Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

NATO mesazhe............

 :: sport

Aller en bas

NATO mesazhe............ Empty NATO mesazhe............

Message  Perparimi Sam 6 Sep - 8:54




28 krerët e Aleancës  ranë dakord në samitin e tyre të Uellsit të premten (5 shtator 2014) të kundërt të prirjes në rënie të buxheteve të mbrojtjes dhe për të rritur ato gjatë dekadës së ardhshme, një masë që do të forcojë më tej lidhjen transatlantike. "Në këtë botë të rrezikshme, ne e pranojmë se ne kemi nevojë të investojmë përpjekje shtesë edhe të holla kështu që sot Aleanca bëri një premtim në investimet e mbrojtjes," tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Aleatët do të drejtojë buxhetet e tyre të mbrojtjes si në mënyrë efikase dhe efektive të jetë e mundur ", dhe qëllimi për të lëvizur në drejtim të udhëzimit ekzistues të NATO-s të shpenzimeve dy për qind të prodhimit të brendshëm bruto në mbrojtje dhe me qëllim të plotësimit të prioriteteve aftësive të NATO-s," tha ai. Aleatët do të shqyrtojë përparimin e tyre në përmbushjen e udhëzimit në një bazë vjetore. Z. Fogh Rasmussen tha se aleatët do të ketë shumë punë për të bërë, por tha: "sigurinë e vendeve tona dhe qytetarëve është shumë e rëndësishme për ne për të shkurtuar qoshet, apo për të ulur akoma më shumë fonde dhe pa siguri ne nuk mund të ketë prosperitet ".

Sekretari i Përgjithshëm tha se vendimi Samiti do të forcojë më tej lidhjen midis Amerikës së Veriut të Aleancës dhe anëtarëve evropianë, të rritur sigurinë e të gjithë aleatëve dhe për të siguruar një ndarje më të drejtë dhe të balancuar të kostove dhe përgjegjësive.

Në dy-ditën e tyre të Samitit, udhëheqësit e NATO-s morën vendime për të bërë me Aleancën montues, më të shpejtë dhe më fleksibile, kështu që mund të plotësojë çdo sfidë të sigurisë, dhe e përforcuan lidhjet e NATO-s me partnerët, tha Sekretari i Përgjithshëm. "Me vendimet që kemi marrë këtu në Uells, NATO do të mbetet themeli i mbrojtjes sonë kolektive," tha ai.
Pergjigje
Suksese te me tejme ju deshirone i juaji Haxhi Kuçi

Enabled further successes show that you wish you started

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

NATO mesazhe............ Empty Re: NATO mesazhe............

Message  Perparimi Sam 6 Sep - 8:58


NATO mesazhe............ 20140905_140905b-007_rdax_775x516


llied leaders pledge to reverse defence cuts, reaffirm transatlantic bond

Last updated: 05 Sep. 2014 17:41
The Alliance’s 28 leaders agreed at their Wales Summit on Friday (5 September 2014) to reverse the trend of declining defence budgets and raise them over the coming decade, a move that will further strengthen the transatlantic bond. “In this dangerous world we recognise that we need to invest additional effort and money so today the Alliance made a pledge on defence investment,” said NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen.

View of the room
Allies will direct their defence budgets as efficiently and effectively as possible “and aim to move towards the existing NATO guideline of spending two percent of gross domestic product on defence and with a view to meeting NATO capability priorities,” he said. Allies will review their progress in meeting the guideline on a yearly basis. Mr. Fogh Rasmussen said that Allies would have a lot of work to do, but said: “the security of our countries and citizens is too important for us to cut corners, or to cut still more funds and without security we can have no prosperity.”

The Secretary General said the Summit decision will further strengthen the bond between the Alliance’s North American and European members, enhance the security of all Allies and ensure a more fair and balanced sharing of costs and responsibilities.

At their two-day Summit, NATO leaders took decisions to made the Alliance fitter, faster and more flexible, so it can meet any security challenge, and they strengthened NATO’s ties with partners, the Secretary General said. “With the decisions we have taken here in Wales, NATO will remain the bedrock of our collective defence,” he said.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum