Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat

 :: sport

Aller en bas

Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat  Empty Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat

Message  Perparimi Ven 13 Déc - 10:35

Aktivistja kosovare për të drejtat e njeriut, Hilmnijeta Apuk nga Mitrovica, është shpallur fituese e çmimit të Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut.
Apuk drejton organizatën joqeveritare “Njerëzit e vegjël të Kosovës” (Little People of Kosova”, ndërsa çmimin do ta ndaj me pesë personalitete të tjera botërore, që mbrojnë të drejtat e njeriut.

Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Hilmnijeta Apuk thotë se kjo mirënjohje i shkon për shtati më së shumti Kosovës, që si shtet po lufton për më shumë njohje.

“Ky çmim për mua ka një domethënie të veçantë, pasi forcon zërin e njerëzve me aftësi të kufizuara, të cilës i takoj edhe vet", thotë ajo.

"Ky është një sukses edhe për mua, por edhe për Kosovën, sepse të gjithë e dimë se në çfarë udhëkryqi gjendet Kosova. Ajo është në rrugë për anëtarësim në Kombet e Bashkuara, dhe i duhen sa më shumë njohje. Kjo është edhe një posori se duhet të punojmë më shumë në fushën e të drejtave të njeriut,” shtoi ajo.

Apuk është shtatshkurtër, por kjo nuk i ka penguar që të mbaroj studimet në ekonomi dhe drejtësi.

Ajo është boshnjake me kombësi, dhe jeton në Mitrovicë.

Sipas një lajmërimi nga selia e Kombeve të Bashkuara, zonjës Apuk do t’i dorëzohet çmimi më 10 dhjetor në New York.

OKB-ja ndan çdo pesë vjet këtë çmim për 6 aktivistët më të denjë të të drejtave të njeriut në nivel global.

Personalitete si Nelson Mandela, Lutter King, Benazir Butto, janë shpërblyer me këtë çmim në të kaluarën. /Telegrafi/

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat  Empty Re: Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat

Message  Perparimi Ven 13 Déc - 10:39

AntiKontra • 9 days ago −
LOL,kjo zonjushe para luftes dhe gjate luftes ka punuar ne Trepcacommerce ne Mitrovice dhe ka qene person i korruptuar 100%,ky eshte fakt qe korrupcioni global eshte duke u financuar nga demokracia boterore dhe organizata me e korruptuar ne bote,ky rast konkret e tregon se perse qeveria e Kosoves e cila eshte e korruptuar dhe kriminalizuar,mbijeton pa asnje problem,kombet e korruptuara japin qmimet me te larta personaliteteve me te korruptuara.Skandalet vetem sa shtohen.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat  Empty Re: Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat

Message  Perparimi Ven 13 Déc - 10:43

Luftëtarja për të drejtat e njeriut, kosovarja Hilmnijeta Apuk, laurohet me Çmimin prestigjioz të OKB-së për të drejtat e njeriut.

Lajmi vjen nga OKB në prag të Ditës ndërkombëtare të të drejtave të personave me aftësi të kufizuara, ndërsa nominimi që bërë nga Dijana Toska, më 31 korrik 2013, në emër të OJQ Little People of Kosova.

Në Ditën ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, më 10 dhjetor, në selinë e OKB-së në Nju Jork, në mënyrë solemne, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, do t’i dorëzojë çmimet 6 luftëtarëve më të denjë të të drejtave të njeriut në botë, në mesin e tyre edhe kosovares, Hilmnijeta Apuk.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat  Empty Re: Kosovarja boshnjakinje ,fiton qmimin luftare per te drejtat

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum