Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X

 :: sport

Aller en bas

Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X Empty Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X

Message  Perparimi Sam 10 Sep - 10:04

Deklaratë në emër të Agim Murtezi
Komunikatë për shtyp. Komunikata de Presse
(Vetëm për përdorim nga mediat. Nuk është një dokument zyrtar)

MBROJTJES
Mbrojtjes
Hagë, 25 shkurt 2003
PIS/733e


Shërbimeve Publike të Tribunalit Informacionit (IPVQ) të nxjerrë këtë deklaratë me kërkesë të Këshillit të Mbrojtjes e Agim Murtezi


Deklaratë në emër të Agim Murtezi

"Emri im është Stéphane Bourgon. Unë jam Avokati mbrojtës i caktuar për të përfaqësuar z. Agim Murtezi, i cili u arrestua nga KFOR në Kosovë më 17 shkurt 2003, transferohet në kujdestarinë e Tribunalit Ndërkombëtar më 18 shkurt dhe që u paraqit para Dhomës Gjyqësore I më 20 shkurt 2003.


Kam bërë këtë deklaratë në emër të z. Murtezi.


Dalë përpara një gjykatësi i Gjyqit të Dhomës I, z. Murtezi u deklarua "jo fajtor" për shtatë akuza të ngritur kundër tij në Aktakuzë e nënshkruar nga Prokurori më 24 janar 2003 dhe konfirmuar nga një gjyqtar të ndryshme nga I Dhomës Gjyqësore më 27 janar 2003.


Më tej në paraqitjen e tij fillestare, z. Murtezi deklaroi se ai nuk është personi i përmendur në të Aktakuzës.


Kjo është pa dyshim një situatë të jashtëzakonshme e cila kërkon vëmendje të menjëhershme nga të gjithë ata që janë përfshirë. Gjykatësi i cili kryesonte në pamjen e parë të z. Murtezi, Prokurori dhe Sekretari i Tribunalit, janë informuar të kërkesës z. Murtezi të premten 20 shkurt 2003.


Ndër hapat e tjera të marra që nga ajo kohë, z. Murtezi është jashtëzakonisht të pranuar të intervistohet nga përfaqësuesit e Zyrës së Prokurorit nën kujdes, që është, si i dyshuar në pajtim me Rregullat 42 dhe 43 të Rregullores së Procedurës dhe të Provave të Ndërkombëtare Tribunalit. Kjo intervistë filloi të premten 20 shkurt dhe përfundoi sot, e martë 25 Shkurt 2003.


Më tej në këtë intervistë, zoti Murtezi ka dhënë informacion që do të lehtësojë punën e Prokurorisë në marrjen e hetime të mëtejshme në Kosovë në lidhje me kërkesën e tij se ai nuk është individuale të përmendura në të Aktakuzës.


Në mënyrë që të mos pengojë punën e përfaqësuesve të Zyrës së Prokurorit për të bërë këtë, nuk është e mundur që të zbulojë ndonjë nga argumentet e parashtruara nga z. Murtezi në këtë kohë. Pritet megjithatë që të dy bashkë-akuzuari i cili u paraqit para Dhomës Gjyqësore I më 20 shkurt 2003, z. Haradin BALA dhe Z. Isak Musliu, do të vijë përpara më vonë këtë javë do të thotë se ata nuk e dinë z. Murtezi.



Për momentin, prioritet i z. Murtezi është të siguruar që informacioni i dhënë për përfaqësuesit e Zyrës së Prokurorit është konfirmuar në rastin e parë të jetë e mundur në mënyrë që ai mund të lirohet sa më shpejt të jetë e mundur.

Z. Murtezi beson në punën e këtij Tribunali, por ai merr mendimin se çdo koha e kaluar në paraburgim është një shkelje e rëndë e të drejtave të tij themelore, si një qenie njerëzore. "

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X Empty Re: Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X

Message  Perparimi Sam 10 Sep - 10:06

Ish anetare te UCK-se, perfshire Fatmir Limaj, te kerkuar nga ... - [ Traduire cette page ]
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t...11 - Albanie - En cache
20 messages - 10 auteurs - Dernier message : 28 févr. 2003
Nese per Limen nuk ka fakte, ai nuk burgoset, por nese ka, ai mbetet aty ... Agim MURTEZI, i njohur si Murrizi, u lind më 20 shkurt 1956 në Qylagë në .... Ramushi në Bjeshkët e Nemuna dhe ka kaluar kufirin për në Shqipëri. ...

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X Empty Re: Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X

Message  Perparimi Mer 28 Sep - 17:26

Agim Zogaj X

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X Empty Re: Agim Murtezi burgoset ne vend te deshmitarit X

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum