Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

 :: sport

Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:43

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Logo-0

Intervista
DO TË KETË LUFTË TJETËR NËSE KOSOVA DO TË FITOJË SOVRANITETIN
Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Ivanovic

Oliver Ivanovic
Po, është e mundshme, për atë edhe po them se duhet të gjindet zgjidhja, dhe ajo të jetë e kënaqshme për të dyja palët nëse ka mundësi, ose të pakënaqur të dyja palët, sepse nuk ka zgjidhje të mundshme përderisa njëra palë ndahet e kënaqur dhe tjetra mbetet e pakënaqur.

Liderët shqiptarë gabohen nëse mendojnë se kjo është një gjë e kryer, vetëm ne duhet ta shpallim pavarësinë


....................................................................
I pergjigjem Oliverit.
...Nese e dojna te verteten OLIVER,serbet e kan ndertue shtetin e tyre ne tokat shqiptare,e juve gjermani ju ka largue nga vendelindja e juaje,pra juve po u bane gja zuza,e me ndihmen e gjermaneve dhe aleateve te saje okupona neve,po skeni faje ju jo,se me zor ju shtinen ..Edhe tani po ju shtijne veq keni me ua pare sherrin,sepse ju nuk e kerkoni atedheun e juaje nga jeni debue,por urzoproni tokat e huaja.Vendlindja e serbeve eshte karpatet,e vazhdojne neper austri e nje pjese e gjermanise Oliver.Mesoje historin se Kosova,Beligradi,nishi e dine mire se kujna i takojn,por prape ju skeni faje ,faje ka gjermani!!!!!
................................................
Po edhe nese kosoven do tabenin si pjese te sebise apo do te shpallet shtet si subjekt i berabarte me shtetet e tjera ,vertete,do te kete nje lufte me permasa shume te gjera,dhe e cila lufte do te zhvillohet ne nje lufte me permasa boterore ..Dhe jo me fajin e serbise pore me fajin e nderkombetareve sepse kjo eshte ka e tregone fakti sidomos i zvarritjes se status kohes me dekada,gjere sa OKB ta lansoje planin e pergaditur . (ILUMINATI).Ne skenen si aktror do te jene serbet dhe shqiptaret dhe do te masakrohen qe te dyja palet,e si refer Nderkombetaret siq ken ne Bosnesr , e qe e quan luften ne Afgen,dhe Sadmen,tani e ka rradhen ruskaja dhe tere njerezija!!virusin e pulave(mortajen e zeze),e keni tek pragu,.Mire ,O serb,o shqiptar nuk eshte ne pyetje pavaresia e Kosoves. Se jo vetem qe Kosova nuk i takon as serbise,as sebija shqiptareve dhe as e kombeve te tjera ,por toka eshte e çdo kujte,dhe e secilit njeri qe eshte lindur ne kete toke!Por kur shumohet njerezia per kete i nxisiin urrejtjet kinse per çlirime te vendeve te roberuara,dhe me ane te lufterave e bejne te mundure zvoglimin e potencialit njerezor. Dhe ma shume u ipet e drejta atyre popujve agresive per te roberuar popuj dembela,siq eshte rasti i shqipetareve...Ndersa popujt qe behen demokrat ,te urte e filozofa u lejohet te llomotisnin kinse kerkojne te drejtat qe u takojne! !Kush eshte bektesh le te marri vesh,apo le te hane lesh e ti nxihet fryma nga vreri.
Edhe çdo lufte qe zhvillohet,pa marr parasysh a eshte nje lufte per çlirim,apo per te okopuar nje popull,lufta zhvillohet si u rekomandohet nga larte,dhe as njera pale nuk guxon ti theje urdherat qe u ipen nga ata,.

Kush e ka fatin me vazhdue me tutje jeten fati u prifte,e kush e ka taksirat,zoti u ndihmofte?!

Edhe nje here po ju theme::Se me dashte OKB Kosoven e bane Shtet e serbin e roberon e shtin nere Kosove,jo vetem serbin ,por maqedonin Greqin,Bugarin e hajte baco,sepse keshtu gjithemon kan qen lufterat,Bile edhe shtetet qe te roberohen te ndihmojne me masakrue popullin e tyre,sepse vendi hapsira eshte ma e qete!!Nje shembulle:Ne bare te Malit te zi vete shqiptaret e kan perpilue regjistrin per mi pushkatue shqiptaret e ja lenin fajin serbitDdhe nje daje i jemi rahmet shpirti i paste,kishte pas qen partizan i titos,dhe thonte na moren kinse me shkue me qlirue Sremin dhe kur hynen ne serbi shkijet tha ishin kan pas tubue kishe po i ndjekin gjermanet apo dikush tjeter dhe me dhjeta mijera shkije ishin ba bashk(tube) dhe nje komandant shka na nali skaje malit e na urdheroi ti pergadisim mitroliozet. Se konkan tubue QETNIKET e nanen ja k... vetem na ka dhene urdher Zjarr ,kuku ,nana jeme tuge e venere nga goja duke vrare gra femi e pleq serb nga komanda e shkaut.Politike e njejte si e shkaut ndaje shkive po edhe e qeveritareve shqiptar kundra shqipetareve, bile ma e keqeee..Olivere kqyre punen tande,e mos u mashtro se ke me hy e skeni me mujt me dale gjalle hiq,e dini qe te gjithe shkijet,por tute andeje nga sebet e shqiptaret e tute ma e madhe nga OKB,por prape i keni titistat vellaznit e juaje shqiptar qe jane ne krye te kosoves e dini ju si bluhet murrizi!!!Mjaft ne shkekerdhavet,po nderrohemi pakes ju bahunu robijasha te shqiptareve,nese ju vjen mire dhe qeveritaret kosovar le te kerkojne pastaje pavaresi nga hordha jeme

Ju pershendet poeti i popujve

Haxhi Kuçi



Feb 10, 2007, 14:34

Intervista
.............................................................................................................






Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Bb

Kjo nuk është ajo pavarësia me të cilën klasa politike po e rren dhe propagon popullin e vet

Assesi kjo nuk është ajo pavarësia që janë angazhuar shqiptarët që ta ndërtojnë. Kjo nuk është ajo pavarësia me të cilën klasa politike po e rren dhe propagon popullin e vet. Kjo, prapseprapë, do të jetë një lloj pavarësie. Assesi nuk mendoj se do të jetë pavarësi e plotë, përkundrazi, do të jetë një pavarësi e gjymtë, e cunguar dhe assesi nuk do të jetë pavarësi në kuptimin e mirë, klasik të fjalës, që nënkupton një shtet të pavarur, me sovranitet, me ulëse në Kombet e Bashkuara. Ky do të jetë një prelud për një pavarësi. Edhe njëherë po e ceki: kjo nuk është ajo pavarësia për të cilën flet dhe po e rren e po manipulon e po e mashtron popullin klasa politike


Dernière édition par Perparimi le Dim 17 Aoû - 5:14, édité 11 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:44

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Poetja

Flora Brovina PDK: JO

Oferta e ofruar nga Komiteti Ndërkombëtar është vetëm një shkallë e mëtutjeshme për Kosovën dhe njëherit vazhdim i kësaj statuskuoje dhe kjo nuk është pavarësia e plotë.

Nuk e di se çka është pavarësia e cunguar dhe ajo e pacunguar. Unë njoh vetëm një pavarësi dhe ajo u takon të gjithë popujve që duan të jenë të pavarur. Pas përfundimit të luftës është thanë që çështja e Kosovës brenda një periudhe shumë të shkurtër, brenda një afati 3 vjeçar, do të zgjidhet dhe do të respektohet dëshira e popullit shumicë dhe njëherit do të ketë edhe referendum, por kjo nuk ndodhi.

Personalisht nuk ndihem mirë me vendimin se çështja e Kosovës duhet të bisedohet, sepse për pavarësinë nuk bisedohet. Asnjë popull nuk e lut popullin tjetër që të shpallet pavarësia e tij. Kjo është një e drejtë e garantuar e popujve. Fatkeqësisht, shumë gjatë bota po i vardiset atij që i shkaktoi luftat. Kjo që po i ofrohet Kosovës nuk është pavarësi, kjo është kontroll që ndoshta e ka qëllimin e ruajtjes së një gjendje nga një frikë e mundshme. Unë besoj që ajo frikë ka kalu. Serbia më nuk mund të kryej invazion mbi Kosovën, por ajo është duke e shfrytëzuar këtë moment të kësaj gjendje që të shprehet me fjalë të mëdha, psh, para disa ditësh ajo shpalli edhe vendimin që Kosova është pjesë integrale e Serbisë, që unë mendoj se çdo serb e di se Kosova më nuk mund të jetë e tillë. Unë besoj që oferta e ofruar nga Komiteti Ndërkombëtar është vetëm një shkallë e mëtutjeshme për Kosovën dhe njëherit vazhdim i kësaj statuskuoje dhe kjo nuk është pavarësia e plotë.


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:39, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:46

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Boshnjaku
nuk e kanë dhënë provimin dhe nuk janë në nivel të duhur, dhe ata nuk e kanë informuar qytetarin për këtë gjë.

Unë do të japë një përgjigje direkte. Duhet të dallojmë dy gjëra: ajo çka ne dëshirojmë; dhe ajo çka është e mundshme. Unë nuk besoj se është e mundshme edhe përkundër asaj që ne ka më shumë se 16 vite jemi përpjekur për Kosovën e pavarur. Unë mendoj se maksimumi në këtë kohë është pavarësia e kushtëzuar, me disa kushte që do të shtrohen nga Bashkësia Ndërkombëtare, por mendoj që mund të ketë edhe ndonjë komopromis në lidhje me këtë. Me këtë staus Kosova nuk do të ketë ulëse në Kombet e Bashkuara, nuk do të ketë ushtrinë e vet dhe do të jetë i monitoruar apo thënë më drejt në disa aspekte do të jetë edhe e kontrolluar, të cilat janë vetëm parashikime, por patjetër që nuk do të kemi pavarësi të plotë. Ne jemi përkrahës të pavarësisë së Kosovës, mirëpo tani për tani politikanët kosovarë duhet tia spjegojnë popullit atë që është e mundshme, që populli ta dijë dhe ta dallojë atë që është e mundshme nga ajo që nuk është. Unë mendoj se shefat e partive politike nuk e kanë dhënë provimin dhe nuk janë në nivel të duhur, dhe ata nuk e kanë informuar qytetarin për këtë gjë.


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:39, édité 2 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:47

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Kuqi

Hajredin Kuçi, PDK: JO

Për mua pavarësia është vetëm pavarësia e plotë, si e çdo shteti tjetër sovran dhe të pavarur

Unë edhe në profilin politik edhe atë juridik e di çka është pavarësia. Për mua pavarësia është vetëm pavarësia e plotë, si e çdo shteti tjetër sovran dhe të pavarur. Çdo zgjidhje tjetër nuk përkon me pavarësinë. Kjo është një zgjidhje e ndërmjetme, e cila do të kërkojë prapë energji, prapë kohë, prapë bisedime apo përkushtim në raport me faktorin ndërkombëtar, për ta realizuar pavarësinë e plotë të Kosovës. Unë mendoj që çdo qytetar i Kosovës ka njohuri sa të bëjë ndarjen e asaj se çka është pavarësia e plotë dhe e kushtëzuar.


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:39, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:48

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Kurti_001
Albin Kurti: JO

Duke e futur më thellë e më gjerë Serbinë brenda Kosovës, nuk del dot Kosova prej Serbisë

Janë katër elemente të shtetit të pavarur e sovran në bazë të të cilave mund të masim në të ardhmen nëse njëmend e kemi fituar atë. Elementi i parë është ushtria dhe ministria vendore e mbrojtjes; elementi i dytë është ulësja në OKB dhe mundësia për anëtarësim në organizmat dhe institucionet ndërkombëtare; i treti është ministria e punëve të jashtme me ambasadat tona nëpër botë, së paku në vendet ku është shumica e diasporës kosovare dhe te fuqitë e mëdha botërore; dhe, elementi i katërt, jo entitet autonom territorial serb, p.sh. siç është rasti i Republikës Serbe në Bosnje. Përderisa tri elementet e para të sovranitetit e pavarësisë qysh tash po na i privon misioni i ardhshëm i BE-së i cili do të trashëgojë UNMIK-un dhe do t’i ketë kompetencat në polici, gjyqësi, mbrojtje dhe ekonomi, elementi i katërt po minohet nëpërmjet decentralizimit që po e forcon, zgjeron dhe legalizon Serbinë përbrenda Kosovës. Duke e futur më thellë e më gjerë Serbinë brenda Kosovës, nuk del dot Kosova prej Serbisë


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:40, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:50

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Vllasi

Azem Vllasi: JO

Sigurisht që ''pavarësia e kushtëzuar'' nuk është tamam pavarësi, por edhe nuk shtrohet çështja ose-ose: ose e pakushtëzuar ose hiq!

Duket kjartë se Kosova do të ketë një pavarësi me kufizime jo të zakonshme për shtete normale. Sikur që edhe rasti i Kosovës nuk është i zakonshëm, por specifik.
Kufizimet nënkuptojnë kompetenca që për një kohë do të barten prej UNMIK në Unionin Europian, por dukshëm më pak se kompetenca që ka UNMIK. UE para së gjithash do të ketë kompetenca në lëmitë që për shtatë vjet nuk e kemi bindë botën se jemi në nivel të duhur për t’i pasur: mbrojtja e pakicave, siguria dhe drejtësia.
Sigurisht që ''pavarësia e kushtëzuar'' nuk është tamam pavarësi, por edhe nuk shtrohet çështja ose-ose: ose e pakushtëzuar ose hiq!
Pavarësia e Kosovës do të nënkuptonte para së gjithash pavarësi nga Serbia. Nëse kjo nuk realizohet, por në çfarëdo mënyre nënkuptohët se Serbia do të ketë çfarëdo lloj sovraniteti mbi Kosovën apo mbi serbët e Kosovës dhe do të ketë çfarëdo lloj pushteti mbi komunat në Kosovë ku serbët jetojnë në shumicë, atëhere nuk ka as pavarësi, as sovranitet të Kosovës. Nëse nuk ka pavarësi të Kosovës, kjartë të definuar si pavarësi nga Serbia, atëhere është vazhdim i armëpushimit që ka filluar në qershor 1999, deri te lufta e re. Ajo që për shtetet ish-komuniste, faza e kalimit në sistem demokratik, është quajt fazë tranzitore, për Kosovën faza tranzitore do të quhet ''pavarësi e kushtëzuar''. Sa do të zgjasë, shumë do varet edhe prej nesh. Nëse vazhdojmë sikur këto 7 vjet, do të zgjasë shumë.


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:40, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:51

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Alushi
A gjinazje

Alush Gashi, LDK: JO

Pavarësia e kushtëzuar është propozimi i zoti Ahtisarit, përderisa përkushtimi jonë i paluhatshëm është për një Kosovë të pavarur dhe sovrane.
Pavarësia e kushtëzuar është propozimi i zoti Ahtisarit, përderisa përkushtimi jonë i paluhatshëm është për një Kosovë të pavarur dhe sovrane. Natyrisht që sovraniteti bashkëkohor si për Kosovën dhe zonat demokratike të Europës perëndimore është ndarja e sovranitetit në lëmi të ndryshme dhe në fazë të ndërtimit të institucioneve të qëndrueshme demokratike Kosova është e gatshme që ta ndajë një pjesë të sovranitetit të vet me popujt e NATO-s si edhe me mbikqyrje në ndërtimin e organeve të drejtësisë.


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:41, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:53

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Hoxhaj

Enver Hoxhaj, PDK: PO/JO

Përderisa jam vetë pjesëmarrës në procesin negociator, unë nuk jam në dijeni për ofertë të pavarësisë së kushtëzuar apo diçka tjetër

Nuk jam në gjendje të prononcohem për përfundimet të cilat i nxjerrin gazetat greke në lidhje me atë se zyra e Ahtisarit ka ofruar këtë apo atë për Kosovën. Unë kam hulumtuar dhe jam munduar ta gjej atë shkrim n’Internet, mirëpo nuk kam arritur ta gjeja. Përderisa jam vetë pjesëmarrës në procesin negociator, unë nuk jam në dijeni për ofertë të pavarësisë së kushtëzuar apo diçka tjetër. Kjo është e tëra pse nuk kam dëshirë të prononcohem në lidhje me këtë


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:41, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:54

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Raduikali

Emrush Xhemajli, LPK: PO/JO
Kjo është temë paksa e gjërë dhe nuk mund t’i përgjigjemi me “PO” ose “JO”, dhe kjo kërkon një shtjellim më të gjerë…


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:41, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 15:55

Xhevat Bislimi, PDK: JO

Vullnet i përhershëm i popullit shqiptar ka qenë që të jetojë i lirë, i bashkuar në një territor të vetëm. Tash jo që nuk po vie në fjalë kjo kërkesë, por edhe kjo kërkesa minimale për shtet të pavarur dhe sovran në këta kufij të Kosovës të cilët janë disa herë të coptuar...

Gjëja e parë: mendoj se e drejta për pavarësi, për shtet, për jetë të lirë nuk duhet të bisedohet asnjëherë dhe në këtë drejtim bisedimet me Serbinë kanë qenë të papranueshme dhe të dëmshme për Kosovën. Me përcaktimin e statusit të Kosovës si Pavarësi e Kushtëzuar mendoj se nuk mbyllen, por hapen shumë çështje edhe mbrenda Kosovës edhe jashtë saj. Unë mendoj se kjo zgjidhje është një zgjidhje e cila do të hapë probleme. Ofertat të cilat i kanë pranuar grupi negociator për zgjidhjen e statusit të Kosovës janë vetëmse zgjidhje të cilat do të jenë burim i përhershëm i konflikteve, tensioneve, pasigurive dhe mosmarrëveshjeve. Faktikisht kjo nuk do të jetë pavarësia, sepse vullneti i popullit të Kosovës ka qenë dhe mbetet që Kosova të paktën të jetë shtet i pavarur dhe sovran dhe ky proces nuk është dashur të negociohet as me serbët, as em Bashkësinë Ndërkombëtare, e as me Zotin vet, sepse besoj që as Zoti vet nuk mund të dalë kundër vullnetit të një popullit, e lere më Grupi i Kontaktit. Vullnet i përhershëm i popullit shqiptar ka qenë që të jetojë i lirë, i bashkuar në një territor të vetëm. Tash jo që nuk po vie në fjalë kjo kërkesë, por edhe kjo kërkesa minimale për shtet të pavarur dhe sovran në këta kufij të Kosovës të cilët janë disa herë të coptuar...nëse edhe kjo nuk pranohet atëherë çka?



RAGIP GUARAZIU: Për Mahmut Bakallin dhe Fadil Hoxhën keni dhënë mendimin Tuaj, por çka mendoni për Asllan Fazliun?
A.D.– Asllan Fazliu i ka takuar eshalonit të dytë të komunistëve kosovarë.Ai vjen nga ana e Therandës. Meqë ishte treguar si i zgjuar, Ramë Bllaca, deputet i atëhershëm në Skupshtinën e Jugosllavisë monarko-fashiste e kishte pas përkrahur Asllanin e ri materialisht dhe e kishte regjistruar në fakultetin e drejtësisë në Beograd. Si duket ky atje e atëherë, ka ra në kontakt me lëvizjen studentore nën ndikimin e Partisë Komuniste të Jugosllavisë, e cila, në atë kohë, me fjalë e parolla e merrte në mbrojtje popullin e shtypur shqiptar. Pas vendosjes së sundimit titist Asllan Fazliun e shohim si aktivistë të disciplinuar e besnik të Partisë Komuniste. Diku, në vitet e gjashtëdhjeta të shekullit të kaluar, ndërsa ishte kryetar në komunën e Therandës, doli nga shtypi një libër me këngë popullore të paraluftës, hartuar nga Kadri Halimi e Vojisllav Dançetoviqi. Në këtë libër ishte një këngë edhe për Ramë Bllacën. Ky burrë, ndënëse deputet i krajlit, ishte shndërruar në tribun të popullit të shtypur shqiptar dhe fryma e tij ishte bërë pengesë për politikën antishqiptare të regjimit serbomadh, i cili punonte me të gjitha forcat e mjetet për të shpërngulur shqiptarët për Turqi e për Shqipëri. Prandaj, “Cërna Ruka” bleu një shqiptarzi dhe e vrau Ramë Bllacën. Kjo këngë këndonte të vërtetën për Ramë Bllacën dhe për sundimin monarko-fashist serb. Mirëpo, a do ti, në të njëjtën kohë kur doli libri edhe regjimi diktatorial komunsto-çetnik, titisto-rankoviqist, ishte në vlugun e vet më të madh për të shpërngulur sa më shumë shqiptarë për në Turqi. Atëherë, Asllan Fazliu, si aktivist i dëgjueshëm i Partisë, pati shkruar, në disa vazhdime, në gazetën e vetme në shqipet “RILINDJA”, për librin në fjalë duke shprehur e mbrojtur “vijën e Partisë” e duke shitur interesat e Kosovës. Pas shkrimeve të Asllan Fazliut, libri qe ndaluar dhe Kadri Halimi e pati paguar me shumë vjet burgje të rënda “diversionin e vet nacionalist”! Deri në rënien e Rankoviqit, pas plenjumit të Brioneve, në verën e viti 1966, Asllan Fazliu pati ndejtur urt, por pas kësaj qe bërë një aktivist i vyer në interesin e Kosovës dhe nuk ka qenë i shikuar me sy të mirë nga çetnikët e kamufluar të Serbisë


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:42, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 16:16

JAVA: Si e komentoni dokumentin e Ahtisaarit në fushën e sigurisë?
Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Qehaja
Ramadan Qehaja: Marrë në tërësi, dokumenti i Ahtisaarit në fushën e
sigurisë nuk mund edhe të hudhet poshtë. Sikur do të bëheshin disa ndryshime, ai kishte me qenë mjaft përmbajtësor. Kur them këtë, atëherë mendoj se ai përmban formimin e, si thuhet, të një force të sigurisë, ministrisë së mbrojtjes, shërbimit të inteligjencës, gatishmërisë emergjente. Kjo është pozitive.





Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Javier_solana_thmb
PRITNI SHQIPTAR EDHE NDOJE VJET KUR KENI PRITUR ME SHEKUJ PRITNI EDHE NDOJE VIT GJERE SA TU DALIN BRINAT PAVARESIA VEQ SA NUK JU KA TROKIT BAB E BAM
Solana: Protestat nuk do të kenë pasoja për procesin e statusit
Kryendërmjetësi i Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Marti Ahtisari, të hënën i ka informuar ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian për propozimin e tij për statu


Dernière édition par le Ven 23 Fév - 14:26, édité 4 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 16:18

Kruaje mjekrren qos se ske memorje me dhene atyperaty pergjigje

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves REXHEP_QOSJA

Qosja: Plani i Marti Ahtisarit hap rrugën për pavarësinë e Kosovës

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 16:21

Çeku: Ministri i Brëndshëm nuk mban përgjegjësi për dhunën e fundit
Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Grupiiunitetitneveri100207_thmb
Çeku: Kosova nuk ka nevojë për revolucion Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Putin
Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Vetevendosje04

ASHTU KOMUNISTAT E MI JUVE U KAM SHQIPOTAR RRINI VRANI SIQ KENI VRA ME NA TREGUE SE VERTETE NA DONI HEEE pakes eshte kjo!


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:46, édité 2 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 16:26

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves 22166-200x200

KY PERFUNDI PO JA MERR SHKAMIN
Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Sejdiu_interviste

NË DOKUMENTIN E AHTISARIT KOSOVA PËRCAKTOHET SI SUBJEKTIVITET NË VETE
Kryetari Sejdiu dekoroi Ibrahim Rugovën me urdhrin hero i Kosovës
A komunist i keq qe na je dhe me shume fytyra


Dernière édition par le Mer 21 Fév - 16:54, édité 2 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 16:34

[img]Eh po rahmet i past shpyrti,po burr ka kene,me pate thene sa ishte pase bere ne Therande zerzeljna nga shiu dhe pakes para e pata kritikue Marveshjen e Rugoves qe e kishte ba me Slloben per arsim,dhe kinse erdhi mi vizitue vershimet e me ftuan mua ne qendren e zjtareve,ky fare Malush Berisha e Uke Bytyqi dhe ja banen qe ky qe po e kritikon kryetarin,dhe me tha:A e njeh popullin a eshte i gaqem me dhane jeten me luftue per Kosove?Ma tha ti je zog pa krah,nuk te perkrahin te familjeve tua e mos shko ma tutje,shume fjale me kane dale,dhe vertet ma teper kam pas tradheti nga te mit qe keta i kane nxitur dhe po i nxitin!

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Fehmi_agani

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Mer 21 Fév - 16:58

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Dukag

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Jeu 22 Fév - 17:04

Niku thotë:
13 Shkurt 2007 @ 8:56 pm

Haxhi Kuqi,

S’kuptoj si ofendimet dhe sulmet personale mund te ndihmojne argumentin tend te cilin akoma spo e shoh. Me duket qe ke ngatrruar pakenaqesit tua me qeverin prezente ne Kosove me si pakenaqesi te popullit Kosovar ne teresi. Fakti qe ti se pranon kete qeveri (pasi sipas teje kjo qeveri eshte e njejta me ate te kohes se Rankovicit e te tjerave qe i permende) atehere don te thote qe ti (dhe levizja juaj) nuk e perfaqesoni popullin e Kosoves, qe ka votuar per kete qeveri. Po te mendonte publiku ndryshe atehere sdo kishin votuar per ta (apo do kishit me shume veta ti bashkangjiten protestave tuaja).




Niku nuk dua te beje polemika me njeriun qe nuk done ta kupton realitetin:
ja nje pergjigje te vogel per ty:
Ti genjen ose provokon ne kete moment!Sepse kjo qeveri ka qen edhe ne kohen e Sllobodanit,dhe mu kjo qeveri po e shtype popullin e vete si me si pa serbin tani!Keta nuk i ka zgjedhur dora e popullit zotni,por i kane zgjedhur miqet dhe vetevetes ja kane dhen votat,pra jane vetezgjedhur,pa deshiren e popullit shqiptar sepse populli nuk hane bari!
Ne pakon e Ahtisarit ka permbajtje te Sorrave te ngordheta,e vetem kesaje qeveries i ipet e drejta qe ta genjeje popullin shqiptar qe kosova po shkon drejte pavaresise,dhe populli po mendon qe SORRAT e cofta po fluturojne qiellit te kaltert!
E qe thuash qe nuk ju kan ngjitur shumica e popullit vetevendosjes,e sheh ma vone ti dhe braqat e kesaje qeveries!Nje po ta them:Sa ma qetesi,aq ma zi ka me perfundue per kete qeveri ogurzeze.
Ja nga disa ish qeveritar se çka mendojne per pakon e Ahtisarit!

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net/sport-f5/Ja-si-e-shohin-disa-pavaresin-e-kosoves-t370.htm

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Perparimi Lun 26 Fév - 15:34


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves Empty Re: Ja si e shohin disa pavaresin e kosoves

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum