Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Adem Demaqi

 :: politika

Aller en bas

Adem Demaqi Empty Adem Demaqi

Message  Perparimi Jeu 25 Mai - 8:11

Cilet jane ata qe ne Rambuje e nenshkruan roberin e Kosoves?1):Blerim Shalaedhe para luftes ishte ne negociata,2)Veton Surroi,slogan dhe komunist i rryer3),Fehmi Agani,e formoi uçken dhe u largua nga ajo4)Hashim Thaqii cili deshironte me dhune te behet ne Skenderaje kryetar i LDK es,5)Ibrahim Rugova,ish bire i nje partizanit dhe demagog e pijanec6),Idriz Ajeti,akademik nga biligradi7),Rexhep Qosja,demagog dhe karierist dhe frigacak,8)Jakup Krasniqi, tani i sheh gabimet,por nuk eshte e vertete9)Xhavit Haliti,kantrabandiste i armeve qe u pasurue me to nga populli,ku keni pare ore shqipe qe me luftue per liri e me ble arme?11)Bujar Bukoshi,ish drejtor ne kliniken interne ne prizren dhe bane bisnes me paret e emigranteve,12)Mark Krasniqi,delegat ne mbledhjen e prizrenit dhe e nenshkroi qe kosova te mbesi pjese e serbise dhe tani po ku klysh shkon ne rambuje dhe u qet pluhur me nenshkrue qe prape kosova te mbesi nere serbi,13)Hidajet Hyseni,ky qe mi vodhi meritat e mija me shoket e vete dhe ky mundi mu inkuadrue ne pune gjate regjimit te jugosllavise e une jo dhe nuk me burgosen,pa ua dhene besen qe nuk kam me punue kundra roberise se shqiptareve dhe per kete nuk me burgosen,sepse po te me burgosin,do te rritem ndere popull si i burgosur politike,15Bajram Kosumi qe na premtoi me rrenat e tija se kosova ka mu pavaresue ne qerdhor te vitit2006 dhe u largue si bukla me la mut me shurre16Mehmet Hajrizi ,Ram Buja hero i rrencave,17Azem Syla,Edita Tahiraqka gruaja e Rugoves dhe qe te tane bre nanen zoti ketyre krijuan parti politike,dhe tani pa prezencen e serbise po e shtypin popullin.

Last edited by Perparimi on Sat 2 Sep 2006 - 9:14; edited 1 time in total

DOSJA DEMAÇI


Kohët e fundit janë botuar dy vepra për veçimin e të cilave nuk kam gjetur fjalë më të përshtatshme se: të jashtëzakonshme. Njëra është botuar në Prishtinë dhe i takon fushës së historisë politike, kurse tjetra është botuar në Tiranë dhe i takon fushës së letërsisë. E para ka titullin Dosja Demaçi dhe autor i saj është historiani Hakif Bajrami, kurse tjetra ka titullin “Preja e një martese të lodhur” dhe autore e saj është gazetarja e shquar, Rudina Xhunga.

Përmbledhja e dokumenteve mbi tri proceset gjyqësore kundër Adem Demaçit, me titullin Dosja Demaçi, vazhdon të jetë e heshtur në mediet tona, sigurisht për arsye se ajo prek fort, të mos them, e provokon ndërgjegjën tonë politike dhe kombëtare


http://www.freeblognetwork.com/kosovo/644/

2/1/2006 - I madhi Mandela i Kosoves
Posted by Anonymous
Se pariju pershendesi nga zemra Haxhi L. K. nga Sufreka,por tani nga mergimi i mallkuar e mallkuar çofshin ata qe te tradhtuan e qe me tradhtuan mua e tane Kosoven e jo populin shqip.se po me qohet gerdi me permend tane popullin me emer te plote?
Ti o vlla Adem dhe une per vete n time po te them se i tere mundi im qe e dhashe per tradhetar se si komb nuk mundem ma me quajtur sepse po shihet kjaret sa paska pasur kesi qe luftuan roberin por edhe herojet,kete ja kam pas cekur edhe Qosjes por ai nuk ma besonte sepse nuk te perkrahu ty se shkoi bashk me Rugoven e Thaqin tend qe t'kan mashtrue ,sikur qe te mashtruan te Rugovoqeve te banen perfaqesues politike te UçKes,vetem e vetem me te vesh me tesha te jogurtes,por ju nuk e pranuatkete veshje sepse e kuptuat shume shpejte,dhe ne Rambuje jo qe nuk shkuat kur u ftoi Ollbrajt e Kuku,por mbete qendrese e pa thyere?E tani po ata qe te kritikoin po qajn derrasa ne ju kinse ti ke faje qe po na shtijn prape nere zgjedhen e roberise,po shifet edhe tani kush e nderpreu luften,tan partit duke ja nisur qe nga Rugoviqet,Thjaqanet,Fatmiroviqet,ku te dyja partit mua me thonin se nese baje ndoni kundersulem ndaje forcave serbe kane m'em shpallur tradhetar,por çfare tradhetari keta munden me quate dike qe deshiron me luftue per çlirimin e kosoves?E kush çenkan keta çlirimtar,per çka paskan luftue ?Sot po shihet tane UçKja se per çka paskan luftue ,pos disave qe nuk e kan pasur ne dieni?Dhe shoqeri qe ke pasur e qe kam pasur veq na kishin pergjue ata se mos valle kemi ndoni grupe apo ndoni levizje,per mos me ja nisur e mi çlirue tokat e te pareve tane,sepse keta vete ishin kone te lidhur me mish e shpirt tradhtar e ne u besuam!
Te Rugoves sa here kam nisur me u marr me çeshtjen e Kosoves me perbuznin,si p.sh.Kur doja me çelur nje gjelltore per skamnor ne vitin 1996 ne shtepin time ,Uke Bytyqi bashk me Malush Berishen,Ruzhdi Kuçin,Vesel Kryeziun,Xhemajli Shalen erdhen ne shtepin time dhe me thane se me ba e me qel ti kete gjelltore kena m'et shpallur tradhetar?Po keta kur u veshen si UçK,e quan Haxhi Avdyl Shalen Jashar Shalen Gjevatin djalin e ketije qe t'me lajmroin se nese baje e i sulmoi serbet kane me'm shpalle tradhetar?E di se sa ke koha e TITIZMIT isha ipapershtatshem moralo politike,e ti bile ke mundur te punsohesh ne profesionin tend e une jo?
Kur ky Fatmir Lima e themeloi shtabin e tije te pare ne Deberdelan,i shtati une ju kam lajmrue si vullnetar,por mua nuk me pranoi ne aradhen e vete,kinse paskam ba shoqeri me nje shok tendin poetin Avdi Ibrahimin?kinse ky sa kishte punue ne MPP kishte pasur nje telefon extra,dhe se e nijka qe Besim Ndrecaj ku e paska mshehur nje armatim ,diku ne mal?Ky Avdi tani punon ushtrues zavenc i drejtorit ne Prizren,e Bajram Bekteshi si komandant i TMKes ne Prizren?!!Dhe sa here qe jam lajmrue te Fatmiri me thonte se tane taxsistat jeni shpiuna une kam punue si taxi por ne anen tjeter nuk kam bashkpunue si tan shqip.Dhe nje dite ma nxori revolen,por dashti zoti e i tha edhe njerit shpiun qe i kishte te veshur shume nga familja e tij aty ishin e u kacafyten?Pastaj kur shkova ne Marali ti strehoi femit sepse pos serbeve frika mu dyfishue duke ja pasur tani friken edhe UçKes?Vaq mendet paskan vertete rrenje!!!!Edhe aty me rrethuan diten e dyte mbas masakres se Rahovecit kur une isha duke bisedue me nje nga Rahoveci dhe na u bashkue edhe komandant Kleqka ku me tha se i kena vra 100 shkije e ai nga Rahoveci ja bani po ti i ka vra 100 e ata bashk me ty 4800 veta?Dhe i thash nese pasket ba keshtu ju vrafte zoti?Ai u largua dhe te nesermen ka ora 4 e mengjezit policia ushtarake e UçKes me kishte rrethue sikur t'kisha qene vertet ndoni shpiun,apo polic serb?Dhe mu kercnuan se nese nuk na dorzon armen te cilen e kisha blere nga uçkja,dhe me thane se kush jam une qe ti organizoi fshataret nese hyjne forcat serbe ne fshat,dhe me thane se ti paske lidhje me serb?Kush i dergoi?kush çe komandant i policise?Nje e di qe Sternipi i babes ku isha i strehuar,nuk ishte i paster ,sepse vete me syt e mi e kam par kur me isharete fliste me shpiunin nga Osterzubi njefarShukrin,qe ia prisha planet qe deshironte te shtin te vriten disa nga Banja e Fatmirit dhe te Shirokes se Sufrekes?Kam kerkue ndihma ne Prishtine qe te binin ne Malisheve,e dine keta te pompes se benzines ne Dragobil,paqarizet,dhe ku u vra dr. Shpejtimi?Kam kerkue edhe per Sufreke dhe ndihmat i shperndante tradhtari i cili kur ia kerkova nje these mill?Me tha :shko ti merr mill te Sllobodani,e tani nje dite kur e thirri ne telefon por paraqitem me emer te nje fshatit Vraniq ,kur i them se zemren ma ke knaq kur i ke thene Haxhiut shko merr mill te Sllobodani?Me thote:Ai e ka lype se ka dashte mu kane mbi ne?E kur e pyesi :Lum baca lem(Muharrem Shaban Kuçi )Haxhia a ka pas lidhje me policin serbe?JO me thote,se serbet kane pasur besim ne ata persona qe i kan ndjekur ODAT e popullit?se populli ne keta ka pasur besim?Dhe se serbet na kane besue mua e tye?!A po kupton?Harrova ta ceku pas disa herave sa iu lajmrosha Fatmirit,nje dite me nxuren policia e serbise duke i pre floket ne rrojtoren e Sherifit te stacioni i autobusave,dhe kur me derguan ne polici,njefare Sllavki ma shtini gishtin ne goje dhe me tha /A po te pranon UçKja ?A i ke thene ju lutem me pranoni e te vtaj vetem shpiuna?Mu duke qe vertete ka çen atje duke na degjue,dhe me tha:SE ti pa na dhene fjalen qe nuk na kundershton ne ta japim lejen e nese nuk te pranon UçKja eja qima femin ne djepe?Dhe nje ma thane se kinse une kam ushtar te mi dhe kane m'em nxene te gjalle duke luftue?Tani Fatmiri apo tjeter kush lajmrohet ne emer te tij me thote :SE ban vaki jam i paq,e me njehe gjere ne katrasgjysh,e nganjeher armet u kane mangue,dhe pse nuk kam shkue ne shqiperi e me marr arme e me udhetue ka 9ere sikur ai?Une se pari kur Uken Malush Berishen e kam lutur qe te bije arme e me grumbullue per kete dite me thane :Nese e beje kete kane m'em shpallur tradhetar?,A ka zot ky popull?E qe me thote pse nuk ke shkue ne shqiperi me marr si ai e me hec ka 9 ore e me shkue ne Neredime?Une kam dergue shume here njerez qe te sjellin arme emerat nuk ia die por e din ato shtepi te Hasit qe me njohin dhe disa nipa te hasjaneve nga Shiroka qe tnza neper oborre i kam kalue,duke iu shmang policise.E qe me thote se me njeh gjere ne katrasgjysh?Pse po genjen ku une nuk ja di vorrin stergjyshit,sepse nje jemi te ardhur nga Fieri,lagja e palushajve,pastaje ne Bajramcurr,e prej aty ne Gjakove,pastaje ne nje fshat ne komunen e Malisheves Janciste.
Ne kohen e luftes se dyte botrore ,po ju them per rastin e njerezve qe u pushkatuan ne Bare:LISTEN e njerezve e kishte perpilue Hysen Kuçi,ku kete ma ka thene :Shaban Jonuz Kuçi,duke ba be se regjistrin e ka ba Hyseni dhe kur ky i thonte mos i merr ne qafe njerezit ?i thonte hajt qijau nanen shqiptareve,se ka shume dhe tokat e ketyre ua marrim ne?Si balliste i ka shenue edhe mashqit e shtepise tone,ku nga ky shkaketar jane te vdekur tre vmmazni te mi dhe nje migje Gjema,tjetri ne Kiqeve.Kjo eshte nje qerk i jetes sime,dhe tu them te verteten se ka vitete86Nisa me pate thene se marre ti eshte me punue ne kioske te llotos,ti je i yni ne dote denoim kinse per do vjete kena me ta shpalle denimin a denim nuk ke me majt,dhe njerezit tane (shpiunat e shumet) i organizoim kur te del kinse nga burgu ,a nga hotelet e nuk e dijese nga cilet,dhe kante per mua se jam me gjak serbi,kane me'm ba kryetar te KOsoves?Dhe ja mbeta qyqe,me detyruan jo serbet,por uçkja ta leshoi kosoven e dine ne Marali çka me paten thene :Se ma mire ma qete jo vetem Maralin por edhe kosoven tua leshoi,dhe ja ku e paska pasur qellimin uçkja ,po shihet tani,sot sot sot?Dhe po ju pyesi nese na lane nere serbi,nere serbi por pa pelqimin e serbise,por me pelqimin e ketyre partive sepse te gjitha keto parti kane ngrer mutin ne Rambuje?Me kend duhet te luftoin keta te roberuarit?A kundra serbis,apo kundra ketyre partive?se as une e as ti nuk ja kemi shtie hunin ketije popullit?Mos valle mùos edhe populli eshte i teri si keta?
Sepse tuk qe i ter populli u shkon mbrapa,bashk me interligjencen,mesiguri eshte ka i numron ditet e fundit te jetes popullore,sepse vertete shume popuj jane zhdukur keshtu?Pse sepse populli jo qe nuk i njeh tradhetaret por mashtrohet ne tradhtar duke e rrejtur veten se gjejne shetim,sepse tradhetari eshte i lidhur me armiq ,dhe i shpetone?dhe i njeh shume mire se kush eshte per pavaresin e tyre por ua ka friken çlirimtareve se nese humbin çlrimtaret ne masakroin armiqet?per serb fleni deshen?por tradhtareve keshtu u shkon per shtati,sepse jane mesue te jetoin mbi kurrizin e popullit te tyre dhe bashk me serb te dyte ma lehte i sundoin!
Ju pershendet Haxhi Latif Kuçi,perndryshe Krasniqi sepse me dhune babes ja kane nderrue lagja e kuçve,nese done me ta me jetue?
Link Permanent

2/1/2006 - Replikë Fadilit
Posted by Arbëri
Të falënderoj për përgëzimin që ma bëre për emrin tim, por as emri im e as emri yt apo i dikujt tjetër, nuk janë temë diskutimi këtu.

Desha të të përkujtoj se varrimin e I. Rugovës nuk injoroi vetëm Shoqata e Shkrimtarëve të Kosovës por edhe instanca dhe personalitete të tjera si dhe pjesa më e madhe e popullit që u dëmtua nga politika disfatiste e Rugovës.




Adem Demaēi [Arkiva] - Forumi ShqiptarAtėherė jemi takuar me Adem Demaēin nė hotelin”Nova Jugosllavia”nė Prishtinė. ... Kishin hyrė nė Bellaqevc ( u prin Fehmi Lladrovci dhe Hashim Thaqi). ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-5543.html - 630k - En cache - Pages similaires



View Full Version : Adem Demaçi


--------------------------------------------------------------------------------

lum lumi10-09-2002, 17:33
Adem Demaci , përsonalitet karizmatik në politikën shqiptare; Mandela i Europës; tërë jetën ia kushtoi cështjes së të drejtave nacionale të shqiptarëve që kishin mbetë padrejtësisht nën sundimin e eger në ish-Jugosllavi; fitues i cmimit "Saharov"; përfaqësues politik i UCK-së; autorë i romanit "Gjarprinjtë e gjakut"; ndër protoganistët kryesorë të zhvillimeve politike në Kosovë , sidomos në dekadën e fundit.

Kjo, pra ishte një përmbledhje me pak fjalë për të, me shpresë se do më plotësojnë diskutuesit tjerë në FORUM.

--------------------------------------------------------------------------------

Albo11-09-2002, 23:44
Do te isha i interesuar te lexoja nga shume burime profilin e Adem Demacit mbi jeten e tij dhe veprimtarin e tij politike. Perpara se te gjykosh nje shqiptar, eshte mire te njihesh me botekuptimini e tij dhe ate qe ai perfaqeson.

Adem Demaci eshte figure teper kontroverse ne rrethet shqiptare, si brenda Kosoves edhe jashte saj. Do tu lutesha qe te gjithe ata qe disponojne shkrime te Demacit ose vleresime per te (pozitive apo negative) ti hedhin ne kete teme.

--------------------------------------------------------------------------------

Llapi03-06-2004, 06:22
ZËRAT NDRYSHE - DOSJA DEMAÇI



Kolumna e së martës ( 25 maj 2004) në “Epoka e re”

Skruan Akademik Rexhep Qosja

DOSJA DEMAÇI


Kohët e fundit janë botuar dy vepra për veçimin e të cilave nuk kam gjetur fjalë më të përshtatshme se: të jashtëzakonshme. Njëra është botuar në Prishtinë dhe i takon fushës së historisë politike, kurse tjetra është botuar në Tiranë dhe i takon fushës së letërsisë. E para ka titullin Dosja Demaçi dhe autor i saj është historiani Hakif Bajrami, kurse tjetra ka titullin “Preja e një martese të lodhur” dhe autore e saj është gazetarja e shquar, Rudina Xhunga.

Përmbledhja e dokumenteve mbi tri proceset gjyqësore kundër Adem Demaçit, me titullin Dosja Demaçi, vazhdon të jetë e heshtur në mediet tona, sigurisht për arsye se ajo prek fort, të mos them, e provokon ndërgjegjën tonë politike dhe kombëtare.


Dernière édition par le Sam 2 Sep - 4:12, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi Empty Re: Adem Demaqi

Message  Perparimi Ven 30 Juin - 3:26

Shkruan Adem Demaçi

Analiza të ftohta mbi tema të nxehta


Çështja e Kosovës, pikërisht në këto kohëra të vështira, meriton një analizë paksa më të zgjeruar e më të thelluar. Sepse procesi i marrjes me Kosovën, të shumë faktorëve të afërt e të largët, ka histori të gjatë dhe ka filluar para gati një shekulli. Ky proces, që merret me përcaktimin e fatit politik të Kosovës, po vazhdon pa u ndalur. Në këtë proces të gjatë e të mundimshëm shqiptarët u munduan që të mbroheshin nga pushtimet, asimilimet dhe çfarosja, ndërsa, në anën tjetër, regjimet serbe bënë çmos për të pushtuar dhe për të serbizuar Kosovën duke mos ngurruar edhe nga eliminimi fizik i shqiptarëve nga Kosova me të gjitha mjetet e mundshme. Pas Marrëveshjes së padukshme të Rambujesë, Marrëveshja Ushtarake-teknike e Kumanovës midis Forcave të NATO-s dhe Forcave Ushtarake të (Jugosllavisë) Serbisë, ku UÇK-ja nuk u ftua të nënshkruante për ata që kishin sy e donin të shihnin, ishte hapi i parë i dukshëm drejt imponimit të statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi. Hapi i dytë i dukshëm i imponimit të statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, ishte Rezoluta 1244 e KS të OKB-së. Aty është shumë qartë e shkruar se Kosova njihet si territor nën sovranitetin e integritetin e Jugosllavisë (Serbisë), sikundër që ishte e është e shkruar në Marrëveshjen e Rambujesë.


Hapi i tretë i dukshëm i imponimit të statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, ashtu si shkruante edhe në Marrëveshjen e Rambuje-Parisit dhe në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit ishte demobilizimi i UÇK-së dhe shndërrimi i saj në organizatë civile nën emrin Trupat Mbrojtëse të Kosovës.
Hapi i katërt i dukshëm, në përcaktimin e statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, ishte ndërtimi, funksionet dhe autorizimet fort të kufizuara të Shërbimit Policor të Kosovës. Me autorizimet jo krejt të plota as në trafik, ky shërbim mbeti shumë larg asaj çka i duhej dhe që i duhet Kosovës me një mijë probleme në fushën e sigurisë qytetare. Ky shërbim ka numër mjaft të madh kuadrash, por po tregon efikasitet fort të vogël. Sepse kësaj policie nuk i lejohet, sepse nuk i besohet, që të krijojë rrjet të gjerë e të fortë informimi nga qytetarët. Dhe, pa këtë, ky shërbim mbetet forcë vetëm në sipërfaqe të shoqërisë dhe pa informata të thella, të shpejta e të sakta, falë të cilave do të parandalonte e do të zbulonte bartësit e të gjitha llojeve të krimeve që kanë vërshuar Kosovën. Këtij shërbimi nuk i njihen kompetencat esenciale të vendimmarrjes dhe të komandimit të pavarur.

Hapi i pestë i dukshëm, në imponimin e statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, është Shërbimi gjyqësor i Kosovës. Me dhjetëra mijëra lëndë gjyqësore që kanë marrë formën e përfunduar juridike kanë mbetur të paekzekutuara. Sepse shërbimi ekzekutues i gjyqësisë kosovare ka mbetur i pakonsoliduar. Në gjyqe dominojnë dhe fjalën e fundit e kanë kuadrot e sjellura nga jashtë dhe mjafton të shfletohen disa botime të dala nga institucioni i Ombudspersonit që të shihet se çfarë ka ndodhur e çfarë po ndodhë me gjyqësinë kosovare. Dhe, kur të dihet se gjyqtarët dhe prokurorët e jashtëm janë mbi ligjet e Kosovës, atëherë s'ka çfarë të thuhet më shumë për këtë shërbim tejet të rëndësishëm.

Hapi i gjashtë i dukshëm, në imponimin e statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, janë edhe marrëdhëniet e pamundshme diplomatike të Kosovës me botën.
Ka përpjekje që kjo të kamuflohet me disa premtime e propozime, por të gjitha ato nuk janë ato çfarë i duhen Kosovës. Kosovarët nuk kanë leje as të informojnë zyrtarisht botën për të vërtetën e Kosovës, as të marrin pjesë në takimet ku bëhet fjalë për Kosovën, as të mbrohen nga shpifjet dhe manipulimet e shërbimit diplomatik serb. Sepse, Kosova, sipas Marrëveshjes së Rambuje-Parisit dhe Rezolutës 1244 nuk është shtet, as nuk guxon të bëhet shtet.

Hapi i shtatë i dukshëm, i imponimit të statusit autonom politik për Kosovës nën Serbi, është mosekzistimi i kufijve shtetëror midis Kosovës dhe Unionit Serbi-Mali i Zi. Ekonomia e Kosovës është fare e pambrojtur nga depërtimi i të gjitha llojeve të mallrave të paçertifikuara e të pakontrolluara nga Serbia dhe nga të katër anët e botës. Në këtë mënyrë edhe destimulohet prodhimtaria e vendit deri në përmasa të tejme.

Hapi i tetë i dukshëm, i imponimit të statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, ishte dhe është e drejta e partive të Serbisë që të mund të organizojnë e zhvillojnë zgjedhjet e tyre edhe në territorin e Kosovës. Kjo, besoj se është aq e tejdukshme, aq e prekshme, aq therrëse saqë s'ka nevojë për ndonjë koment. Hapi i nëntë i dukshëm janë të drejtat e shumta të rezervuara për të dërguarin special të OKB-së. Ai ka të drejtë vetoje për çdo vendim që mund të merret nga vendorët e që ai e konsideron në kundërshtim me Rezolutën 1244. Ai ka të drejtë të shpërndajë edhe Kuvendin e Kosovës nëse nuk i bindet. Ja, vetëm para disa ditësh, u bë e ditur se Këshilli i Sigurimit, me kërkesën e të dërguarit special të për Kosovën, ka vendosur që në Kosovë të votohet sipas listave të mbyllura. Edhe kjo, besoj nuk ka nevojë për ndonjë koment të gjatë. Në Kosovë ndërtohet demokracia me metodën më jodemokratike të votimit. Me lista të mbyllura, për në Kuvendin në "saksi" të Kosovës, (shpër)blehen e favorizohen liderët e dëgjueshëm të partive, kurse këta të fundit (shpër)blejnë e favorizojnë ithtarët e vet të dëgjueshëm duke u ndarë poste e kolltuqe. Hapi i dhjetë i dukshëm, i imponimit të statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, ishte dhe është pengesa që Kosova të ketë kodin e vet të telefonisë fikse dhe të jetë pronare e vërtetë e hapësirës telefonike edhe për telefonat celularë. Dihet nga të gjithë që, edhe sot e kësaj dite, telefonia fikse e Kosovës është e lidhur me botën vetëm përmes kodit të ish-Jugosllavisë të cilin e ka trashëguar Serbia. Kjo po ndodhë edhe me kodin bankar-financiar të Kosovës i cili detyrimisht po lidhet me kodin financiar të Serbisë. Gjithashtu, targat e automjeteve me regjistrim të Serbisë dhe të Malit të Zi kanë qasje të lirë në territorin e Kosovës, ndërsa automjetet me targat kosovare nuk lejohet që të kalojnë në territorin e Serbisë. Hapi i njëmbëdhjetë i dukshëm, i imponimit të statusit autonom politik për Kosovën nën Serbi, ishte dhe është Korniza e Përkohshme Kushtetuese e Kosovës me të cilën u formuluan juridikisht të gjitha padrejtësitë që u ushtruan dhe që po ushtrohen mbi Kosovën dhe kosovarët.
Hapi i dymbëdhjetë i dukshëm ishte dhe është ngritja e një mekanizmi të quajtur Agjensia Kosovare e Mirëbesimit e cila ka të gjitha të drejtat për privatizim dhe që disponon me të gjitha pasuritë shoqërore e shtetërore të Kosovës në mënyrë kriminale. Dhe pas të gjitha këtyre argumenteve të lodhshme që u numëruan, është fare lehtë të kuptohet se çfarë, në të vërtetë, ishte strategjia e roli i administrimit të UNMIK-ut mbi Kosovën. Të gjitha këto rrethana, që u numëruan dhe që nuk u numëruan më lart, janë trajtim i Kosovës dhe kosovarëve në frymën e adaptimit dhe, hap pas hapi e dalngadalë, të pajtimit të tyre me statusin autonom nën Serbi. Pra, strategjia e UNMIK-ut ishte dhe është që Kosova e kosovarët të vihen para aktit të kryer të autonomisë nën Serbinë. Dhe, prandaj, para se Kosova të pavarësohet, standardet, të quajtura parime të mrekullueshme dhe thellësisht humane, nuk mund të implementohen. Nuk mund të implementohen sepse nuk janë krijuar parakushtet reale, konkrete, objektive për implementimin e tyre. Dhe fajin për këtë nuk e kanë as qytetarët e Kosovës, as shqiptarët si shumicë dërmuese, por fajin e kanë ata që sajojnë projekte që janë në kundërshtim me ligjet e jetës; fajin e kanë UNMIK-u, KFOR-i, Kushneri, Hakerupi, Shtajneri e deri dje Holkeri që u munduan të implementonin detyra duke pasur në duar vetëm instrumentet e dhunës e të trysnisë dhe duke mos përfillur vullnetin politik të shumicës dërrmuese të qytetarëve të Kosovës. Fajin e kanë liderët e gjorë, jokurrizor e formalë të Kosovës që marrin përsipër realizimin ose implementimin e standardeve që synojnë krijimin e një shoqërie ligjore pa i pasur ligjet në duart e veta; që marrin përsipër implementimin e standardeve pa pasur në duart e tyre mekanizmin që i rregullon ato. Ato që u thanë më lart ishin vetëm krijimi i rrethanave të jashtme politike e ndërkombëtare për rikthimin e Kosovës nën shtetin e Serbisë. Mirëpo, për të arritur këtë qëllim, duhet të ndryshohen edhe rrethanat e brendshme. Dhe projekti për të ndryshuar rrethanat e brendshme kosovare është PISK-u, përkatësisht, Plani për Implementimin e Standardeve për Kosovën para se të shqyrtohet statusi politik i Kosovës.

Përse PISK-u para se të hapet shqyrtimi i statusit politik të Kosovës? Sepse statusi politik i Kosovës është përcaktuar me kohë, me Marrëveshjen e Rambuje-Parisit midis katër shqiptarëve të Kosovës dhe ndërkombëtarëve(pa Rusinë). Sepse, Statusi politik i Kosovës është përcaktuar me Rezolutën 1244 të KSOKB-së. Prandaj edhe u shpik standardet para statusit. Sepse, në rrethanat e krijuara në Kosovë, kur i tërë pushteti, realisht e faktikisht është në duart e ndërkombëtarëve, kur kosovarët faktikisht e realisht kanë vetëm pushtet formal, standardet e mrekullueshme evropiane nuk mund të implementohen në Kosovë. Sepse, nuk ka kush t'i implementojë. Sepse, shqiptarët si shumicë dërmuese, me masat që janë marrë, janë të penguar për ta bërë një gjë të tillë dhe pa shqiptarët nuk kanë si të implementohen standardet.

Ja,pika e parë e standardeve:
"Institucionet publike duhet të jenë përfaqësuese e demokratike". Fare mirë, por si do të jenë institucionet demokratike e përfaqësuese kur ato nuk zgjedhen me lista të hapura, por me lista të mbyllura?

Pastaj, pika tjetër:
"Sundimi i ligjit është efikas dhe respektohet nga të gjithë". Ligji është dhe mund të jetë efikas vetëm kur respektohet nga të gjithë. Por, ai, ligji, do të respektohet nga të gjithë nëse ai shpreh vullnetin e të gjithëve dhe nxirret sipas vullnetit e dëshirës së të gjithëve. Dhe, të gjithë e dinë se si nxiren ligjet e Kosovës.

Pika e tretë e standardeve:
"Të zhvendosurit të kenë të drejtë të kthehen nëse duan pa u penguar, kërcënuar e frikësuar". Më mirë s'ka si të jetë! Por, kush po e shkel këtë të drejtë të shenjtë e humane të të zhvendosurve që të kthehen në shtëpitë, në banesat dhe tokat e veta? Tash pesë vjet, dy mijë e sa familje shqiptare e boshnjake të dëbuara nga Mitrovica e veriut nuk lejohen që të kthehen në banesat, në shtëpitë dhe në trojet e veta! Kush i dëboi dhe kush nuk i lejon që ata të kthehen, përveçse bandave serbe.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi Empty Re: Adem Demaqi

Message  Perparimi Sam 2 Sep - 4:06

O baca Adem Demaqi,kush nuk pot bane hesape sepse tan shqiptareve po u djege kur po ua thuash te verteten,por skan faje te gjoret sepse jane mesue ne sistemin e shpiunave me jetue ky popull mbrapeshtan e rrenacak e frigacak,sepse nuk eshte edhe aq i budallem,por paraqitet i budallem,duke mendue se hajte le ta hane Ademi e Haxhia,por dot i jesin ne fyte rrenat,sepse iu kane sosur,dhe ska ma ku ma shkue,Ky popull le ta zgjidhe nje rruge,se dy i kane mbetur ja le te shkrihet ne serb,ja le te shtin nga nje boqe ne bythe e let qohet e let luftoi me shpirt!?Me shqiptar nuk ka me mesele,por toq duhet me ua thene,sepse i luajne fjalet dhe te shpifen!
Per ju i nderuar baca Adem Demaq ke qen ke me qen njeri i fjales dhe trim mbi trima,,.I vogel je,por vlen sa tane shqiptarija,e kush ta ka inatin ta pifte pordhen,me fale,qe e thash kete fjale,por e kam per ata shpiunat,qe jane me vagona ja kam pas thene kete Qosjes me 1996 por ky e hoqi ate kapelen e zeze te lekures dhe e hodhi,por prape i ra pishmanit dhe ja bani te shoqes qitna nga nje kafe!

www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html - 36k - En cache - Pages similaires
Dr Ibrahim Rugova je predsednik Demokratskog saveza Kosova (LDK) i predsednik "Republike Kosovo". U Rambujeu je samo zamenik šefa pregovaračke grupe Hašima Taćija. Rođen je u selu Crnce, opština Istok, 2. decembra 1944, kao sin jedinac u porodici "narodnih neprijatelja". O tome ima dve verzije. Prva: "Otac je bio partizan. Od SUBNOR-a imam potvrdu da je on 'nestali borac' koji je odmah posle oslobođenja bio prvi predsednik NO odbora sela" (1989). Druga: "Otac i deda streljani su 1945" (1994). Osnovnu školu završio u Istoku, a srednju u Peći (1967). Studije albanskog jezika diplomirao u Prištini 1971. Prvo zaposlenje dobio još kao student-nastavnik albanskog jezika u selu kod Prištine; radio i kao novinar u studentskom listu "Bota e re", a kasnije u listu "Dituria". Asistent istraživač od 1972. u Albanološkom institutu i glavni urednik časopisa "Albanološke studije". Magistrirao 1984. s tezom o istoriji

6 vjetori i Konferencës së Rambujesë - Forumi Shqiptar... Blerim Shala , Idriz Ajeti , Xhavit Haliti dhe Zejnullah Gruda ? ! ... Persa i perket rajonit te Ballkanit , konferenca e paqes ne Rambuje deshmoi se ...
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=44488 - 111k - Résultat complémentaire -

Ko su pregovaraciDoktorirao je 1971, pred komisijom u kojoj su sedeli Idriz Ajeti i Mark Krasnići. ... Rambuje bi sličio bezličnim mjestima u okolici Pariza. ...
www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html - 36k - En cache - Pages similaires


6 vjetori i Konferencës së Rambujesë - Forumi Shqiptar... Blerim Shala , Idriz Ajeti , Xhavit Haliti dhe Zejnullah Gruda ? ! ... Persa i perket rajonit te Ballkanit , konferenca e paqes ne Rambuje deshmoi se ...
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=44488 - 111k - Résultat complémentaire - En cache - Pages similaires
6 vjetori i Konferencës së Rambujesë
Shkruan: Mr. Jakup Krasniqi-Konferenca e Rambujesë gjashtë vjet pas

Mr. Jakup Krasniqi RAMBUJA e PARISIT

10 Janar 2005 As KUsh nga delegacoini shqiptar se kan lexuar dokumentin e RAMBUJES
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Konferenca Ndërkombëtare e Rambujesë për Kosovën, edhe gjashtë vjet pas vazhdon të jetë temë interesimi për qarqe të caktuara intelektuale në Kosovë. Vlerësimet janë edhe për edhe kundër saj. Nga ata që sot janë kundër, konsekuent është vetëm njëri – Adem Demaçi, të tjerët janë jo serioz dhe të pasinqert. Për hirë të vërtetës dua të them: Të gjithë shqiptarët që kanë qenë brenda Kështjellës së Rambujesë, si anëtarë të delegacionit, ekspertë a përkthyes, kanë qenë për nënshkrimin e Marrëveshjes së Rambijesë. Vetëm Shinasi Rama, studjues i shkencave politike në SHBA (nga Shqipëria), thoshte për paragrafin e përfolur për „Referendumin“, se nuk nënkupton vullnetin e qytetarëve të Kosovës.


Dernière édition par le Mar 6 Fév - 6:34, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi Empty Re: Adem Demaqi

Message  Perparimi Mer 6 Sep - 15:18

www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-30854.html+fatmir+lima+e+bani+deputet&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://66.249.93.104/search?q=cache:4J6XNYOzkXkJ:www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-30854.html+fatmir+lima+e+bani+deputet&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr

E para ,Dr.Rugova nuk e nisi luftėn,por e nisėn tė vetėshpallurit ,se atyre as qė iu bėhej vonė nėse dėmtoheshte populli e pasuria e tyre e tundshme dhe e patundshme .Se tė vetėshpallurit nuk kishin kurfar pėrgjegjėsie para popullit dhe familjet e tyre i kishin gatė qė tė gjithė tė siguruar nė perėndim ,e qė ende nuk i kanė prurė nė Kosovėn e ēliruar nga ,, ēlirimtarėt '' e tu .
A thua pėrse more ??!!!!
E dyta nuk ishte e gjithė Kosova nė luftė por njė pjesė e saj dhe ate pėr meritė tė tė vetėshpallurve ,se iu duheshte qė tė vritej Adem Jashari domosdo , pėr tė marur frenat e luftės nė dorė '' zeka '' ( xhavit haliti ) e '' gjarpėri '' ( hashim thaēi ) me company .
E treta ,kur shkuan parlamentarėt e Kosovės nė Qirez tė Drenicės pėr tė marė vesh pėr sė afėrmi se ēka ndodhėn atje ,Komandant '' Ēeliku '' ( alias Fatmir Lima qė gjindet nė Hagė pėr krime sipas aktakuzės ) dhe Jakup Krasniqi ( ministri i shėrbime publike tė Kosovės sot ) i burgosėn ,rahėn e maltretuan qė tė 13 deputetėt me qėllim qė deputetėt tė distancohen nga poltika e Dr.Rugovės.
E prej kthetrave tė Fatmir Limės e Jakup Krasniqit ,deputetėt i shpėtuan ndėrkombėtarėt e OSBE-sė .
E katėrta ,derisa sa qė Partitė poltike Kosovare pėrgaditeshin pėr zgjedhje ( dmth-nė deri sa luftoheshte nė Drenicė sipas teje ) ,po ky Rexhep Qosja formoi parti tė re poltike LBD-nė .
A thua ku e regjistroi ky kėtė parti poltike nėse nuk funksionte pushteti nė Kosovė ??!!!!
Pėrse nuk shkoi edhe Rexhep Qosja nė Drenicė ti prin luftės ,por hapte parti tė re poltike ,kur Kosova digjej ??!!
Ju kuqaloshėt ,mos u ankoni se pėrse U mbajtėn ata zgjedhje,se ata duhej tė mbahen edhe pėrse u shtinė bukur si shum nė kohė .
Por ankohuni pėrse formoi parti tė re poltike Rexhep Qosja .
Kush kishte nevojė poltike pėr njė parti tė tillė ato ditė ,mbasi digjej Drenica ???!!


Perse nuk e bashkoi faktorin politik dhe ushtarak te Kosoves qe aq i domosdoshem ishte?!

Faktori poltik nė Kosovė ishte i bashkuar dhe vepronte nė Unisum dhe kishte segmentin e vet ushatrak tė njohur si FARK , e i sili segment me pėrfaqsues Kolonel Ahmet Krasniqin edhe bėri marėveshje nė Suedi me Adem Demaēin dhe Xhavit Halitin si pėrfaqsues tė UĒK-sė pėr bashkėpunim e bashkėveprim nė tė mirė tė Kosovės .
Por Adem Demaēi dhe Xhaviti e tradhėtuan atė marėveshje dhe e cila tradhėti i kushtoi jetė si Kolonel Ahmet Krasniqit po ashtu edhe Kolonel Tahir Zemės ,mos pėrmendi kėtu Komandant e Deputetin Smaj Hajdarajn, Komandan e Kryekomunarin Ukė Bytyēi, Komandant e nėpunės civil Agim Rexhėn, Komandant Sali Ēekun ,Komandant Agim Ramdanin e shum tė tjerė .

Perse e quente UCK-nė"dor e zgjatur e Serbisė"?!

Kjo frazė "dor e zgjatur e Serbisė" ,ėshtė pjellė e kuzhinave tė sigurimit tė dullės e udb-sė sė stanishės sė baton haxhiut , mahmut bakallit e veton suroit .
Se Dr.Rugova gjithmon ka thėnur se :-'' kjo nuk ėshtė ushtri ,por janė fshatarė tė frustuar nga dhuna sėrbe tė cilėt mbrojnė pragun e derės sė shtėpisė dhe pronat e tyre'' .
se sikur Dr.Rugova tė thonte publikisht se kjo ėshtė ushtri , sėrbia e kishte ALIBINĖ nė dorė se do i thonte botės luftoj kundėr ushtrisė sė kosovės e jo kundėr fshatarėve.
E sa mundi ti pėrballon sėrbisė UĒK-ja e loparėve tė Drenicės dhe Dukagjinit u pa shum mirė.
Se ,, udhėheqja '' e UĒK-sė ,abonuani Hotel '' Rognerin '' e Tiranės ,si dikur Hotel ''Mėshtekna-n '' tė Brezovicės Mahmut Bakalli me Liliana Ēavollin .

Perse e urrente dhe shpifte,madje edhe e deshironte burgosjen e Ukshin Hotit?!

A pėrallat e Rexhep Qoses na i tregon kėndej .
Tė ishte i mirė Rexhepi me pėrallat e renat e tij nė popull , do kishte fituar njė vend nė parlament nė mos nė qeveri .
Pėr kėsi budallakishė Rexhep Qosja ,dual nė penzion nga poltika .
Se populli nuk ėshtė mė ai i vitit 1924 qė e qan me lot Rexhep Qosja .
Pėrse nuk e mbrojti atėherė Rexhep Qosja ,Jakup Krasniqi, Hydajet Hiseni e Adem Demaēi , z. Ukshin Hoti ,masi paskan qenur aq tė samės ??!!!
Ju ,edhe sot nuk e njihni Dr.Rugovėn pėr Kryetar , e nė anėn tjetėr i kėrkoni pėrgjegjėsi .
A nuk ėshtė turp kjo sjellje alla sėrbiane e juaja ??!!!
Se ata nuk njohin Institucionet e Kosovės ,e nė anėn tjetėr i kėrkojnė domosdoshmėrisht hashimit qė tė jetė pjesmarės nė bisedime Kosovė - sėrbi .

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi Empty Re: Adem Demaqi

Message  Perparimi Mer 6 Sep - 15:40

www.nspm.org.yu/komentari%25202005/2005_vreme_rugova.htm+otac+ibrahim+rugove+je+bio+partizan&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=2&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://66.249.93.104/search?q=cache:qtrereJO0ScJ:www.nspm.org.yu/komentari%25202005/2005_vreme_rugova.htm+otac+ibrahim+rugove+je+bio+partizan&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=2&lr=lang_hr|lang_sr

Ibrahim Rugova rođen je 2. decembra 1944. u selu Crnce, opština Istok, kao jedinac oca Uka (po kome je dao ime sinu prvencu od ukupno troje dece, danas najčešće poređenom sa Markom Miloševićem) i majke Sofe. Postoje dve verzije životopisa njegovog oca Uka i dede Rusta: prema tvrdnjama nekadašnjeg Okružnog komiteta Soc-saveza Istoka, obojica su posle rata pogubljeni kao albanski separatisti. Sam Rugova je tvrdio da potiče iz partizanske porodice ("Otac je bio partizan. Od SUBNOR-a imam potvrdu da je on nestali borac, koji je odmah posle oslobođenja bio prvi predsednik NO odbora sela."). Za potrebe imidža borca za nacionalne interese, kasnije je dodao objašnjenje da su mu se otac i deda borili da nađu globalno rešenje za Kosovo. Srpska režimska štampa obilato je koristila podatak o pogubljenju Uka i Ruste godinu dana nakon rođenja Ibrahima Rugove, pokušavajući da objasni javnosti bivše Jugoslavije odakle potiču Rugovini "koreni mržnje" prema Srbima i Srbiji.

POETA : Osnovnu školu (na sprskom jeziku) završio je u Istoku, a srednju u Peći (mediji tvrde da je u to vreme pisao kratke ljubavne pesme i intenzivno čitao albanske klasike). Studirao je albanski jezik na Prištinskom univerzitetu, i tad ga je "zakačio virus": učestvovao je na studentskim demonstracijama 1968, tokom kojih su prvi put formulisani albanski zahtevi, a isticana je i albanska zastava i grb. Diplomirao je 1971, magistrirao 1984. Godine 1976. stažirao je u Parizu, na Školi za visoke studije društvenih nauka, kod jednog od najvećih teoretičara književnosti Rolana Barta. Doktorirao je književnost na Prištinskom univerzitetu 1984. na temu "Pravci i premise albanske književne kritike 1504–1983". Bio je urednik studentskog časopisa ???Bota e re" ("Novi svet") i ???Dituria" ("Znanje"), književni kritičar, asistent na Albanološkom institutu u Prištini, profesor književnosti, predsednik Udruženja književnika Kosova, oko koga se okupljao albanski pokret na Kosovu (na toj funkciji zatekao se prelomne 1989. godine).

Političku karijeru započeo je u Savezu komunista, iz koga je isključen zbog potpisivanja peticije "Apel 215" kosovskih intelektualaca protiv usvajanja amandmana na Ustav Srbije, kojim je ukinuta autonomija Kosova. Međunarodna javnost ga je brzo prihvatila kao disidenta i borca za ljudska i politička prava

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi Empty Re: Adem Demaqi

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum