Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

zeriatedheut

Aller en bas

zeriatedheut Empty zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:16

GURI fjale te mira ke thene por un kur flas per tradhetar kam fakte dhe mbaj pergjegjesi dhe nuk mshefem kure se tahiri ka qen eshte dhe dote mbetet tradhetar i kombit tung GURI NE KETE TEME JEMI TEK BASHKIMIKOMBETAR

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:17

GURI vella i dashun e them e kam thene dhe dota them se TAHIR ZEMA E KA MERITUAR PLUMBIN QE JA dha dora e popullit nuk ja dha asnje kra politik mos ti perzijm gjenat por dora e amanetit te shokeve qe i tradhetoi kjo ndytesyre kjo mbetet se tahiri ishte tradhetar dhe kolaborocinist i perbetum serbo madh me ra hise mua qe te perjetoj tradhtine e ti nga tetova u nisem per clirimin e luftuar armikun e jo nje shqipetra siq e quani ate gjak prishur qe te na tradhetoj nuk jam ka nxiti urejtje por GURI ky eshte realitet vella kalo mire pershendetje

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:17

Per tahir zemen po ju flas fakte un dhe raste konkrete si e perjetuam ne ushtaret nga tetova dhe kumanova tredhetin e tahir zemes ne prita ne bjeshket e nemura ne bjeshken e belegut roshkodol na nxoren ne prita me abdyl berishen e strellcit zotri jam nga tetova dhe e njof mir tradhetrin tahir zemaj ti drejtohem TITISTIT me emrin FANARI ti mor drq kush shtini kush te mesoj a klani i tahir zemes a qe kur shkuam ne prapaqan ka qen takimi hashimi shukri buja dhe halil naxhaku te ardhur nga drenica kurse nga ana jone ne dugagjin kemi qen un me nofken tetova ramushi idriz bala daut hardinaj dhe agron smajli kur fliseshim ne zyre bash me tahir zemen ku i kemi kerkuar plani e luftes tahirit ju drIdhke buza nuk donte te jap llogari thojke se un jam i derguar nga ministri bukoshi po nzori dokumentacioni dhe e lexuam kur pame fark farku ishte nje fraksion i dalun nga kolabricionisit epror te ushtris jugosllave gjoja te specializuar per luft por qellimi i tyer ishte qete shkatroj U-C-K ne ate moment hashimi i tha degjo o kriminel se per 700 vjet mos te clirohet kosova un kam me te luftur ti dhe serbin se ti shtij ne goje kete plan lufte vllezer tahiri ka qen nje njeri qe kur ne luften e loxhes u dasht ndima i shkuam ne ndim na drejtoj ramushi di toga me nga 40 vete per te shkuar ne frontine loxhes kur u kthiem nga loxha e vertet me fitore por pase 1 jave ishte ne plan te sulmohen serbet ne lluk te eperme tahir zema nuk i la ushtaret e vet me 8 gusht 1998 ne mengjes filloj ofenziva ne shaptej baballoq rostovic liqen i rodeniqit ratish hereq etj etj ku forcat serbe nuk munden te depertojn 4 dit resht luftime te ashperta e tahir zema rinke ne prapaqan me 350 ushtar as qe mendonte te vij ne ndim po ashte dashte te terhiqemi ngase munges e armatimit dhe ku ne bistric per reth ishin 25,0000 banor ku shkau pa meshir gjuente ne popullsi ngase nuk mundete me depertu dhe ashte dasht te terhiqemi per hir te popullates u mbllodhem me ramushin ne kodrali biseduam dhe morem vendime me tha mua me shoket e mi tetove ti dote nisesh per shqiprij ngase kemi nevoj qe te kryeni disa pun i thash ok nese ju e shinih te arsyeshme ne dote ecim tha qe dote shkoni ne prapaqan tek tahiri e i ka njerzit per te kalu kufirin pas asaj sakrifice me shoke te plagosur na qitn ne prita por fatmirsish nuk u vra asnje kur u kthyem ne prapaqan tahiri bash me bandat e tij kishte ikur per shqiperi i kish nxjer ushataret ne bjesh dhe kishte ik duke i lan ne meshiren e zotit duke gjuajt armatimin u kthiem tek ramushi i tregum tha o zot qa po ban ki faqe zij dhe ngelem ne dugagjin bashk me shoket duke luftuar e ti legen fanari, o spijun se ti flet prej kafeneve berlinit ku rin kolabriocionistet e tu e te tahirit mor faqe zij ku iku farku qa u be farku pse deshtoj farku titist po me falini shoke se eshte historij e gjat se jan deshmij keto po dote flasem ne te ardhmen per tahir zezen kolabriocionistin numer nje te kombit qe e zhduki nga faqja e dheut dora e popullit liridashes kam shum per ate faqe zij kam shum te flas per tradhtit e tij

profili
Postime: 39 2008-06-10

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:18

qenke i pa bes ti fanari

Per cfar atdhedashurije po flet ne kete rast ti per ate te serbise qe i flente Tahir Zemes per Rashken.
Per Rashken e Tahir Zemes nuk po flasim ketu por per Kosoven e Adem Jasharit. Nese thua qe ne se duam Tahir Zemen do te thote se ne e duam Adem Jasharin dhe UCK, nuk ka edhe Tahir e Fark dhe Adem E UCK kete e bejne vetem ca injorant si fanari dil o klysh srbije qyty kryte mos u mshef se un spo mshefem ne kete rast. Me dasht Tahirin do te thote ti thuash roberis eja sepse Tahiri ishte dhe mbetet krye tradhtari i popullit e cila dore e popullit e denoi dhe ia dha plumbin e merituar Populli ka thene se nuk do te kene vend ata qe jane spiuj dhe tradhtar te popullit plumbi i Avniut do ju gjeje edhe ne skaj te botes ku do mshifeni.

Te gjithe keta djem e vasha qe shkruajn per Tahirin shum mir i kane shtjelluar gjerat, jane po ata qe e ben luften, lufta nuk behet vetem ne front dhe teren por edhe ketu o i gjor dhe gjithkund ku i fut tradhtija hundet per te percar popullin dhe aty ku i fut tradhtija hundet aty do jem edhe ne tua tharbim hundet me grusht si ne kete rast ku po ti tharbim ty dhe po te lem pa tekst, se duhet me luftu me percarsit e kombit duhet me ti shkurtuar thonjte qe i ke leshuar kunder trojeve shqiptare, hjeke kete nostalgji dhe keta qe shkruajn jane edhe te pushkes edhe te lapsit.
Per tradhtin e Tahirit kam shkruajt edhe me lart dhe ke rastin te lexosh, lexoje se e njof shum mir edhe kam be bised me ate krye tradhtarin Tahir Temen per te cilin cdo fjale per te treguar per te eshte dem ta qosh e te mirresh me te, po e permbylli me keto fjale per Tahirin "mos u qoft hallall buka e kosoves qe e kan ngren ata njerez si Tahiri e Rugova i juaj me Ahmet Krasniqin.

Per tradhetaret vetem vdekje.

profili
Postime: 39 2008-06-10

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:19

Guri1


Albania


O tetova thon ku ka fjal shum ka fukarallak, edhe ti ne ket rast i ke fjalet e medha e une e di se te puna jote
ka shum fukarallak, nese ka qen gjueti shtrigash pse i mbanit shtrigat me veti pse pas Ramushit ishte gjithmon nje nga gazetaret e politika ekspresit te beogradit i biri i gazetarit te po kesaj gazete, pse u favorizun njerzit qe ishin servil te pushtetit te asaj kohe si ne luft si pas lufte, une nese ke deshir ti japi me emra
kush jan dhe per kend e kam fjalen por e di qe edhe ti i din e kjo gje te ben me e ul koken.
vetem nje gja ta them se Xheladin Beqiraj ka qen nje prej udbashve me te medhenj te dukagjinit dhe sot
sillet lirshem neper kosov ka dhe pushtet, ndoshta te jesh me serbi nuk ka qen penges por te jesh farkist
dikujt ja rrezikon karriken, mos kjo ka qen motoja komuniste,
une e mbaj mend mir edhe ardhjen e Thaqit edhe marrveshjen e Ramushit me Tahirin por qka mbaj mend me se miri eshte se ardhja e Thaqit beri efektin qe ushtrija e shkive nuk mundi ta bej me muaj as me sulme
e as me granatime mir qe e pranut vet se ne ate koh u zbraz dukagjini komplet edhe nga popullsia edhe nga ushtrija jon pasi qe as dreqi nuk dike me i ra n fije se qka o ka ndodh ne dukagjin,
O zeri i atdheut sot bar nuk han as populli e as politikajt tan nese politikajt ushqehen me gjana te mira se po e han paren e popullit populli buk po han e jo bar edhe neper shkolla shkon sikur i pasuri edhe i varfri,
mos na u kercno me keso shprehje, mos na kerko qe te besojm qkado qe ti po servir ketu ne forum se edhe ti edhe une paskemi qen ne te njejten vi fronti por une per ty nuk mund te jem i mir pasi qe nuk e perkrahi doren e popullit qe nuk ka emer qe vret pas shpine naten e diten vajton si ma e mira gru, edhe gjanat qka ju i bani dhe fshehi te lutem mos ja futni Ramushit sikur jeni mesu se ka pas mjaft te kqija ne familje e mos u thirrni ne emer te gjeneral Ramushit sa her qe beni keq se sot e kemi mar vesh se cilet jan edhe SHIK-u edhe
SIGURIMI I ATDHEUT prandaj propaganda ma e mir eshte ajo qe te besohet se nese propagandon me te pa verteta del shum naiv dhe qesharak nuk eshte e 99-a as e 2000-a qe te heshtim nga kercnimet e frika se mos ndonje vella apo djal mundet te na mungoj per se shpejti nese flasim te verteten.

Postime: 154 2008-06-11

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:20

Fati_008


Germany
Guri 1 te Pershendes,
Pajtohem plotsisht me shkrimet tua se nuk pati mundesi asnjeri te jape Pergjegje,shkrimet tua vertetuan urtesine tende qe ke per Kombin,me se shumti me dhimbsen Femijet e Heronjeve qe Jetojne ne kushte te veshtira dhe Invalidet e Luftes ,i kam lexuar te gjitha komentet,nuk mundem te shkruaj per Deshmoret e Koshares se nuk kam qene prezente.
Nga Respekti qe kam per te gjithe Deshmoret me shtyri te shkruaj kete Koment.
Koha do ta tregoje vete se kush Luftoi me SHpirte e me Ndere per Kombin,e kush ishte kunder Kombit.
Postime: 628 2008-06
-12

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:21

Zeriatdheut

Albania

Nuk mundim me i be ose me i shtije ne historine e kombit tradhetaret si qifti i tahir zemes amet krasniqit e rugoves keta ishi edhe mendu thaqit ishin ndytesyrat e kombit

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:24

Cerku

Albania

Ne qe kontribuam per atedhe si per shperblim na dhane m..... dhe debimin nga atedheu,a ata qe tradhetuan qe i dhunuan motrat shqiptare,qe plaqkiten ne luft shqiptaret qe debuan per shqiperi e maqedoni fituan fotelen.

Postime: 343 2008-06-28

Guri1

Albania

Hahahahahaha sa propagand e bukur, besoj se as don kishoti nuk do me bente te qesh kaq shum!
nese jetoj ne Kosov jetoj se kam dhen edhe gjak edhe djers per Kosoven dhe nese shkeli mbi
gjak do te kisha shkel mbi gjakun tim, zotrote sharjet dhe ofendimet mbaj afer vetit mos ja ben tjetrit
luften dhe paqen e beri populli e une jam biri i tij, asgje nuk ka qen personale as nuk eshte, as lufta as
paqja, prandaj te gjitha qka jan kolektive nuk mund te pervetsohen,


profili
Postime: 158 2008-06-28






Cerku Haxhi KUçi

Albania
Verejtje
Perderisa i mshefim gjerta duke mendue se do e shpetoim dike,ne jemi edhe ma tradhetar se ata tradhetar te ndyre qe u frigoheni!!Pse po nese i frigoheni se vertetes atehere sherrin ua pergadisni breznive tu!
çka eshte kjo lavdi deshmoreve!,vritni apo leni te vriten e pastai lavdi!!!!!!!oh zot çfare sllaogani eshte kjo,kur femit e atyre qe dhane jeten apo derdhen mund duke u vrare me qindra here dhe kurr emri tyre nuk permendet,e kush duhet tua permendi emrat e ketyre ????????Hej ooooo shqiptar une vdiqa me qindra here per shqiptar dhe kush ma permend mua emrin ?Kujt si han palla per keto kopalla a pasket dashur te vdesi e pastai te me kendoni neper ata qifteliat e peshurrta shpiunash ???!!!Eh zot une kurr nuk kam punue per ju ore shqiptar qe te behem dikush tju qeverisi,pos tju shoh driten e pranverave te ngrohta ne shpirtat tu,por ju me perbuzet e me debuat larg atedheut dhe me etiketuar si tradhetar ju tradhetar qeveritar shqiptar!Dhe per tradhetit e juaja veten e ngritet aq larte dhe beheni se kinse na shpetuat nga roberia,apo debimi,dhunimi e tjera gjera qe sja bene as nje shtaze antareve te fisit te vete!!!!


Gjaku i deshmoreve eshte vena ,visku per qeveritaret shqiptar sepse organizoni koncerte dhe tubime per festime me bere huti ne popull kinse ne i mbrojna deshmoret!!!ahhhh,ju naten u peshurrni mbi varret e deshmoreve !Nuk eshte interesant per mua sepse me thinet dhe driten e ferrit ma dhuruan kjo qeveri!
Nje po ua them se ata shqiptar qe kan punue ne armaten jugosllave ,si mesuesa,si neper komuna,si kurira te shkollave,kurr nuk kan pasur shance me punue per kombin e vete!!!!!Sepse kan qen te perbetuem qe skan me shkel nanen serbi,bile edhe te burgosurit politike pa ua dhene besen sebeve qe nuk i tradhetoin i burgosur kurr kerkushi ska pasur shance me u bere!!!Sepse nese je bugosur ,pas burgut kan ardhe me e vezitue dhe je ba i pasur duke te lend para dhe duke shkrue gazetat dhe ne fund je bere i laret ne mesin e popullit,,,a nuk eshte e vertete ?!E vertete eshte por vetem nese doni me kundershtue tezen e vertete!!Le te me paraqitet kush do qe eshte i burgosur politike dhe te flasim haptas e nese mundet te me genjej hallall ja beje!Edhe ne lufte komandant ska pas mundes mu ba pa u kan i lidhur me shkjet,apo me komunistat shqiptar te Fadil Hoxhajve,Rugovave e Deri tek Thaqet e Limajt!!!!!!!!!!Kengen po e di mire por kerkush spo ma rrasi!Por mire edhe do inqizime do i paraqesi,dhe le ta shohi bota se kush jam a paskam punue per veten apo per shqiptar dhe shqiptaret ma rrasen sa e si deshten,!jo shkijet edhe pse tane jeten shkive u kam bere deme e sherr sa se bane as qerrja e perendise!!!Dhe ne vend qe te me hakmirren shkijet shqiptaret bre,dhe ne lufte mu kercnuan se nese vraje shkije do me shpallin tradhetar,nese organizoi vetembrojtje me shqiptar shqiptaret policia e uçkes hej ne Marali me rrethuan dhe mu kercnuan se kan mem likvidue me familje nese beje e vrai shkije!!!E po miree kush na paskan qen keta te uçkes ?!
Kam inqizime se shpejti do ua qesi se si komandantet kan plaqkit shtepit e shqiptareve,dhe çka pastai,si do e vleresoi bota kete popull!!!
Nese nuk do me pergjigjeni drejte zerat ne telefonata te komandanteve te uçkes do i nihni vete se une nuk jam zot te krioi gjera te paverteta!!!!!!!!!!!
Drejtesi zgjohu nga varri

profili
Postime: 343 2008-06-25


Dernière édition par Perparimi le Ven 23 Jan - 4:29, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:26


Zeriatdheut


Albania


Ocerku Haxhi kadal\ shoku mos e mere me te keq kaq se dihet ajo ti lufto ato shaj me nene ajo eshte e vertet ja ku e ke nje siper teje njifar idijoti qe shane me nene GURI_1 pra mos te te vij qudij se jetojne ne shpinen ne gjaku n e dikuj shoku klm e tung se vjen koha mos ta nine

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:27

Guri1


Albania


Hahahahahaha sa propagand e bukur, besoj se as don kishoti nuk do me bente te qesh kaq shum!
nese jetoj ne Kosov jetoj se kam dhen edhe gjak edhe djers per Kosoven dhe nese shkeli mbi
gjak do te kisha shkel mbi gjakun tim, zotrote sharjet dhe ofendimet mbaj afer vetit mos ja ben tjetrit
luften dhe paqen e beri populli e une jam biri i tij, asgje nuk ka qen personale as nuk eshte, as lufta as
paqja, prandaj te gjitha qka jan kolektive nuk mund te pervetsohen,


profili
Postime: 158 2008-06-28

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 4:37

Nga zeriatdheut Për haxhiu01, Yesterday at 11:18 pm
O ropt e shpise une ti qije o pise ta cije temelin enense o pise mose ha mute nese done mu taku hajde se vije ku te duash pise udbashi se i njofe krejt zajazin pa ta cije ate nane me fare e pule nuk e le vetm te dijshe se te ka dale pune me mua dhe nuk e dine se me ke te ka hase shara ne gozhde dije kete vetem me thuaj ku je s ne vend vij te takoje e matim lekuren mor UDBASHIN E NENES HE
Nga zeriatdheut Për haxhiu01, Sun Jan 18, 2009 11:36 pm
o ropt e shpise ja ku e ke adresen tell 0039 3290237312 ne itali ky eshte dhe disa dite jame atje edhe shihemi kurse ne maqedoni ky0038971740479 lajmerohu o bire kurve se i matim lekurat
Nga zeriatdheut Për haxhiu01, Today at 12:37 am
o rop cime te thashe numrat thire dhe ja dhe emrin XHEME GJURRA jam nga tetova dhe e njof mir tradhetrin tahir zemaj ti drejtohem TITISTIT me emrin FANARI ti mor drq kush shtini kush te


Dernière édition par Perparimi le Ven 23 Jan - 5:26, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:02

I nderuar Kole ja se çka me ke shkrue ky fare luftetari zeriatedheut ndersa Sofra nga prishtina prape e qmon kete qen!Ky zeri paraqitet si luftetar,nuk them qe nuk ka qen ne lufte,por nuk ka luftue por vetem tani e mbron ate tradhetin e komandantave siq po dihet se ku na lan!Me dite ku....................................................................................................................Une shkrova qe Ali Ahmeti a luftoi qe prape mi shti ner shkini shqiptaret dhe kam inqizime nga RDW e dates 27.04.2001 ne gjuhen maq. qe Ali A.ka punue ne organet maqedonase sa ka qen ne maqedoni!
ja se çka me shkruan zeriatedheut dhe botoma neper forume n1

Nga zeriatdheut Per haxhiu01, Yesterday at 11:18 pm
O ropt e shpise une ti qije o pise ta cije temelin enense o pise mose ha mute nese done mu taku hajde se vije ku te duash pise udbashi se i njofe krejt zajazin pa ta cije ate nane me fare e pule nuk e le vetm te dijshe se te ka dale pune me mua dhe nuk e dine se me ke te ka hase shara ne gozhde dije kete vetem me thuaj ku je s ne vend vij te takoje e matim lekuren mor UDBASHIN E NENES HE
Nga zeriatdheut Për haxhiu01, Sun Jan 18, 2009 11:36 pm
o ropt e shpise ja ku e ke adresen tell 0039 3290237312 ne itali ky eshte dhe disa dite jame atje edhe shihemi kurse ne maqedoni ky0038971740479
lajmerohu o bire kurve se i matim lekurat
Nga zeriatdheut Per haxhiu01, Today at 12:37 am
o rop cime te thashe numrat thire dhe ja dhe emrin XHEME GJURRA

......................................................................................................................................................
Zeriatdheut

Albania

REVLES ti mor zotni nuk e njef historin dhe prjardhjet GJURA eshte fis nga mirdita nuk ka nevoj te etokotosh tjetrin por dhe ja un jam pikerisht i atij fisi te lutem ti mos ofendo kur nuk e din nuk jemi as turq as shka as goran por po te them qe jam shqiptar edhe me shum se ti bile e ti qenke nje pjelle serbe siq duket nuk ke identitet qenke gabel nuk e dij nga vin

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:04

Zeriatdheut





Albania


une skame qka pergjigjem me sepse realiteti eshte i hidhur per ju une u pergjigja por shkrimet e mija po fshihen ja kush jeni pra mshefni dhe mundohuni te hahat vetem fjala e juaj kur tjetri ju sjell realitet fakte ju ifshini se nuk ju vjene mire a nuk eshte turp kjo a a nuk eshte krim me thuani flisni nese ju jeni aq demokrat pse i fshini postimet e mija pse nuk lejoni te drejten e fjales se tjetrit sido qe te jete ajo une nuk shava asken nuk ofendova asken por ja qe po vazhdoni te hakmereni duke fshije shkrimet e mija se jane enveriste dhe fakte keta jeni ju te nderuar ok vazhdoni por nuk eshte e drejte kam deshire te debatoni e te flisni me fakte e nese nuk keni fakte mos i fshini te te tjereve ok mbeteni te pershendetur TITIST TE PERBETUAR

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:06

Zeriatdheut


Albania


Cili ishte koncepti enveriste mbi lirine e kombite shqiptar, dhe cili ishte kocepti titiste mbi lirine e kombit shqiptar??

"Titoja ishte me i mire nga Enver Hoxha, sepse ai ishte nje marksist liberal". Sali Berisha.

Enver Hoxha perpunoi, konceptin per lirine kombetare te shqiptareve, i dha perparesi, clirimit dhe lirise kombetare, dinjitetit dhe personalitetit kombetar. Lirine e individit ai e pa ne funksion dhe ne varesi te lirise se vendit, apo per fitimin e lirive dhe te drejtave kombetare. Ai ishte per cdo lloj cungimi të lirise se individit, kur vinte puna per clirimin, ruajtjen dhe mbrojtjen e lirise kombetare, deri ne sakrificen me te larte: dhenien e jetes. Me kete Enver Hoxha shprehte dhe mbronte nacionalizmin e tij.( Loredana, per ty jane keta rreshta).


Per 45-vjet, ai, punoi dhe luftoi, qe Shqiperia, te kishte ne gjirin e vendeve dhe popujve te Evropes, vendin e saj te merituar, dinjitetin dhe personalitetin e saj. Ai nuk pranonte dhe nuk pranoi qe vendi i tij te ishte koloni apo vasal i te huajve. Enver Hoxha e arriti nje gje te tille. Mjeshter i kombinacioneve dhe taktikave diplomatike në arenen nderkombetare, shfrytezues i mrekullueshem i kontradiktave ndermjet fuqive te medha te botes apo blloqeve qe ato perfaqesonin, ai arriti qe vecanerisht pas viteve 1960-te, t`i siguronte Shqiperise vendin e saj shume te merituar ne mardheniet nderkombetare. Shqiperia e Enver Hoxhes sic quhet sot ishte nje partnere e barabarte, kishte mendimin e saj per probleme te ndryshme te zhvillimit te botes. Brenda nje prapambetjeje te theksuar ekonomike, brenda nje territori te cunguar tmerresisht, brenda nje ftohtesie siberike evropiane, brenda nje bajraktarizmi dhe kapadajlleku te pergjithshem, brenda nje xhelozie dhe karrierizmi te perhershem, me kulturen, zgjuarsine dhe aftesine psikologjike të jashtezakonshme; ai arriti qe per 45-vjet ta bashkonte popullin t`i shkonte pas, ta miratonte vijen e tij, t`i pranonte privacionet dhe sakrificat personale per hir te dinjitetit kombetar. Shqiperia e vogel, e varfer per 45-vjet brenda organizimit te jetes se saj politike dhe shoqerore mendoi dhe foli shqip ne mardheniet nderkombetare. Sot, njerez te ndryshem qe e mbajne veten per patriote, per teoriciene apo analiste, per te shvleftesuar kete periudhe, kete dinjitet dhe autoritet te vendit te tyre ne mardheniet nderkombetare, pohojne neper shkrimet qe shkruajne apo intervistat qe japin se ky qendrim i Shqiperise spjegohet me faktin se bota dhe Evropa e kishte braktisur dhe harruar kete vend, nuk donte te dinte per ate. Pallavra shqipfolesish. Njerez qe per te fshehur kozmopolitizmin, nuk ngurojne te hedhin balte mbi vendin e tyre. Njerez qe mendojne anglisht, frengjisht, arabish, greqisht, serbisht apo italisht per hir te shtratit te ngrohte personal, fyejne vendin e tyre. Njerez te paafte menderisht per te drejtuar nje shtet, nje komb, nje popull, por te afte per te sunduar nje grumbull shkretanesh pa dinjitet kombetar. Parti politike qe luten, lypin, shtrijne doren duke aktualizuar Migjenin "Me jep pak, zoti te dhashte". Parti politike qe leshojnë interesa kombetare, copa Shqiperie per te ekzistuar, per te fituar pak pushtet, qe marrin lloj-lloj preferencash te huaja, por asnjehere shqiptare, per te gezuar kredibilitet politik. Te verber qe nuk e shohin lengaten kombetare, por vazhdojne te shesin ne kazanet e Evropes, "geshtenja demokracie". Mjerane qe jane te pafuqishem te kundershtojne nje punonjes te thjeshte ambasade, qe dridhen nga cdo i huaj. Pagane qe nuk u intereson kurre e nesermja e vendit te tyre, qe prapa kishave dhe xhamive fshehin filisteizmin e tyre. Tregetare historie qe predikojne se vetem nga periudha 1990, shqiptaret u bene shqiptare te mire dhe stabile per Evropen. Pasi deri ne kete periudhe, qysh nga koha e Teutes, Pirros, Skenderbeut, Ismail Qemalit, Hasan Prishtines, Sulejman Vokshit, Abdyl Frasherit, Isa Boletinit, Qemal Stafes e Zenel Hajdinit, Vojo Kushit e Ramiz Sadikut etj, ata paskishin qene destabilizues dhe grindavece. Matrapaze politike dhe karieriste, qe per hir te reputacionit te tyre personal, per hir te emrit te tyre mohojne historine e vendit te tyre, duke perdhunuar dhe poshteruar nje lufte gjiganteske 50-vjecare. Sharlatane politike, qe per hir te luftes kunder komunizmit, preferojne te bashkejetojne me servilizmin, me korrupsionin, hipokrizine, mashtrimin, genjeshtren, me ashqiptarizmin, me perdhosjen e karakterit, boll te kete hedhur nje firme mbi antikomunizmin dhe antienverizmin e tij. Kaq dhe asgje tjeter.Tragjedi kombetare!

Megjithate le te kthehemi ne aresyetim. As Evropa dhe as Amerika, nuk e kishte harruar Shqiperine, nuk e kishte lene ate ne harrese. Kancelarite Evropiane dhe boterore flasin ndryshe. Arkivat e tyre flasin ndryshe. Per nje kohe te gjate ato u perpoqen ta gjunjezonin Shqiperine me cdo mjet dhe cdo forme, por deshtuan. Prandaj u terhoqen, duke lene ne avanposte te tyre shovinizmin serb dhe grek me detyre : "Te ndeshkohet Rebelja qe kerkon te matet me te medhenjte".

Ne vazhdim po u le juve: CERKU ORIKU LISRA GURI_1 FANARI E GJITH TITISTET ME RADHE t'na tregoni se cili eshte koncepti titiste mbi lirine e kombit shqiptare. Pasi qe te tre jeni nga Kosova, nese nuk gaboj. Nese jo, ateher vazhdoje te shkruaj une edhe per kete, ne heren tjeter.

Shendet edhe kete here.

profili
mesazh
Postime: 39 2008-06-29

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:06

Cerku


Albania


Puna e Enverit eshte si nje xixe e shkrepses!
Kush mundet ti kundervihet vullkanit apo perendise ?Enveri !Tita, Maocetungu ,Sadam Hyseni apo Putini qe kundershtonte sulmin e natos mbi Irakun ?Dhe kush ja pallte kete kikiriste,pos kjo ishte e degradume qe ky keshtu te jep ultimatung e Bushi ndryshe!
Enverin se ka pyet kerkush ,pos ka punue siq i kan rekomandue nga OKB keshtu dhe pike,siq i urdherohet p sh .Bushit ,Putinit,Sarkozit e te gjithe kryetareve boteror,!Dhe po te mos behen te degjeshem do pesoin siq pesoi Sadami!!!A e din qe Enveri kur ka pasur mardhenje te mira me kinen sa femra shqiptare jan barsue me keta ushtar e ke lexue ndonje poezi te Kadares çka pershkruan per perzierjen e fares shqiptare ?

Zeriatdheut;Ndegjo as ty nuk te kundershtoi,sepse ti ke mesue diç tjeter apo se ke kapur ashtu siq duhet ndemjet vargjeve te mshehura ????Shqiperin dhe shqiptaret i ka njohur mire bota pamarrparasysh,por i la anash per qellime te veta pozitive dhe negative,sidomos per agresivitet ndermet ardhacakve qe erdhen ne trojet tona!Por shqiptareve nuk po u duket aq e madhe qe ta luftoin roberin sepse ende se kan shejue kete te shkreten ,pse mendo pakes!Qe thuash se shqiperin u munduan ta gjunjuzoin,gabim e ke vella,se shqiperija eshte e gjunjuzuar,jo nga armiqet as nga serbija as nga bugaria as nga greqija,por eshte e gjunjuzuar nga pyka e shqiptareve tradhetar qe nga ardhja e Ahmet Zogut ne qevri me ndihmen e bellorusve(serboruseve) e gjer me tani,per Sali Berishen e di qe eshte i pari i zgjedhur nga dora e popullit,ama edhe kete e zgjodhi Komunisti Ramiz Alija,siq e zgjodhi Fadil Hoxha Rugoven e ky Thaqin!
E qe thuash te ndeshkohet rebelija qe kerkon te matet me te medhenjet!!Gabim e ke sepse perhere egziston lufterat e kunderthenjeve dhe lindin perhere gjera te reja bashke me gjeneratat dhe e vjetra tjetersohet siq behet puna e grurit!Ama duhet qe populli te rebelohet fort qe ta mposhti te keqen dhe ti vargoi te mirat per te ardhmen e gjeneratave qe na vijn e jo ti lena vend atyre qe me shekuj na masakruan dhe fain ua lene grekeve serbeve etj.Kengen e di por populli im shqiptar nuk deshiron te ma ndegjoi!
te fala tanve edhe atyre qe mendoin keq sepse e mira me ledhatime edhe te kesin duhet ta kethei ne rrugen drejte ardhmerise dhe kaq.
Per titon:Ky nuk ka pasur gje ne doren e tije per shqiptaret e as per ish republikat e tjera!Por kan qen njerezit servila te derguarit e iluminatit qe si duhet te veproi!Ma teper qe kan urdherue qe te punin ne deme te shqiptareve kan qen Enveri,Fadili Stalini me nje fjale qeveritaret qe i ke sot si ne shqiperi e gjetiu!Pyka e nje kombit te vete e shkatrron kombin e tij!
Veq nje fjale dua me ta thene ;Nese ke familje ti dhe nese lejon qe tjeret ti ndreqin punet ne familje ata do ti shfrytezoin antaret siq u qohet,por nese ti i drejton me tere antaret e tu ska shance me te hyre dikush brenda!!Shqiptaret me shekuh jan mesue te arrisin pushtete dhe te behen me hajni poet e shkencetar!Hram biti haram gjiti!dhe skemi se çka te lavdrohem se une jam nga shqiperia e jo ti nga kosova apo nga viset e tjera,kjo eshte urrejtje e krijuar nga vete shqiptaret qe ti tregoni armiqeve se ne jemi trime mes vedi e ti mos na nguc!!Kjo behet nga friga e e ka kaplue nje popull te tere!Me duket se tu kam pergjigjur si Historijan dhe si jurist,apo dhe si poet i popullit!

profili
mesazh
Postime: 343 2008-06-30

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:14

Zeriatdheut


O FANARI nuk eshte pune hipoteze ketu por eshte nje fakt postulat historik. Me perposh do te sjell fakte me kamione po deshe. Ju thate se Zogu kur erdhi ne fron nuk u be pjese e MSKS - se. Nuk u be drejteperdrejte por u be me zi, u be Zou nje ure nga ku mund te kalonte cdo kush mbi te. Nga nje trohe nga nje trohe ai e shiste atedheun sic ia beri Vermoshit Shen Naumit dhe disa pikave te tjera ne afersi te kufirit ku sot eshte Maqedonia.

Maredheniet
Pashiç – Ahmet Zogu në gusht 1924

Gjatë rrjedhave të historisë së njerëzimit dhe historisë sonë kombëtare njihen
disa marrëveshje të fshehta, të cilat për publikun e gjerë janë marrë vesh pas
shumë kohësh. Një prej marrëveshjeve të fshehta me pasoja të rënda kombëtare
për shqiptarët është marrëveshja Pashiç-Ahmet Zog e lidhur në gusht të vitit
1924. Njoftimet publike për këtë marrëveshje pa dhënë detajat e saj, fillimisht
u botuan në faqet e shtypit të diasporës shqiptare në Gazetën “Dielli”. Më e
shpejtë për të siguruar tekstin e kësaj marrëveshje u tregua pala italiane, e
cila brenda një kohe relativisht të shkurtër siguroi tekstin në dy kopje.
Kopjen e parë e siguroi atasheu ushtarak italian në Beograd, në nëntor të vitit
1925 dhe të dytën e përcolli për në Romë më 9 janar 1926, i ngarkuari me punë
në Tiranë Tomas Asereto.1 Historiografia shqiptare megjithëse ka patur dieni
këtë marrëveshje, nuk e ka publikuar për ta bërë prezente.
Pas viteve nëntëdhjetë, marrëveshja është botuar e plotë nga studiuesit
Marenglen Verli dhe Shyqyri Hysi. Studiuesi Marenglen Verli (drejtor i HI), në
mars të vitit 2007, prezantoi faktin në punimin “Kosova, sfida shqiptare në
historinë e një shekulli” (faqe 126-140 me titull “Rreth një marrëveshje të
A.Zogut të vitit 1924”). Po të njëjtën fakt në
muajin shkurt, të po atij viti, pedagogu i universitetit të Gjirokastrës,
Shyqyri Hysi, e botoi në monografinë “Rauf Fico shtetar dhe diplomat i shquar”
(faqe 74-78, me titull “Marrëveshja Pashiç-Ahmet Zogu e gushtit 1924”).
Dokumenti i zbuluar nga studiuesi Marenglen Verli është në gjuhën italiane,
ndërsa dokumenti i bërë prezent nga Sh. Hysi, është në gjuhën shqipe.2 E
përmendim këtë fakt për të theksuar prezencën e dokumentit në dy forma. Pala greke
që ishte në sinkron me Beogradin për çështjen e Shqipërisë, pasi u njoh me
marrëveshjen, nxitoi dhe mori premtiumet përkatëse prej Zogut. Për dijeninë e
palës geke me këtë marrveshje, na njofton M. Frashëri(Ministër fuqiplotë i
Shqipërisë) në vitin 1925, me anë të një telegrami të dërguar nga Athina në
Tiranë, në të cilin theksonte: “Kollokotroni ...më bëri fjalë për do premtime
që paska bërë z. Ahmet Zogu kur ishte në Beograd”.3
I pari shqiptar që u njoh me këtë dokument ishte diplomati gjirokastrit Rauf
Fico, i cili më 1928 ishte ministër fuqiplotë i Shqipërisë në Beograd. Rauf
Ficua gjatë bisedës me ish-Ministrin e Punëve të Jashtme Jugosllave, Ninçiç, do
të dëgjonte për herë të parë se “Zogu ishte kthyer në Shqipëri në bashkëpunim
dhe me ndihmën e Qeverisë së Beogradit....se Zogu kishte firmosur me Qeverinë e
Beogradit një akord të vërtetë politik, duke premtuar në shkëmbimin e Shën
Naumit”.4 Pas afro dhjetë vjetësh në vitin 1937 kur Ficua ishte ministër
fuqiplotë në Athinë, gjatë debatit me palën greke, për hapjen e shkollave
private greke në Himarë dhe shkollave publike në gjuhën shqipe në Çamëri, i
përmendet edhe fakti se midis Zogut dhe palës greke kishte një marrëveshje si
ajo me jugosllavët. Megjithatë deri më sot një marrëveshje e tillë nuk është
publikuar, duke mbetur në potencë çështje për zbardhje.
Sutudiuesi i parë që e ka trajtuar këtë marrëveshje në mënyrë të plotë ishte
italiani P. Pastoreli. Dokumenti me 16 pika i marrëveshjes Pashiç-Ahmet Zogu,
që ai ka analizuar, gjendet në AQSH në gjuhën italiane dhe konsiderohet një
tekst i plotë sikurse edhe ai në gjuhën shqipe, që gjendet në arkivin e MPJ.
Pas tij edhe Avramovski përmend këtë marrëveshje, por thekson se nuk ka asnjë
dokument të shkruar, çka nuk është e vërtetë. Mesa duket atëhere ai nuk e kishte mundësinë
për ta njohur këtë dokument tepër sekret.

Marrëveshja theksonte:
“1. Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi
dinastinë Caragiorgvitch.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi
Ahmet Zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me një herë një kontribut
vjetor të shtetit.
4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të
ketë një ushtri Kombëtare.
5. Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e
brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra
Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
6. Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të
Gjeneralit Ërangel që nashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të
mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
7. Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të
tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavis do të stabilizohet një bashkim doganal në
bazë të së cilës akordohet liri e plotë importimeve dhe eksportimeve të
mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëtmjet kufijve të dy vendeve do të
jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e
Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja
jashtë shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq
pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manasitr e Shën Naumit dhe Lokalitetet e
Vermoshit e Klementit që mbeten në zotrimin e Jugosllavisë.5
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopulit
dhe të bashkohet gjerarkisë Ortodokse të Belgradit, kështu dhe Myftinia
Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.6
12. Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësishtë kombëtare
dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo
impenjohet veç kësaj që të mos pranoi në tokën e saj kosovarët dhe elemente të
ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës
jugosllave.
13. Për çdo konçesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera ajo është e
detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.
14. Nëqoftë se Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria
Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25
mijë vullnetarësh me qëllim për ti përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast
gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë,7 ushtria,
jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i
siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose
grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund ti deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin
preventiv të Jugosllavisë.
16. Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e
dy anëve”.8
Vlen të përmendim se kjo marrveshje është kontestuar prej disa studiuesëve. Pas
vitit 1990 në disa shkrime mbrohet ideja e hedhur nga Foreign Office, se kjo
marrëveshje është hedhur për konsum diplomatik prej MPJ Jugosllave për ta vënë
Zongun në pozita. Gjithësesi mbetet një dokument arkivor që kërkon një angazhim
të veçantë, sikurse është fakt që disa pika të saj Zogu i zbatoi me përpikm
Duke e dërguar për herë të parë në faqet e shtypit shqiptar këtë marrëveshje, të
padekonspiruar për publikun e gjerë më parë, nuk synohet as denigrimi as
rivlerësimi i figurës së Zogut, por informimi objektiv, i diplomacisë,
politikanëve dhe publikut të gjerë shqiptar. Le të shpresojmë se dokumenta të
tilla origjinale, të pabotuara më parë, do t’u shërbejnë sadopak studjuesve të
kësaj periudhe.
Postime: 39 2008-04-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:15

Zeriatdheut


Albania


Lufta për liri është detyrë dhe nder për çdo shqiptar të ndershëm. Por, populli ynë siç ka ditur në të kaluarën, do të dijë edhe tash të bëjë dallimin mes atyre që vërtet luftojnë për interesat e tij dhe atyre që orvaten ta keqpërdorin e ta shfrytëzojnë luftën e tij të drejtë për qëllimet e tyre të errëta. Populli nuk ka asgjë të përbashkët me ato forca reaksionare zogiste e balliste që mundohen të përzihen në luftën e popull*it tonë dhe hiqen sikur edhe ato po luftoj*në për çlirimin e Kosovës. Në të vërtetë qëllimi i tyre i fundit nuk është çlirimi i Kosovës dhe viseve të tjera shqiptare, por lufta kundër socializmit të vërtetë, që po ndërtohet në Shqipëri. Nuk mund të jenë ku*rrë me popullin e Kosovës kriminelët që ka*në vrarë patriotë të mëdhenj si Bajram Currin e Luigj Gurakuqin, Hasan Prishtinën e A*vni Rustemin, ata që kanë vrarë "yjet e Vi*gut", Tefik Çangën, Bardhok Bibën, Ndrec Ndue Gjokën e Heroinat Mirditore. Nuk mund të jenë kurrë me Kosovën ata që lidhen e bashkëpunojnë me CIA-në, me çetnikët, ustash*ët apo me UDB-në e Jugosllavisë titiste për të luftuar kundër Shqipërisë socialiste. Kush lufton kundër Shqipërisë NENE të Enver Hoxhës, ai është edhe kundër popullit të Kosovës, ai është kundër gjithë popullit shqiptar. Rrugën e vërtetë drejt lirisë dhe përparimit, popullit tonë të robëruar nuk ia tregojnë as revizionistët titistë, as tradhtarët sahanlëpirës në Kosovë dhe as ballis*tët e zogistët në shërbim të imperializmit. Vetëm nën flamurin e kuq të marksizëm-leninizmit, nën udhëheqjen e klasës punëtore dhe pararojës së saj marksiste-leniniste, popu*lli ynë do ta arrijë çlirimin e vërtetë ko*mbëtar dhe shoqëror. Populli i Kosovës, që kurrë në historinë e tij nuk u ka rënë në qafë popujve të tje*rë, as tani nuk do të lejojë asnjë shfaqje të nacionalizmit e shovinizmit ndaj popull*sive joshqiptare në Kosovë. Atë që mund ta bëjnë të tjerët, nuk e bën kurrë shqiptari. Lufta jonë drejtohet kundër atyre që na sh*typin e shfrytëzojnë, kundër shovinistëve robërues të Jugosllavisë e tradhtarëve shqiptarë të Kosovës, dhe jo, kurrsesi, kundër popujve jugosllavë, kundër punëtorë*ve e fshatarëve jugosllavë, të cilët, sikur*se edhe ne, shtypen e shfrytëzohen nga bor*gjezia e re jugosllave. Patriot i vërtetë shqiptar është jo ai që sillet keq e bën zullume në njerëzit e pafajshëm të kombësive të tjera, por ai që lufton pa mëshirë kund*ër regjimit gjakatar të revizionistëve jugosllavë, e në të njëjtën kohë shkon mirë me fqinjtë e vet joshqiptarë dhe i bind edhe ata për drejtësinë dhe pastërtinë e luftës çlirimtare të popullit tonë.

Ashtu siç ka thënë shoku Enver Hoxha, po*pulli shqiptar kurdoherë e ka çarë rrugën e historisë me shpatë në dorë. Në luftën e tij' të lavdishme për liri, ai kurdoherë është mbështetur në forcat e veta dhe kurrë në "ndihmën" a "përkrahjen" e fuqive të mëdha agresive. As tani ai nuk ka as iluzionin më të vogël ndaj asnjë fuqie a supërfuqie imperialiste. Çlirimin e tij, populli i Kosovës dhe i viseve të tjera të banuara me shqiptarë, nuk e pret si peshqesh as nga socialimperializmi sovjetik, as nga maoistët kinezë dhe as nga titistët jugosllavë. VDEKJE ZOGISTEVE


profili
mesazh
Postime: 39 2008-04-17

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:15

Fanari





Macadonia


ZËRIATDHEUT

Hasan Prishtinën.bajram Curin, Avniun që të jenë pjesë e Historisë Kombëtare e bëri ouna dhe mundi i tyre prej Atdhetari. Zogu "i vrau"-okej=Tradhëtarë! po ata mbeten bij të kombit tonë. Enver Hoxha vrau shumë bij të kombit bile fshiu nga karta edhe pavarësiotët dhe paspavarësiotët si agjentë e bashkëpuntorë=Tradhtarë e ku mbet atdhetarizmi i tyre!!! Tani duhet forca të reja që ta mposhtin xhaxh EN-VEREMIN që të bëhet rehabilitimi i tyre.psh. ca lokalitete: Prefekti i Dibrës Shemsi Hatibi një atdhatar dhe nacionalist shpirtëror fisnik v uvar bizarisht nga komunistët në Zerqan si tardhëtar i kujt !!! Sigurisht i komunizmit dhe Enverizmit. Edip Tërshana një Atdhetar dhe nacionalist Fisnik u pushkatua për një letër që i dërgoi Evnerit se me politkën e Jugosllavëve nëpër Shqipëri do të mbetet po ajo shqipëri dhe skemi pse kemi punë kundër Zogut. Vrua Gjen.dali ndreun dhe Lirien në barë...pse no coment. Vrenë para syve të nënës veterunarin e Romës Abdulla Demën pse u kishta dhënë buke Hysni Demës. Masakruan Shaqir Camin pse u kishte dhën hallvë Fiqiri Dines...ajo brigada e brejtësve shqiptarë me shubaret e uralit mbi krye me emrin e piskë" shala e shoshë" si mbeturina e fundit e Mehmet Shehut në Dibër të madhe eeeeeetttttttjjjjjjjj.............pa fund..........
Zëriatdheut
Politka-Lufta-Diplomacia në mes Mbretit Zog dhe Enver Hoxhës sa i përket kush ishte apo e shiti Shqipërinë tek Jugosllavët ështësi mali me fushën dhe dita me natën ne mes këtyre të dyave.
ju keni shkrua marrëveshtjen e Mbretit Zog.Dakort.Marveshtjet ENVER-TEMPO, MUGOSHA-POPOVIQ janë fundi i fundamenteve që na riktheu mbas 60 vjet.
Mos harroni bre bura se po nga 1939 Serbia u largua nga trojet tona si u largua Qrershor1999. Marëveshtja Serbi(SKS) 1937 me Italinë nuk u realizua falë asaj POLITIKE dhe LUFTE të ftohtë të mbretit ZOG (kjo mbase TY dhe mendimtarëve si JU nuk do tju pëlqeje se vuani nga sindroma ENVERIANE dhe smundet të rehabilitoheni ose shkëputeni edhe mbas vdekjes(më falni mos teprohem)por edhe se në fund doli dhe po del se DIPLOMACIA (Enveri kurë nuk ka qenë Diplomat,ai ishte vetëm një gogol e një artist fjalimesh sikur në fëmi tirret para dhomës e reciton vjersshat nina-nana, skenderbeut....) e Mbretit Zog po realizohet.Edhe Bshkimi Kombëtar për të cilën JU dhe UNË edhe çdo shiptar po pëllasim është Diplomacia e Mbretërisë Shqiptare, e Nacionalizmit Nacional-Demokrat Shqiptar por KKKKKUUUUUURRRRRRËËËËËËË e KOMUNIZMIT BOLSHEVIK RUSO-SHQIPTARO-JUGOSLLAV. Enveri Mendonte se Jugosllavët erdhën si miq tha nëri në do replika e komente këtu në forum-Heuuubbbrrreeee-bre. Po enveri gomar ishte që të mos i njihte Jugosllavët.Po ata mit'hatët,Omerët,Hysniet,Rexhep Mitrovicat që iu thonin Jugosllavët jo në Shqipëri.po Ky Enver parisieni tutkun ishte e të mos i njihte se kush ishin Jugosllavët e të thoshte ne nuk i dinim(gjoja Enkoja qenka nga Gjirokastra e spaska dijeni për Jugosllavët se kush qenkan e çfarë bërthanka na qenkan.Atëherë kush na qenka ky farë Bajarm Dushanka i GIROKASTRËS.
Lereni pash nerin e mos u bni SHALA e SHOSHË e Mehmet Shehut e Shpatën ENVEREMIT.
Çdo shqiptar ta ngulë e ngulisë mirë e mirë dhe sa ma thelë se pa miqtë e RUGOVËS-KOSOVËS kurrëënnnn e kurës nuk do të kishim tokë shqioptare as nga Turku as nga slavi as nga Greqi.
Mbas 1900 vjet njhet Albani nga Ajo Angli.Ajo Angli na bëri shqipëri 1912.Po Enver Do zhuani e pjordhi atë histori duke ngritur këtë e hjequr atë.Ajo Angli na bëri Mbretëri se sja polli pela Mazin serbit për Mbretin Zog ta binte në shqipëri(ktë e tha Enveri po e thoni ju se si ai jeni.
Çështja shqiptare ka një[ emër e një mbiemër SHQIPTARI në daç me mbet e pshtu me ANGLI(emër)-AMERIKË(mbiemër)dhe SHQITARI SUPERPËREMËR(e ça me thanë tjetër se Komunistave,neokomunistave,enveristame edhe bombën e gordecit siu mushet as shpraet mendja.
Ka një gjë që duhet mbajtur mend dhe që është e rezikshme ndër në shqiptarët e kosës sotme:
Shërbimet vëllazërore RUSE_SERBE_GREQE_ISLAMIKE(proruse) po shfrytëzojnë fanatizmit tonë shqiptar bollsheviko-dallgauk në mënyre të sofistikuar përmes dogmatizmit enverian(në kosovë kjo muhabet ka ,por ndikim ska se ju ka ngelur ham NGE ham KËLLËÇ se është NEJTO aty) që të mbajnë peng dhe në ankth gjithmonë shqiptarin që kurë të mos i shokoi mendja si të bëje politikë kombëtare,luftë kombëtare e diplomaci kombëtare, por të bëjë shpërbërje shkombëtare.
ZËRIATDHEUT e ke të gabuar këtë idneteifikim pseudonimi.
ZËRIATDHEUT i Mbretërisë mbante kancelaritë e Mbretërve të Evropës
ZËRIATDHEUT i joti dhe SOCIAL-KOMUNIZMIT e bëri VDEKJE me atë fundin që po ia cek atij Bollshevikut tënd:
VDEKJE ZOGISTËVE (të pëlqen kjo TY more Zëriatdheut me gjithë mendimatrët si TY !!!!! Nëse PO,Atëherë më lejo të them se je ARMIKU IN,ARMIKU JONË, BASHKËPUNTOR I TËRTHORT I ARMIKUT TONË. Pse sepse.
Demostrate për çështjen Shqiptare nëpër Botë e bëno Zogistat e Ballistat(edhe vdekje për ata,kështu mendon ti me kokën e Enverit),demonstartat e Kosovës 81 udhëhiqeshin nga Nacionalistë e Zogiostë s ekomunistat na ndiqnon si qentë e pistë, dhe ti kështu mendon-vdekje Zogistëve(nga enveri),Cilat Postzogistë u shitën tek Jugosllavi pët ta bërë Shipërinë Jugosllavi,por këta zogistë ndiqeshin nga Everi i kohës edhe nëpër evropë përmes KGBdhe UDB-ës e Sigurimit Enverian dhe slanë rehet diasporën tonë edhe atje ku ishin se për në shqipëri e pqa ma bota se çu bë e ska mbetur ti e Unëe më të as të flasim e lëre ma të shkruajmë.
Trekëdëshio Shqiptar:ZOGISTËT-BALLISTËT-LEGALISTËT ishi pluralizmi i parë në Shqipëri.Ky Pluralizëm u diktua nga Titistët e Stalinistët dhe jafutën shiringën Tarasit apo Shpatit se e dinin një ditë do të realizohet Mbretëria SHqiptare(nuk quhet ajo Mbrtëria Ahmet Zigu. se edhe KOSOVA REPUBLIKE, REPUBLIKA e SHQIPËRISË, RPUBLIKA E ÇAMËRISË e PELLAZGJISË...janë Mbretëri e jo RSPSH, RSK,RSM.....
SA herë kemi luftuar pa aleatë aq herë kemi humbur.
FANARI është një ushtar i Atdheut dhe kurë Zëriatdheut.
Çdo kapje për Enverizmin është edhe një çik shprese për Boolshevizmin PUTINian. Menojeni vetë.

profili
mesazh
Postime: 48 2008-04-18

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 5:20

Zeriatdheut





Albania


po identiteti patjeter mbetet nje trashegimtar i tradhetis mos e turpno dardanin me njefar pijaneci zotrote mos e ke gabib mos na e flliq trimnin me ate pederas mos na flliq historin me ate titist ngase vete komb e vaj i ka sjell tokes meme prandaj e keni te kot qe flisni per nje mendermethan si rugoviqi mojsiu eshte legjend per art a kurse rugova i juaj dote mbetet legjend per tradheti dhe kur nuk dote hij ne faqet e lavdishme te historis se kombit tone per ate dote hij ne historin e serbis te ivo andriqit te vaso cubrilloviqit po kure ne historin e nenes shqiperi jo se duhet pyetur gjaku i mijra djemeve e vashave qe u flijuan per shqiperi pa ateher aj dote hij ne reshtat e historis kombetare ngase nuk i takon keti kombi aj e deshi serbin me shum se veten ai kerkoj ndalimin e bombardimeve te natos ndaj serbis pse ju mendoni se jemi tranu e i kemi haru gjenat ne apo mos jeni ju ata qe ne i degjojm jo jo ketu eshte gishti i djemve per liri e jo fjala e tij endr gjithmon duke genjyer
a ka ma turp te madh kur i huaj ta mban zijn e populli i gezohet vdekjes tende jo ateher zotrij ki ishte rugoviqi i juaj un jetoj ne ttove por kosova me takon edhe mua un jam qen ushtar kur aj idijot na quajti terorist grupe te armatosure te vogla e u pthke me burin e vet millosh kur populli ishte ne meshiren e zotit nuk ka vend jo majenu mend se edhe vorin kemi me ja qu ne rashk jo ne kosove nuk ka vend ai faqe zi

profili
mesazh
Postime: 39 2007-12-26

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 7:24


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Ven 23 Jan - 7:48

Ky qe fati im
qe nuk e paramendoja dote

sepse e pagova me mundime
ma zi se krishti i gozhduar.

Sepse femive te mi u bera sherre
per shkakun e shqiptareve
qe fare nuk mendova
per diten e kesaj poshtersie.

E tera kjoe kupton tradhetin qe ma beren
tradhetaret me dekada dhe tani
dhe si te krijohet kombi me keso ndytesira
qe vetem nje sorre kikiris
mbi plisin e bores

Dhe qe te behesh shqiptar i vertete
te luftosh per atedhe
benu tradhetar
ngritesh qeveritar!!

Haxhi Kuçi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Perparimi Sam 7 Mar - 1:39

http://www.bashkimikombetar.com/shqiptaret-f20/si-duhet-te-clirohemi-nga-maqedonet-t662-15.htm#63361

Si duhet te çlirohemi nga maqednonet
Xhavo
Duke u vrarë me njëri-tjetrin..

Mergimtarit
Shkurt e shqip , se pari na duhet ti eliminojme tradhtaret e popullit qe po nxisin urrejtje mes shqiptareve.Pastaj lufte kundra poshtuesve!Koha per lufte ka shku

Ushtari lirise

xhavo nuk pate asnje mendim qe te thuash tjeter apo ashtu don ,Mergimtar mire thua koha luftes ka shkue
DJE uvrane shqiptare dje u gjakose ruget nga shqiptaret e kurse nga maqedonetasnje ekses e pse ndodh kjo kush na ka faj na ka faij vet vetja qe rime e flasem ne forume apo rugeve e nuk marim asnje mase per te ndaluar kete gjak derdhje!!!!!here ndryshon ti


zeriatdheu
Re: Si duhet të çlirohemi nga maqedonët

Mesazh nga zeriatdheut prej Fri Jul 11, 2008 6:12 pm
Ne ketu mundet yr flasem sa te duam por duhet qe nje gje te kemi ne sy se jemi te robruar nje pjese e kombit one vllezer e motra vetem nje gje ju them qe ne nese nuk e ngacmojm shkjaun aji kure nuk dote kundervihet sepse e dine por ai kur shef percarje dhe ferkon duart e forcone pozicionet e veta e ne ngelim duke u share me njeri tjetrin
por mos haroni luften e UCK kur kryente sulmet mbi stacionet policore
pra duhet te provokojme per te arit ate qe duam nese e duam te vrasem shkije te vriten isa polic te shtohet dhuna e tani ne jemi me te bashkuar e fitojme ate qe duam vetem pushka asgje tjeter mos te meremi me politikane por te ngjeshim pushken e tani e shifni se si ndron cdo gje por te jemi unik krejt dome thane nje LEVIZJE SI VETVENDOSJA POR E ARMATOSUR keshtu munde te mberime tung e respektJemi nje Kombe dhe nuk done koment kjo duhet te jemi patjeter te Bashkuar por duhet te punojme bashkerishte me nje mendim

Lufta ne maqedoni 2001
http://www.bashkimikombetar.com/shqiptaret-f20/lufta-me-2001-ne-maqedoni-t585.htm
zeriatdheut *
Re: Lufta me 2001 ne Maqedoni?
zeriatdheut
Mesazh nga zeriatdheut prej Sat May 03, 2008 7:27 am
Lufta ne maqedoni un mendoj qe nuk ishe fai i udheheqesve te sai apo i pushtetareve por ishte fai i gjith luftetareve pse nuk i kundershtuam kerkesat e gjith atyre pikave qe ne ate momenteu bene se ne luftojm per te drejta dhe ketu un personalisht mendoj se fai bie mbi ne qe u pajtuam me nje gje te tille por nese ne u pajtum me te un po them se nuk u dasht qe ne te pajtohemi me ta dhe eshte dashte lufta qe te vazhdoj por kjo ka qene gabimi me i madhe i gjith ushtareve apo i komandanteve te nivelit birigade batalion qe te kundershtonin planin e OHRIT qe lufta te vazhdoj por kjo nuk u be dhe tani po flasem ishte rasti qe ne te tregojm perkushtimin tone dhe kemengulesin tone te gjith ushtri e popull dhe mendoj qe askush nga kreret politik apo ushtarak nuk dote kishte mundesij te bej takime apo marveshje pa pyetur luftetaret por kjo u be dhe nuk mundem qe te bejm nje hap te tille nese ne heshte un po them ku ishin atdhetaret tjere apo itelektualet te thonin ej ngadal se goboheni lufta nuk duhet te ndalet ketu por ateher heshten te gjithe dhe u pajtuan me ate qe than e u be un personalish t fajin e mar mbi vete se pari pastaj i fajsoj edhe te tjeret ngase edhe nuk patem qe kush te na keshilloj ju munde te me thoni jo ashtu e jo keshte pse ashtu e pse keshtu un thjesht ju pergjigjem ishte besimi i madh tek udheheqesit e uck qe nuk dote besonim qe ndodh nje gje e till dhe nga besimi i madh ndodhi kjo me falin munde te thoni tani qa te doni edhe mua por besoni qe un nuk di si te ju pergjigjem se e kam ne shpirte qe cdo dit me brene ne shpirte ajo qe u be dhe pse e lejuam te vi deri tek ajo kur kishmi mundeij te ecim perpara drejt cakut
eri M
Ka me nis një luftë e re
jo për shkam por për atdhe
se shqiptari e di drejtimin
nuk pret xhon maqedonët t'ia prishin dinin

Bini shqipe për Shqipëri
vepra tjetër ësht1% tradhëti!

Me menduha e me Alija
kurrë nuk bëhet Shqipëria
Vetëm vjedhja e pabesia
del në shesh makosllavia
Ani
Une desha t'ju tregoj se kjo lufte ishte katastrofike dhe me shume nga te gjithe e vuajtem ne shqiptaret. U shkatruan shume familje dhe shtepia, u vrane shume njerez, ndersa ne anen tjeter ekonomia ra shume. Atehere per cka u be kjo lufte? C'ka fituam?

Te drejtat e shqiptareve atje jane poashtu sic ishin para lufte me ndonje ndryshim te vogel dhe keto ndryshime do beheshin edhe pa lufte. Vete kushtetuta e BE-se thote qe cdo pakice e nje shteti, qe ka mbi 20% te popullsise duhet te kete te drejta te barabarta. Nga ky ligj ne shqiptaret i merrnim te drejtat edhe pa lufte!


Re: Plani 6 pikesh, vazhdimesi e projekteve anti-shqiptare

Mesazh nga BiBiKiM prej Thu Nov 27, 2008 1:25 pm

Ago Muji shkruajti:Cfare mendojn forumistat se duhet me vepru ne vazhdim, cili eshte opinioni i tyre?
Ago Muji, une mendoje se nuk ka mbete rruge tjeter veq me i pastru ato arme qe i kemi mire dhe lufte ...!
zeriatdheu
Opinioni ime duhet thenur te gjithe botes se nuk durojme me duhet nje perkushtim gjith kombetare organizim i mirfillte
Pergjigje ;
Ti zeriatedheut luftova ne kosove e maqedoni dhe lavderon luften e tani nuk pajtohesh,çka eshte me ty njeri !

Gjura
Orfe@ shkruajti:Popullin e kan mësuar me gënjeshtra , shantazhe, mashtrime e fraza "patriotike" .

Si po duket , duhet vetëm ta urojm kryeministrin dhe gjith Kosoven për 6 pikat.
I bajshim me shëndet popull, e i bajsh me turp politikë e Kosovës.

Hallall Orfe@ koment i qelluar!

Kolapetrit
Armiqe te shqiptareve jane edhe politikanet tane te shitur.

Tradhetareve tane duhet se pari t’ja tregojme vendin ne se duam ta zgjidhim ceshtjen tone kombetare
Haxhiu01
Shqiperin deshta ta beje si deshte ti dhe populli im,por edhe te vdesi per shqiptari me ndaluan horat.Ky ishte fati i im,qe nuk pajtohem dote dhe kurr nuk kerkova qmim nga populli,pos popullit tim i dhash sa munda,sepse popullin tim e deshta sa femit e mi ,e kursesi ndryshe i nderuar Akili
Haxhi Latif Kuçi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

zeriatedheut Empty Re: zeriatedheut

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum