Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Nje kometë e re po i afrohet Tokës

 :: sport

Aller en bas

Nje kometë e re po i afrohet Tokës Empty Nje kometë e re po i afrohet Tokës

Message  Perparimi Sam 12 Mai - 6:53

Nje kometë e re po i afrohet Tokës
admin | April 12, 2012 | 0 Comments
Një kometë e re po i afrohet tokes, ajo është C/2011 L4.Astronomët parashikojnë se kjo do të jetë e dukshëm me sy të lirë në muajin e parë të vitit 2013, duke u bërë e ndritshme si Venusi, sinjalizime qe kane arritur si nga Instituti i Astronomisë,ashtu dhe nga Universiteti i Hawait.

Kometa C/2011,L4 u zbulua së pari nga teleskopi Pan- STARSS -1,ne Haleakala,e ishujve te Havait,qe do te jete e dukeshme me sy të lirë.

Pan-STARSS, teleskopi Panoramic Hulumtues dhe Sistemi i reagimit të Shpejtë, punon me softuer të automatizuar, i cili skanon çdo imazh për të kërkuar për objekte që lëvizin.

Natën midis 5 dhe 6 qershor 2011, diçka u gjet: gjate punës nga astronomi Richard Wainscoat i Universitetit të Hawaii,duke përdorur teleskopin Kanada-France-Hawaii në Mauna Kea,konfirmoi praninë e këtij objekti në lëvizje .

Kometa është tani rreth 1.2 miliardë kilometra nga Dielli ndërmjet orbitave të Saturnit dhe Jupiterit, dhe është shumë e dobët për t’u pare me sy të lirë. Por në vitin 2013 kometa do i afrohet diellit rreth 50 milion milje larg dhe do të jetë e dukshëme me sy te lire në qiellin perëndimor pas perëndimit të diellit,
në të ngrysur.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Nje kometë e re po i afrohet Tokës Empty Toka e parë nga lart si kurrë më parë

Message  Perparimi Sam 12 Mai - 6:54

Toka e parë nga lart si kurrë më parë
40 vjet më parë, në garën për pushtimin e hapësirës mes NASA-s dhe rivales së saj të Rusisë ish-komuniste, agjencia amerikane triumfoi duke sjellë dhjetra imazhe të Tokës, shkrepur nga lartësia nëpërmjet satelitit “The Blue Marble”.
Por sot, 40 vite më vonë, Rusia hakmerret duke publikuar një imazh të vetëm, një imazh që tregon planetin tonë si kurrë më parë, qartësisht me cilësinë 12 megapiksel.
Foto është shkrepur nga sateliti rus i hidro-meteorologjisë, Electro-L, satelit i gjeneratës së fundit i hedhur në orbitë, në 36 mijë kilometra distancë mbi brezin ekuadorial, në janar të vitit 2011.
Electro-L nis drejt Tokës një imazh cdo 30 minuta dhe cdo piksel është ekuivalent me 1 kilometër.
Por për Robert Simmon, shkencëtar në Goddard Space Flight Center, imazhet e sjella nga NASA në tokë, nuk janë as më të mira, as më të këqia se ato të rusëve. “Ndryshimi gjendet tek përpunimi i të dhënave”, thotë ai.

Pritet ndonje l
ufte boterore

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum