Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine

 :: politika

Aller en bas

Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine Empty Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine

Message  Perparimi Mar 10 Juin - 15:17

A mund të gënjehet NATO?
30 mai 2014, 09:48
Shemsie Elshani a partagé un article via Bislim Elshani.Shemsie=Avdi Ibrahimi
30 mai

Duke lexuar fejtonin e “Kohës ditore” rreth një raporti sekret të NATO-s mbi disa figura publike nga Lufta e UÇK-së të cilat “rastësisht” janë figura politike aktive edhe në ditët e sotme, m’u krijuan shumë pikëpyetje mbi mënyrën e perceptimit të realiteteve ballkanike, sidomos të realitetit Kosovar, prej ekspertëve të NATO-s, e gjithë kjo, natyrisht, duke e marrë të mirëqenë interpretimin që jep për të fejtoni i “Kohës ditore”. NATO-ja, natyrisht, është në të drejtën e saj të bëjë vlerësimin e saktë të asaj çfarë mund të paraqitet si rrezik, si problem apo si favor në zhvillimet e mundshme në rajonet me interes për të. Mirëpo nëse i referohemi thënies që “lepuri fle te detajet”, janë disa hollësi që gjithë këtë raport e zhvlerësojnë dhe bëjnë që një organizatë prestigjioze si NATO-ja, për te cilën qytetarët kosovarë, së paku pjesa shqiptare, ushqejnë një respekt dhe nderim të thellë e të pakusht, të ngatërrohet në përplasjet e brendshme midis disa subjekteve tona politike që për realizimin e qëllimeve të tyre meskine tregohen aq të pacipë e të paskrupullt sa do të donin të implikonin dhe komprometonin edhe aleancën më të madhe ushtarake në botë! Unë për vete kam nënvizuar një detaj të vetëm që e komprometon gjithë këtë raport: Emrush Xhemajli “ish-major në armatën jugosllave”. Nuk duhet lënë pa përmendur me këtë rast se përpara këtij cilësimi për E. Xh. (i cili në mes tjerash qe dhe deputet i Kuvendit të Kosovës në legjislaturën e parafundit) gjendet shprehja relativizuese “thuhet se”, gjë që jo vetëm shpreh pasigurinë e pafalshme të raportuesit, por edhe e implikon NATO-n në lojërat tona të ndyra politike. Kjo për faktin se bëhet fjalë për një cilësim të verifikueshëm, jo vetëm nga të dhënat e shërbimeve lokale, po edhe nga ato të raporteve mbi zinxhirin komandues të Armatës jugosllave për të cilin NATO-ja dhe shërbimet tjera prestigjioze, si CIA, me të cilën duhet të supozojmë që ajo duhet të ketë shkëmbim informacionesh, do të duhej të kishin informacione të sakta, pa qenë nevoja të përdoret shprehja “thuhet se”. Ndërkaq, sa më përket mua, as që është e nevojshme të demantohet një pohim i tillë, sepse është qesharak dhe i shërben një qëllimi të vetëm: komprometimit të Emrush Xhemajlit si një kandidat për deputet në fushatën e tanishme elektorale. Është qesharak ky pohim për faktin sepse pothuajse një jetë të tërë kam qenë në mënyra të ndryshme bashkëpunëtor i tij direkt ose indirekt, dhe nuk ka pasur asnjë periudhë të tillë që ai të ketë pasur të bëjë me armatën jugosllave, pos nëse gjithçka do ta interpretonim sipas teorive të absurdit, përkatësisht, të ndonjë prirjeje mazohiste të APJ për të graduar luftëtarët e palës kundërshtare.

Pra bëhet fjalë për një trillim të ndonjë fanatiku partiak apo intelektuali meskin kosovar që ka pasur paturpësinë t’ia servir atë zyrave të NATO-s, për ta manipuluar këtë të fundit për axhendën e vet dhe jo për interesin madhor të NATOS të bazuar në njohjen e pamjes faktike të terrenit e të interesave vitale të palëve dhe jo në retorikat elektorale e në deklaratat ideologjike. Trillimet e tilla kanë vetëm një qëllim: ndikimin në rezultatin e zgjedhjeve të afërta në Kosovë. Mund të supozojmë që ky raport mund të jetë bërë në rrethana të tjera, dhe jo për situatën e tanishme. Mirëpo botuesi i tij i sotëm, “Koha ditore”, s’mund të ketë pasur qëllim tjetër pos atij që përmendëm më lart.

Duke ndjekur disa zhvillime politike në Kosovë që nga fillimi i këtij viti, vihet re një mobilizim i përgjithshëm i disa personaliteteve të ish-establishmentit politik titist për të pastruar moralisht biografitë e tyre dhe për të justifikuar aktivitetin e tyre në shërbim të UDB-së e të KOS-it jugosllav, sikur në atë mënyrë t’u kenë shërbyer interesave të kombit. Nuk është e rastit që eksponenti kryesor i këtyre shërbimeve, intelektuali dhe bashkëthemeluesi i LDK-së, Jusuf Buxhovi, gjithë paraqitjet e tij publike të këtij viti i shfrytëzoi për të shpifur dhe njollosur aktivistët e LPK-së, një organizate që jo vetëm sensibilizoi gjithë opinionin ndërkombëtar për ekzistencën e shtypjes koloniale në një rajon evropian dhe për drejtësinë e kërkesave të kosovarëve, por edhe u bë themeluesja e asaj që u quajt UÇK, lufta e së cilës solli intervenimin e forcave të NATO-s dhe çlirimin definitiv të Kosovës. Në anën tjetër, a mos është e rastit që ky fejton botohet pikërisht në gazetën e themeluar prej atij që këto ditë përdhosi hapur gjakun e derdhur për liri, duke i mveshur UÇK-së qëllime e tipare të ulëta?

“Informacionet” e burimeve të këtilla për NATON nuk kanë ndonjë vlerë as taktike dhe as strategjike. Ato mund të shërbejnë vetëm për ndikimin jokorrekt në rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë, dhe kjo sidomos duke pasur parasysh respektin që ushqejnë kosovarët për një organizatë që solli çlirimin e tyre. Në këtë vështrim, duhet shpresuar se organizata e NATO-s, ku synon anëtarësimin edhe një Kosovë e qeverisur nga Vetëvendosja, do të shqyrtojë besueshmërinë e burimeve të saj informative që kanë të bëjnë me një mjedis kontradiktor, ku përplasen interesa të çdo lloji, siç është Kosova.

Partager
14 personnes aiment ça.
4 partages

Faik Racaj I nderuari Bislim; pikërisht para ca ditëve, bëra një reagim fare të shkurtër në lidhje me këtë çka shkruan më lartë. Për pasojë, më duket si tepër e dyshimtë gjithe kjo lojë e Surroit, përmes të "pavarurës", "Koha Ditore"! I njollosuri, prosllavi, më tepër proserbi, Surroi, kur nuk iu lejua hapsirë, më çartë nuk iu fal ndonjë post, u alarmua me gjithë Beogradin e më gjerë. Mendoj, se pikërisht, jo-vetëm Vetëvendosja, por dhe subjekte tjera, si PDK, AAK, dhe ndonjë tjetër duhet të kontaktojnë pikërisht zyrtarët e NATO-s, për të verifikuar besueshmërinë e informacioneve dhe burimin! Në të kundërt, kjo çka ka publikuar dhe shprehur publikisht zëdhënsja e Surroit, është në njërën anë kompremeitim i figurave të dëshmuara të LPK-së dhe UCK-së, dhe në anën tjetër ka përdhosë deri në degradimin më të ultë të dhënat e besueshme apo "sekrete", të aleancës Verio-Atlantike! Në këtë rast, Vetoni, nuk dëshiron të lërë hapsirë dyshimi, por qëllim kryesor ka degradimin e gjithë asaj çka "mund" të degradoj! Në të kundërt, serbofili, i vërë në alarm, tenton që të njollosë gjithëke që nuk ka synim lëshimin dhe pajtimin me Serbinë! Pikërisht, sa i përket, Emrush Xhemajlit, Rexhep Selimit dhe Ilaz Kadollit, ky farë monstrumi serbofil, përgatiti informacion qesharak dhe kundërthënës. Kjo mbetje serbe, që kundërmon vetëm sllavizëm shoven, gjithë ditën me diell duhet të spjegoj, dhe jo vetëm të sqaroj, para gjithë shqiptarëve, ama gjithë shqiptarëve, kudo që janë, kë ka përfaqësuar jo vetëm në Rambuje! Për mendimin tim, gjithë shqiptarët atdhetarë, këtij monstrumi, duhet ti kërkojnë llogari, kë ka përfaqësuar gjatë gjithë këtyre viteve në bisedime me ndërkombëtar, kur ka qenë pjesë e delegacionit të "Ksosovës"!
30 mai, 13:57 · Modifié · 1

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine Empty Re: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine

Message  Perparimi Mar 10 Juin - 15:38

​E kaluara e dhunshme e Selimit, Xhemajlit dhe e Kadollit
​E kaluara e dhunshme e Selimit, Xhemajlit dhe e Kadollit 0188

GAZETAEXPRESS E premte, 23 Maj 2014 07:05 Tre protagonistë të luftës dhe të pasluftës janë profilizuar nga NATO-ja si njerëz të dhunshëm me të kaluar të dhunshme dhe të lidhur me krimin.
Ilaz Kadolli konsiderohet se pos bizneseve të tjera kriminale ka kontrolluar edhe prostitucionin në rajonin e Prizrenit.Emrush Xhemajli thuhet se është njëri prej drejtuesve dhe financuesve të Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH).

Rexhep Selimi thuhet se me anë të forcës dhe dhunës i ka hapur rrugë pushtetit të Hashim Thaçit, shkruan sot Koha Ditore.

Ndërkohë, ky raport qe eshte publikuar ne vazhdimesi ku flitet per Elmi Reçicen si bos i drogës, Lista e ShIK-ut, sipas KFOR-it, ShIK-u vepronte nën mbikëqyrjen e Hashim Thaçit si dhe Petrit Ame, lidhja mes SHIK-ut dhe trafikantëve të huaj.


http://www.gazetaexpress.com/lajme/e-kaluara-e-dhunshme-e-selimit-xhemajlit-dhe-e-kadollit-15603/

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine Empty Re: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine

Message  Perparimi Mar 10 Juin - 15:53

Nje ditë atypari po kalonte Xhavit Haliti, i cili kur na pa, u afruar dhe na tha:”Edhe ambasadat e huaja po marrin ryshfete, shikoni e merrni vesh sa po kërkojnë, dhe ejani te “Çaplini” ua jap të hollat. Nuk caktuam termin, por ne ashtu pa termin shkuam tri ditë rresht, me tekst të parapërgatitur: Do ta pyetja Xhavitin se të kuajt janë ato para?- dhe po të thonte të tijat, do ta pyetja për afatin e kthimit. Ama në momentin që do të thonte se ato para janë të LPK-së, do t`i shkrehesha:”Dhëntë zoti e blefshi qefiene e arkivole për të më të dashurit tuaj!”

Xhavitin nuk e takuam, por e zbuluam dy spiunë: Namik Vehbi Fadile Hoti bisedonte intimisht me Riza Lahin, gazetar, poet dhe pilot. Ata flisnin gojë më gojë e evesh më vesh, dhe njëri dilte nja 3-5 minuta përpara e tjetri pas. Kjo skenë u përsërit dy ditë, të tretën e ditës, na pa Riza Lahi dhe erdhi te ne në këndin tjetër të restoranit:

”Për kokën e atyre f¨ëmijëve unë rastësisht sot e takova Namikun, se nuk flas me të, për kokën e fëmijëve, po ju betohem…”!!!

“Ani, ore shoku Riza, ani, po në demokraci jemi, dhe të lirë të flasim me këdo, apojo!?”
E dyshova Riza Lahin se ka mundësi t`ia bart Namikut postën nëpër Shkodër për Mal të Zi!?
Drenica e Vlora janë motërzuar, apo Drenica është vlorizuar!?

KËNDO SERBISHT I THANË ELIZA HOXHËS NË VLORËN E ISMAIL QEMALIT

A e keni humbur ndonjëherë kontrollin në skenë?
Dhe nëse po, përse?
Kontrollin nuk e kam humbur tërësisht, por jam ndjerë keq. Kam qenë në Vlorë dhe një person më kërkoi të këndoj këngë serbe, jam stepur...
Në këtë rast jam ndjerë keq.
(Eliza Hoxha te gazeta „Anza”, 6-12 shkurt 2004, f. 2)

Prapanikëve iu ka ngelur në kokat e veta të mykura „Vlora historike” dhe “Drenica e kuqe”!!
Ish-Vlora heroike e kohës së Ismail Qemalit dhe ish-Drenica e Kuqe e Shaban Polluzhës, që nga viti i mbrapshtë 1997, i kanë zbehur dhe i kanë nxirë bigrafitë e veta, aq sa nuk mund të parashihet kthimi i lavdisë së tyre as për 50 vjetët e ardhme!?

Prandaj edhe ne atje do të shkojmë me kënaqësi, pasi ato ata shajnë veteveten e tyre për faqet e galme e të nxira të historisë vetanake.

Antiinstitucionalistët në Parlament!!

Parlamenti ynë i ri, kush të ka qitur me krye në hi!? O vajhalli e vaj medet: Hyda, Dukolli, Bajrami-(arsimi), Bajrami-(Kosumi), Zeka…- në Parlament!?! Po a iu njohim ne se ju jeni antiinstitucinalistë-(fare të pistë!), pra: ku mje nis ku je tuj shkue!?
Ore, po e shihni ju veten ne pasqyrë!? Çfarë jeni bërë - mënxyrë!! Të mjeku po duhet të shkojmë për pika të syeve, se nuk mund t`iu shohim më,- ikni! Shkoni e kërkoni azil tok me Mira Millosheviqin:

Arkivore: Gazeta „Blic“ për keqpërdorimet e familjes Milosheviq
Urdhërpagesat devizore të Mira Markoviqit

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine Empty Re: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum