Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Sali Berisha,Reshat Badalla, ne burg 1989 luzim Jashari

 :: politika

Aller en bas

Sali Berisha,Reshat Badalla, ne burg 1989 luzim Jashari Empty Sali Berisha,Reshat Badalla, ne burg 1989 luzim Jashari

Message  Perparimi Sam 30 Jan - 18:02

Reshat Badallaj-Zhuriani
16 janvier, 22:40 · 

Portal - Letra - Reagime - Komunikata
Suchen
Leter e hapur për Sali Berishën (2)
SALI BERISHA,ËSHTË KOHA TË FLASISH, SI E BURGOSET ADEM JASHARIN DHE SI U VRA HYSNI VULAJ...!?

20.11. 2014

*Studiusit dhe gazetaret e njohur Jemes Petiffer dhe Miranda Vickers,shpjeguan pengasat qe Sali Berisha, i´a beri UÇK-es,ishte i afert me sherbimet sekrete franceze te asaj kohe qe ishin te aferta me Sllobodan Milosheviqin.
*Sali Berisha,ish argati i Enver Hoxhes (tani e vjelle vrere kunder Tij,sepse ka vdekur,kur ishte gjalle xhaxhi,Saliu edhe urinen e qenit e ka derguar ne France), burgos Adem Shaban JASHARIN, Zahir Pajazitin, nderkaq, dergon vrasesit me pagese te majme, per ta vrare, Hashim Thaçin,por, gabimisht vritet shoku i tij i dhomes,gazetari, Hysni Vulaj.
*Si u vra Remzi Hoxha?
*Si i derguat naften Milosheviqit kur ushtria gjakatare vrau shqiptaret dhe te tjeret,kur bota i beri EMBARGO
*Mbesa jote, qe vrullshem ka gjakun serbian,denon kombetaren shqiptare,flamurin dhe mbron kasapet çetnik, a jeni distancuar?
Nga: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Letrën që po e shkruaj drejtuar Juve ndoshta nuk do të ma merr per të keq. Ç´është e verteta, jam i detyruar t´iu shkruaj,sepse u mbush kupa. Nuk do t´iu quaj tradhtar larg qoftë,por rastet qe ndodhen nga Ju,mjerisht kanë erë tamam tradhtie. Nuk e di se çka është në pyetje: Joprofesionalizmi,lajthitja,interesi ose edhe me keq...
Ju apo ndonjë këshilltar i Juaji, qoftë edhe lexues,ose ndonjë fans që është berë modë të thuhet, do të pyeste: Kush është ky që i shkruan zotit ish-kryeministerit,Sali Berisha...?
Jam RESHAT BADALLAJ. Kaptina për tokë më ka renë në Zhur,krahina e Lumës.Shkollen fillore dhe gjimnazin e kam mbaruar ne vendlindje.Nderkaq, ne Prishtinë,kam degjuar Fakulteti i Shkencave Matematiko Natyrore-seksioni i Gjeografisë. Dy semestrat e fundit mi nderprenë jo serbet,por,zagarët titist,jo serbet po qentë shqipfoles edhe njëherë po e perserisë jo shkijet, po langojt shqipfoles,argat denbabaden serbianë-tradhtaret e kombit...
Kam qenë i burgosur politik, qe ne vitin 1989,per veprimtari armiqesore,gjithmonë sipas shkijeve dhe veglave te tyre,shovenist,irredentist... u kerkua denimi me vdekje...
Gjatë luftes se Kosovës,kam qenë i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i UÇK-ës,jo vetem kaq,por edhe nga Ushtria Çlirimtare Kombetare-Maqedonisë.Kam themeluar dhe jam kryetar i Shoqates Atdhetare "GRYKA E LUMËS", qe ka qenë ne binaret e Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves,duke e dhenë kontributin maksimal,me mjete matariale,perkrahje dhe deshmorë dhe qe eshtë më e rendesishmja nga sofra ime kanë marrur pjesë me armë në dorë hiq me pak se dhjetë vetë (nentë burra dhe një vajzë),nen uniformë e nen komandë,te kapedanit,te Madhit ADEM JASHARIT,jo pas ushtarakeve jugosllavë,burrave te shkinave,sic e dini shumë mirë se kush kanë qenë...
Per krijimtarin letrare qe e kam "hobi" kam botuar kater libra,te pestin e kam perfunduar shume heret,te pabotuar,kam qindra shkrime ne shtypin e shkruar,elektronik dhe TV. Me një fjalë, te gjithë ata qe janë të ineresuar,mund te kerkojnë ne google...
Perse e shkrova këtë prezentim?
Shpeshherë pyes veten: A kam te drejt t´iu drejtohem;kryeministrit,ministrit,kryetares...? A kam bagazh atdhetar...?
Kur e kthej koken prapa dhe e pershkruaj rrugen time,jo vetem timen,por edhe te familjes,del se kam te drejt dhe marr hise në këtë marifet....
I nderuari z. Sali Berisha,
Fjala shkurt e shqip është: Kosoves,ja ngulet thiken fortë prapa kurrizit, qe ka prekur mish e asht dhe akoma mjerisht po i ndiene dhembjet nga plaget e marra. Cilet janë faktet:
E para, Organizata e Kombeve te Bashkuara (OKB), i beri embargo te fortë, shtetit me gjakatar ne Evropë, Serbisë. qe ndezi dhe kalli flakë pesë-gjashtë luftera. Preu me bajoneta,vrau;burra, gra, femije, sakat... Çetniket e Drazhes, dolen rrugeve duke bertitur para syve te Botes, se do ta leshojm kosen e vdekjes ne shqiptaret (ata thonin shiftari, ne shenje perbuzje). Masakrat dhe genocidin e gjaksoreve serbianë e denoi e tere bota e civilizuar. Apo,jo! Nderkaq, Ju zoti Sali Berisha, ne vitin 1994-1995, e thyhet tinzisht embargon e OKB-es, duke i ndihmuar zinxhiret e tankeve vrastare serbiane, qe benin kerdi te pa parë ne Ballkan. Nafta e tokes se ARBËRIT,morri hise ne ketë kasaphanë... Se vertetë eshtë keshtu,shfletoni gazeten "Frankfurt Allegemeine Zeitung" dhe ata periodike: "DER SPIGEL", "FOKUS"te asaj kohe...
E dyta, kulmi i tradhtisë erdhi per USHTRINË ÇLIRIMTARE TE KOSOVES. Ju mjerisht,kisht harruar se KOSOVA ËSHTË KËRTHIZA E TOKËS ARBËRORE. Bijtë e bijat me te fortë të Kombit, në Kosove, i kapen mamzerret e krahut dhe ja dhanë malit,kunder hordhive çetniko-serbiane,qe benin kerdi nder shqiptare,Ju ne vitin 1999, gjate Konferences ne Rambuje, e ETIKETUAT UÇK-ën SI NJË GRUP TERRORIST. Perse? A keni kerkuar falje?
Z, Berisha, Ju e dini se historia shqiptare njeh vetem kater epoka; te Gjergj Kastriotit, te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit,Shpallja e Shtetit Shqiptar dhe EPOKA E UÇK-es. Kush te nderseu te quanit terroriste? Ndoshta qentë e deridjeshem titist, qe udhehoqen POLITIKEN ME POSHTRUESE DHE NENQMUESE QE NUK E NJEHE HISTORIA SHQIPTARE NGA 1100 LUFTERA. Kush? PËRSE!?
Edhe një fakt. Gjatë luftes, me një tubim informativ,organizuar nga Shoqata atdhetare "GRYKA E LUMES",mysafir e kisha Lulzim Jasharin,djalin e Komandantit Legjendar ADEM JASHARIT dhe nje te oborrit të brendshem te UÇK-ës, i cili publikisht tha: KEMI BISEDUAR ME Z. SALI BARISHEN PER UÇK-ËN... JO VETEM QË NUK E KA PERKRAHUR,POR E KA QUAJTUR UTOPI...
-E keni burgosur,Adem Jasharin,Zahir Pajazitin,derguat njerze me pagese per te vrare Hashim Thaçin,Remzi Hoxhen...
Mbesa jote doli publikisht ne mbrojtje te serbo-çetnikve dhe duke etiketuar rende kombin tone,flamurin... dhe a distancuat Ju?
Dhe njeriu ndalet dhe mendon: NJË ISH KOMUNIST, BILE SEKRETAR PARTIE,NË TIRANË, UÇK-ën E QUAN TERRORISTE DHE NJË ISH TITIST,KOMUNIST SERBIANË NË PRISHTINË, Ibrahim Rugova, te kujtohet ai njeriu me shall,pijaneci,UÇK-en E QUAN TË FRUSTUAR... TURP,TURP DHE SHKUAR TURPIT...!
Dhe deomos te perkujton V. Havellin:"Komunistet nuk jane te keqinj,as demokratet nuk jane te keqinj,por, te keqinj janë KOMUNISTET QE JANE BERË DEMOKRAT" Thenje shumë interesante,ama kush e kupton!!! Po ta perkujtoj edhe nje gjë: Kur e kanë pyetur ISA BALETININ:"ISA, SI JE? UNË JAM MIRË KUR T´ASHT MIRË SHYPNIA" Dhe domosdoshmerisht shtrohet pyetja:Si e ndienit veten Ju mirë ne fotele,kur luftetaret flinin maleve dhe ju ngrenit dolli me grekomdhenjt e serbomdhenjt duke berë gosti me def e me violinë, ne Beograd e ne Athinë,bile duke u zgerdhirë...!?
E treta, na polli edhe nje problem tjeter.Mos ndertimi i linjes së interkoneksionit Kosovë-Shqiperi qe na kushton rreth 90 milion euro ne vit... Pra, lidhjet e drejperdrejta me serbianet...
E katerta, BASHKIMI KOMBËTAR. Dolet haptazi kunder. Nejse, eshtë e kuptueshme qe Ju si kryeminister i vendit nuk do te bertitni se e perhrahni BASHKIMIN KOMBETAR, se do te trazohet Ballkani,Evropa dhe Bota,por çka te shtyri te pakten t´i fyeni shqiptaret...?
Nuk do te flas fare, kesaj radhe per hyrjet e daljet si ne tokes te babes, te Fazlliqeve, serbo-boshnjakit,sepse Ju pa menduar fare gjerat prapa kraheve,do te thoni:"Qytetaret levizin te lirë..."
Me shumë respekt, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,krahina e Lumës,Republika e Shqiperisë

https://www.facebook.com/reshat.badallaj/posts/10205320418680755

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum