Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra

 :: sport

Aller en bas

Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra  Empty Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra

Message  Perparimi Mer 7 Mar - 13:50

Dezinformimet e shpifjet e kamufluara të Abdullah Prapashticës
Shkruan: Ibrahim Kelmendi , 01 Mars 2012
Me 17 shkurt 2012 Abdullah Prapashtica publikon përmes Ksovapress http://kosovapress.com/?cid=1,71,143087 një shkrim me pretendim për të të paraqitur të vërtetën historike. Por qëllimi parësor i tij duket se është përvjedhja mjeshtërore e rolit patriotik e çlirimtar të partisë fantazmë PKMLSHJ (Partia Komuniste Marksiste Leniste Shqiptare në Jugosllavi), për të cilën pretendon se ka ekzistuar dhe se e ka themeluar vet ai, të rehabilitojë veten e tij dhe t’i imponojë për të vërteta disa rrjedha, që në fakt kanë qenë komplote, për të mos thënë pjesë e skenarit të luftës speciale diverzioniste të UDB-së kundër veprimtarisë se organizimeve klandestine të kohës.

Në vend të demantimeve konkrete të trilleve të tij, kësaj radhe po përcaktohem të ia drejtojë disa pyetje. Varësisht nga përgjigjet e tij, do e shkruaj reagimin tim pastaj.

1. A mund të informoni në mënyrë tabelare për biografinë personale, ta zëmë, a keni qenë të punësuar në UDB dhe nëse po (siç dihet), çfarë kualifikimesh profesionale kishit paraprakisht për t’u punësuar në UDB, kur jeni punësuar, deri kur keni punuar, çfarë përgjegjësie (funksioni) kishit?

2. Shkruani se PKMLSHJ (Partia Komuniste Marksiste Leniste Shqiptare në Jugosllavi) është formuar në vitin 1975. Kur, ku, kush e themeloi (mundësisht sa më konkretisht, me data e emra konkret)?

3. Shkruani se PKMLSHJ ua unifikoi kërkesat demonstratave të vitit 1981 për Republikë të Kosovës. Si dhe përmes kujt e bëri ajo?

4. Shkruani: “Bisedimet mes PKMLSHJ dhe LNÇKVSHJ fillojnë kah fundi i nëntorit 1981 dhe ato kurorëzohen me bashkimin e tyre me 17 shkurt 1982 në LRSSHJ /LPK, të cilës i bashkohet edhe OMLK me 15 maj 1982.” Cilin nivel organizimi, sa anëtarë, cilët udhëheqës kishin këto dy subjekte në këtë kohë, meqë duhet të keni pasur njohje reciproke para se t’i nisnit bisedimet, kush, si dhe ku i nisi bisedat në mes të këtyre dy subjekteve në nëntor të vitit 1981, kishte vendime paraprake të këtyre subjekteve për të filluar këto bisedime dhe nëse po, ke kishin autorizuar t’i përfaqësonin në bisedime?

5. Përse vetëm pak ditë pas “vendimit” më 17 shkurt 1982 “përfaqësuesit” që arritën “bashkimin” u përçanë, duke këmbëngul secili në version të tij të “bashkimit”?

6. Nga ajo përçarje e tutje PKMLSHJ-ja doli (u përzu) nga ai “bashkim”. Nga ju rezulton se kjo parti ishte pjesë e Lëvizjes (LPK-së), meqë shkruani sikur të kishit qenë pjesë e saj?

7. Më 15 maj 1982 OMLK bashkohet me “bashkimin” e 17 shkurtit 1982, apo i bashkëngjitet?

8. Shkruani për “rolin shumë pozitiv i diplomacisë shqiptare në krye me Bujar Hoxhën, Ibrahim Çavollin, Engjëll Kolanecin, etj. në përkrahjen pa rezervë të PKMLSHJ në drejtim të arritjes së bashkimit të këtyre organizatave në Lëvizjen për Republikën e Kosovës”. Mund ta shtjelloni më konkretisht rrolin e Bujar Hoxhës, meqë Sabri Novosella thotë se ai është pëpjek të pengon “bashkimin” e 17 shkurtit 1982?

9. Përse morët kontakt me Sabri Novosellën, vetëm sa për të ardhur përmes tij të kontaktimi me Jusuf Gërvallën dhe Kadri Zekën (siç shkruani në vazhdim)?

10. Thoni se përmes Sabri Novosellës u keni dërguar letra Jusuf Gërvallës dhe Kadri Zekës dhe po përmes tij keni marrë përgjigje. I keni ato letra? Për sa jam i informuar unë, Jusufi dhe Kadriu nuk e kanë zënë fare në gojë ndonjëherë ekzistimin e PKMLSHJ-së dhe rëndom gjatë bisedimeve tona kemi përmend të gjitha organizimet “ilegale” të kohës, për të parë mundësitë se cilat prej tyre mund të bashkoheshin në organiztaë.

11. Ju shkruani: “Unë i dija qëndrimet personale djathtiste e Sabri Novoselles, por nga shkrimet i dija edhe qëndrimet majtiste te Jusuf Gërgalles.” Mund ta shtjelloni më konkretisht këtë vlerësim tuajin?

12. Ju shkruani se “në shtëpinë e Bajram Prapashticës në fshatin Prapashticë, KK Prishtinë, me 04 shkurt 1991 u mbajt Konferenca e dyte e LPK. Në këtë Konferencë të LPK morrin pjesë: Bahedin Hallaqi, Ilaz Kadolli, Azem Syla, Raif Qela, Hydajete Krasniqi, Irfan Musmurati, Zyrafete Muriqi, Xhevat Haziri, Ramadan Avdiu, Halil Selimi, Ismet Sylejmani dhe Halit Krasniqi. Në këtë Konfernce u zgjodh Komiteti i ri Drejtues në përbërje: Xhevat Haziri, Ramadan Avdiu, Halil Selimi, Ismet Sylejmani dhe Halit Krasniqi. Në punimet e kësaj konference te LPK thuhet se u murr Vendimet mbi themelimin e krahut ushtarak te LPK qe me vone morri emrin UÇK. Me themelimin e krahut ushtarak te LPK u ngarkuan Azem Syla dhe Ahmet Haxhiu.” Ishte PKMLSHJ-ja pjesë e asaj Konfernce dhe nga kush pëfraqësohej ajo?

13. Ju shkruani: “Nga fillimi i veprimtarisë se UÇK e deri me 11 Qershor kur UÇK-a hyri në Prishtinë në krye me komandant Adem Shehun, LPK përjetoi ekspanizonin e vet maksimal. Nga qershori 1999, LPK e braktisen disa grupe qe krijuan parti te shumta politike sepse lakmuan grabitjen e pushteti akoma pa u bere shteti, duke kërkuar edhe shuarjen e LPK. Ndërsa LPK morri vendim qe do te vazhdoi ta zbatoi Programin e vet deri realizimin e ti të plot.” Këto dezinformata i bëni nga pozicioni i vrojtuesi të jashtëm, apo nga pozicioni i të qenit pjesë e LPK-së?

14. Në vazhdim ju shkruani: “Lëvizja për Pavarësi Kombëtare (LPK) ka një rrugë të gjate nga themelimi e deri te shuarja e saj, që do të vjen pas realizmit te bashkimit kombëtar. Deri atëherë do të shihen qartë ambiciet e atyre qe hynë ne LPK për ti shërbyer atdheut dhe të atyre që fatkeqësinë e kombit të vet duan ta keqpërdorin për realizimin e interesave të tyre egoiste. Ata që gjatë kësaj rruge rrëzohen, LPK do tu ju ndihmon te ngritën, ata që nuk kanë më energji dhe ndalen, LPK nuk mundet më ti pret, ata që provojnë të ndalin LPK, ajo do ti shkel në fyt dhe do të vazhdon rrugën e vet drejt lirisë dhe drejt bashkimit kombëtar.” Vërtetë, bëni këso vlerësime të marra duke e ndjerë veten avok i LPK-së, sepse pjesëtar i saj i mirëfilltë nuk keni qenë asnjëherë!?

Komentet26

Komento:
Komenti juaj dërgua me sukses, faleminderit.


800 Karaktera të mbetur

Shkruaj kodin Shkruan: H.M.01 Mars 2012
Keni bere mire qe keni reaguar ne kete menyre, dmth ne menyre shume te qarte ku me pyetje ju arrini te sqaroni bukur te pavertetat sepse shihet qarte perpjekja per te ndryshuar historine me qellim te perfitimit. Urime
E pëlqej (+7)Nuk e pëlqej (-19)
Shkruan: Sylejman Thaqi01 Mars 2012
Doli ne sipërfaqe edhe një herë vegla e vjetër e UDB-es Ibrahim Kelmendi, i cili qe 30 vite kudo qe ka shkua ka mbjell intriga e përqarje brenda shqiptareve. Njeriu qe kurrë nuk ka fitua parat me djersen e vet a e ka shetitur boten me ajroplan. Prandaj ai duhet vet me u pergjigj kah i vinin Ibrahim Kelmendit financat me be jete aventuriste neper bote pa punua fare. Prandaj, Ibrahim Kelmendi duhet vetit me ja shtrua shumicen e këtyre pyetjeve qa e po ia drejton Abdullah Prapashtices. Mandej Ibrahim Kelmendi ende nuk eshte pergjigjur ne pyetjet e Hysen Gervalles dhe ne pyetjet e Suzana Gervalles rreth atentatit te Stutgardit, . /// Abdullah Prapashtica me veprimtarin e vet praktike moti eshte pergjigjur ne tera keto pyetje qe i shtron Ibrahim Kelmendi. Unë vet i kam lexua shumicën e aktakuzave te denuareve politik te te gjitha grupeve ilegale, e kam percjell veprimtarin e intervistat e tyre, e kam percjell shtypit shqiptar dhe ate sllav mbi keto grupe dhe i di tera përgjigjet ne keto pytje. Keto përgjigje i dine dhen shumica absolute e opinionit shqiptar, sepse jan 30 vite te plota lufte te Abdullah Prapashtices kunder Serbis - e jo kunder shqiptareve sika veprua Ibrahim Kelmendi. Mjafton me lexua shkrimet e Ibrahim Kelmendi dhe me e pa se aty nuk eshte as nje fjal kunder Serbise, pvetem kunder shqiptarve. Veprat flasin vet /// Keto përgjigje saktësisht i dine edhe vet Ibrahim Kelmendi. Por, ai po mendon se hala i ha pazari intrigat e ti. Koha po dëshmon se deri me tani nuk ka dal as një shqiptar i vetem qe e njeh Abdullah Prapashticen personalisht e qe ka veprua me te, qe te kete pas ankesa ndaj veprimtaris se ti . Sepse ai ka ka mundur ti demton vetem shoket e vet me te cilet ka veprua. Jane 30 vite pa u ankua s nje njeri ne Abdullah Prapashticen. Ai qe nuk e njeh personalisht Abdullah Prapashticen nuk mundet te flet as gje per te. E une kam ndej me shoket e ti dhe ata me kan fol me respekt te madh per te. Abdullah Prapashtica nuk ka veprua me ty Ibrahim Kelmendi e me qiftet tend, prandaj ju nuk disi as gje per te perveq te thashe te thanave qe i keni prodhua vet. Abdullah Prapashtica per ju ka qen nje keshtjell e mbyllur. Prandaj shtrohet pytja se kush ua ka nxan bishtin me dere qe tani pas 30 viteve po i riaktivizoni fushatat e vjetra te intrigave te UDB-es. Une nuk kam pa as nje shkrimb te vetem te Abdullah Prapashtices ku permendet emri i yt. Prandaj m shtrohetm pyetje se kur nuk e njeh Abdullah Prapashticen far qfare vurmaku ke pembrapa qe te shtyn me u mbyt ne te fllqitit qe be vet duke rinis nje fushat te ndyer ndaj ti. Mbase pas keti reagimi tend eshte frika e Beogradit dhe veglave te ti per riaktivizimin e LPK, sepse dihet se aty ku vepron Abdullah Prapashtica Beogradit i shkruhet e zeza. Prandaj kjo eshte shenj e mire se duhet me u ri mobolizua rreth LPK kur thote Abdullah Prapashtica. Veprimtaria e Abdullah Prapashtices eshte prezente prej dites se themelimit te LPK e deri te pushimi i veprimit te SHP te UÇK. Këto nuk i ke dite ti, sepse me pas diti ti, ato kishin me përfundua pa u nis fare, si ne Stutgard. LPK ka fillua te ece perpara vetem, kur je përjashtuar ti dhe komplotist tjer nga DJV e LPK. Vetem kur jeni përjashtuar ju LPK ka ece përpara. Mund te them per fund edhen kete:I lum ai popull qe ka djem si Abdullah Prapashtica. I mjere pragu qe e shti brenda Ibrahim Kelmendin qa e ka pjell nena ne vi te specave si kastravec pelim, qe se han as gomari. Ibrahimm Kelemndi ka kërkua azil poltik sepse i ka hangar disa shuplaka nga nje milic ne Peje sepse gjithe diten ka ndej ne stacionin hekurudhdhe nuk ka lan vajze as nuk ka la grua fisi pa ngacmua. Kjo ka qen e ter veprimtaria patriotike e Ibrahim Kelemndeit mem te cilen ai ka shkua ne azil. Ai e sheh per dite Rezilin ne pasqyre.
E pëlqej (+34)Nuk e pëlqej (-54)
Shkruan: Amir Bregu01 Mars 2012
Ibrahim Kelemendi me shtyri ta lexoj edhe nje her shkrimin e Abdullah Prapshtices. Prapashtica nuk kishte shkruar as gje per veti, pos rjedhjes normale kronologjike si dëshmitar i ngjarjeve kryesore qe e kan përcjell zhvillimin e LPK, duke u marr kryesisht me afirmimin e veprimtarise pozive qe e ka qua përpara LPK. Prapashtica ne kete shkrim merret me te kaluaren e LPK per ti sherbyer ajo te ardhmes te vendit ton duke u ndal ne kordinantat kryesore me pikqendirm kryes ne Programin e Lidhjes se Prizrenit. Nuk e di qka ka te keqe ketu. Dihet se dhe LPK ka pas fatin e levizjeve tjera te hapura qe aty te hyne e e te dalin gjithfarë matrapazësh e profiteresh qe na sollen ketu ku jemi. Megjithate, Prapashtica vet nuk merret fare me rjedhetn paralele dytesore qe e kan përcjell LPK ne forme te ujrave te zeza te cilat i perfaqson I. Kelemdni, i cili me kete zanat merret ter jeten e ti. Si duket për Prapashticën ka qen e mjafuesheme nje bllokad e distance higjenike me keto fundërrina. Me pas veprua me kete kujdes te Prapashtices edhe Jusuf Gervalla e Kadri Zeka ndoshta sot do te ishin gjallë. Dhe Kelemendi edhe per ata do te shkrunte sot keshtu si po shkruan per Prapashticen. Dokumentet flasin se bashkimi ne LPK ishte bashkim ne ide e jo bashkim buklfal i bungjeve. Andaj ai i qendroi kohes, pavarësisht qka ndodhi me protagonistet e ti. Por, qasja metafizike e nje keqbersi recidiv ediner nuk e sheh kete. Ne Kosove per opinionin e ilegales PKMLSHJ nuk ka qen enigm qysh nga para 1981. Por, per Ibrahim Kelemendin ka qen e ka mbet enigem e fantazem, sepse Ibrahim Kelemendin ka dal nga Kosova diku ne 1975 dhe natyrisht se nuk e di qka ka ndodh ne Kosove pas emigrimit te ti, andaj ai se din kah e ka dhija bishtin e ja fut kot e flet per ngjarje e per njerëz qe nuk i njeh fare me instruksione reja te rezidentve te vet te vjeter. Ai LPK nuk e sheh si lëvizje vertet popullore, pai e she LPK si nje sekt dervishësh brenda nje teqje, dhe si pas ti çka nuk ka ndodh ne teqen e ti, mendon se nuk ka ndoh fare. Nga keto dy shkrime po shihet se AbdullaH Prapshtica po e afirmon faqen e bardh te LPK, ndersa Ibrahim Kelemendi po do me ja nxjerr faqen e zez LPK. Kjo do me than se LPK po rikthehet ne skene si lëvizje popullore. Jo si teqe e mergates se qyqeve (te Nasho Jorgaqit). Urime rilindja LPK.
E pëlqej (+59)Nuk e pëlqej (-33)
Shkruan: Qerim Kelmendi02 Mars 2012
Sylejman thaqi dhe Amir Bregu,ju pergezoje dhe ju jap noten 10(dhjete),sepse po deshmoni se asqereve te UDB-se nuk u shpeton as nje detaj pa ju kunderven. Strukturat e UDB-se jane roje e amdhe e ish spiujve dhe agjenteve te saj,dhe kete po e deshmoni edhe ju te dy. Nuk ka nevoje tu shpalos kronologjine e ngjarjeve dhe rrethanat qe u zhvilluan deri ne çlirimin e Kosoves,sepse protogoniste te atyre ngjarjeve ishim edhe Ne vllezrit Kelmendi dhe jo Avdulla Prapashtica dhe mjerishte eas Hysen,Suzana e Avdyl Gervalla,te cilet per fatin e keq u rreshtuan ne krahun e lojalisteve dhe politikes pacifiste-poshtruese,pra i sherbyen indirekt UDB,dhe ai e qysh nuk do ndalem te sqaroje,sepse fitorja jone na lejone ti kursejme edhe ca familjare te Heronjeve te cilet u sjellen dhe u treguan te pa-pergjegjs
E pëlqej (+51)Nuk e pëlqej (-64)
Shkruan: T.M02 Mars 2012
Duke qen edhe un ish veprimtar i njeres ngaganizatat ilegale qe prej fundit te viteve shtatdhjeta, pas leximit te shkrimit te A.Prapashtices , e ndjeva si obligim moral te them ca fjal ne lidhje me me ate shkrim. Nuk e njoh shum z.Prapashtica pnuk do te me duhej te njof me shum se ate ish te burgosur politik qe sot eshte gjall, dikur i torturuar tmerresisht nga dora e UDB-ashit Abdullah Prapashtica. Mendoj se nuk do me teper koment ne lidhje me z.Prapashtica. Ndersa sa i perket shkrimit te tij qe ka pak gjera te sakta dhe shumica dezinformata, eshte i shkruajtur ne stilin ma merr mendja, ndoshta, ka mundur, besoj, dyshoj etj, pa sjellur fakte konkrete gati ne asnji rast. Me vjen mir qe del nje dikushi si I.Kelmendi i cili i ka perjetuar te gjitha ato ngjarje
E pëlqej (+69)Nuk e pëlqej (-20)
Shkruan: T.M02 Mars 2012
Ndersa sa i perket pyetjeve qe ka ber z.Kelmendi vertet do te duhej qe ti pergjigjej me saktesi ish UDB-ashi Prapashtica, per te zbardhur plotesisht te vertetat mbiganizimet e atehershme te grupeve ilegale te kohes. Komentuesit qe ben komente nuk kan nevoj te marrin ne mbrojtje ate ose kte, as te behen avokat mbrojtes i askujt ple te kerkojn te verteten. Asnjiher ne shkrimet e I.Kelmendit nuk gjen shpifje,thash e theme e as ma merr mendja kshtu ose ashtu, do te ishte mir te thot gjithkush te verteten siq e thot z-Kelmendi.
E pëlqej (+30)Nuk e pëlqej (-156)
Shkruan: T.M02 Mars 2012
Ndersa sa i perket pyetjeve qe ka ber z.Kelmendi vertet do te duhej qe ti pergjigjej me saktesi ish UDB-ashi Prapashtica, per te zbardhur plotesisht te vertetat mbiganizimet e atehershme te grupeve ilegale te kohes. Komentuesit qe ben komente nuk kan nevoj te marrin ne mbrojtje ate ose kte, as te behen avokat mbrojtes i askujt ple te kerkojn te verteten. Asnjiher ne shkrimet e I.Kelmendit nuk gjen shpifje,thash e theme e as ma merr mendja kshtu ose ashtu, do te ishte mir te thot gjithkush te verteten siq e thot z-Kelmendi.
E pëlqej (+103)Nuk e pëlqej (-154)
Shkruan: Shpresa Arifi02 Mars 2012
Mos e vet buallen se tregon vet, thot populli. Ky Kelemndi po tregon vet se kush eshte e sa vlen. Jetoj ne te njejten lagje ku ka lind e ku eshte rriter Abdullah Prpashtica. Po te kishte pak njerezi ne vete ky Kelmendi nuk do te fliste per njerz qe nuk i jeh fare, pdo pyeste dike ne Prishtine per familjen Prapashtica. Do te mesonte se qfar njerez jane dhe sa kan vuajtru prindet e vellau e motra e ti dhe krejt ajo familje nga UDB-a. Abdullahu i ka krye te gjitha shkollat e policise dhe ka punua fare pak, se pse eshte zbulua si pjestar i ilegales dhe eshte detyrua te arratiset nga Kosova 1 muaj pas marteses. Dhe ka vazhdua ti sherben atdhut me ter qenjen e ter familjen e vet. Ska shqiptar qe munde te ankohet ne Abdullah Prapashticen qe e ka torturue. Kjo eshte nje rrene e kulluar sepse po te ndodhte kjo qe 30 vite bota do ta merrte esh. Andaj leni rrenet. Turp te keni. Qfar njerz te poshter jeni qe mundeni ta pergojoni nje njeri e nje famije qe ter jeten ja kan kushtua atdheut ne disa gjenerata. Mose e pyetni Abdullah Prpashticen se ai kurr nuk flet per veti. Ju te poshter, Shkoni e pytni shoket e ti qe kan punua ne ilegale bashk per Abdullah Prpashticen se ata ju tregojn me mire se une .
E pëlqej (+113)Nuk e pëlqej (-86)
Shkruan: Murseli02 Mars 2012
Qy ky muqa pas daive qka thot. Po kush ka.... je ti me u pergjegj Avdulla Prapashtica para teje se. Edhe tani ne pleqër e dh..ve bigen edhe njeher o Ibrahimm Kelemndi. Po ti vet si klloshar i banhofave je marr ter jeten me shpifje e dezoinformata, e jo Avdulla Prapashtica. Ti e ke pergojua (me goje e me shkrim) me keso intriga, jo vetem Avdulla Prpashticen, pedhe Adem Demaqin e Enver Hadrin e ken jo tjeter. UDB-a provoi me likudue edhe Avdulla Prpashticen ne 1987 ne Stuttgart, pte ai deshtoi plani. Spasoje Bozhiqi kete vet e ka tregua ne librin e vet. Po ty pse nuk te vrau UDB-a kur ke kaq i rendsishme. Po pse nuk shkove ti ne UCK si Avdulla Prpashtica, kur ke kaq patriot po u silleshe vetem rreth fondit venlidja therrert. A din ti me na tregua pse u prish kompjuteri me parat e regjistruara per UCK ne Düsseldorf. I ke fut hundet tua gjithku dhe po duket se nje dite kan me te mete te nguluna ne tarabat e hekurta te Düsseldorfit, se boll i ke ngatrrua shqiptaret mes veti ti. Ka shume pytje per ty kur ta bejmi shtetin. Po shihet se ke ni zte madh nga dikush, se nuk i hyn rreziqeve ti pa nje qmim te madh. Vetem nuk po e di se a te kan kerrcnua apo te kan pagua me u marr me keto intrigat tua te vjetra te ndyera. Suzana Gervalla qysh ne 1982 ka tregua kush je ti, pedhe ti vet po tregon se e ke ndergjegjejen e qelbur deri ne fund dhe se ke me ngorth i tille. Njeri i lig je o Ibrahimm Kelemndi.
E pëlqej (+49)Nuk e pëlqej (-55)
Shkruan: Ibrahim Kelmendi02 Mars 2012
Kushdo që angazhohet në debat lidhur tematikën që kemi trajtuar, e përshëndes dhe e falënderoj. Qytetëruese do të ishte të shfaqim mendime e komente pa ofendime e shpifje, të jemi sa më konkret. Ta zëmë, Z. Shpresa Arifi e falënderoj për sqarimin, se Z. Abdullah Prapashtica ka absolvuar shkollim profesional policdhe është punësuar në UDB, gjithashtu edhe për daljen e tij nga UDB-ja. Ndërsa nuk është e ndershme që të ma mvesh, se unë e kam denigruar Z. Prapashtica për shkak se ka qenë i punësuar në atë shërbim, aq më pak se e kam denigruar Familjen Prapashtica. (vazhdon)
E pëlqej (+5)Nuk e pëlqej (-6)
Shkruan: Ibrahim Kelmendi02 Mars 2012
Me denigrimet e Zotëri Murselit nuk do merrem, sepse kategorinë e tillë fatkeqe nuk e kam marrë serioze asnjëherë, kam ndjerë vazhdimisht keqardhje për tillët, meqë janë të dezinformuar e të manipuluar. Kurse një fajësim konkret të tij, lidhur me ?prishjen e kompjuterit me regjistrimet e ndihmave për Fondin Vendlindja Thërret?, ndoshta e ndihmon sqarimi konkret. Për herë të parë e dëgjoj këtë sajesë. Kompjuteri e as të gjitha regjistrimet e ndihmave të Fondit Vendlindja Thërret nuk janë dëmtuar e humb. Në mbarim të Luftës Prokuroria Federative Gjermania e pat konfiskuar gjithë dokumentacionin e Fondit Vendlindja Thërret në zyrën qendrore në Bonn (dhe jo Dyzeldorf). (vijon - 2)
E pëlqej (+30)Nuk e pëlqej (-19)
Shkruan: Ibrahim Kelmendi02 Mars 2012
Një për arsyetimeve ka qenë se dokumentacioni është i rrezikuar nga plaçkitja prej shërbimeve serbe, prandaj e morën përkohësisht në ruajtje dhe sigurisht edhe për të hulumtuar nëse ka pasur ndihma të inkriminuara. Pas një viti, kompjuterët dhe gjithë dokumentacionin ajo Prokurori e ka kthyer nëigjinal, pa kurrfarë dëmtimi, po vetëkuptohet duke arkivuar kopjet e tyre. (vijon - 3)
E pëlqej (+32)Nuk e pëlqej (-15)
Shkruan: Ibrahim Kelmendi02 Mars 2012
Të tilla dezinformimeve, pedhe te gjitha pyetjeve konkrete, jam i gatshëm t?u përgjigjem, pa hezitim e rezerva, sepse dëshiroj të kontribuoj të ndriçohet e kaluara jonë, po kuptohet, për aq sa kam qenë pjesëmarrës dhe sipas vlerësimit të kohës. Me një fjalë, i mirëpres çfarëdo pyetje, si dhe komentimet për zhvillimet konkrete, pnuk kam kohë të merrem me fyerje e denigrime të mjeranëve të dezinformuar e të manipuluar. Paraprakisht ju falënderoj për mirëkuptim. i.kelmendi@hotmail.com
E pëlqej (+23)Nuk e pëlqej (-22)
Shkruan: Neutrali...02 Mars 2012
Me deshire qe te jap nje kontribut sado te vogel ne pajtimin dhe mirekuptimin e ndersjelle dhe reciprok ne mes zoterinjeve te nderuar Ibrahim Kelmendi dhe Avdullah Prapashtica ne njeren ane dhe komentuesve te ndryshem( pro & contra) ne anen tjeter. Me lejoni te ceku me sa vijon:Zoterinjet Kelmendi dhe Prapashtica ndofta nuk i kam pare as takuar kurre ne jete Por, ne baze te shfletimeve dhe reflektimeve te ndryshme ne historine e pergjithshme te Levizjes sone clirimtare dhe patriotike ne Kosove dhe me large: Mund te thuhet me plot gojen se zoterinjet I.Kelemendi dhe A.Prapashtica i takojne si te thuash veprimtareve dhe atdhetareve teeve te para ne kete sfond.Gjithecka tjeter eshte dialog dhe reflektim plural ose demokratik ne te kaluaren mes miqshe te mocem te beses dhe idealit.
E pëlqej (+8)Nuk e pëlqej (-1)
Shkruan: Dashamiri03 Mars 2012
Më pëlqej komenti i ?Neutrali?-t. Personat dhe familjet e apostrofuara Kelmendi dhe Prapshtica në kontekst të lëvizjes atdhetare - për ata që në mënyrë direkte aopo edhe indirekte janë pjestarë të kësaj lëvizjeje - jo vetëm të këtyre mbi tri dekadve të fundit janë të mirënjohura dhe dihet se, kush më pak e kush më shumë kanë kontrubuar dëshmueshëm në avansimin e lëvizjes atdhetare. Kush punon (angazhohet e lufton) mund edhe të gabon. Nuk ka njeri 100% të përsosur, e le më familje, grup social,ganizatë, etj. Pa dashur të hy në detajet se, kush i pari ka fillu me anashkalim, injorim, etietim me tendencë për eleminim politik...e konsideeroj se janë për keqardhje sulmet dhe etiketimet në vazhdimësi që për mednim tim si qëllim kanë dominimin në kuadër të lëvizjes sonë atdhetare. Me respekt!
E pëlqej (+5)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: Neutrali...03 Mars 2012
Privatizmi, fosilizimi,instrumentalizimi,ideologjizimi ose komercionalizimi i gjithembarshem i ceshtjes se perbashket te kombit dhe atdheut patjeter na shpie ne ate formulen e njohur hamletiane ose makjavelste te nje dashurie ose atdhetadashurie te ndodhur dikundn ne mes dashurise dhe urrejtjes! Apo, mbase ne relativizim te lirise dhe moralit te gjithembarshem shoqerore ose qytetar i ili ne istance te fundit atehere eshte makjavelizem i mbyllur ose ego-centrizem. Fusha e atdhetareve, intelektualeve dhe veprimtareve te vertete thone se jane koha dhe historia.Te presim deri atehere.Pa te keq! Me respekt per te gjithe Ju!
E pëlqej (+5)Nuk e pëlqej (-0)
Shkruan: Dritan Nushi03 Mars 2012
NEUTRALI po dëshmon për një kulturë personale e për seriozitet qe meriton respekt. Por, këtu po shihet qartë se fjala nuk është për një debat intelektual, p për një agresdhe për viktimën e ti. Mendoj se nuk është e drejte qe te barazohen viktima me agresorin as një herë. Ibrahim Kelemndit përdakuzën për ?UDB-ash, shpifje e dezinformata? që për një shqiptar e patriot te ndershëm dhe për familjen e ti që ka qen objekt te terrorit shtetërnga ana e UDB-es nuk ka ofendim ma te madh. Ky është atentat politik, qa te viktima dhemb me shumë se terrorit shtetërnga an e UDB-es ! S´ka fjalë se kjo është një thike e ngulur pas shpinës të një luftëtari të lirisë. Në komentin e fundit te Ibrahim Kelemndit, në lidhje me atë si e komenton Shpresa Arifi shkrimin e ti, I.K. edhe një herë po dëshmon vet se nuk e njeh fare Abdullah Prapashticen. Andaj si ka mundësi te bën dikush akuza kapitale për një njeri qe nuk e njeh fare. Prandaj këtu shihet se është fjala për sjellje totalisht te pa përgjegjshme jo vetëm ndaj Abdullah Prapashtices, pndaj ter Lëvizjes ton kombëtare. Abdullah Prapashtica shkruan per disa segmente qe i njeh me mire dhe ku nuk përmendet fare I. Kelmendi. Edhe Ibrahim Kelemndi mundet me fole pe veprimtarin e vet si edhe ka fol e ka shkruar, pjo duke ua ndalua tjerëve lirinë shprehjes per punet ku ata vet m kan marr pjes apo per te cilat kan njohuri nga burime relevante shkencore, duke i sulmuar me akuza te rreme si ka bere. Ky shkrim i Ibrahim Kelemndit është linq dhe atentat politik ndaj njërit nga personalitet me te shquara te Lëvizjes sonë dhe gati i vetmi lider i ilegales i 1981 qe ka depërtua ta godet sigurimin e regjimit jugosllav nga brenda ne atë kohe dhe qe i kurrë nuk i ndryshoi qëndrimet e veta ndaj qeshtjes kombetare. Veprimtaret e lëvizjes ilegale për te cilët di unë e qe kanë veprua brenda sistemit mund te numërohen ne gishta. Po bazohem ne aktakuzat /qe mund ti lexojnë edhe te tjeret) e regjimit jugosllav kunder Mr. Halil Alidemes, kundër Skender Ibishit, kunder Tahir Gecit, kunder Mustaf Ademit e kunder Bajram Gashit. Ata qe kanë veprua brenda sistemit kunder sisitemit janë: Abdullah Prapashtica, Mr. Ukshin Hoti, Skender Ibishi, Tahir Geci, Mustaf Ademi, Bajram Gashi dhe mund te jetë edhe ndonjë tjetër qe ne atë kohe kanë veprua si ilegal brenda sistemit jugosllav, për te cilin unë ende nuk kam njohuri. Këta njerëz janë kapital i sukseseve te Lëvizjes ton kombëtare, sepse deri ateher vetem UDB-a ka arritur te hyn brenda radheve te Levizjes ton ilegale. Për veprimtarin e këtyre njerëzve ekzistojnë me qindra fletë aktakuzash dhe dëshmitar, prandaj çka do te thotë kjo sjelle e I. Kelmendit ndaj një shkrimi te bazuar ne dëshmi e dokumente konkrete te A. Prpapshtices, është vertet enigme. Nëse I. Kelmendi i lejon te ofendon e akuzon një Abdullah Prapashtic kaq rend, atëherë mos te befasohet se komentuesit tjerë i hapin defterët e te kaluarës kontroverse te I. Kelmendit dhe komunikojnë me I. Kelmendi me ketë gjuhe denigruese qe e përdai vet kuder A. Prapashtices. Kjo nuk qon as ku. Andaj komenti i komentuesit NEUTRAL, si thirrje për ndërprerje e këtij lloj komunikimi është shume me vend. Kjo mundet se pari te ndodh nga vet Ibrahim Kelmendi, i cili e ka iniciua këto lloj polemike jo parimore. Ibrahim Kelmendi duhet publikisht i kërkon falje Abdullah Prapashtices dhe të e tërheq ketë shkrim te vet me të vërtet të mbrapsht. I. Kelmendi duhet ta kuptoj se Liria e Shprehës e ka kufirin aty ku sulmohet Liria e Shprehjes te tjetrit. Andaj I. Kemendi duhet respekton lirin e shprehës dhe integritetin e tjerëve nëse dëshiron qe te tjerët te respektojnë lirin e shprehjes dhe integritetin e ti personal. Sepse intrigat janë bumerang qe i kthen gjithmonë kokës ati qe ato i lason. Askush nuk e duhet te e pengon as ke qe te jep deshmine e vet per pune e vet, sepse Shkencat Historike e kanë gjithmonë fjalën e fundit e jo aktoret e saj.
E pëlqej (+9)Nuk e pëlqej (-1)
Shkruan: mergimtarjausa04 Mars 2012
Paska marre rolin e prokurorit ky far Ibra i Kelmendit.Ne rende te pare ju vet po tregoni se fare nuk po e njofshit Abdullah Prapashticen dhe se dyti duhet ta dini se ju jeni nje plesht per Abdullahun per te ju dhene juve sqarime!Ju qe e quani PKMLSHJ fantazme dhe nuk e di ku e merrni ate guxim . Ajo parti ka egzistaur dhe i ka pasur ne balle djemt me te mire si te Prishtines ashtu edhe te mbare Kosoves.Pse te paska hyre lepuri ty kaq shume dhe ia paske friken edhe sot e kesaj dite PKMLSHJ, nuk te ka faj askush.Por, nje gje mund ta dish se ku i len Abdullah Prapashtica kepucet ti nuk mund te ulesh!
E pëlqej (+11)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: mergimtarjausa04 Mars 2012
Ia beje me dije Kelmendit (do ta quaja zoteri, pper fat te keq nuk e njoh si te tille) se Abdullahun e njoh prej se jam bere per te ditur diq ne kete jete.Qe nga viti 1975 kur une isha vetem 5 vjeqe,ne krye te asaj fantazme qe ia paske friken akoma edhe sot,pra PKLMSHJ,e qe ne krye te saj ka qene Adbullah Prapashtica,Rexhep Maqedonci dhe shume djem te tjere.Abdullahu me shoket e fantazmes PLMLSHJ dhane kontributin per te miren e ceshtjes kombetare deri edhe ne UCK.Natyrish, ai kontribut nuk do te ndalet edhe nga ne motrat dhe vellezerit e tyre e as nga femijet tane ashtu siq thote A.P LPK ka nje rruge te gjate dhe shuarja e saj do te vjen pas bashkimit kombetare. Si duket aty e ke friken ti!
E pëlqej (+12)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: Sejdi USA04 Mars 2012
Me pushkë e me pendë (Abdullah Prapashtica) Atdheun e deshte mbi të gjitha, Besnik i qëndrove siç e do tradita. Ditë e natë me shpirt u përpoqe UDB-ja të ndjeku hap pas hapi, Luftove në heshtje dhe shumë devotshmëri, Luftove edhe në male në luftën për liri, Amanetin e shokëve do ta dërgoshë në vend, Herë me pushkë, herë me pendë. Porosia dhe amaneti i shokëve të vrarë, Rrugë e lirisë për ty deri në amshim, Atdheu të kërmonte tokat që ia kanë marrë, Pavarësisht çmimit që quhet jetë, Armikun e godite me grusht të rëndë, Sa herë futi këmbën në të shtrenjtin atdhe, Horrave të shkjaut vend askund su lë, Tani të kanë në sy shërbëtorët e Evropës, I frikësohen veprës tënde e të shokëve tu, Ca nga ata edhe të detyruan, Atdheun ta braktisësh si të ishte i huaj. Nga libri: Gjurmë nëpër flakë!
E pëlqej (+12)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: Sejdi USA04 Mars 2012
Me pushkë e me pendë (Abdullah Prapashtica) Atdheun e deshte mbi të gjitha, Besnik i qëndrove siç e do tradita. Ditë e natë me shpirt u përpoqe UDB-ja të ndjeku hap pas hapi, Luftove në heshtje dhe shumë devotshmëri, Luftove edhe në male në luftën për liri, Amanetin e shokëve do ta dërgoshë në vend, Herë me pushkë, herë me pendë. Porosia dhe amaneti i shokëve të vrarë, Rrugë e lirisë për ty deri në amshim, Atdheu të kërmonte tokat që ia kanë marrë, Pavarësisht çmimit që quhet jetë, Armikun e godite me grusht të rëndë, Sa herë futi këmbën në të shtrenjtin atdhe, Horrave të shkjaut vend askund su lë, Tani të kanë në sy shërbëtorët e Evropës, I frikësohen veprës tënde e të shokëve tu, Ca nga ata edhe të detyruan, Atdheun ta braktisësh si të ishte i huaj. Nga libri: Gjurmë nëpër flakë!
E pëlqej (+8)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: mergimtarjausa04 Mars 2012
Me pushkë e me pendë (Abdullah Pratashtica) Atdheun e deshte mbi të gjitha, Besnik i qëndrove siç e do tradita. Ditë e natë me shpirt u përpoqe UDB-ja të ndjeku hap pas hapi, Luftove në heshtje dhe shumë devotshmëri, Luftove edhe në male në luftën për liri, Amanetin e shokëve do ta dërgoshë në vend, Herë me pushkë, herë me pendë. Porosia dhe amaneti i shokëve të vrarë, Rrugë e lirisë për ty deri në amshim, Atdheu të kërmonte tokat që ia kanë marrë, Pavarësisht çmimit që quhet jetë, Armikun e godite me grusht të rëndë, Sa herë futi këmbën në të shtrenjtin atdhe, Horrave të shkjaut vend askund su lë, Tani të kanë në sy shërbëtorët e Evropës, I frikësohen veprës tënde e të shokëve tu, Ca nga ata edhe të detyruan, Atdheun ta braktisësh si të ishte i huaj. Nga libri: Gjurmë nëpër flakë!
E pëlqej (+10)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: mergimtarjausa04 Mars 2012
Me pushkë e me pendë (Abdullah Pratashtica) Atdheun e deshte mbi të gjitha, Besnik i qëndrove siç e do tradita. Ditë e natë me shpirt u përpoqe UDB-ja të ndjeku hap pas hapi, Luftove në heshtje dhe shumë devotshmëri, Luftove edhe në male në luftën për liri, Amanetin e shokëve do ta dërgoshë në vend, Herë me pushkë, herë me pendë. Porosia dhe amaneti i shokëve të vrarë, Rrugë e lirisë për ty deri në amshim, Atdheu të kërmonte tokat që ia kanë marrë, Pavarësisht çmimit që quhet jetë, Armikun e godite me grusht të rëndë, Sa herë futi këmbën në të shtrenjtin atdhe, Horrave të shkjaut vend askund su lë, Tani të kanë në sy shërbëtorët e Evropës, I frikësohen veprës tënde e të shokëve tu, Ca nga ata edhe të detyruan, Atdheun ta braktisësh si të ishte i huaj. Nga libri: Gjurmë nëpër flakë!
E pëlqej (+8)Nuk e pëlqej (-2)
Shkruan: Syla05 Mars 2012
Çka po pret Ibrahim Kelemndi qe nuk po i kerkon falje Prapashtices, per ket berllog qe e ka ba Edhe me gabua eshte njerezore, per ata qe jane njerez. Pper ata qe jane njerez, eshte burrnore me i korrigjue gabimet e veta. Vetem femijt nuk i pranojn gabimet e veta.
E pëlqej (+3)Nuk e pëlqej (-1)
Shkruan: Neutrali...05 Mars 2012
I nderuari z.Dritan Nushi! Separi dua te te kerkoj ndjese per vonesen time ne pershendetjet dhe respektin tend ne emrin dhe adresen time.Pune gurbetie vella! Per kafshaten e gojes.Respekt per Ty dhe Reflektimet Tua suplementare dhe teper ekselente dhe patriotike.E pershendes dhe mbeshtes teresisht kerkesen tende qe z.Ibrahim Kelmendi ti kerkoj falje publike z. Abdullah Prapashtica.Respekt.Aty te Dy Jane Djemte e Nenlokeve dhe Baballareve tane.Jane Atdhetaret eeve te Para...Por, gjithashtu kerkoj nga komentuesit e ndryshem qe i kane ofenduar zotin Kelmendi ose zotin Prapashtica t´ju kerkojne falje publike.Ne emer te lirise dhe gjakut te deshmoreve ti ulim flamujt e lufterave vellazerore mes veti.Te faleminderit shume z. Nushi! Qofsh me jete te gjate.Me respekt dhe simpti, Ne...
E pëlqej (+2)Nuk e pëlqej (-1)
Shkruan: Dritan Nushi07 Mars 2012
NEUTRAL - Juve faleminderit. Ne parim jam plotesisht dakord qe z. Ibrahim Kelmendi duhet menjehere te kerkoi falje nga z. Abdullah Prapashtica dhe te e terheq shkrimin e ti me ato akuza te pa baza. Pastaj kjo hap rrugen qe edhe komentuesit te e bejne te njejten gje. Apeloj te komentuesit per nje gje te tille. . Te menqurit i korrigjojne gabimet e veta ndersa te marret fundosen ne to. Respekt per z. Abdullah Prapashtica qe nuk morri pjesë ne kete polemike shterp qe nuk qon as kund.
E pëlqej (+0)Nuk e pëlqej
(-0)

TË TJERË



S


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra  Empty Re: Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra

Message  Perparimi Mer 7 Mar - 14:09


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra  Empty Re: Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra

Message  Perparimi Jeu 8 Mar - 1:03


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra  Empty Re: Ibrahim e Qerim Kelmendi,kundra

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum