Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe

 :: sport

Aller en bas

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Empty Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe

Message  Perparimi Lun 7 Jan - 14:20

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Large_demaci-ne-kishe1357580393Veprimtari a Adem Demaçi, gjatë ditës së sotme ka vizituar edhe Manastirin e Deçanit, për t’ia uruar festën e Krishtlindjeve Ortodokse, ku është pritur nga Monah Pjetri. Ai ka folur për historikun e manastirit, i cili siç tha ai është ndërtuar nga kroatët por dhe nga shqiptarët.

Demaçi ka thënë se ky është një gjysmë hapi, pasi që në këtë manastir, atij iu bë pritje dhe iu hap dera, për dallim nga Prizreni, ku ai gjeti derën e mbyllur. Ai po ashtu gjatë kësaj vizite, piu dhe një gotë raki në Manastirin e Deçanit.

Kisha në Prizren e mbyllur për Demaçin

Veprimtari Adem Demaçi ka pritur disa minuta para derës së Kishën Ortodokse, Shën Gjergj në Prizren, për të hyrë brenda dhe për t’ua uruar festen e Krishtlindjeve Ortodokse, klerikëve të atyshëm, mirëpo derën nuk e ka hapur askush.

Demaçi ka thënë se ndodhej aty për t`ia uruar këtë festë serbeve, pasi që e konsideron festë edhe të shqiptarëve. Sipas tij rreth 20 % të shqiptareve i përkasin besimit ortodoks. Ai tashmë, për të njëjtat qëllime, ka marrë rrugën në drejtim të Manastirit të Deçanit.

Demaçi niset drejt kishës së Prizrenit

Adem Demaçi, para pak qastesh është nisur drejt Prizrenit, ku ka në plan t’i bëjë një vizitës kishës ortodokse në këtë qytet, për t’i uruar prijësit dhe besimtarët e saj krishtlindjen ortodokse. Pas Prizrenit ai do ta niset drejt Manastirit të Deçanit, ndërkohë itinerari i tij i sotëm përmbyllet me vizitën në Manastirin e Graçanicës.

“Kjo është një iniciativë me të cilën dëshirojmë t’i tregojmë Botës se ne jemi për bashkëjetesë edhe me serbët edhe me gjithë të tjerët. Unë në cilësinë e kryetarit të Lidhjes se Shkrimtarëve të Kosovës kam vendosur sot që t’i vizitojë kishat ortodokse në Prizren, Deçan dhe në Graçanicë për t’i uruar për këtë festë”, ka thënë Demaçi.

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Images?q=tbn:ANd9GcRHr0Hz_0BzlFMiw6Kr4T2neXl9kBjIhsxx1xR3aNJCPgkjzM_z

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Empty Re: Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe

Message  Perparimi Lun 7 Jan - 15:03

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Atdhe%20Mulla_Adem%20Demaci_001_881245_thumb_largeAdem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Adem_demaci_shkelzen_gashi

Si ju pergjigjet Adem Demaci provokatoreve...
Pergjigja nga dora e pare, Adem Demaci, pyetjes provokuese te nje provokatori dhe vlersimit paushall te Ismail Kadarese, provon sheshit vlerat kombetare shqiptare dhe demokratike, qe ne menyre te argumentuar e pergenjeshtrojne konstatimin e mesiperm te ish komunistit te penduar, perkatesisht konverti demokrat, Ismail Kadare, se "Adem Demaci burgun nuk e ka bere per Shqiperi, por per Marksizem Leninizem" (!?)
"- Z.Elhami Ajeti, Njeriu i tregon vlerat e veta ne shume menyra e edhe duke marre pjese, ose duke refuzuar qe te marre pjese ne nje veprim te caktuar. Edhe ju duke ma bere kete pyetje po i tregoni vlerat Tuaja. Po kam deshire te besoj se kete pyetje jeni duke ma drejtuar me qellim jo te keq. Duhet ta dini se une nuk kam pritur qe Presidenti juaj te nderroje jete e, duke mos marre pjese ne varrimin e tij, t’i tregoja vlerat e mia. Kur kam dale para gjyqit çetnik, ne mars te vitit 1959 e kur kam pasur guxim t’u thoja Kallugjeroviqit e Rakoqeviqit se Serbia eshte okupatore dhe se Kosova duhet te shkeputet nga Jugosllavia dhe t’i bashkohet Shqiperise, me duket se atehere i kam treguar vlerat e mia. Ne ate gjykim, ne vend se te me shkonin djerset mua, u shkonin djerset Kallugjeroviqit e Rakoçeviçit...Pasi qe pata dalur nga burgu i pare, 18 nentor 196, nuk pata ndenjur duarkryq e te jetoja nga “fama e heroit”. Ne hezin me te madh te rankoviqizmit, me 28 nentor 1963, ne shtepine e Hysen Dacit, ne Mitrovice, bashke me baben e tij, Hamdi Dacin, pastaj me Mustafa Venharin, Ramadan Shalen, Kadri Kusarin, Syle Shalen, Din Spahine, Fazli Graiçevcin, Rexhep Elmazin, Xhylie Radoniqin e Bedri Çollakun (perveç Hysenit e meje, te gjithe te tjeret te ndjere), themeluam LeVIZJEN REVOLUCIONARE PeR BASHKIMIN E SHQIPTAReVE. Me duket se zonja Xhylie e keta burra dhe me qindra te tjere e te tjera qe pa hezitim na u bashkuan e, bashke me keta edhe une i pervuajturi, treguam vlerat tona. Historianet e shitur per poste e per para, nen dirigjimin e Prsidentit te ndjere dhe te dallaverexhinjeve rreth e rrotull tij u munduan dhe po mundohen edhe sot e kesaj dite qe ta mbulojne me harrese dhe ta perbuzin organizaten ilegale me te fuqishme e cila i dha grushtin me te fuqishm rankoviqizmit dhe hapi proceset e mevonshme te levizjes çlirimtare ne Kosove e rreth Kosoves. T’i leme burgjet se mos Ju dhemb koka... Kur, ne hovin me te madh te politikes çetnike-neofashiste te Millosheviqit, me 10 dhjetor te vitit 1991, para deputeteve te Parlamentit evropian, ne Strasbur, demaskova me argumente veprimet gjakatare dhe politiken mafioze e kriminale te hegjemonizmit serb, atje e atehere i tregova vlerat e mia...Kur, ne shkurt, 1998, ne qendren amerikane ne Prishtine, ne pranine e diplomateve e gjeneraleve, diplomati i larte Gelbart me provokoi tri here duke quajtur UÇK-ne, me ze te larte “organizate terroriste”, une, tri here, me ze edhe me te larte, iu pergjegja se UÇK-ja eshte ushtri çlirimtare. Zoteri Gelbartit i vloi gjaku ne fytyre. Edhe mua me vloi gjaku ne fytyre dhe me aq perfundoi dialogu yne. Ne ate menyre une tregova vlerat e mia. Mirepo, po ate nate, presidenti per te cilin Ju po me pyetni, nenshkroi kumtesen me te cilen denohej çdo “veprim jopaqesor ne Kosove”. Aluzioni ishte i qarte: denohej kryengritja e popullit tone ne krye me UÇK-ne... Duke refuzuar qe te fshihem, por duke dalur nga tri here ne dite, bashke me motren Ajshe, e duke shetitur rrugeve te Prishtines, te mbushura me te gjitha llojet e ushtrive e policive serbe, ne ate menyre kam treguar vlerat e mia... Kur me arrestuan komandot serbe e kur ma futen automatikun ne gjoks, ne maj te 1999, e kur komandosit Janaçkoviq i thashe:Me vrit, por mos me shaje! Edhe atehere tregova vlerat e mia. Ndoshta Ju merzita paksa zoteri Elhami, mirepo Ju vete me pyetjen Tuaj sikur deshet te venit ne dyshim vlerat e mia dhe prandaj me terhoqet per gjuhe. Profeteve e lidereve te rreme une nuk ju bej nderime. Kaq."(www.mekulipress.com,4.04.2006)
Komentoni, jepni lajm dhe gjitha për Bamir Topin në Forum
......................................................
Si ju pergjigjet Adem Demaci provokatoreve...
Pergjigja nga dora e pare, Adem Demaci, pyetjes provokuese te nje provokatori dhe vlersimit paushall te Ismail Kadarese, provon sheshit vlerat kombetare shqiptare dhe demokratike, qe ne menyre te argumentuar e pergenjeshtrojne konstatimin e mesiperm te ish komunistit te penduar, perkatesisht konverti demokrat, Ismail Kadare, se "Adem Demaci burgun nuk e ka bere per Shqiperi, por per Marksizem Leninizem" (!?)
............................................
Pergjigje ne vend te Isail Kadares

Haxhi Kuçi

Nuk dua te shtoi dhe aq shume,por Demaqin nuk mundem ta kuptoi dote!Se pari ne emisionet e tija qe jep deklarata thote se me kane burgosur,pse serbeve u pata thene;Se kosova po punone serbia po ndertone.
Tjeter Demaqi thote se e kam kundershtue debimin e shqiptareve ne vitin 1959.
Kur dihet se ne kete vit Demaqi pate shkrue romanin "Gjarpnit e Gjakut"Dhe Enveristet e Kosoves na thojshin se per shkak te ketij romanit eshte burgosur Demaqi.
Ndersa e verteta e ketij romanit qendron ndrysh!
Pse?;
Sepse ngjarja kryesore perqendrohet ne nje shetitje te tre shokeve njeri turk,tjetri vlleh,dhe nje shqiptar .Dhe gjate shetitjes i zene nata ne nje mal dhe gjejne buje ne nje fshatar qe ishte strehuar ne nje shpelle.Dhe ata tre shoke kishin pare endrra;I pari turku kishte pare enderr kinse rrethe qafes ju kishte mbeshtjellur nje gjarper me ngjyre te verdhe ,dhe e kishte pickuar ne ball.Vllehi kishte pare enderr kinse nje gjarper ju kishte mbeshtjell rrethe kembes,dhe e kishte pickue ne kembe.
Ndersa shqiptarit ju kishte mbeshtjell nje gjarper ne doren e djathet dhe e kishte pickue ne gishte.

Dhe ne mengjez kur zgjohen ua tregoin endrren te zotitit te shpelles,dhe ky ua spjegon endrrat te treve.
Turkut i paska thene se ti ke me jetue perhere si sundues dhe ate kembe kryq .
Ndersa Vllehit i thote se edhe ti ke me jetue si zotri,sepse ju vllehet bini me fjete ma se von,dhe zgjoheni para knojseve.Dika Demaqi pse vllehet bine me fjet ma se voni,sepse nuk e thote Demaqi se serbet bejne plane si ti nxitin shqiptaret ti vrasin atedhetaret dhe kur zgjohen nga gjumi serbet e dine se servilat e serbeve i kane egzekutuar atedhetaret.

Ndersa shqiptari i thote Demaqi se ju keni me vra velaun e tuaj dhe nje dite vellau ty,ju keni me ja pire gjakun njeri tjetrit ,dhe keni per te vjell gjake.Romani nga kjo thenje e merr edhe titullin "Gjarperit e Gjakut"
Pra romani nuk ka lidhje me armiqesin rrethe vellehve(serbeve)
Tjeter
Une si i ri pasi shpesh isha kundra serbeve dhe u kacafytesha me serb,serbet me thojshin drejte persedrejti;Ne ty nuk e kemi ndermend te burgosim!Ne ty per te burgos,ti se pari neve duhet te na betohesh qe nuk ke me punue kundra nesh.Pastaj ne serbet i organizoim servilat tane shqiptar qe kemi me vagona dhe ja nisin me shkrue per patriotizmin tend.Ne organizoim gazetaret te shkruain per juve,marrin pjese neper gjykata kur u shqiptojna denimin,por ti ke vetem per ti vizitue burgjet me zbute atdhetaret qe mos te behen kundershtar serb.Ndersa ke me fjete me se shumti neper hotelet e jugosllavise dhe ke me fjete me femra qe kane me ta knaq shpirtin.Une nuk pranova nje gje te tille dhe mbeta kerkushi ne mesin e shqiptareve,sepse nuk ua besojsha serbeve qe jane kesi mileti shqiptaret.
Zotri Demaqi;A ju kujtohet kur shkove ne Bukosh kur djali i shokut tend punonte tek Mishi ne kontrollin teknik te veturave ?Dhe ky Besim mbytet aksidentishte!
A te kujtohet kur u takuat me Nuhi Kuçin,Asllan Shalen ne shiroke me audi te zi,dhe kur u ndalet i lutet qe tju shoqeroin edhe nje here ne pamje.Ky djalosh Besimi ishte dhenderr i Nuhi Kuçit!Dhe Nuhi Kuçi te tha;Baca Demaq a e dini se Besimi ka punue te Mishku ?Mos eshte marre ti me shkue ne pamje ?A i the se shumica po bashkpunoin me serb dhe mua nuk me intereson,se baen e Besimit e kam pasur shok te burgut.Dhe ju a u niset te paret dhe nuk shkove drejte ne Bukosh,por kishe shkue tek Shaban Qorri ne sopi.Ata kur hyne per se dyti ne pamje quditen njerezit,pse per se dyti?Ata u thone se Demaqi na u lute qe ti bashkohemi dhe ju vini mbas disa oreve .Kjo eshte sinqeriteti i shoqerise suaj !..............




Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Empty Re: Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe

Message  Perparimi Lun 7 Jan - 16:14

Kur, ne hovin me te madh te politikes çetnike-neofashiste te Millosheviqit, me 10 dhjetor te vitit 1991, para deputeteve te Parlamentit evropian, ne Strasbur, demaskova me argumente veprimet gjakatare dhe politiken mafioze e kriminale te hegjemonizmit serb, atje e atehere i tregova vlerat e mia...
..............................................
Pergjigje

Ne strazburg,a mendon se parlamentaret europjane nuk e paskan ditur se si qendroin punet ne kosove e me gjere ore Demaq ?Po e dini more Demaq pse disa popuj robezrohen sipas normave nderkombetare ?Per me u nis kinse ndoni lufte çlirimtare,a ne esence lufta zhvillohet per me pakesuar potencialin njerezor kur behet shtimi i madhe....Mos more mos na trego perralla !
!!!!
..........

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Empty Re: Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe

Message  Perparimi Lun 7 Jan - 16:48

Kur, ne shkurt, 1998, ne qendren amerikane ne Prishtine, ne pranine e diplomateve e gjeneraleve, diplomati i larte Gelbart me provokoi tri here duke quajtur UÇK-ne, me ze te larte “organizate terroriste”, une, tri here, me ze edhe me te larte, iu pergjegja se UÇK-ja eshte ushtri çlirimtare. Zoteri Gelbartit i vloi gjaku ne fytyre. Edhe mua me vloi gjaku ne fytyre dhe me aq perfundoi dialogu yne. Ne ate menyre une tregova vlerat e mia. Mirepo, po ate nate, presidenti per te cilin Ju po me pyetni, nenshkroi kumtesen me te cilen denohej çdo “veprim jopaqesor ne Kosove”. Aluzioni ishte i qarte: denohej kryengritja e popullit tone ne krye me UÇK-ne... Duke refuzuar qe te fshihem, por duke dalur nga tri here ne dite, bashke me motren Ajshe, e duke shetitur rrugeve te Prishtines, te mbushura me te gjitha llojet e ushtrive e policive serbe, ne ate menyre kam treguar vlerat e mia... Kur me arrestuan komandot serbe e kur ma futen automatikun ne gjoks, ne maj te 1999, e kur komandosit Janaçkoviq i thashe:Me vrit, por mos me shaje!

..................................
Pergjigje Haxhi Kuçi

Zotri Demaqi;
Gelbardi nuk te paska ofenduar fare per nese e ka quajtur uçk ushtri terroriste,sepse ne te gjitha lufterat çlirimtare bejne pjese grupet terroriste qe armikut te shkaktoin vrasje te ushtareve dhe policise gjakatare.Pra nese nuk ka qen uçk terroriste,nuk paska luftue serboqetniket dhe pike,ska coment.Edhe Hitleri partizanet i ka quajtur terrorista te te gjitha shteteve .Por ata terrorista fituan dhe ndertuan shtetet e tyre siq jane sote ne jete.Dhe me tu perfunduar lufta,spiunet e tradhetaret i pushkatuan neper sheshe.E po te fitonin forcat çlirimtare,sa spiuj e sa tradhetar eshte dashur te pushkatohen ?Ne tere kosoven nuk kishin mbete me teper se 10000 mij shqiptar,por bile te paq si loti.E jo me na mashtrue tradhetaret dhe prape te na shtypin si serboqetniket.Ketu shihet se kush paskan qen forcat çlirimtare ???Dhe ne emer te fjales hynore uçk ja rrasni mire shqiptareve,gjere ne fyt.JU e vazhduat luften e Fadil Hoxhes,siq e quajte ne nje emision parrotulla Fadilin atedhetar!!!A je ne vete more Demaq qe po lozish me shqiptar si maqorri me minjet.
Amejrika ka gishte per kete dredhi.
Nese nuk i shkakton terror armiqeve dhe tradhetareve ata prape vine ne ate vend,siq jane tani,po po po.
Format e terrorizmit kane dallim njeri nga tjetri ore Demaq.
Pos terrorist ne kuptimin e kindapimeve per interesa te veta nuk pranohet tek nderkombetaret,kete e dini,por deshironi te krijoni mjegullira ndere popull.
JU ndoshta keni punue ne profesionet e tua zotri Demaqi,ndersa une jo per besen e zotit.
Dhe ndarjen(shkurorezimin) qe e paske bere me gruan Xhemilen ,e paske bere me mjeshtri qe te punesohet prapa ne arsim !Te paskan mesue mire ata euh euh euh.
Dhe ju vete deklaroni se e pasket pasur me plane se sa here duheshit te dilni neper Prishtine e me megafone te brohorisni me motren Aishe,rrofte uçkeja.Dhe as nje polic nuk u paska qelluar ne ju:!Une per veten tim po te theme se ne prani te qetnikeve me arme nuk ma kishte zene zuza te brohorisi.E ju zotri Demaqi si perfaqesues politik i uçk,mos tju bejne asgje,as dhe nje qime mos tju mungoi kjo eshte per te bere analize gjygjesore.
Por ju zotri Demaqi, eshte dashur te gjindeni ne mesin e uçk es ,e jo ne zyre keshtu kesi politike nuk zhvillohet ne kete rruzull te tokes.Albin Kurtin e ke pasur si zevendes tendin,mos harro.Ate nuk e vrajten,por ne Pozharevce e derguan ne burg,dhe e pergaditen ne deklarata,per sot e deh, he de he.
Pos nje me mbetet marak qe ta di se kush e nxiti Fatmir Limen qe mos te me prnoi afer tij,qe ti luftoi serboqetnilet.Edhe mua me kane kapur policet serb ne vitin 1998 ne rojtoren e Sherif Samadrazhes,me kane kercnuar dhe mi thane ato fjale se çka kam biseduar ne shtabin e Deberdelanit.Ku e diten se çka kam fole me Limen ?!!!!!!!!Dhe pas atyre kercnimeve me thane se ne ty po kemi qef me te nxene me arme duke luftue kundra neve,dhe mendojshin se kam mijera ushtar te uçk,ku pos vetes sime as kend tjeter ,pos tradhetar nga te gjitha anet qe me rrethojshin,e me pergjojshin mos po shoqerohem me dike,mos po organizoi lufte kundra serboqetnikeve.Me tradhetar nuk shkohet ne gjenet o Demaq !!!Ndoshta nuk kam stil te persosur ne te shkruar si perkrahesit e tu qe te shkruaj romane,por qe shkruai te verteten e hidhur,nuk ka kush qe me del para.Lokomotiva po hec para,ishalla fiton drejtesia ndoni here,kur ,nje zot e dine kete.
Ndoshta populli qe po vuan nuk eshte ne gjume siq mendoni,por tyta si e armikut si e tradhetarit e frikon kete mjerim,dhe populli nuk ka me çka tju bjene ne plume ne ball.
Por nje ta dini se nderkombetaret nuk na lejoin shume here ti perserisim lufterat me tradheti,duke bere çrregullime siq na teket,se na zhbijne nga dheu si insektet.
Nese nuk e dine,lexoje edhe nje here po te them te "Drejten Nderkombetare Publike",apo Biblen ose Kuranin. Sepse qe te trijat nuk kane dallim njera nga tjetra.
Haxhi Latif Kuçi
....
...............

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe Empty Re: Adem Demaqi sot me plis serbi neper kisha serbe

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum