Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Vellau i Hashim Thaqit kuku lele

 :: sport

Aller en bas

Vellau i Hashim Thaqit kuku lele Empty Vellau i Hashim Thaqit kuku lele

Message  Perparimi Dim 22 Mai - 3:40

dhe unë Adem Dërguti.

tasjani-ferizaj 06-12-2009 06:51
Vllavi i Hashim Thaqit

Dua të përmend rastin e vëllait të Hashim Thaçit, Gani Thaçit, i cili ka pasur lokalin «Dardania» në Skenderaj. Në këtë lokal ka ndejtur tërë kohën policia serbe dhe aty, shqiptarët e denuar nga policia e paguanin «haraçin» si pije, dreka, darka etj. Kjo ka zgjatur deri në vitin 1996. Pastaj Gani Thaçi arrestohet dhe i mban tre muaj burg. Sa del nga burgu, në vitin 1997, e lajmërova Adem Jasharin dhe shkuam ta vizitojmë Ganiun në shtëpi të vet. Atë ditë kanë ardhur edhe gazetarë. Pastaj Gani Thaçi ka kërkuar të takohet me të gjithë luftëtarët në odën time, me secilin prej nesh veç e veç. Gjatë bisedës Ganiu më thotë: - Gani ruaju, se për ty policia po dijshin çdo gjë. Po dijshin se ti i ke vrarë policët në vitin 1992. Nëse të zënë ose kanë me të vra ose kanë me të denue 20 vjet burg. Për të gjitha po dijshin por edhe për të gjithë më kanë pyetur!

Të pranishëm në këtë takim kanë qenë këta persona përveç meje, Adem Jashari, Abedin Rexha, Sylejman Selimi. Për ne ishte pak e çuditshme se si mund të lëshohet nga burgu vëllau i njeriut të parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si i thoshte vetes Hashim Thaçi. Pse nuk u lirua edhe Asllan Selimi, vëllau i Rexhep Selimit? Ne e pyetëm Ganiun në se donte të kyçej me ne në luftë.
- Tash nuk mundem, ndoshta më vonë, do të shikoj!, - na u përgjigj.

Për një kohë të gjatë Gani Thaçi ka lëvizur lirisht dhe, kur ka dashur, ka shkuar në Skënderaj. Pasi është vrarë Adem Jashari dhe ka ardhur Hashimi nga Zvicra është kyçur edhe Ganiu në luftë. Duhet të theksoj se pasi pëlciti lufta e hapur, Llausha dhe Prekazi kanë pasur raporte shumë të mira, gjatë tërë kohës sa ka zgjatur lufta. Raporte të mira kemi pasur edhe para luftës.

Kjo dëshmohet me vrasjen e Ilaz Kodrës në Shtuticë nga shkijet që në atë anë të Drenicës kishin ndërmarrë disa ofensiva. Atëherë kam shkuar në Prekaz dhe i kam thënë vëllait dhe axhës së Ilazit, «nëse dikush vjen me mua, unë shkoj dhe e marrë kufomen e Ilazit». Për fat shkiet nuk e kishin marrë hala kufomën e Ilazit.

Po përmendi edhe një rast kur është vra një djalë prej Kopiliqi, më 23 mars të vitit 1999. Babai i tij vjen në Llaushë dhe lutet që të bëjmë diçka për ta tërhequr kufomën e djalit të tij të vrarë tek shtëpia e Smajl Gjinocit. I them plakut të na jepte 20 minuta afat. Nisem vetë i katërti, me Afrim Gecin, një djalë tjetër dhe Qerim Zejnullahun. Kufoma ishte afër 70 metra nga post-blloku i policisë serbe. Rrezikojmë jetën dhe e tërheqim kufomën, e cila u varros në Kopiliq. Të nesërmen në Prekaz në odën e Emin Latit kishin qenë edhe Mujë Shabani, Nagipi e Murati nga Prellofci si dhe Sabiti nga Prekazët e Qirezit dhe bisedonim sesi në Prellofc policët serbë po shkonin kur ua kishte qejfi dhe silleshin si në shtëpinë e vet.

- Këtë punë, thashë, do t'a ndreqim nesër. Kush po vjen me mua deri në Oshlan? Nisem për Oshlan me Sabitin e Prekazëve të Qirezit dhe kërkoj nga Bekim Shyti një murtajë dore. Bekimi na dha murtajën 150 metërshe me dy predha, i premtova se pas dy ditësh do t'ia ktheja, por pa predha. Bekimi ishte një luftëtar trim, drejtues i njësisë Speciale të Oshlanit. Të nesermen në orën 12.00 kemi shkuar në Mikushnicë. Së bashku me luftëtarët që i përmenda më lartë, rreth orës 14.00 kemi zënë pritë te Gojfilet e Prelofcit. Kaluan disa kamionë, por nuk i gjuajtëm sepse nuk e dinim çka kishin brenda. Pastaj erdhi një «kombi» i mbushur me policë. Pasi u sigurova se ishin policë, ndeza murtajën dhe i godita në mes të «kombit», i cili filloj të digjej.

Të gjithë së bashku i zbrazëm karikatorët e automatikëve duke qëlluar në drejtim të tyre. «Kombi» u rrokullis dhe mbeti në vend. Mujë Shabani e Nagipi shtinin në ta nga një largësi prej tri katër metrash. Digjeshin edhe policët në të, të cilëve u shkonin britmat deri në qiell duke kërkuar ndihmë. Në këtë aksion gueril i kemi vrarë tetë policë shkije dhe i kemi plagosur dy, policë nga ata që kallnin pamëshirshëm shtëpitë e Drenicës. Këtë e kanë konfirmuar edhe mjekët shqiptarë të cilët punonin ende në Skenderaj. Kjo ka ndodhur vetëm dy javë ditë pa hyrë në Kosovë forcat e KFOR-it.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum