Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje

 :: shoqeria

Aller en bas

E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje Empty E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje

Message  Perparimi Mar 5 Sep - 15:23

E dua vendlindjen=por me detyruan ta leshoi=vetem pse punova pa dredhire ndaj Kosoves dhe popullit shqiptar
.......................................................................................................
Luftova per flamurin shqiptar dhe shqiptaret me shpallen tradhetar jugosllave?Kush jane keta shqiptar qe edhe tani e udheheqin popullin shqiptar?...............
........................................................................................................
Shkrova dhe kerkova republike per kosove,dhe prape shqiptaret me malltretonin!Kush jane keta qe po na udheheqin,si ne kohen e kralit si ne kohen e titos me Fadilin,si ne kohen e Rugoves me Milloshin si ne kuhen e luftes u banen edhe komandanta dhe siq e zhvilloi Fadi Hoxha luften kundra Shaban Polluzhes ashtu komandantet e uçkes kundra Adem Jasharit!Mos po u vjen qudi?
.........................................................................................................
Une jam tani duke jetue ne vend te huaje,dhe jetoi si njeri pa shtetesi as shqiptar e as franqez,bile me diskriminime qe nuk besoi qe Hitleri ka veprue kundra JUDISTEVE
...................................................................................................
Prape e dua Kosoven,por urrejtja e mund sepse çdo gje eshte teprue ne shpirtin tim!
Sepse njerezit qe kontribuan per Kosove u perbuzen siq me perbuzen mua,.Keta udheheqesa jane njerez egoist,qe nuk e kan dert se ne çfar mjerimi gjindet populli shqiptar me thane.,Ketyre u intereson vetem kafshata per vete,dhe pune per ta,me shtype e shfrytezue ne forma ma mizore shqiptarin.Pra jane ma armiq ,se armiqet e jashtem!Me nje fjale u ka hyre vetja ne dashuri qe vetem keta ne çdo kohe ta shtypin shqiptarin( qe quhen Narcista).
..........................................................................................................
Nja tek shqiptaret e kosoves nuk po mundem mi kuptue:Keshtu eshe ne shqiperi e trojet e tjera.


Kush jane keta udheheqesa qe vete me doren e vete po i zgjedh ky popull i pamatur!
Pse bre popull po gaboni me shekuj,apo po ua imponojn disi me sehire,dhe po e vuani me jeten e juaje dhe keta po mbesin prape ne jete!Ju hero ne vorr,keta udheheqesa ne femit tuaje,?!
...................................................................................................
Une sa ishte koha e Fadilit,e Rugoves hajde pata punue kundra jugosllavise e kundra serbise,dhe mendojsha se shqiptaret s'kan pase qare pa me quajte tradhetar jugosllave,sepse e kane pasur pune per me jetue,por kur te kethehesh ne anen tjeter,po une a nuk paskna mujte me u inkuadrue ne vende udheheqese,une a nuk paskna pas familje e femi sikur keta shqiptar?Po kam pasur familje e femi,por kam mendue se kombi eshte familja ime e pandare nga mishi,por e tere kjo paska qene propagande e komunistave qe tani vetem gezofat i kane nderrue!Dhe pastaje:Per me luftue o njerez shqiptar a keni gjak shqiptari apo kjo fjale shqiptari eshte vetem me na masakrue,!Po kesaje i thone :sokur Hymni kush eshte burr e nuk frigohet,por vdes po vdes si nje deshmor?O jau dhefsha deshmoret ore qena,ju kengen per te vdekurit,per herojet qe i mashtruat(rasti i Adem Jasharit ,a e shtini qeni Rugova me Fehmiun me krijue uçk,dhe e lane si Shaban Polluzhen,dhe kinse e vrajten shkijet)e vete jetoni parajsen e zoti ua kallte faren e juaje.(Per te gjitha keto ore qena ore shtisa ore lugat,ore gjelate tone kam inqizime ,por a po i intereson dikujt ?hamamin e qenit)
Vallahi jeni piqka majqina ore udheheqesa tradhetar,vete ne pune,vete me buke e popullit hamamin!Une jam Jurist me profesion,jam arsimtar i Historise dhe Gjeografise,jam mesue,jam Tregetar,jam ndertimtar,kam çen ne kurs per polic pasi e kam krye provimin pranues,sikurse ma pare,kryeshefinTahir Bashen e shtin komiteti krahinoqkes se kosoves dhe Ymer Gashoviqi qe mos mem pranue,sikur Uke Bytyqi ne OBI te shirokes e Drejtori nega shkolla kur me nxorr,duke me thene se ja une ja ai duhet me punue ne arsim ne Peqan me 1979 dhe tani ky drejtor me thote se nuk i kujtohet,dhe se me thote pyete drejtorin e tashem pokerashin e pijandurin qe pinte me polic shkije,se ky i dine punet se pse te kam nxjerr nga oret e mesimi?Bane mend o milet drejtori i tashem me dite per drejtorin qe u kane me 1979 e tani viti2005 se ne kete vit e kam pyet me ane te telefonit,Eh Muharrem Gashavelli shikoni shqiptaret se kush jane here shpiuna here hero ndryshojn mu sikur pordhat!
..........................................................................................................
Ku e lash e ku me mbeti,vajtova jeten o per miletin shqiptar qe drite spo u lane me pare udhehqesat shqiptar.Dhe veten e paqit ne qafe sepse vete po i zgjedheni keta.
E pastaje:A ka kush njga ndonje shqiptar qe mundet me mu pergjegj?Si eshte e mundur tani kur ne kohen e luftes,une u lajmrova vullnetar qe tu bashkohem se pari Fatm Limes,dhe nuk me pranoi,duke me thene si Fadil Hoxhiqi e Ymer Gashi e Uke Bytyqi qe une jam i papershtatshem me luftue kundra serbeve,?
Tjeter mi kane que fqinjet si:Jashar Shalen,me migjen e tije Avdyl Haxhi Shalen e djalin e ketije Xhevat Shalen dhe Delen qe ishte i veshur qe t'me lajmroin se e dijna qe per mua jam i armatosur dhe me ba e me gjuajte ne forcat serbe nese vijne ka shpija ime kane m'em shpalle tradhetar!Heje o shqiptar o njerez a me luftue kundra serbeve çenka tradhetar njeriu?,per çka paskan dal ne mal?Oh,oh?
Tjeter me 22 korrik policia ushtarake e uçkes me rrethoi ne Marali duke ma kerkue armen qe ta dorezoi,dhe mu kercnuan qe kush jam une me organizue ndonje sulm kundra forcave serbe, nese forcat armike vijne ketu pari,dhe mu kercnuan se nese gjuaje kane mem shpall tradhetar!kush mi qoi keta,per mos me ju ba rezistebc serbeve,per mos me mbrojte popullaten e drenices e te gjitha aneve?
A ka mbet ma teper mua ketije jetimi te beje ma per shqiptar?Jepni pergjigje si shpiunat si ju qe e ndjeni veten ne shpirtin tim?
...............................................................................................
E dua Kosoven dhe shqiptaret,por si ta dua kur zemra mu ka bere si antraktiku i ftofte!
dhe per njerezit e ndershem ska mbetur ma me jetuar ne kosove!Si ta sakrifikoi jeten tani?Per kane?
Po rri ketu ne france pa kurfare te drejte,i diskriminuat,pa identitet,pa shtetesi,si nje berllog i hudher n'midis detit !E udheheqesat shqiptar mburaveca mburen me shtypjen qe ua bajne popullit te tyre,qe nuk dijne me ndare nje cope buke me skamnoret,me te papunet,dhe ata qe keta i kundershtojn i likvidojne,i debojne i perbuzin,siq ma banen mua dhe atyre qe kane pasur aftesi ta mbrojne identitetin e kombit.
..................................................................................................
Identiteti i nje kombit
.........................

Gjuha=A ka rrenje gjuha e sodit?Nga vatikani shqiptaret arsyetohen qe ky vete i pergadit keto gjera!
2)Teritori
Si u ba e mundur qe nuk mundet kush ti bjen ne fije qe nese jemi nje komb e te ndahemi ne copa,pse keshtu ku eshte faji?Tradhetija!.
3)Gjaku
Si mundet dikush te thote se shqiptaret kane gjak shqiptari,ne çfare gjeni arsyetohemi?
Kur dihet se martesat ne trojet tona jane te perziera me serb,me maqedon(bugar),me malazez,mre turq,dhe me magjup,por parpe flitet gjuha shqipe e kurdisur nga te fortit,ku edhe djallit i thuhet njeri.
4)Gjeni
Fola per gjenin.Dhe as nje komb ne bote ska gjen te paperzier!Keto qe e mbrojne identitetin e tyre jane si ererat.
5)Besa
Eshte dhe mbreteron ne te gjitha kombet dhe kjo e mbane kombin si shtet per te jetue,sidomos te luftohet tradhetija sepse ,me tradheti shuhet edhe kombi,kurse shqiptareve nuk u intereson fare besa,per fytyre e per marre ta marrin gruan,te hyne ne megje,e nuk lene gje te keqe pa te bere!
6)Trungu
Flitet se e kemi rrenjen nga iliro-pellaget .Jo mre kjo eshte farse e krijuar nga turqija,si fjale arberor,pastaje ne shqiptar.
Por ku dreqin e dijne shkencetaret,kur ne ballkan kane sundue se pari Romaket dhe kane bere gjenocid dhe çfarosje ne shume popuj sidomos ne iliret,ndere kohe kane nderhyre Peqenget te cilet kane shkrie shume popuj,pastaje Bizanti,pastaj sllavet,e mbas ketyre turqit,prape sllavet ne kohen e tashme,dhe ku bazohen akademiket tane ne Bozuka e ne vatikana? Keto hipoteza le tu tregojne kalamajve,keto jane pralla femijesh dhe asgje tjeter.Por me randesi eshte qe nese done me krijue identitet kombetar perveteso edhe çka nuk te perket.Sepse te gjitha shtetet e bajne kete per interesa te veta klanesh e grupesh.
7)Flamuri
çdo shtet ka flamurin e vete qe se pari ky paraqitet diku nese nuk gaboi ne shtetet skandinave,dhe e pervetesoin edhe te tjeret siq e kane krijue ne kohen e kapitalizmit kombin dhe nga popujt e tjere kane krijue kombet,bile ka raste siq jemi ne nga shqiptaret kane krijue kombet e tjera,siq eshte mali i zi graqija,serbija,bosnja,bugaria e deri diku edhe turqia,por kush nuk po na pyet se kush kemi qen,por si je sot,dhe te jetojm edhe ne ne liri e pavaresi si te tjeret,sepse tek e fundit po ta bajna nje krahasim nga mali i zi,sebija,e rusija,edhe keto shtete e kane shqiponjen dy krenare,e po tjau qesim ngjyrat mundet te shendrrohet ne njeri tjetrin!QELLIMI ESHTE QE FLAMURI TE DALLOHET NGA TJERET PER SHKAQE DALLIMI!Po Maqedonija tek e fundit sa here e ndryshoi,luante me flamurin e tyre Graqija duke ja ndryshue si u tekej,por ata nuk ja pisheshin qefin dhe mbeti shtet,vetem qe ti shtypi shqiptaret ne trojet e tyre,e ne nuk dojna mi ngue tjeret mendjen qyke dhe ma mire te roberuar sepse keshtu u pelqen tradhetareve dhe atyre qe na shtypen dhe prape na shtypin dhe ua lene kinse serbija i ka fajet,!.
E di une sa jane ne gjendje shqiptaret me mbojte flamurin,po flasi nga pervoja,kur une u rroka per flamur ,shqiptaret nga frika e serbeve qe mos po i masakrojne,vendosen me me rrahur!Kjo eshte frige e keqe nga armiqet,kurse trimeri neper oda duke rrahur grushte ne gjokes para njani tjetrit,a ne front bytha gja..
Historia
S'kam se çka tu shkruaje jemi jetima nga historia as gojarishte as me shkrime,me emra as shqiptar as serb as grek as turq,luftuan shqiptaret per çlirimin e tjereve tjera per popuj te huaje qe nuk i njohimnkurse atedheun e vete e lane te roberuar!Qe,me i thane botes heje a na shihni ne deshirojm me jetue ne roberi si popull shqipetar,a tjere popuj kemi deshire t i çlirojme!Kur nuk je per vete,ske vlere per tjeret,dhe mes vedi ska se si ma te perqar qe jane sot shqiptaret dhe su intereson as pavaresia as shteti as identiteti,por paraja,veshjet dhe me harrue gjuhen qe te qe e kemi,e mire e keqe ,çdo shtet sido çofshe po na thone albano,edhe nese ke ik nga shqiptaret apo nga serbet a greket.

8)Tradita
Ka te beje me ndergjegjen e nje popullt,si p.sh.Martesat ne çfare menyre bahen,veshjet kombetare,armet,agresiviteti,urtesia,zakonet,dhe çfare historie kane pas ne te kalumen dhe diferenca sot. Martesat
Ne trojet shqiptare martesat nuk kane dallime nga tjeret,jane te perziera,si te turqeve,si te maqedoneve,si te basnjes,here me dimija here me fustana,here me daulla sikur ne turqi si ne afganistan e here si ne angli me fustan,dhe se fundi edhe me muzik e kenge!
Armet
Nuk kane dallim nga ballkanaset
Agresiviteti
Ketu kemi te ndalemi ma teper:Nje popull qe nuk eshte agresive ne raste kur i kercnohet teritori,kur i kercnohet lirija!Dhe nese shuan ky popull dhe mendon se mos largohet met mire,armiku nuk te okupon per met leshue ,por per met shtype gjere ne palce te kurrizit,thuhet nje fjale:Ma mire ne vorre se sa ne roberi.
Dhe me norma nderkombetare thuhet ,qe nese nje popull nuk eshte agresive per me debue armikun eshte e drejta e tije qe te jeton ne roberi,keshtu thihet edhe ne kuran e bibel!
Urtesia
çdo popull ka urtesin ,mirkuptimin mese vedi dhe me fqinje,por urtesia dihet jo me ja kercnue as me ta kercnue lirin!E neve edhe magjupet ne shtin mu kacafyt mes vedi dhe knaqen tue na pare tue u gri mes vedi !Pra urtesia dhe miresia duhet te mbesi ne zemrat tona jo ti shkaktojm plage vellaut,jo ta shtypim vellaun,jo me mashtrue vellaun,jo me ja marr gruan vellaut,jo me ja qit ne prit armikut qe ta vrasin,!E ndere kombin tone qe te gjitha keto te meta qendrojne dhe jetojne,dhe nuk i largoni,sepse jeni mesue me jetue ne tradheti.


Nacionalizmi
.................
Krijohet nga vete situata,sidomos kur vendit i kercnohet rreziku,dhe keta individ jane te gaqem ta sakrifikojn jeten ne ruajtjen e vendit ndaje çfaredo agresori,por sot ne bote kete lloje te nacionalizmit nuk e deshirojn shtetet e OKB per qellime boterore me qellim qe te bahet perzirja ne mesin e atije kombit e di mire por nuk po shkoi ma tutje

Patroitizmi.....
.........
Paraqitet ne rastet kur atedheu roberohet dhe keta individ e ndjejn ne shpirt,qe tu dalin ne ndihme vellezerve si nga feja ashtu edhe nga gjaku,!Por kane ndryshue shume gjerat,pse?Sepse OKB dhe shtetet nuk e perkrahin patriotet dhe ia kane merin ketyre,sepse ua prishin planet e nderkombetareve,qe pse keta me luftue e mi çlirue tjeret,sepse po te donin nderkombetaret vete i çlirojn nga roberia!?

Optimizmi..

Shumica e njerezve e keq interpretojn,ne menyra te gabuara optimizmin,dhe mendojne vetem shpresa qe te na mbane ne jete !......
Optimizmi
Dua qe tua spjegoi ne menyre qe ta kuptoni sa ma mire:Optimizmi vertete te jepe shprese,por shpresa egzistone atehere kur puna eshte e lidhur me aktivitetin e njeriut!Si?Por sikurse nje bujk i mire e merr parmenden dhe e lavron aren,pastaje e vllaqit,dhe ia hudhe faren ares,dhe kur bujku shkon mbas disa diteve ne aren e tije dhe e shikon se si i ka bije gruri,ketu fillon optimizmi qe ka me korr grur!Dhe sa do ja beje bereqetin ara me grur miren parasysh kushtet atmosferike,pastaje si do ta pleheroke aren ,por me randesi do te korr e sa mvaret sa ia bane punen.
E nese rrine ne shtepi dhe thuash se ma bjen zoti kysmet,nuk te vjene keshtu dhe per kete e them se optimizmin shumica e keqkuptojne,dhe kesaje i thone pesimizem,i cili rrjedhe vetvetiu dhe me pasoja te medhaja,ku mbyllen te gjitha shtigjet e jetes.
P sh.Dikush thote se ska qare pa u pavaresue kosova?Duhet me dite se sa dhe a e merituam kete?Po dikush thote kemi derdhur gjak?Secili le te flasi per veten sa ka luftue?A e ka meritue,e jo te flasi ne emer te atyre qe kane vdekur:Dhe per pavaresi nuk mirret parasysh numri i te vdekureve,por mirret parasysh qe sa ke qen agresive ne lufte .Ai popull se sa e done pavaresin sa eshte ne gjendje ai popull me sakrifikue jeten!Mundet edhe pa viktima te pavaresohet nje popull?Mos tu vjen qudi sepse nuk po e them nga mendja ime por çka shkruan ne kodin e OKB dhe ne bibel e kuran.

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)

..............

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje Empty Re: E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje

Message  Perparimi Mar 11 Mar - 6:47

E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje Ramios5

Gjashte muaj mbas demostratave te vitit 1981

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje Empty Re: E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje

Message  Perparimi Mar 10 Mar - 2:01


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje Empty Re: E dua Vendlindjen,por dhe aq e urreje

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: shoqeria

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum