Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Rudolf Schmitt

 :: politika

Aller en bas

Rudolf Schmitt Empty Rudolf Schmitt

Message  Perparimi Sam 22 Mai - 11:53

Rudolf Schmidt, né le 12 mai 1886 à Berlin et mort le 7 avril 1957 à Krefeld, est un militaire allemand. Officier supérieur au cours de la Seconde Guerre mondiale, il s'y est notamment illustré à la tête la 2e armée, une formation de blindés qui a opéré sur le front de l'Est. Il est le frère de l'espion Hans-Thilo Schmidt.


Djali i një drejtori të shkollës, Rudolph Schmidt studioi në një shkollë të mesme klasike të Berlinit.

Ai u regjistrua në Regjimentin e 83-të të Këmbësorisë të Ushtrisë Perandorake Gjermane në 1906, si një kadet oficer. Gjatë Luftës së Parë Botërore ai shërbeu në Frontet Lindore dhe Perëndimore dhe drejt fundit të luftës ai ishte Hauptmann në Shtabin e Përgjithshëm. I mbajtur në Reichswehr, ai shërbeu si oficer personeli dhe u gradua Major në 1927, më pas, në 1931, Oberstleutnant. Më 1 tetor 1934, i promovuar Oberst, ai mori komandën e Regjimentit të 13-të të Këmbësorisë në Ludwigsburg.Në tetor 1937, i graduar Generalmajor, ai u emërua komandant i divizionit të parë të blinduar në Weimar në vazhdim të Maximilian von Weichs. Më 1 qershor 1938, i graduar në Gjeneralleutnant, ai udhëhoqi njësinë gjatë pushtimit të Polonisë.

1 Shkurt 1940, emërohet gjeneral komandues i XXXIX. Armeekorps, ai drejton trupat në Francë. Schmidt mori Kryqin e Kalorësit të Kryqit të Hekurt për rolin e tij në këtë fushatë më 3 qershor 1940. Ai ishte veçanërisht i pakompromis me plaçkitjet dhe abuzimet e ushtarëve okupues dhe në maj 1941 lëshoi ​​një urdhër për të ndaluar këto abuzime. Nëntor 1941, ai u gradua gjithashtu në gjeneral der Panzertruppen dhe ushtrues detyre i komandantit të ushtrisë së dytë, e cila mori pjesë në betejën e Moskës.Schmidt që nga fillimi i operacionit Barbarossa, udhëzon Hans Hertel, oficerin e tij të rregullt, të përgatisë një përmbledhje për Hitlerin, ai denoncon në veçanti urdhrin për të ekzekutuar komisionerët e NKVD (Kommisarbefelh), ai dëshiron të parandalojë ekzekutimin e tyre dhe të dërgojë ata për rehabilitim në Gjermani, ky kujtim do të mbetet pa përgjigje.

Në korrik 1941, ai pastroi dhe rregulloi kishën lokale, të transformuar nga sovjetikët në një sallë vallëzimesh. Meshat ishin shumë të popullarizuara. Ishte në të njëjtën kohë që ndihmësi i Hitlerit, Rudolf Schmundt erdhi për t'i dhënë gjethet e lisit disa ditë më vonë, ai pastaj u përpoq ta bindte atë për të ndryshuar politikën e pushtimit, por nuk mori një përgjigje të ashpër nga Schmundt2. Ai gjithashtu i shkruajti një kujtim Gjeneral Busch më 17 dhjetor 1941 nën titullin Mbi mundësinë e minimit të rezistencës bolshevike nga brenda, i cili gjithashtu mbeti pa përgjigje.

Më 25 dhjetor 1941, ai u emërua Komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë së 2-të të blinduar, e cila më vonë mori pjesë në Operacionin Citadel. Në janar 1942, ai u gradua në Generaloberst.ai u lirua nga komanda pas arrestimit të vëllait të tij Hans-Thilo Schmidt. Ka letra që Gjeneral Schmidt shkroi në të cilat ai kritikoi Partinë Naziste dhe Hitlerin luftën. Ai po paraqitej para një gjykate ushtarake. I liruar, ai u transferua në komandën rezervë më 30 shtator 1943.

Ai kurrë më nuk mori urdhërime të reja.pas vitit 1945, ai u josh në Weimar, ku u kap dhe u transferua në burgun Lefertovo në Moskë. Në pyetje për katër vjet, ai u dënua me 25 vjet në kamp. Më në fund u la i lirë dhe u kthye në Gjermani më 7 janar 1956, me kolonën e fundit të robërve të luftës.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum