Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Naim MiftariGrupi drnice mbi shtet

 :: sport

Aller en bas

Naim MiftariGrupi drnice mbi shtet Empty Naim MiftariGrupi drnice mbi shtet

Message  Perparimi Mar 3 Juin - 3:10

Grupi i Drenicës’ apo shteti brenda shtetit
24.05.2014 | 12:10
Problemi i ashtuquajtur ‘Grupi i Drenicës’ ka disa dimensione: e para tregon se grupi i Drenicës është vet shteti, i cili ka forcë me te madhe sesa sistemi i drejtësisë vendore e ndërkombëtare. Nuk duhet spekuluar për askënd, ngase duhet pritur verdikti i drejtësisë të tregojë se kush janë më të vërtetë të akuzuarit. Por veprimet ik e kthehu kur të duash tregon se ende jemi larg shtetit ligjor.
Ish anëtari i SHIK-ut dhe TMK-së, dhe ish epror i lartë u UCK-së, Naim Miftari thekson per standardi.eu, se shteti i Kosovës sfidohet nga brenda, pikërisht nga bandat e forta politike e parapolitike, duke perfshirë edhe grupet e organizuara mafioze ekonomike.
Ai thekson se edhe “këmbëngulja për të mos u gjykuar ne Mitrovicë len pershtypje mjaft negative. Por me këto veprime tregohet se pjesa veriore e Mitrovicës nuk është Kosovë, por është territor i Serbi. Kjo e cilëson Hashim Thaçin si mashtrues i popullit, sepse ky i fundit i dedikon vetes se e ka ‘zgjidhur’ këtë problem.


Problemi i ashtuquajtur ‘Grupi i Drenicës’ ka disa dimensione: e para tregon se grupi i Drenicës është vet shteti, i cili ka forcë me te madhe sesa sistemi i drejtësisë vendore e ndërkombëtare. Nuk duhet spekuluar për askënd, ngase duhet pritur verdikti i drejtësisë të tregojë se kush janë më të vërtetë të akuzuarit. Por veprimet ik e kthehu kur të duash tregon se ende jemi larg shtetit ligjor”, thekson Miftari.
Z. Miftari thotë se drejtësia po vepron me dy kute: Nëse ne veri nuk kanë guxim të shkojnë gjeneralët e Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, atëherë si do të kenë guxim të shkojnë qytetarët e rendomtë. Po ashtu eshte e çuditshme se si kryeministri Thaçi nuk ka guxim qe të shkojë ndonjëherë në veri. Shkon të shikojë lojën, por jo edhe të vizitojë pjesën më delikate të shtetit të vet.

“Personalisht unë jam kundër dërgimit te Sahit Jasharit , Sami Lushtakut apo shokut tim luftes Ismet Haxhes në veri, sepse e di se veriun e kanë serbet e Beogradit në dorë dhe ta dërgojnë SAHIT JASHARIN atje, kur dihet se po keta serbë i kanë vrarë dhjetra anetarë të familjes, apo Samiu ose Ismeti te dergohen aty dhe të lujanë gardistët policët serbë me ish ushtarë tanë të UCK –së. Pra ky është krim moral e etik. Dihet shumë mirë se shumica e serbëve gardistë, policë, prokurorë ,gjyqtarë serbë matënë e këndej Ibrit janë te lidhur ngushtë me BIA -UDB-en serbe.
Dhe tash dihet botërisht se sigurimi serb gjeneralët tanë i akuzon për vrasjen e dhjetërave policëve serbë, ushtarëve, UDB-shëve e civilëve serbë gjatë luftës, për këtë arsye është krim qe këta luftëtarë t’i dërgojnë në veri, ose me thjesht në duart e cetnikëve. Pra ky është krim dhe poshtërim, ngase ka vende tjera ku mund të dërgohen në burg e ne gjykim.

Por rasti i arratisjes së Samiut me shokë i ka kushtuar shumë imazhit edhe ashtu të brishtë të shtetit të Kosovës. Kjo fillimisht po i tregohet botës se veriu nuk është pjesë e Kosovës, dhe së ‘gjeneralët’ po japin imazhin se janë më të fortë se shteti juridik, shtëpia korrektuese, policia dhe gjyqësia. Pra, ne këtë rast shteti juridik është fundosur, dhe se po të ndodhte kjo në një shtet të përgjegjshëm, Ministri i drejtëisë, Ministri i Brendshëm, Shefi i Policisë dhe vet Kreu i Qeverisë do të jepnin dorëheqje si të paaftë për të udhëhequr shtetin.


Por meqe jemi në Kosovë, të githë të dështuarit e sistemit juridik e shtetëror, mbulohen dhe fshihen pas maskave të patriotizmit. Por për cka nuk pajtohem unë me Sami Lushtakun de disa nga Grupi i Drenicës, se si është e mundur qe trajtimet mjekësore të zgjatin më shumë se një vit nëpër spitale. Edhe sa e sa të burgosur tjera janë në Kosovë dhe nuk i gezojnë këto të drejta speciale, por këtyre ‘bosave’ po ia mundëson shteti mafioz dhe pasuria e tyre milionëshe”, thekson Miftari për standardi.eu.

Policia në shërbim të bandave politike

“Sa i përket dobësive në MPB dhe Polcinë e Kosovës po i ceku disa: Mosruajtja e sekretit shtetëror nga Policia e Kosovës ka edhe pasojat e veta. Kur një qytetar ankohet për diçka interne, dalin individ nga policia dhe i bëjnë publike emrat e të akuzuarve. I akuzuari e kupton menjëherë këtë dhe vepron.
Shembull po e marrim rastin e Prizrenit ku dëshmitari vritet nga banda e fajdexhive, grup ky i lidhur fort me pushtetin dhe qeveritarët,sepse vrasësi shpëtn pa therë në këmbë. Kjo tregon joseriozitetin e policisë si dhe humbjen e besimit të ky institucion. Pikërisht nga papërgjegjësia për shtetin dhe konfidencialitetin ka ardhure dhe tek prekja e dhomës së dëshmive, prekja e dosjeve, provat, paratë, droga etj., si dhe rastet kur polici bën vetëvrasje brenda stacionit policor, ose rastet tjera kur polici me 400 euro pagë, nget veturën e 80 000 eurove, tregojnë krimin e organizuar nga bandat qe sfidojnë shtetin. Eprorët e policisë të lidhur me politikën, bëjne presion mbi polinë duke i quan këta deri në vetëvrasje, tregon se krimi është ngulitur thellë në institucionet e shtetit. Ngjashëm po ndodh edhe me AKI-në, ku SHIK-u i vogël menaxhohet nga klanet mafioze politike e ekonomike. Edhe ika e Xhabir Zharkut ka rrjedhur nga këto principe nga sfidomi i shtetit, ngase edhe ky ishte bartës i qeverisë së korruptuar, e cila aktualisht është në rënie. Arrestimet e fundit të ‘peshqve’ të mëdhenj është një nismë tejet serioze për krime, vrasje e shantazhe, por duhet pritur vedriktin përfundimtar nga drejtësia”, shton ai./Q. Krasniqi, standardi.eu


http://www.standardi.eu/index.aspx?SID=13&LID=2&AID=195421&Ctype=1&ACatID=11

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum