Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

referendumi gjithe popullor per pavaresine e kosoves

 :: politika

Aller en bas

referendumi gjithe popullor per pavaresine e kosoves Empty referendumi gjithe popullor per pavaresine e kosoves

Message  Perparimi Dim 27 Oct - 17:05

Si kryetar i partisë Lidhja Demokratike e Kosovës u zgjodh më 23 dhjetor 1989, duke kontribuar në shumë ngjarje të rëndësishme në territorin e Dardanisë, si: Deklarata e Pavarësisë (2 korrik 1990 ), shpallja e Kosovës Republikë dhe miratimi i Kushtetutës së saj (7 shtator 1990 ), referendumi popullor për pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, mbajtur në fund të shtatorit të vitit 1991, zgjedhjet e para shumëpartiake për Kuvendin e Kosovës dhe zgjedhjet presidenciale në Republikën e Kosovës më 24 maj 1992.


 Referendumi popullor për pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, mbajtur në fund të shtatorit të vitit 1991




[ltr]Ne kete vit ne kioskun tim votonte populli per referendumin gjithepopullor per pavaresine e kosoves.Dhe policet shqiptar me kishin thye per te mi zan fletvotimet,.Kioskun ma kishte thye Skender Krasniqi me Basriun nga ferizai,por roje u kishte ba Gani Krasniqi.Te nesermen ne mengjez e qeli deren mi marr do llotari,kur e shoh kiosku i thyer.Erdhi Ganiu me shpejtesi dhe nga qanta e policise i nxorri disa loto sporti kinse me lujt pese dite perpara qudi a.Dhe ma ban pash zoytin shtypmi.O Gani po ke kohe bre deri te shtunen.se duhet maqinen me kurdise per para te shtunes ,Por smu hoq e rregullova maqinen duke ja shtype ma ban a ta paskan thye kioskun?????Po pse?A duhet me lajmrue se une kam qen roje naten e mos um nxirr problem.O Gani ske nevoj me lajmrue,une jam ao qe duhet me lajmrue jo ti.Por pa nje e ftoj patrollen dhe ja me shpejtesi Skender Krasniqi e Basriu dhe me bertim kush ta ka thye?çka e di kush e ka thye,pse bertet keshtu ja beje?Ti e din kush e ka thye mbaji durt ?Per çka bre?Nanen ta qi mbaji durt.Ti po kerkon pavaresine e kosoves e ta qifsha republiken e Kosoves,na e kemi republiken e serbise!Pa veq sill ja bana pa ta qi nanen nuk e la provoje hat sill?Ganiu nuk bante za vetem na kqyrke,Gani a per qeta i thirre a.çka eshte ne pyetje?I ka thirr perforcime te shumta une spo di asgje veq kur me kan kap e lidh,dhe hudhe ne kerr.Me derguan ne polici,ma ben prape mbaji durt dhe me shan ne nane.Ja baj o Skender provoje e meshom,veq nje bese po ta japi ja ti i vdekun ke me qen ja une.E ka nxjerr revolen Rama i Reqanit te suharekes dhe ua bene,provone veq prekne pa ju qi nanen tanve me rend me ju vra nuk kam me lan.Ma bani je i lire shko ne shtepi Haxhi?Ka dal mbas meje Tahir Elshani nga sllapuzhani ish polic por ne penzion ,me fole nga mbrapa ;O nipash mos shiqo ka une te lutem,po te tregoj se policia ta ka thye kioskun per me ti zan fletvotimet qe kan votue ne kioskun tend popullata e suharekes per referendumin gjithe popullor per pavaresine e Kosoves.Dhe mos e qo ma gjate me dajen hec drejte pa e kethye koken ka une,se me marrish ne qafe.[/ltr]




[ltr]Sot Fatmir Lima kete ish polic Skender Krasniqin nga Terpeza e ka ba kapitan te policise rrugore ne prishtine.Kjo ka qen uçk e jona.[/ltr]



[ltr]Ja faktet o populli im shqiptar se nuk kam nevoj me ju genjye fare,se askush nuk mi shpagojti vuajtjet e mija zoti ju mallkoft jarabi[/ltr]





[ltr]https://www.dailymotion.com/video/x62xec[/ltr]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum