Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Per Enver Hadrin fakte

 :: politika

Aller en bas

Per Enver Hadrin fakte Empty Per Enver Hadrin fakte

Message  Perparimi Jeu 28 Fév - 13:39

Ibrahim Kelmendi
Xhafer Shatri e ka pas angazhuar Enver Hadri, ndersa Enver Hadri u ka kerkuar ndihme udheheqesve te Partise Komuniste Belge (agjenture e KGB-se svjetike), qe ta nxerrnin lejen per demonstraten tone. Per ate komplot jemi falos me Enver Hadrin ne banese Tend.
.........................................................
Reshat Sahitaj
Dy ditë pas takimit në Frankfurt më Jusuf Gervallen, ti me Hyzri Reken keni ardhur ne Bruksel ku jemi takaur ne shtepinë e Hysni Ipekut dhe biseda jonê ka zgjatur 6orë. Me ndarjen e Levizjes ne dysh SUEDI / ZVICER , ne ua kemi shkrue një leter qe ne nuk vazhdojmê bashkepunimin tonë me asnjêrin krah. Lejen per demonstratene qershorit 1981, nuk e ka nxerr Mehmeti i cili e ka pas një shtypshkronjë në Bruksel , por Enver Hadri. Pikërisht pse Kadri Zeka ka kerkue ndihmen tonë , Kadriut ia kanë shperthyer gomat kater gomat e BMW-së nga krahu i Ernestit , Muharremit etj e qe te nesermen ia ka rregullue Haziri.
Sipas nje reviste se Enveri ka bashkêpunuar me nje grup ekstremsit ECOVIA i cili grup kishte perkrahjen e Rusisë siç citon kjo gazetë.


................................................

Ibrahim Kelmendi Sapo e percolla emisionin.
Goxha zor keni heq te dy, Batoni dhe Ti, Reshat, ta madheroni Enverin si patriot dhe si demokrat. Nuk thuhet kot se sajesat nuk mund te rrefehen rrjedhshem.
Me erdhi keq qe anashkalove nje te vertete simbolike. Komitetin per mbrojtje te njeriut e ka pas themeluar Kryesia e Levizjes, me propozim qe pat bere Xhafer Shatri, ne fillim te prillit 1983. Xhaferi pasta ji ka shkruar Enver Hadrit letret dhe e ka ngarkuar me udheheqje te Komiteti. E ke publikuar ate leter te Xhafer Shatrit?
Lejen me demonstrate ne qershor 1981 ne Bruksel nuk e ka nxjerr Enver Hadri, siç u tha aty, por Mehmet Gradina, bashkatdhetar i lindur ne Loxhe te Pejes, i shpengulur familjarisht ne Turqi dhe nga Turqia ka imigruar ne Belgjike. Per leje te demonstrates tjeter Xhafer Shatri e ka pas angazhuar Enver Hadri, ndersa Enver Hadri u ka kerkuar ndihme udheheqesve te Partise Komuniste Belge (agjenture e KGB-se svjetike), qe ta nxerrnin lejen per demonstraten tone. Per ate komplot jemi falos me Enver Hadrin ne banese Tend, ne mbremjen e te premtes, kur u takuam per te diskutuar per demonstraten qe kishte thirr Levizja, por qe zyrtarisht lejen e kishte marre ai komunisti belg...
Ndoshta nuk jane me rendesi keto te verteta, por sinqeriteti eshte vlere, ne te gjitha rrethanat.
Shendet e mbaresi.
PS.
Mos ta degjon kush se Jugosllavija ia ka ble mobilet Parlamentit Europian. Hulumuto, mos ndoshta Paralamenti Europian i ka ble nga ndonje firme ne Jugosllavi?
Mos e ngaterro protestat zyrtare te ambasdes jugosllave me prishje ne mes te Jugosllavise e Belgjikes. Nuk jane prish asnjehere. Nuk ka mundesi te reagon amabasada jugosllave ne Bruksel ne gjendje prishje, sepse ne raste te tilla ambasada mbyllet...
Masquer ou signaler ceci
J’aime
· Répondre · 21 h · Modifié
Reshat Sahitaj
Reshat Sahitaj Me Xhafer Shatrin jemi takaur disa herë. Madje ajo që eshtë më kryesore ne e kemi themeluar qelulen e Levizjes te autorizuar nga kryesia e Levizjes se asaj kohe. Unë kam qenë i autorizuar ta themeloj këtë qelulë e cila është krijuar dhe jemi betuar në banesen e GANI AZEMIT. Sipas rregullave te asaj kohe ne e kemi vu flamurin ku unë e kam lexuar tesktin e betimit që jane betuar Enveri dhe Ganiu. Ne çdo javë i kemi dergue raporte qendres në Zvicër prej nga pergjigjet i kemi marr nga UJKANI (alias Xhafer Shatri). Xhaferi dhe tjeret që vepronin nofka si SAHITI ( m¨duket alias Durmishi nuk ia mesova emrin e vertetë kurrë ). Kerkesa e Levizjes nga qendra Biel , dhe pjesa tjeter ne Turqi ku ishte Sabri Novosella (alias OMERI) na kerkonin qe asnjê shqiptar te mos e kuptonte se ne ishim në Levizje, sepse shqiptaret e Belgjikës që ishin te organizuar në Levizje nuk e donin Enver Hadrin. Kjo pjesë qe nuk duhej te kuptonte se Reshati , Enveri dhe Ganiu janë ne Levizije te organizuar. Letrat qe i adresoheshin kesaj qelule dergoheshin ne adresen time dhe unë përgjigjesha pas çdo mbledhje qe ne e benim ne qelulen tonë. Ne kerkonim vazhdimisht që mos te dilnim ne demonstrata me flamurin me ylli dhe kerkonim qe kontaktet e Levizjes te mos perqendroheshin vetem me shqiptarë por te zgjroheshin me personalitete te politike vendore kudo qe shtrihej Levizija. Të kujtohet qe ne demonstratene Strasburgut, Xhaferi tha se ne se pari duhet te ndertojmë shtepinê e pastaj ta ngjyrosim, keto ishin fjalet nga letrat qe ia dergonte qelula e jonë. Kjo ishte demonstrata e parë e Levizjes ku nuk u folë zëshem " HAJ FYR INTERNACIONALIZEM .... " Te gjitha letrat që i kemi marr nga Sabriu, Xhaferi etj derguar qelules sonë i kam , por nuk i kam botuar sepse ato pres t'i botoj ne një liber te veçantë kur të vjen koha. Janë mbi 300 letra te marrura nga kreret e Levizjes. Dy ditë pas takimit në Frankfurt më Jusuf Gervallen, ti me Hyzri Reken keni ardhur ne Bruksel ku jemi takaur ne shtepinë e Hysni Ipekut dhe biseda jonê ka zgjatur 6orë. Me ndarjen e Levizjes ne dysh SUEDI / ZVICER , ne ua kemi shkrue një leter qe ne nuk vazhdojmê bashkepunimin tonë me asnjêrin krah. Lejen per demonstratene qershorit 1981, nuk e ka nxerr Mehmeti i cili e ka pas një shtypshkronjë në Bruksel , por Enver Hadri. Pikërisht pse Kadri Zeka ka kerkue ndihmen tonë , Kadriut ia kanë shperthyer gomat kater gomat e BMW-së nga krahu i Ernestit , Muharremit etj e qe te nesermen ia ka rregullue Haziri. Pastaj Muharem Berisha eshte takuar në një park me Enverin dhe ne. Madje pyete Muharremin se ende eshte gjallë se letra e parë qe e ka shkrue Jusuf Gervalla posa ka dalur na ka shkrue neve SEFO BEJTA Krasniqit sepse Jusufi nuk kishte adresen time. Mharremi e ka thirrë gani Azemin dhe Ganiut ia ka dhënë qe Jusufi e ka dergue. Eshtë e vertet qe Enver Hadri ka bashkêpunuar me Jean Doganier qe e mbanin një librari me libra, revista, e prodhime tjera nga Shqiperia me te cilet ka bashkêpunuar klubi "Idriz Seferi". Sipas nje reviste prestigjioze belge e cila e boton nje shkrim njê muaj pas vrasjes se Enver Hadrit duke thekësuar se Enveri ka bashkêpunuar me nje grup ekstremsit ECOVIA i cili grup kishte perkrahjen e Rusisë siç citon kjo gazetë. Një tjeter shkrim nga e njejta revistë shkruan edhe per disa gjera tjera lidhur me jeten e Enver Hadrit e që ne kurrë nuk kemi pasur njohuri.Pêr ketë unê, gani Azmei dhe Ramadan gashi kemi shkue ne seli te kesaj reviste dhe kemi kundershtue shkrimet e kesaj reviste dhe e kemi akauzar se kjo revistê eshte pro-jugosllave, ngase ne nuk kemi pasur asnjê shenjë se Enveri ka berë gjera te tilla. Kjo reviste e ka botuar reagimin tonë. Te gjitha paisjet e Parlamentit ia ka blerë Jugosllavia e jo ashtu siç shkruan ti. Parlamenti Evropian çdo 4 vjet i nderron paisjet e zyrave nga donatorët e shteteve te ndryshme ose firmave gjgante. E ato kohê Jogosllavia ishte donatore falas gratis qe ua kishte paisur te gjitha zyret. I nderuar Ibrahim , per te gjitha çka kam folë i kam letrat e asaj kohe.

https://www.facebook.com/reshat.sahitaj.3?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARBvD-immir6HDp6ySGmz-zGFpg31I092VR5cxC-E6l0uCJHHS4F7IKaa6Gk_Mf8e358JcGUAcoX1j5u&hc_ref=ARSOfq6BWos3qryNsRTE9zYUEHGSB9pMHiVcPDL2H5e4TY3IGIzQQiohgrloqs4TmVo&fref=nf

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum