Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona

 :: politika

Aller en bas

Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona Empty Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona

Message  Perparimi Lun 10 Oct - 5:37

Por në trojet shqiptare as edhe një here nuk ka ndodhur që, shqiptari vendas të luftoj për lirinë e tij, për ekzistencën e tij, për ruajtjen e qenjes së tij, traditës, gjuhës, dheut, tokës, e për këtë sakrificë të tijën të kërkonte ndonjë shpërblim ose t'kërkonte para si dëmshpërblim...
Shqiptari i etshëm për materializimin e veprimtarisë është i ngjashëm për luftrat që i bënë mercenari që qëllim ka pasurinë...

, bënë përpjekje skenderbegjane për liri dhe bashkim kombëtar..

Të burgosurit politik konsideroheshin si Heronjë!

•Në faktë edhe ishin heronjë!

Por kur heroi për heroizmin e tij të treguar kërkon të paguhet at'herë ai më nuk është hero!

Kur i burgosuri politik, revolucionari, luftëtari i lirisë, pra të mbijetuarit, (sepse, kemi të burgosur politik, revolucionar dhe luftëtar që s'kanë mbijetuar), kërkon për mbijetesën e tij të paguhet, atëherë ai kalon në taborin disfatist; pra në taborin e luftëtarëve me pagesë e që njihen si mercenar!

A janë heronjtë e djeshëm të burgosurit politik mercenarët e sotshëm?

Në Kosovën tonë të 1001 çudirave, pas lufte ndodhi, për mua një nga çudirat e radhës...

Një qeveri u premtoj dhe realizoj qindpërqind premtimin duke u paguar secilit të burgosur politik (që kishin aplikuar për pagesë) më duket nga 17 euro ditën - për secilën nga ato ditë të kaluar në burgjet serbo-jugosllave... Pra, varësisht nga ditët që kishin kaluar ata u paguan... Nuk e di, këtu, a kërkuan vet të burgosurit politik një gjë të tillë, të paguhen për kohërat e kaluara në burg apo këtë gjë ua propozoj qeveria apo një qeveri e padukshme, dhe e cila e kontrollon dhe e dirigjon këtë tonën të dukshmen?

Nuk e di!

Por ajo që e di është kjo gjë...

Me pagesën që u është bërë dhe me marrjen e parave nga këta - dikush - me qëllim apo pa qëllim i ka barazuar dy kategori të bërë në një: udbashin torturues në njërën anë dhe të burgosurin rezistues në anën tjetër...

Tani mund të imagjinojmë një bisedë në mes këtyre të dyve:

I burgosuri: Ju udbashët na keni maltretuar dhe gjakosur në kazamatet e juaja!

Udbashi: e vërtetë por kemi qenë të paguar me e krye atë punë!

I burgosuri politik: Dhe s'keni turp t'ma thoni këtë gjë?

Udbashi: Më parë kisha drojë tash jo se nëse mua më kanë paguar që t'kam maltretuar - ty t'kemi paguar sot që ke qenë i maltretuar... t'kemi dal "hakësh"... Ku është dallimi tani kur që të dy jemi të paguar për punën që kemi bërë?"

3.

Kur luftëtari i lirisë kërkon për punën e paguar që të paguhet, ai jo që kalon në taborin disfatist por, ai bëhet pjesë e variantit më të keq që mundet me të vënë historia në atë të mercenarizmit...

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona Empty Re: Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona

Message  Perparimi Lun 10 Oct - 5:41

Të paguhesh për të kaluarën do të thotë të jesh viktimë e teoris së interesit. Kjo teori është tipike për njeriun si qenje egosite dhe jo për njeriun si luftëtar i lirisë, e që mendon se interesat personale, përbëjnë bazën e integrimeve...

Për mua personalisht kur një i burgosur politik kërkon të paguhet dhe shoqëria e paguan, më ngjanë në atë ligjeratën e një farë deputetit me emrin Ramiz Kelmendi (s'ka t'bëjë asgjë me shkrimtarin Ramiz dhe me fisin Kelmend - pjesën e shëndosh) i cili në një „ligjeratë" para studentëve thoshte:

„Unë s'kam qenë në luftë por tre punëtorë të mi kanë qenë edhe ata atje kanë luftuar për mua...unë i kam paguar, thoshte ai, që ata me luftue në emër tim!"

Ku është dallimi tani në mes pagesës që ka bë qeveria për çdo ditë të kaluar në burg si i burgosur politik me pagesën që u ka bë ky këtyre tre punëtorëve të tij për t'luftuar për të?

Hetoni ju dallimin?

Unë e quaj: qytetërimi i pabarazisë i stimuluar nga paraja. 

4.

Duke e shkruar këtë artikull me dashje (të gjithë shkruajnë pa dashje) po i kujtoj të burgosurit politik e të cilët rezistuan në ato burgje për të cilat disa sot morën para, si: Fazli Grajçevci, Shaban Shala, Omer Çerkezi me shokë në Goli Otok, Zijah Shemsiu, Xhemajli Berisha,,,, e shumë të tjerë, e të cilët, vdiqën në burg! Në faktë ata e dinin që do të vdisnin ngaqë për të vdekur për atdhe i kishin hyrë veprimtarisë dhe jo për t'u paguar për atdhe!

Kush mund t'i shikon tani këta drejt e në sy?

Sot?

Kur edhe torturuesi edhe i torturuari janë të paguar!
E përfundoj: Mos i shitni ditët e juaja të burgut për ta bërë pasurinë

Por shitne pasurinë për mos me ua njollos veprimtarinë!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum