Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kur isha i vogel,moshataret ma banin skeni pare me ble nje f

 :: politika

Aller en bas

Kur isha i vogel,moshataret ma banin skeni pare me ble nje f Empty Kur isha i vogel,moshataret ma banin skeni pare me ble nje f

Message  Perparimi Ven 21 Aoû - 2:09

Kur isha i vogel,moshataret ma banin skeni pare me ble nje flamur te serbise



Isha femi ende pa i mbushur te gjashte pranvera mocaniket e mi apo fqinjet ma benin ju jeni familje fukarash nuk keni pare me ble njeflamur  per me evnue mbi porta.Dhe vertete vetem familja jon kurr nuk qitshim flamur mbi porte si fqinjet e tjer.Une nenerisja neper dhemb dhe pasi u ndava nga shoket zemra donte te me dilte nga vendi pse vertete ne nuk qesim flamur per festa te jugosllavise e fedsta te serbise.
Jo ne keto qafte po e shoh baban duke ardhe nga tregu sepse  kete dite te marte ishte vertete dite tregu,dhe vrapova drejte babait dhe e perqafova,por une duke qajt.He çka ke  biro me bene babai?O bab te gjithe shoket po ma bejne ju jeni familje fukarenjesh nuk keni pare me ble nje flamur me venue mbi porte.Lum baba hajde shkojm ne treg e bleje nje flamur .Ja nisen po i pikin lutet dhe me perqafon aq shume ,dhe ma ban ;O biro,mos i ngo fqinjet çka te thojne ,une mundem me ble jo nja po njemije flamura por o biro keta flamuj qe i qesin keta fqinjet ton jan flamura te serbeve.Flamuri jon more boro me pa ti ment e kokes te lujnaq qe eshte i bukur i kuq si gjaku  ne mes nje shqiponjeme dy krera.Une po e shikoja me habi ,ku ne mendjentime nisen iluzione te ndryshme,aua çka u ba tani,mu ndryshue tere mendja nga habia.
Ani hajde e blejm nje kesi per inati te fqinjeve lumbaba i them.Ma bene o biro serbet na kan ndalue nuk guxojna me qite se na vrasin.Po pse bre babe me na vra ata njerez na njerez pse atehere te serbeve me qit e tonin jo?Eh more bir kur tradhetaret te qeverisin si ne lufte edhe ne roberi ,armiku te sundon ma lehte.Po ani bash per inati te tradhetazreve e blejm dhe e qesim mbi porta.O biri jem po e shoh qe ti ne kete moshen tende po e adhuron shume flamurin ton,por fqinjet na lajmrojne dhe vijn poiicet dhe me marrin e ndoshta edhe ma i gjall nuk vij ne shtepi..Ma ban a ke deshire me pa flamurin e shqiptareve?Po si jo o baba,.Baba ta tregon vetem a ja japish besen babes qe kerkujt nuk i tegon se me dite fqinjet na lajmrojne dhe me marrin ne burg dhe ma baba nuk ke me pas.Pasha zotin o baba kurr kerkujt nuk kam mi tregue hajde me trego te lutem.I morri shkalet e drurit e hapi porten e qatise dhe hypem nen qati ,baba ja nisi e po i hek disa tulla prej lloqit dhe me mes e nxjerr nje duq te mbeshtjellur mepelhure te bardhe ,dhe ja nisi po e zgjidh nga dale  duke e hapur flamurin dhe per nje qaste e venoj midis dy brive te qatise ne formen e trekandeshit ,e shikoja me aq vemendje dhe dashuri.Baba duke qajt me lote ma bani ja biro ky eshte flamuri yne i shqiptareve.Dhe e puthi me lot ku edhe mua ma bani puthe o biro,dhe po e ruaj  per ty ishalla zoti nuk ma merr shpirtin pa ti pa ty qizmet e ushtris shqiptare duke rrahur neper kosove e shqiperi.Ishalla vjen dita e bashkohemi me shqiprine o biri jem.


E verteta e flamurit
Haxhi Latif Kuçi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum