Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Eliot Engel, ka kërkuar sqarime shtesë nga sekretarja e sht

 :: sport

Aller en bas

 Eliot Engel, ka kërkuar sqarime shtesë nga sekretarja e sht Empty Eliot Engel, ka kërkuar sqarime shtesë nga sekretarja e sht

Message  Perparimi Ven 2 Mar - 0:39

Engel kërkon sqarime shtesë nga Clinton për Kosovën
Uashington , (Kosovapress) 01 Mars 2012 21:40

Anëtari i Kongresit amerikan, Eliot Engel, ka kërkuar sqarime shtesë nga sekretarja e shtetit, Hillary Clinton, për Kosovën dhe avancimin e Serbisë drejtë BE-së.

Ai në Komitetin për Marrëdhënie të Jashtme në Washington, i ka shprehur shqetësimin e tij, Clintonit për avancimin e Serbisë, derisa kjo e fundit ende nuk ka përmbushur kushtet për normailizimin e marrëdhënieve me Kosovën, raporton RTK.

“Po shpresojë se SHBA-ja do të kërkoj mënyra shtesë për ta mbështetur edhe më tutje Kosovën në këtë proces, përfshirë këtu programin e mijëvjeçarit dhe duke shtuar presionin për ardhmërinë e Kosovë në BE”, ka thënë Engel.

Ai ka kërkuar që të sigurohet se Serbia do t’i zbatoj detyrat që ka marrë me rastin e arritjes së marrëveshjeve me Kosovën.

Për të gjitha këto edhe përgjigjur sekretarja e shteti, Hillary Clinton.

“Sa i përket ofrimit të statusit të kandidatit të Serbisë për BE, duhet veçuar se janë edhe shumë sfida që ajo duhet t’i tejkalojë, si zgjidhja e çështjes së kufijve, por edhe shumë çështje të tjera të papërfunduara, e që duhet të negociohen ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, ka deklaruar sekretarja Clinton.

Ajo ka theksuar se është shumë e rëndësishme që BE-ja, ka përfshirë Kosovën në perspektivën evropiane.

“Unë jam e bindur se ngadalë jemi duke shënuar një progres dhe do të vazhdojmë të ecim përpara”, ka thënë Clinton.

Clinton dhe Engel nuk kanë lënë pa përmendur angazhimin e Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ata e kanë përgëzuar atë për angazhimin e tij në bisedimet me Serbinë dhe demostrimin si lidership të mirë.





http://www.kosovapress.com/?cid=1,86,143784

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum