Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Shkumbin Mehmeti nga Podujeva;Aman Zot mi fal mekatet

 :: politika

Aller en bas

Shkumbin Mehmeti nga Podujeva;Aman Zot mi fal mekatet Empty Shkumbin Mehmeti nga Podujeva;Aman Zot mi fal mekatet

Message  Perparimi Dim 12 Avr - 16:43

Haxhi Kuçi

13 April 2019 në 11:29 MD · 





Shkumbin Mehmeti nga Podujeva;Aman Zot mi fal mekatet 16299608_1915142665383645_4459921191566679240_o.jpg?_nc_cat=103&_nc_sid=dbb9e7&_nc_ohc=TrOgOE0CedEAX9qpYRc&_nc_ht=scontent-frt3-2

Haxhi Kuçi
13 April 2016 në 6:11 MD

Shkumbin Mehmeti nga Podujeva;
I lutet Zotit;
Aman zot mi fal mekatet,qe bera krime ndaj shqiptareve !

Krimin e organizone;Qerim e Ibrahim Kelmendi,a paskan cofe trima?

Ai pretendon se di për të paktën 6 vrasje, tri prej të cilave me motive politike. Këto dëshmi ka thënë se ua ka dhënë prokurorëve. Mirëpo, ai kërkon nga EULEX-it që të dënohet për siç thotë “kontributin që ka dhënë në vrasjen e dy policëve”, por jo të vuajë dënimin prej 30 vjetësh si vrasës i tyre. Ai është i dënuar me 30 vjet burgim për vrasjen e dy policëve, njëri i UNMIK-ut dhe njëri i Kosovës në një shkëmbim zjarri afër Podujevës. Në këtë krim thotë se ka qenë pjesëmarrës por jo kryesor. Kryesor pretendon se ka qenë Agron Sylejmani, i vrarë në atë incident dhe të tjerët të cilët, sipas tij, janë liruar me ndërhyrjen e ish-zëvendësshefit të UNMIK-ut, Steven Schook, dhe njërit prej drejtuesve të LPK-së, Ibrahim Kelmendi.
Të arrestuar dhe të akuzuar së bashku me të atë kohë kanë qenë Nazim Kadriu, Arben Ahmeti, Arsim Rashiti, Jeton Sylejmani, Osman Kelmendi, Florim Ejupi, Xhavit Kosumi, Faik Shaqiri, Nezir Kelmendi, Irfan Ademi, Xhafer Zymberaj dhe Bajram Kiqmari.Ne gjygj kane mohuar nje veper dhe jane lirue.
Masandej të gjithë lirohen me ndërhyrje politike”, ka deklaruar ai. “Kanë ndërhyrë Stiven Schook dhe Ibrahim Kelmendi direkt në Gjykatë dhe Prokurori dhe janë liruar të tjerët. Përderisa ka pasur ndërhyrje politike, dihet se ka pasur edhe vrasje politike.
Është i dënuar edhe për një rast kidnapimi të djalit të një biznesmeni të cilit i kishin kërkuar dy milionë euro.
Madje edhe sa ishte polic. “Prej asaj kohe kam ndejt me atë grup nëpër Kosovë, në Tiranë, Durrës. Zakonisht këto vende kanë qenë me të frekuentume prej grupit”, grup ky i cili sipas tij kishte mbi 10 anëtarë, nga Peja, Drenica e Llapi. “Ky grup është marrë me të gjitha llojet e krimeve”.
Na kanë ushqyer me urrejtje kundër LDK-së” Ish-polici që pritet të jetë dëshmitar në një seri procesesh ka thënë se gjatë kohës sa ka vepruar në grup kriminal, kanë pasur sipër njerëz me peshë politike të cilët u kanë folur se çka është patriotike e çka tradhti. Ka thënë se nuk i ka takuar ndonjë grupi të caktuar politik, mirëpo gjithmonë u kanë folur se LDK-ja është e keqja e këtij vendi.
u kishin thënë se njerëzit e LDK-së e ka penguar luftën, është parti pacifiste dhe i ka sjellë vendit dëm shumë të madh. Ai pohon se ka qenë i manipuluar prej personave të ndryshëm të cilët janë thirrur në emër të patriotizmit. “Ka qenë njëfarë stimulimi me vepru kundër njerëzve të LDK-së. Ka pas persona prej Pejës që kanë fol dhe na kanë stimulu që me i luftu këta njerëz. Mirëpo jo me laps por me forma tjera”, shprehet Mehmeti, duke mos treguar se kush ishin ata që u kishin dhënë leksione të tilla. Ai thotë se ata që kanë ndërhyrë për lirimin e atyre që kanë marrë pjesë në vrasje së bashku me të, janë edhe në politikë, edhe parlament. Dëshmitari e pranon se ka informacione për vrasjen e Xhemajl Mustafës, por të dëgjuara nga shokët, për vrasjen e Smajl Hajdarit e të Tahir Zemajt.
Pos kësaj thotë se ka pasur edhe financues siç është birraria e Pejës, e cila atë kohë ishte nën kontrollin e biznesmenit, Agim Elshani. “Birrarinë e ka udhëhequr Agim Elshani. Kemi ba pazare edhe me Ibrahim Kelmendin, sepse ai ka qenë pjesë e grupit më herët, mirëpo atë kohë ka qenë një thyerje mes neve dhe tij dhe jemi nda. Ibrahim Kelmendi është tërheq prej birrarisë dhe një përgjigje e kemi marrë ne”. Kidnapimi i Valon Dreshajt Ai ka shpjeguar se grupi ka pasur para nga burime të ndryshme. Pos financimit nga birraria dhe përfaqësuesi i “Tekilës”, forma të tjera, sipas tij, kanë qenë haraçi, nxjerrja e borxheve me përqindje dhe tregtia me narkotikë. Ka thënë se kur dikush nuk ka mundur ta nxjerr një borxh, kanë shku ata dhe e kanë nxjerr. Përqindja ka thënë se ka ndryshuar varësisht nga shuma. Ka përmendur kidnapimin e një të riu në të cilin ka thënë se kanë qenë shumë persona. Ka thënë se ideator ka qenë Qerim Kelmendi, ndërsa zbatues F.E. Pjesëmarrës ka thënë se kanë qenë edhe F. Sh. N. K., A. K., Xh. K., A. D., të cilët nuk janë arrestuar kurrë si dhe të dënuarit për këtë rast Driton Sylejmani, Arton Sylejmani, Bashkim Haziri dhe ai vetë i dënuar më së shumti. “Ky ka qenë kidnapimi i vitit 2003 i Valon Dreshajt. Atij ju kanë kërkuar dy milionë euro. Nuk kemi marrë asnjë sepse ka dështu plani. Është liruar prej ndërhyrjes së Policisë”, ka thënë ai.
“Driton Sylejmani ka dhënë deklaratë se kinse unë jam kanë kryesori. Në gjykatë e ka mohu, ka thanë nuk është deklarata jeme, dhe unë në një proces të ndarë jam dënu 12 vjet dhe pas shpalljes së dënimit unik më janë dhënë 30 vjet”, ka thënë ai. Mehmeti ka thënë se pos tij dhe tre të tjerëve të dënuar me nga 3 deri në pesë vjet burg, të tjerët nuk janë arrestuar kurrë. “Edhe në këtë rast unë jam cilësu kryesori sepse nuk kam fol”, ka thënë ai. “Pra kidnapimin e kemi bërë unë, F. E. dhe A. K., në rrugën transit në Pejë. F. E., e ka udhëhequr operacioni ndërsa Q. K., ideator. Pa lejen e tij nuk kish mujt me u ba. E kemi dërguar në fshatin Lipë të Pejës”, ka thënë ai.
“Drejtori para këtij, Ago Koliqi ka ardhë e më ka thanë EULEX-i po të shfrytëzon. Më ka thanë në prezencë në Shpend Qerimit, Zyrafete Imerit dhe oficerëve të tjerë. Mu edhe Shpendit na ka thanë”. Ai ka kërkuar nga prokuroria që të veprojë shpejt, sepse mund të pësojë për shkak të informacioneve që ka, e të cilat është i gatshëm t’i ofrojë para një trupi gjykues. Ai thotë se është penduar dhe se shteti i Kosovës nuk ec përpara duke i fshehur krimet, por duke dëshmuar për to. “Më vjen keq që kam qenë pjesë e këtij grupi, Zoti ma faltë. Kam kërku prej shumë viktimave të ma bajnë hallall. Grupi hala është aktiv, hala qesin haraç, hala rrahin njerëz, shantazhojnë. Ata duhet të ndalen.
Unë jam Shkumbin Mehmeti nga Podujeva. Kam qenë pjesëtar i UÇK-së dhe shumicën e kohës kam shërbyer në zonën e Llapit. Një kohë kam qenë pjesëtar i njësisë vëzhguese diversante ‘Arbëri’ me bazë në Kleçkë nën komandën e Tahir Sinanit pranë Shtabit të Përgjithshëm. Pas luftës nga viti 2001-2003 kam qenë pjesëtar i SHPK-së. Kam qenë polic i Kosovës deri në vitin 2003. Në vitin 2003 jam largu nga Policia dhe i jam bashkëngjit një grupi kriminal me të cilin edhe më herët kam pasur kontakte.
Ibrahim Kelmendi, ka mohuar se ka ndërhyrë në këtë proces gjyqësor, të cilin e quan të montuar.
E vërteta është se atë proces maratonik, që i ka kushtuar tepër shtrenjtë buxhetit të Republikës së Kosovës, e kam përcjellë për hir të vëllait tim, Osman Kelmendi.
Kelmendi ka deklaruar se edhe po të donte të intervenonte, nuk ka pasur njohje e lidhje.



[size=11]
4Ti, Enver Shala, Behxhet Krasniqi dhe
[/size]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum