Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

introspeksioni

 :: politika

Aller en bas

introspeksioni Empty introspeksioni

Message  Perparimi Mer 7 Juil - 19:30

Introspeksioni (nga latinishtja "introspectus") i referohet aktivitetit mendor që mund të përshkruhet metaforikisht si akti i "shikimit brenda" të vetvetes, nga një formë e vëmendjes që i kushtohet ndjenjave ose gjendjeve të veta. Në psikologji, ka të bëjë me njohuritë e brendshme që kemi për perceptimet, veprimet, emocionet, njohuritë tona, të ndryshme në këtë kuptim nga ajo që mund të ketë një spektator i jashtëm.Në filozofi, introspekcioni përcakton një mënyrë të kapjes së gjendjeve të vetëdijes përmes hyrjes së drejtpërdrejtë dhe vetë-ekzaminimit të subjektit. Për filozofinë e subjektit më veçanërisht, introspekcioni përcakton refleksivitetin e një vetëdije subjektive e cila mendohet kështu në vetën e parë (nga këndvështrimi i "Unë"). Në veçanti për Kantin, ai lejon subjektin të "posedojë unë në përfaqësimin e tij" 1.

Dekarti vendosi në Meditimet e tij bazat e nocionit të introspeksionit duke pohuar jo vetëm parimin e vetëdijes së reflektuar (cogito) por edhe atë të "transparencës" së vetvetes ndaj vetes.

Si një proces i njohurive, introspeksioni ka qenë objekt polemikash që nga Dekarti dhe kritikat që janë formuluar kundër cogito. Auguste Comte, në veçanti, e hedh poshtë këtë "të ashtuquajtur metodë" dhe argumenton se nuk mund të jetë edhe vëzhgues edhe i vëzhguar. Ai shkon aq larg sa të pohojë se "mendja njerëzore mund të vëzhgojë drejtpërdrejt të gjitha fenomenet, përveç të vetvetes" 2. Duke ndjekur këtë frymëzim pozitivist, biheviorizmi (Watson, Skinner) dhe parimi i tij metodologjik i "kutisë së zezë", synon të sigurojë një psikologji shkencore, objektive të sjelljes, kundër psikologjisë introspektive dhe subjektive të gjendjeve të vetëdijes.Psikologji

Në psikologji, introspeksioni është një metodë e vëzhgimit dhe analizës së vetvetes (psikologji introspektive) me qëllim studimin e personit të vet dhe marrjen e njohurive për veten ose për mendjen njerëzore në përgjithësi.

Introspeksioni ishte metoda kryesore e përdorur në ditët e para të psikologjisë eksperimentale në fund të shekullit të 19-të. Por kritika të ndryshme janë hedhur kundër kësaj metode, duke vënë në pikëpyetje vetë aftësinë e një subjekti për të vëzhguar veten e tij. Wilhelm Wundt, për shembull, evokon "pavarësinë" e pamundur të vëzhguesit nga objekti i vëzhguar në një proces të tillë dhe e konsideron një qasje të tillë "komike" [jo e qartë] 3.

Me shfaqjen e psikanalizës (Freud, 1900) dhe psikologjisë analitike (Jung, 1913) - dhe më përgjithësisht shfaqjes së konceptit të pavetëdijes - marrëdhënia e individit me veten bëhet më e ndërlikuar: vetëdija tani duhet të merret me të gjitha llojet e kthim prapa dhe rezistencë [jo-neutrale]. Kështu Jung flet për "dialektikën e egos dhe të pavetëdijshmes" 4.Në fushën e psikologjisë njohëse, përdorimi i verbalizimeve shoqëruese (protokolli mendo me zë të lartë) nga studiues si Newell dhe Simon nganjëherë kritikohet se kërkon introspeksion.


Lidhur me vëzhgimin dhe kuptimin e vetë funksionimit psikik, introspeksioni tani e tutje parashikohet në një mënyrë eksperimentale për të kuptuar mënyrën në të cilën konstituohet teoria e mendjes, veçanërisht pasi është një rrjet leximi i gjendjeve subjektive të të tjerëve.

Shpirtërore
Procesi i introspeksionit korrespondon, për një mistik si Shën Agustini, me një lëvizje ngritjeje drejt Zotit në të njëjtën kohë me ekzaminimin e ndërgjegjes.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum