Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Sulmi serb ne aeroporitn e tiranes me 26 prill 1999

 :: sport

Aller en bas

Sulmi serb ne aeroporitn  e tiranes me 26 prill 1999 Empty Sulmi serb ne aeroporitn e tiranes me 26 prill 1999

Message  Perparimi Mar 30 Aoû - 6:38

Njeri nga sulmet me spektakulare serbe mbi forcat e NATOS ka qen 26 aprill 1999 ne fund te tiranes mbi apaqet amerikan.

Ky opreacion eshte dashur nje kohe afer nje ore gjere atje duke mos e hetue radari natos.

Sulmi ka qen i planifikuar,ashtu qe nga dy Galeb,G_4,qe ka qen nje fluturim i sinkronizuar nga Ponikva dhe Gollubovcit tek Podgorica,pa i diktue jane terhequr nga brendia e shqiperise .

Akcioni eshte krye ne nje siperfaqe shume te ulet permjet maleve,se pari dy aeroplan 2G_4 nga aeroporti Gollubovc ndersa 20minuta me vone kane arritur edhe dy Galeb,G_4 nga aerodromi Ponikes.Rezulltatet e ketij aksionit kan qen me shume se sa eshte pritur,sepse jane shkatrrue 5 helikoptera apaqi.

Dhe gjere ne fund te akcioneve NATO me nuk i ka perdorue keta apaqa.
Ofanziva e forcave shqiptare te shqiperise nga humbjet e medhaja,kurr nuk mundi te hyne ne brendi te kosoves.
Mbrojtesit e kufirit e sidomos ne koshare kan mbrojtur ushtaret ne kufi,qe ana e uçk ishte shume here me e armatosur !

Oj serbi e rrencajke e poshter,po ku forcat armike te uçk ishin ma te armatosura !?


http://www..com/watch?v=lDGrzHxhRe4&feature=fvwrel

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Sulmi serb ne aeroporitn  e tiranes me 26 prill 1999 Empty 12 ushtar serb,kundra 350ushtareve te uçk

Message  Perparimi Mar 30 Aoû - 7:40


12 serb,kundra 350 shqiptareve?



http://www..com/watch?v=vndUlCNoV5A&NR=1

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Sulmi serb ne aeroporitn  e tiranes me 26 prill 1999 Empty Re: Sulmi serb ne aeroporitn e tiranes me 26 prill 1999

Message  Perparimi Lun 5 Sep - 5:37


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Sulmi serb ne aeroporitn  e tiranes me 26 prill 1999 Empty Re: Sulmi serb ne aeroporitn e tiranes me 26 prill 1999

Message  Perparimi Lun 5 Sep - 5:42

]Napad na aerodrom kraj Tirane


Klikni mišom na mapu kako bih je ubeličali

Posebna „drskost“ i hrabrost naših pilota je napad na Aerodrom u Tirani. Na tom aerodromu je bila stacionirana eskadrila od 12 Apača raketnih helikoptera koji su trebali da budu vazdušna podrška za „Atlantsku brigadu“ koja se spremala da preko prevoja Košare i Gorožup zajedno uz sadejstvo sa NATO snagama izvrši proboj i vojnički zauzme Metohiju a kasnije i Kosovo. „Atlantsku brigadu“ je sačinjavalo oko 6.000 Šiptara dobrovoljaca iz inostranstva sa Američkim instruktorima. Oni su sa ostalim terorističkim grupama OVK koje su se povukle u Albaniju trebali da izvrše taj kopneni napad, pošto vazdušna kampanja NATO-a nije dala nikakve rezultate. Tako su ukupne snage koje su napadale na granice Kosmeta činile oko 20.000 boraca zajedno sa stranim pretežno američkim instruktorima i specijalcima.

Da bi olakšali našim borcima odbranu na granicama Kosmeta naši piloti su u više navrat izvodili borbena dejstva na tom prostoru. Prvi od tih napada dogodio se 13 aprila kada je 4 naših aviona napalo pripremni kamp Atlantske brigade koji se nalazio blizu mesta Kamenica na severu Albanije. Tom prilikom je oboren jedan Apač a Atlantskoj brigadi su naneti ozbiljni gubici. Napad naše avijacije na snage koje su napadale granice Kosova i Metohije ponovljen je 05. maja kada su 3 Orla i 2 Galeba u kratkim vremenskim razmacima i više navrata napadali već pomenutu Atlantsku brigadu.

Svakako jedan od najspektakularnih napada naša avijacija izvela je 26 aprila kada je napadnuta NATO baza američkih „Apača“ na aerodromu kraj Tirane. Ta operacija je bila posebno riskantna jer je od aerodroma Ponikve do Tirane trebalo leteti skoro sat vremena (54 minuta) a biti neotkriven od strane radara, NATO avijacije i avaksa. Napad je planiran tako da po 2 Galeba G-4S sinhronizovano polete sa aerodroma Ponikve i Golubovci kod Podgorice i neopaženo se privuku NATO bazi duboko u teritoriju Albanije. Akcija je izvedena tako što su u niskom letu kroz planinske klance prvo doletela 2 G-4S sa aerodroma Golubovci a 20 minuta kasnije stigla su još 2 Galeba G-4S sa aerodroma Ponikve. Rezultati ovog napada su bili više nego impresivni jer je uništeno 5 Apača, a sva 4 Galeba su uspela da se neoštećana vrate u svoje baze (koje najčešće nisu bili aerodromi sa kojih su uzleteli). Puni efekat ovog napada se ogledao i u tome što NATO više do kraj agresije na Jugoslaviju nije koristio Apače.


G-4 Super Galeb

Izvoditi letove i borbena dejstva u pograničnom pojasu sa Albanijom bilo je gotovo nezamislivo zbog toga što je NATO avijacija danonoćno bombardovala taj sektor i što je na nebu uvek bilo tehnički superiornijih NATO aviona uz obavezno navođenje od strane Avaksa. Ali i pored svega toga naši piloti su izuzetnom hrabrošću i letačkim umećem kao osice zadavali udarce i NATO-u i Atlantskoj brigadi koja je faktički predstavljala NATO kopnene snage. Ta kopnena ofanziva je uz ogromne gubitke pretrpela težak poraz i nikada nije uspela da se probije na KiM. Naši hrabri branioci granice na Košarama i celom pograničnom sektoru sa Albanijom imali su veliku pomoć naših pilota koji su se veoma hrabro suprotstavljali višestruko nadmoćnijem neprijatelju.

U poplavi svakojakog podaništva i udvoričkog ponašanja, kako od strane naših političara tako i od strane dirigovanih medija, ovaj tekst posvećujem našim hrabrim vazduhoplovcima koji su žrtvujući svoje živote (Zoranov juriš na neprijatelja) branili ovu zemlju i ovaj narod. Da ove podaničke gnjide ne bi zatamnile i ovaj deo naše svetle bliske istorije, želim da podsetim na hrabrost i dostojanstvo koje ovaj narod ima.

Zvonimir Trajković
politički analitičar
www.trajkovic.co.yu
Za tekst korišćeni podaci – arhive Jugoslovenskog Ratnog Vazuduhoplovstva i Biblioteke Vazduhoplovaca Rusije


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Sulmi serb ne aeroporitn  e tiranes me 26 prill 1999 Empty Re: Sulmi serb ne aeroporitn e tiranes me 26 prill 1999

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum