Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Nait Hasani flet per Mehmet Locin njeri te udbes

 :: politika

Aller en bas

Nait Hasani flet per Mehmet Locin njeri te udbes Empty Nait Hasani flet per Mehmet Locin njeri te udbes

Message  Perparimi Mar 5 Aoû - 5:07

http://www.kosova.de/forum/showthread.php?t=18830&page=2

Nait Hasani thotë se meqë Mehmet Loci i di numrat, ai i di edhe se si kanë ndodhur vrasjet e ushtarëve të UÇK'së, pasi i ka komanduar spiunët brenda Ushtrisë Çlirimtare.

"Nuk është i vetmi Mehmet Loci. Ka shumë të tillë. Derisa ai i numëron se vetëm gjatë luftës i ka pas 140 bashkëpunëtor të vet ose spiujë në UÇK, ai do të thotë se është njeri që i dinë gjërat. Ai ka marrë pjesë edhe në ato krime. Ai ka marrë pjesë edhe në vrasjen e atyre ushtarëvedhe në prita të ushtarëve. Prandaj, derisa ai e di numrin 40, ai e di edhe se si kanë ndodhur vrasjet dhe torturat që ju kanë bërë njerëzve", ka thënë Hasani, për Express, të dielën.

Hasani kishte bërë Kallëzim Penal në Prokurorinë vendore dhe atë të EULEX'it, duke akuzuar UDB'ashët prej vitit 1945 e deri në fund të vitet e 90-ta. Në mesin e tyre edhe:

Fadil Hoxha, Sinan Hasani, Dushan Mugosha, Ali Shukriu, Rexhai Surroi, Imer Pula, Veli Deva, Xhevdet Hamza, Xhavit Nimani, Sahit Zatriqi, Mehmet Maliqi, Mehmet Shoshi, Jusuf Karakushi, Mahmut Bakalli, Azem Vllasi, Remzi Kolgeci, Rrahman Morina, Jusuf Zejnullahu, Hashim Rexhepi, Metë Kuçi, Mehmet Lumi, Hasan Mehmeti, Ibush Kllokoqi, Nazmi Mustafa, Xhemshit Gjuriqi, Hazër Susuri, Nikë Lumezi, Miftar Jasiqi, Hilmi Zhitia, Rexhep Haxhimusa dhe Vesel Latifi, Hivzi Sylejmani, Bajram Tmava, Bajram Maraj, Mehmet Hoxha, Kolë Shiroka, Syrja Popovci, Kurtesh Salihu, Riza Sapunxhiu.

Pavarësisht kësaj, Hasani thotë se organet e drejtësisë s'kanë bërë asnjë hap.

"Asnjë veprim s'është ndërramarrë prej momentit kur kam bërë kallëzimin penal për njerëzit që i kanë shërbyer komunizmit", thotë Hasani.

Nait Hasani thotë se edhe tash është vështirë të nxirret një Ligj apo Rezolutë pasi UDB'ashët janë në institucionet më të rëndësishme të Shtetit, siç është Parlamenti dhe Qeveria.

" Ne ende po i amnistojmë, po i rehabilitojmë sepse kanë zënë secilën pore të pushtetit. Ata boll mirë treguar se kemi UDB'ashë edhe në Kuvendin e Kosovës, edhe në Qeveri. Ata janë të koncentruar në Prokurori, në Gjykata dhe në Polici. Ligji për Lustracionin nuk është bërë për shkak se kur është një kërkesë për rezolutë në vitet 2006-2007 atëherë s'janë pajtuar ndërkombëtarët për shkak se me Ligjin e lustracionit shumë ish-funksionar, shumë gjykatës, shumë prokurorë nuk kishin të drejtë të punonin. Ai ligj nuk ka shansa me u ba për shkak se pozicionet e tilla janë të forcuar të ish-sistemit dhe UDB'ashëve".

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Nait Hasani flet per Mehmet Locin njeri te udbes Empty Re: Nait Hasani flet per Mehmet Locin njeri te udbes

Message  Perparimi Mar 5 Aoû - 5:09


#42
Vjetër 03.02.2014, 07:11:42
dr.rrumullaku dr.rrumullaku është jashtë linje
me pervojë

Anetar prej: 14.02.2012
Vendi: tu prishtina/kosovë
Postime: 930
Standard
kallaj osht me llokopendra me etiketu njerez,bile ata qe kane punu "live" kallaj osht me dite edhe qka kane punu...po ata beterat qe i kishum ne radhet tona bre bal qata lypin me jau ki nanen n'lule t'ballit... e ata kush mund ti zbuloj per veq kundershtareve tone dhe te tyre...

po dikush qaq din e qaq fol...

une jam denu 3 here edhe nuk jam pizhman pse jom denu,se kom punu nje pune te vogel ne sherbim te qeshtjes kombetare...kundershtaret e mi isha udbashet,nime me kane rrahur,nime me kane malltretuar(sjau baj hallall veq qata),se pse ata jane kane te rreshtuar me mbrojt nje sistem qe neve nuk ka ka pelqyer,smundemi me thane anej knej...

me naj ngjit te bamet snaj kane ngjit,se beli kemi punu me takat tonin kuner atij sistemi,qe ata e kane mbrojt,keshtu qe une mundem me i denoncu vetem per "rrahje" qe ma kane ba ata,se per tjerat jo,se nuk i bi pizhman punes teme balo...
__________________
Mos vjedh!

Qeveria nuk lejon konkurrencë...


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum