Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Per deshmorin Ymer Alushanin

 :: politika

Aller en bas

Per deshmorin Ymer Alushanin Empty Per deshmorin Ymer Alushanin

Message  Perparimi Jeu 21 Fév - 14:37


  • Per deshmorin Ymer Alushanin 16114743_1915142665383645_4459921191566679240_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent-cdt1-1
    Haxhi Kuçi Nazmije Alushani Kamerolli pse deshmitari kryesor qe ishte prezent ne qastin e vdekjes se Ymerit nuk e shkruan nje artikull, te cilin Ymeri e nxjerr nga burgu i uçk es,ku disa pisa te uçk es e kishin pas burgos kinse shpiun pa qen kjo e vertete fare. .Kete rast e din mire edhe Gani Geci,i cili ka shkrue ne librin e tij Lufta pa maska.Per atdhetar nuk kish vend ne trojet shqiptare.Me dhimbet Ymeri qe nuk ka pas per kan me dhan jeten.Zoti e shperbleft ne boten tjeter.Kam pas ndegjue qe ky deshmitar sot jeton ne suedi si invalid.Por ka mundesi qe e kan kercnue shpiunat dhe nuk ka guxim me thene te verteten.Pse?Po ne istikame nga 3000 te uçk es sa ishin Ymeri vete i dyti apo i treti i kan prit qetniket duke luftue gjyks me gjyks.Nejejt edhe Adem Jasharit ja kan bere,kerkush si shkoj ne ndihme dhe vdiq i vetmuar,e sot tane kjo qevri si kan ftyre me ja permend emrin e familjes se Adem >Jasharit???
    1
    Modifier ou supprimer


  • Per deshmorin Ymer Alushanin 12743546_138097929911104_1291530761351373368_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent-cdt1-1
    Nazmije Alushani Kamerolli Haxhi Kuçi, shumë gjëra nuk dihen, jan enigmë, një e di, që granata që e ka goditë Ymerin nuk ka ardhë nga ana e armikut por nga ana e kundërt, e dyta: Ymeri atë ditë nuk ka pasë armatim që është dashtë me pasë, ka pasë nevojë për Top, e ka pritë Topin derisa i ka ardhë nga Açareva me shumë vonesë, dhe për qudi gjylet e atijë Topi thuajase nuk kan shkrepë, Ymeri nuk ka pasë përforcime, vetëm grupin e tijë, luftëtarët besnik që nuk e lan vetëm, në vend të përforcimeve Bacit tim i kishin dërguar ultimatume që ta lëshoj grykën, por ai nuk e lëshoj për së gjalli, trupi i tijë i përgjysmuar ka mbetë në istikam, derisa trimi i UÇK-SË Bekim Sopi me disa trima të tjerë e ka tërhjekë trupin dhe me traktor e ka largu nga aty, edhe pse ishte shumë rrezik.
    Më dhimbset shumë, sepse familja jonë, që nga babai, Ymeri dhe vllau i dytë Xhema i cili vdiq nga pasojat e burgut të Dubravës, sot nuk gëzon kurrëfar rrespekti nga qeveria aktuale, një vëlla që na ka mbetë as social nuk i dhënë, as një vend pune, nanen e Heroit e mbajë unë dhe bashkëshorti im, e jo Kosova që e dha djalin për lirinë e saj.
    Mos me qenë unë dhe bashkëshorti im, Nana dhe vëllau me familje vdes urie, deri kurë kështu, nuk e di, por është mëkatë dhe e pa drejtë për këto padrejtësi që po u bëhen atyre që dhan shumë për ktë liri.
    3
    Masquer ou signaler ceci


  • Per deshmorin Ymer Alushanin 16114743_1915142665383645_4459921191566679240_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent-cdt1-1
    Haxhi Kuçi Nazmije Alushani Kamerolli Une ndjej dhembje per Ymerin,une kur e kam lexue vepren e Gani Gacit,per Vellaun e juaj,kam mendue qe nuk e kan vrare serbet por shpiunat shqiptar te veshur me tesha te uçk es.Ate dite une isha ne Marali.Me tregoj njefare ushtari Shyqeriu per rastin heroik te Ymerit.Beje me bante ,tan ushtria e uçk es kishin ik perpara,dhe erdhen tani si civil ne malet e Pagarushes.Ndersa uçk qe ishte ne Malisheve disa ore perpara iken prej Malisheves.Dhe tan u mbeshtollen me gra.Bile nana e Shyqes,ja nisi me kajt ,kuku per mue Shyqen kan me ma vra serbet .U lajmrue aty per aty Shyqa dhe ja bani oj nanen qe ku jam.U kuku per mua çfare lepri paskna lind e kush don me na mbrojte.Qielli i hapt oj nanen tan i kan hudhe armet e edhe une i kam hudhur armet.Ja bani ska asgje prej neve shqiptareve.A me beson kete dit korriku 1998,une nuk doja me leshue Maralin,a me besoni,erdhen civil tani te uçkes dhe ma bajshin pash zotin leshoje mos gabo me ba rezistence me serb se dot na shtini neve me te vra.Ketu po bazona oj moter,si ma kan ba mua edhe Ymerit.Ai atdhetar qe ka luftue kundra serbeve,se kan vra serbet por shqiptaret.Po a me besoni,si sot ne suhareke i kam pare duke pi raki me polic serb do hajduta,e nje kurvice e Gashjaneve,te nesermen kur po i shoh te veshur me tesha te uçk es.E kam kape koken dhe kam than na paska hanger dreqi,serbia i paska vesh te uçk es.Pom dhimbet nana e Ymerit,dhe vellau,qe nuk gezojne kurrefare privilegji nga kjo qevevi kuislinge e serbise,a populli nuk eshte ka zgjohet nga gjumi.Edhe mua njejt ma kan ba keta zagaret e serbise.Jam gjall fale gjindshmerise,dhe trimerise.Ma te zi ishin kan faqezit shqiptaret se sa serbet.E di qe vellaun ta ka rrahur Sabit Geci,i biri i Sheremetit.E di edhe kush e ka shti se shoqeri ka ne Mushtisht ketu zihet tradhetia qe jan te veshur me petka te atdhetareve qent e serbise.Zoti ju bekoft juve dhe familjet ne pergjithesi.Per atdhetar nuk kish hapsire ne trojet tona.
  • https://www.facebook.com/nazmije.kamerolli/posts/1009290969458458?comment_id=1013087699078785&notif_id=1550730087451518&notif_t=comment_mention


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum