Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Reshat Badallaj ,Ruzhdi Berisha ish drejtor e paska rrah H

 :: sport

Aller en bas

Reshat Badallaj ,Ruzhdi Berisha ish drejtor e paska rrah H Empty Reshat Badallaj ,Ruzhdi Berisha ish drejtor e paska rrah H

Message  Perparimi Mar 29 Jan - 7:06

PEQANI=Reshat Zagari i shkines
16 Janar, 2013 në 7:28 pm
Haxhi Kucka pyetne ku ka shkue vullnetar ne aksion ne kohen e Titos dhe cka ka fol kunder shqiptareve. Edhe Ruzhdi Berisha e rrahu ne Peqan kur kuptoi se e ka derguar serbia kete qen ky ka deshmuar edhe kunder Fatmir Limajt para serbis ky zagar qe nuk i erdh turp me fotografu familjen para postes ne Suhareke


Pergjigje nga Hahi Kuçi

O Reshat o magareci.

Po Ruzhdi Berisha ne vitin 1989 ne sallen e suharekes u que ne kembe dhe e mori fjalen fyrese duke e perkrahur vendimi e Sllobodan Millosheviqit qe ta suspendoi Kushtetuten e Kosoves dhe autonomin e Kosoves.
Dhe nuk me ka nxjerr nga shkolla Ruzhdi Berisha por ushtruesi i drejtorit ne suhareke Gashi ne vitin 1979.
Gashi me ka thene se Ruzhdi Berisha me ka thene si ke guxue me marr ne arsim nje njeri qe eshte bandit i jugosllavise.Sepse vertete kam qen ne sutjeske ne nje akcion vullnetar qe e kishte organizue rinia e suharekes me 1971.Dhe nga ma te rinjet kam qen ne moshen 15 vjeqar.Por kur serbet na rrethuan dhe na dhane ultimatum qe flamurin kuq e zi ta hekim gjere neser se ndryshe do na masakroin te gjitheve.Dhe te gjithe shqiptaret rane te pajtimit qe ma mire e hekim flamurin e shkojme gjalle ne Kosove.Sepse thane per nje pelhyre me fshire bythen nuk ja vlene me vdek.Mbaje mend ore biri shkines,çka thane shoket e tu me flamurin kuq e zi me fshire bythen ,vetem me shpetue bythen e shkrete.Dhe te nesermen ne mengjez ishim te rrethuar nga mijera serb dhe ushtar qe ne kete vite ne sutjeske gjirohej filmi sutjeska dhe ne kete rrethim ishte edhe gjelerali i Avdi Ibrahimit Nikolla Lubiqiqi.Te gjithe shqiptaret per me hekur flamurin kuq e zi ia besuan nje serbit nga suhareka Zoranit te Vllades qe kishte nje shitore ne suhareke qe shiste pelhura dhe rrobe.Pasi ja nisi me hek flamurin kuq e zi ,ja nisen duartrokitjet e serbeve nga te gjitha anet qe fituan.Por une Haxhi Lata,menjeherit kam kercyer si Luani dhe me shkelma ne hordhe ketij Zoranit dhe nje grusht ku eshte ra pertoke dhe e kam kapur flamurin kuq e zi dhe e kam lidhe per shtylle.E kam kapur nje dru dhe si vetetima jam hudhur mbi serbet e tu o Reshat zagari dhe jane shperndare si dhen e dhit ne te gjitha anet duke kerkuar shpetim.Jo Besim Nderca por une jam kacafytur me mijera serb ne mesin e serbeve e lehte eshte me ngrite flamurin ne mesin e shqiptareve ore kokbrishur.
Deshmitar ne kete vend te sutjeskes jane ;Reshit Bytyqi eprori i Avdi Ibrahimit,dhendrri i eprorit Muharemm Sh Kuçi,Smail Berisha,Rexhep Kryeziu me vellaun e tij Avdyl Kryeziun,Sakim Sulaj me vellan e tij Sadikun,Smail Kuçi,Hysen Kolgeci, Halit Elshani emra tjere nuk me kujtohen .Por keta shqiptar ne vend qe serbet te me versulen,keta mu versulen ne oret e mbremjes duke u frikue nga serbet dhe donin tju tregonin serbeve se ne e rrahim Haxhiun pse e mbrojti flamurin ,se ne nuk qem per ta mbrojtur kete lecke.Qe nga viti 1971, komitetin e lajmruan per mua qe e kam mnrojtur flamurin dhe ne vend te mire njohjes me shpallen tradhetar te jugosllavise.
Ku vete Fadil Hoxha zagari serbise ne zyren e tij me ka thene se gjere sa te egziston kjo shoqeri ti kurrr ore bandit lumturi nuk ke per te pare edhe po do diplomon ne doktoratura.
Ju haptas jeni duke i mbrojtur keto qelbesira e jo une.Se fundi o Reshat dhe ti Avdi Ibrahimi;A keni gjak shqiptari apo shkau ?Por une po u japi pergjigje ;se ju as gjak as gjen shqiptari nuk keni ne
trupin e ndyre.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum