Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Biografia e Fatmir Limaj s

 :: sport

Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Mer 2 Juil - 7:18

Biografia
Fatmir Limaj është një nga politikanët më karizmatikë dhe më aktivë të Kosovës. Si njëri nga drejtuesit kryesorë të Partisë Demokratike të Kosovës, Limaj shquhet me sensin e tij të politikanit integrues, me vizion të qartë për ndërtimin dhe avancimin e vlerave demokratike të shoqërisë dhe institucioneve të Kosovës.

Aktiviteti politik i Fatmir Limajt përmes Partisë Demokratike të Kosovës, si nënkryetar i parë i saj, gjithmonë ka qenë, është dhe vazhdon të jetë në shërbim të të gjithë qytetarëve të Kosovës. Këtë qasje Limaj e ka dëshmuar në të gjitha angazhimet e tij në jetën politike dhe institucionale të Kosovës.

Si shef i Grupit Parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Fatmir Limaj ka përçuar frymën e unitetit veprues të klasës politike të Kosovës. Në momentet e rëndësishme për të ardhmen e vendit, Limaj ka pasur kurajën, guximin dhe vendosmërinë që të marrë nisma për harmonizimin e qëndrimeve të grupeve parlamentar në Kuvendin e Kosovës, që kishin të bëjnë me çështje jetike për qytetarët e vendit. Me këtë përkushtim, Fatmir Limaj ka dhënë një kontribut të çmuar në avancimin e kulturës së mirëfilltë politike në vend.

Gjatë luftës çlirimtare, Fatmir Limaj ka qenë njëra nga figurat qendrore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Duke udhëhequr formacionet e UÇK-së në një nga rajonet më strategjike të Kosovës, këto formacione nën udhëheqjen e Fatmir Limajt janë shquar me nivelin e lartë të organizimit, me sakrificën e madhe në mbrojtje të popullatës civile, që ishte e strehuar në atë rajon, dhe popullaten shqiptare e shpetoi qe makineria e shkaut mos te mundet ti dhunoi femrat tona,mos ti plaqkisi popullin dhe e beri te mundur qe popullin shqiptar mos te mundet kjo makineri me debuar perteje kosoves!si dhe në mbrojtje të institucioneve më vitale të luftës, që vepronin në zonën e Maleve të Berishës.

Pas fitores së luftës së UÇK-së dhe aleancës veriatlantike të NATO-s mbi gjenocidin serb, Fatmir Limaj, megjithatë është detyruar të përballet edhe me sfidën e drejtësisë ndërkombëtare, për të cilën Limaj dhe bashkëluftëtarët e tij edhe kishin luftuar. Në një proces të vështirë gjyqësor në Tribunalin e Hagës, por gjithmonë me mbështetjen e popullit të Kosovës, Fatmir Limaj dhe bashkëluftëtarët e tij, arritën që edhe përmes këtij tribunali, të dëshmojnë pastërtinë e luftës çlirimtare dhe sakrificën sublime të të gjithë qytetarëve të Kosovës.Dhe ne tribunal Lima vet deshmoi se rastesisht ka gjuajte ne nji kamion serb dhe ka eksplodue ndersa nuk ka marr pjese vete ne asnje sulm mbi forcat shkije.Se fundi Fatmir Lima nuk ka pranue ne shtabin e vete shqiptar qe kan pasur epshe qe ta luftoin shkaun siq ja beri Haxhiut Më 30 nëntor 2005, Tribunali i Hagës ka shpallur të pafajshëm Fatmir Limajn për të gjitha pikat e akuzës. Kohë më parë, po ashtu nga Dhoma e Apelit, është rikonfirmuar pafajësia e ish-udhëheqësit të luftës çlirimtare, Fatmir Limajt.


Fatmir Limaj, është 36 vjeçar, baba i 4 fëmijëve, 3 vajzave dhe një djali. Ka të mbaruar Fakulltetin e Drejtësisë, ndërsa është në përfundim të magjistraturës në drejtimin administrativo-politik në po këtë fakultet.

Shtabin e pare e krijoi ne fshatin Deberdelan e pse nuk permendet e din mire kjo gazete e e intrigave,dhe ne lufte Limaj thonte se e kam te kryere magjistraturen e tani thuhet se eshte ne perfundim e siper!!!sa shqiptar jan te mbytur ?Tre.A eh eeeee pakes jane,,Hej ma mos mu lajmro tek shtabi im se po me dukesh i dyshimt!Hajti ti je poet e ma mire merru me poezi e shkruan per luften ton ?!!Hej ti je taxist e tan taxistat keni bashkpunue me serb!Hej e nxjerri revolern edhe ty o djali Elmis te kan que me marr informata ketu zatete ne drrase te forte he burr i dheut armet u nxorren dhe pse nuk lejova te perfundoi ajo se çka e kerkove a mu thaft ajo goja qe nderhyra.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Mar 8 Juil - 7:58

A krahasohet Fatmir lima me Avni Rrustemin ????Avniu vrau tradhetarin e Fatmiri nuk la shqiptaret e flaket ta kapin armen me luftue kundra serbeve!!!!!

www.funnyvideos.ch/Avni-Rrustemi--Dy-Krisma-ne-Paris__gGZoXZbAs_o.html+limaj+vrau+kete&hl=fr&ct=clnk&cd=2&gl=fr" target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.135.104/search?q=cache:Jpz-B5jNYa0J:www.funnyvideos.ch/Avni-Rrustemi--Dy-Krisma-ne-Paris__gGZoXZbAs_o.html+limaj+vrau+kete&hl=fr&ct=clnk&cd=2&gl=fr

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Mar 8 Juil - 8:23


gjykata nen kete presion vendosi qe trupi gjykues pasi ndegjoi 24 deshmitaret analizoi provat dhe trupi bie kete vendim;;Avni Rrustemit Nuk ka marr hak per interesa personale,
Pasi shqiptaret ju kercnuan gjykates franqeze qe menjehere ta liroin Avni Rrustemin!nen ,me kete presion!
Gjykata fr.per te shpetuar nga diskriditimi u detyruar te vendosi;
Zonja dhe zotrinje;Trupi gjykues i gjyk penale te seneit pasi ndegjoi akuzen,pasi mori ne pyetje te akuzuarin dhe ndegj.24 deshmitar,
analizoi fakte dhe provat materiale dhe arriti ne perfundim:Se i akuzuari nuk ka marr hak per interesa thjeshete personale prandaje vendosi ; Avni Rrustemit ti ipet pafajesia dhe te lihet ilrire.
Fatmir Lima vete ne hage deklaron qe nuk ka luftue ,pos nuk ka marr shqiptar te flaket qe e deshten pavaresin!!!!Kush jeni ju qe e mbroni Limen Komunistet e jugosllavise.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Mer 9 Juil - 0:43

Brari31-10-2007, 01:33
dikush ketu tha se lima paska 1, 5 milion euro te vetat..
a ban me dit se a i ka deklarue lima vet keto apo ndonji institucion i kosoves?

nese lima vertet ika 1,5 milion euro athere ai eshte nje super hajn..

kurse ne llapushnik ata katundaret qe ky i ka torturue e tregojne nje xhahil te eger.
kurse mbas perzanjes se ushtris serbe prej natos..lima ka hy ne prishtin e ka plackit si cub i vertete pasunine e te tjereve..

prishtina e 2007 ska se si te pajtohet qe ne krye te bashkise me pas kte lloj hajnoxhahili injorant e te paafte.17-11-2007, 12:29
malisheva e llapushniki gjithashtu me limen jan o bond..

limi-zmi shihet ne brodec..

te shtrire e te lidhur e te rrahur.. e te vrare..

kte bejne limo-istat..
ska nevoj lima me te rreh.. ta lshon shkaun ne shpin e baje.. i ziu popull..


www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-59865-p-6.html+fatmir+lima+vret+shqiptar&hl=fr&ct=clnk&cd=1&gl=fr" target="_blank" rel="nofollow">http://74.125.39.104/search?q=cache:I8X8VEN9yrkJ:www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-59865-p-6.html+fatmir+lima+vret+shqiptar&hl=fr&ct=clnk&cd=1&gl=fr

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Mer 9 Juil - 0:49

Po ngadal more brari,mos me akuzo aq rande se nuk ke te drejte ashtu te me thuash!
Une nuk thash se kam votuar per F.L.,une nuk thash se e perkrahe ate,as nuk thashe se ka bere mire a keq.Une vetem fola dy fjale ne kontest te zgjedhjeve.
E di shume mire se ne kohe te luftes shume gjera jan zhvilluar ashtu si nuk duhet.E di se edhe njerez jan vrare gjat luftes por edhe pas saje.Por une nuk e di se kush i ka bere keto vrasje.Jam nga ata qe mundohen mos te akuzojne pa baza.Dhe perderisa e verteta nuk del ne shesh,nuk mund te akuzohet njeri.
Dhe te thuash "Lima me shoke",as kjo nuk me duket shume e logjikshme.
Ne ke te kohe ku secili akuzon secilin,me duket sikur ne te gjitha teritoret shqiptare vetem dy njerez jan te paster:Baba im dhe une.


Te pershendes

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Mer 9 Juil - 0:51

Shqiptar te menqur dhe shka budalla nuk ka ne kete dynja,te dyte bashkpunoin mesvedi dhe vrajne shqiptar sikur morra,dhe ua plaqkisin mallin!!!

Tere jeten te kam pas “MIK
mik si UJK”
e ujku delet mi shkerdhente
e qingjat peshqesh
me raki ngrente!!!
dhelpra nuk behet ujk
ore mik
por ujq me qime te ndryshme
ka me bollek
!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Perparimi Jeu 10 Juil - 8:13

Lëshimet për serbët, me pasoja në Kosovë"
Ish-komandanti i UÇK-së, Fatmir Limaj, tregohet i ashpër nëse Ahtisari nuk sjell pavarësinë

Asgjë tjetër veçse pavarësi të theksuar juridikisht. Ish-komandanti i UÇK-së, Fatmir Limaj, i cili është nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës në opozitë, thekson se pakoja e kryenegociatorit të OKB-së duhet të japë shkoqur heqjen e Kosovës nga sovraniteti i Serbisë, ndryshe...


Kryenegociatori i OKB-së, Marti Ahtisari, para dy ditësh ua ka prezantuar paketën vendeve anëtare të Grupit të Kontaktit. Mediat ndërkombëtare po shkruajnë për versione të ndryshme të pavarësisë, disa thonë se fjala pavarësi nuk do të përmendet. A do të ishte ky një projekt i pranueshëm për Kosovën?

Së pari, duhet të them se kjo është faza kulminante, kjo është pikëmbyllja. Me bisedimet e Vjenës po mbyllet edhe një plagë e madhe e këtij vendi. Është e rëndësishme që në shpalosjen e dokumentit të Ahtisarit do të shihet qartë se Serbisë do t‘i merret sovraniteti mbi territorin e Kosovës dhe ai sovranitet për herë të parë i kthehet popullit të Kosovës.

Pikërisht fjala integritet territorial nuk do të përmendet, ashtu sikurse fjala pavarësi...

Nuk dua të spekuloj para se ta marr pakon, por edhe ajo pako duhet të reflektojë këto që thashë, marrjen e sovranitetit Serbisë dhe kthimit të popullit të Kosovës dhe pastaj fillon baza tjetër procedurale e ndërtimit të shtetit. Ne kështu besojmë, se pakoja e Ahtisarit do të reflektojë vullnetin e shumicës.

Jeni i sigurt për këto nga informacionet që keni?

Kuptohet, ne jemi pjesë e procesit, por tashmë është një agjendë që nuk varet nga ne. Ne kemi marrë pjesë në bisedimet konkrete dhe kemi pasur oferta serioze. Çdo lloj zgjidhjeje tjetër nuk do të ishte zgjidhje, po thellim i krizës. Prandaj, mendojmë se pakoja e Ahtisarit duhet të reflektojë vullnetin e shumicës.

Gjithsesi, a do ta pranoni një status pa emër?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e Fatmir Limaj s Empty Re: Biografia e Fatmir Limaj s

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum