Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot

 :: politika

Aller en bas

Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot Empty Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot

Message  Perparimi Jeu 23 Oct - 5:41

Me datë 10 Qershor të vitit 1924 forcat kryengritëse hynë në Tiranë. Qeveria u tërhoq dhe revolucionarët morën pushtetin. Kryengritësit të quajtur revolucionarë të parevolucion mbasi derdhën shumë gjak morën pushtetin me grykën e pushkës, identike siç ndodhi në vitin 1944 po ashtu në vitin 1997.
“Anës Lumenjëve”
Siç dihet Noli vetë duke mos qenë pjesë e këtij ideali i drejtohet masës së gjërë revolucionare për luftë kundra shqiptarëve, luftë vëllavrasjeje. Le të kthehemi tek pushteti i tyre jetëshkurtër (6-mujor) sapo u ulën në kolltuqet e përgaditur prej të tjerëve formuan qeverinë e re e dalë prej këtij revolucioni.

Me plot gojën mund të themi se udhëheqësit e kryengritjes së Qershorit të vitit 1924 ishin promotori i lëvizjes komuniste në Shqipëri.
Unë dua që lexuesi të mos çuditet, sado i çuditshëm të jetë ky fakt. Enver Hoxha gjithçka mund të ketë qenë vetëm shqiptar jo. Dhunuesit e kombit i quajti dhe i shpalli patriotë dhe heronj, ndërsa figurat e mëdha të kombit armiq dhe tradhëtar. Kjo është fatkeqësia më e madhe e historisë sonë!

Esat Toptani me forcat e tija ushtarake e shpartalloi me të shpejtë Haxhi Qamilin së bashku me forcat e tija dhe vendosi flamurin shqiptar në vend të flamurit turk. Ky është një akt shumë patriotik dhe akoma nuk e kuptoj pse mbahet i fshehur sot e kësaj dite dhe kujt i intereson që ta mbulojë hija e harresës këtë vepër patriotike të Esat Toptanit.

Pavarësisht rrjellojës së ngjarjeve të mëvonshme dhe qëndrimit të tij politik prapë se prapë e them se ka bërë një akt burrëror. Esat Toptani e dënoi Haxhi Qamilin së bashku me 2 bashkëpunëtorë të tij me vdekje në litar.

Ja si shprehet udhëheqësi komunist Enver Hoxha për kryengritjen e Haxhi Qamilit në Sekretariatin e Komitetit Qëndror të P.P.SH.-së:

“Lëvizja fshatare e Shqipërisë së mesme ishte një lëvizje sociale, me një pikpamje shumë përparimtare. Kjo lëvizje vuri në krye të saj njeriun më të aftin, më besnikun dhe mbi të gjitha patriotin e flaktë Haxhi Qamilin.”

Unë dua që lexuesi të mos çuditet, sado i çuditshëm të jetë ky fakt. Enver Hoxha gjithçka mund të ketë qenë vetëm shqiptar jo. Dhunuesit e kombit i quajti dhe i shpalli patriotë dhe heronj, ndërsa figurat e mëdha të kombit armiq dhe tradhëtar. Kjo është fatkeqësia më e madhe e historisë sonë!

Historia jonë nuk është asgjë tjetër përveçse një batakçillëk i madh, për ta thënë qartazi historllëk dhe jo historisë. Atë Zef Pëllumbi në librin e tij të titulluar “Rrno për me tregue” nuk e paraqet në shkrimet e tija Esat Toptanin aspak tradhëtar. Me sa duket sipas shkrimeve të të nderuarit Pater Zef Pëllumbit, vrasja e Esat Toptanit në Paris nga Avni Rustemi është e dyshimtë. Fran Shullani nga Dukagjini, një burrë i moshuar dhe mjaft i zgjuar më ka thënë në një kafe në Shkodër në vitin 2005 se kur është vra Avni Rustemi në kafe në Tiranë, vrasësi përpara se ta vriste i ka thënë këlysh i Stalinit dhe pastaj i ka re me revole. Po sipas Shullanit vrasësi ka qenë nga Kurbini. Avni Rustemi është më se e vërtetë se ka qenë Bolshevik i flaktë, bashkëpunëtor i Gurakuqit dhe i Nolit.
Avni Rustemi është ai që ka organizuar edhe atentatin kundër Ahmet Zogut në vitin 1924. përveç kësaj Avni Rustemi ka qenë ai i cili e ka bindur të riun nga Mati Beqir Valterin për të kryer atentatin kundër Ahmet Zogut.


Ahmet Zogu iku prej 9 milion bajonetave të fashizmit sepse nuk e pa të arsyeshme që rreth 1 milion shqiptarë t’i vinte përballë 9 milion bajonetave të një ushtrije tepër të modernizuar.

Luigj Gurakuqi iku nga Shqipëria pas rënies së revolucionit dhe u shpall “Hero Populli” pra iku prej shqiptarëve heroj.

Ahmet Zogu iku nga Shqipëria për të mos e larë me gjak popullin e tij dhe ai nuk kishte si të vepronte ndryshe sepse ishte babai i kombit. Në këtë mënyrë ai shmangu një rezistencë të padobishme dhe e destinuar për dështim.

Tani lind pyetja kush e meriton të jetë “Hero Populli” Luigj Gurakuqi apo Ahmet Zogu?


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot Empty Re: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot

Message  Perparimi Jeu 23 Oct - 5:42


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot Empty Re: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot

Message  Perparimi Jeu 23 Oct - 6:09


pra prej mësimeve të
Jezuitëve, ka qenë ajo e Luigj Gurakuqit që Fan Noli e
ka cilësuar pionieri i qytetarisë aksidentale në
Shqipëri.
Kaq kam mundësi të nxjerr prej këtij dokumenti.

Në vijim me rastin e vdekjes së Leninit opozita
kundra Ahmet Zogut e kryesuar nga Fan Noli dhe Luigj
Gurakuqi kanë mbajtur 1 minutë zi në Parlamentin
Shqiptar. Kësaj i thonë të mbash zi për një kriminel
të mbarë njerëzimit. E bija e Stalinit shkruan nga
Amerika se Lenini dhe babai im vranë 48 milion rus në
revolucionin e Tetorit të vitit 1917.

Pjesa më e madhe
e të vrarëve kanë qenë nacionalista të djathtë, pjesa
më e vyer e kombit të madh rus. E bija e Stalinit në
vijim shton: “Të vrarët në revolucion i kanë
transportuar me trena pune në cepe të ndryshme të
Rusisë dhe në fund i kanë djegur me vajguri.

Në pranverë të vitit 1924 opozita humbet
zgjedhjet parlamentare. Në Qershor të po atij viti
fillojnë organizimin me armë grupe të caktuara me
ndihmën e Kominternit se parimi bazë i komunistave
është marrja e Pushtetit me dhunë dhe me gjak dhe
mbrojtja e pushtetit po me gjak.

Këta zotëri revolucionarë nuk kishin shpenzuar as
pesë lekë për formimin e këtij shteti shumë të pritur
prej pjesës më të madhe të shqiptarëve. Siç dihet
shtetin e formuan të pasurit si: krentë, bejlerët,
bajraktarët etj

Pas Nolit dhe Gurakuqit vijnë bashkëpunëtorët e
tyre, siç janë Ali Këlmendi (ky u kthy nga Moska pasi
ishte përgaditur në vitin 1930 pikërisht kur Fan Noli
i mërguar po e linte jetën politike në Shqipëri për
t’ja lënë vendin dhe misionin e tij politik të riut
Ali Këlmendit),



Gurakuqi ishte ai që ka punuar
më gjatë dhe më shumë për të mbjellë farën e
komunizmit në Shqipëri. Te Luigj Gurakuqi janë
vërejtë e qitë në pah prej të gjithë bashkëpunëtorëve,

miqve dhe studentëve të jetës dhe të veprës së tij.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot Empty Re: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum