu ka punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke dhe nuk i besohet Avdiut.Te kam marr ty ne shtepin tende bashk Me Aziz Morinen dhe ju kam rpue ne shtepin time dhe ti kam ngje me rend dhe tu luta qe te shkoim tek Lima e tja spjegon krejt se kush je dhe refuzove duke i thene Azizit qe te vjen me mua e ta demantoi te teren.Azizi pranoi dhe kur ty te qova ne shtepi ,kur u kethyem rruges me ne deberdelan Azizi me tha nuk vij se me bandita nuk kam pune.Ne as nje artikull qe kam shkrue nuk kam shkrue as ma shume as ma pake,por ti me turresh bashk me Reshat Badallen qe ti e ke mesue si te shkruan kundra meje sepse as ai as une nuk njifemi .Edhe per Besim Nrecen e din kur e vrau ate polic serb qe me ke marr dhe te kam shetit ka ke kerkue qe ta gjejm Besimin dhe ta strehojm dhe ta debojm nga kosova.Ty po te djege e verteta e mbaje ne bythe e qen i poshter.Sa per qe e ke vertetimin qe je veteran i luftes mbaje dhe vnoje ne mur sikurse Adem Jasharin kur e vrajten.Me shit mend e bejshe kete kinse i don deshmoret e vdekur e jo te gjall.Edhe Ademin pis kur ishte i rrethuar te pata lute qe ti shkojna ne ndihme dhe ma bere shko vete nese tu ka merzit jeta.E din edhe Ram Vata e Riza Vata se çka kemi bisedue ne oden e tyre ne kohen e luftes.E din edhe Bajram Bekteshi se çka kemi fole pran Fatmir Limes per ty dhe çka me pate thene Bajrami.E din edhe i ndjeri Bajram Kurti se çka me ka thene per ty dhe i vetmi ai qe me ka perkrah pa rezreve.Nuk ka drejtesi as ligje nderkombetare qe ty te denojn ashtu siq e meriton ti .Une e din ti sa i kam dashur serbet Avdi Ibrahimi.E din edhe ti sa i ke adhurue tinzash duke bere muhabete.Nese ne lufte e kam shetit dike si Arkanin je ti qe me ke shfrytzue si tu ka que majmuni yt.Prap po te them se une jam ai Haxhi Kuçi qe per hater tim diten e 15 janarit te vitit 1999 nga shtepia ime u lajmrue KS(NATOJA qe te bombardohet serbija jote.Per kete jan deshmitar perfaqsuesit e OSCES.E sa per luften tende edhe me tutje e kishin shqiptaret serbin ne kosove.E din per kete gjestin tim NATO dhe le te me marrin ne pyetje se a po genjeje apo po e them vetem te verteten.Sa per luften tende amerikanet po e pergadisin nje jugosllavi te re qe edhe shqiperin po dojn me shti ne jugosllavi.Ja Avdiosi çka u bere shqiptareve.Ne keto ditet e tanishme populli i kosoves po ik nga kosova sherri luftes sate e jo sherri im.Dhe cili nga ne eshte tradhetar le te na denon populli e jo gjygjetaret e tu epror te mbrojtjes popullore te jugosllavise.
il y a 21 minutes · J’aime

Haxhi Kuçi Ibrahim Kelmendit;Zotri ka emri im mos mu perzi,nese ke bere shoqeri me mua ,dhe me njeh,ke te drejte te shkruan diç per mua.POr pos realitetit.Ti zotri Ibrahim Kelmendi,mua,ju mi keni dergue disa mesazhe jo ne te mira......Nese jeni i interesuar ua dergoi dhe vete lexoni se ku je,dhe sa do jeni te penduar per ate nismen e dini ku e kam fjalen..Une dhe Avdi Ibrahimi jemi ne duel per tani dhe dua tja sqaroj kombit tim se si kemi qendrue ne shoqeri mes neve dyve.Nuk eshte ne pyetje vdekja e neve dyve,por ne pyetje eshte kombi shqiptare se ku dhe ka po shkon.Ne nuk jemi ata qe vendosim per komb e as per njerezin.Por jan ekspertete boteror qe vendosin se a e meriton nje popull me vazhdue me tutje apo mu zhduk.Une per vete i frigohem vendimeve nderkombetare dhe kurgje nuk kam aftesi qe ti etiketoi,apo ti shaje.Fajet nuk qendroin as tek serbia as tek nderkombetaret,qe ne shqiptaret jetojm ne roberi,pos tek ne shqiptaret ,jan fajet,qe jemi mesue te jetoim nga tradhetia.Me nje lule nuk qel pranvera.
il y a 8 minutes · J’aime

Haxhi Kuçi E sa per Avdi Ibrahimin nese e njeh dhe keni bere shoqeri shkruani ,por shkruane vetem te verteten mes juve.Avdiu ka aftesi te shpifet dhe te bind pa fakte qe je spiun i serbise pa qen fare.Dy;Te nxite te hyne ne konflikt me serb duke te etiketue udbash ,spiun i serbise gjere sa te detyron te vritesh ne front.Lavdrohet kur perfundon lufta,dhe kur perfundon mbledhja thote deshta me bere pyetje keshtu ashtu.....................................................Haxhi Kuçi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum