Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ndihmë na ka dhënë Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drej

 :: sport

Aller en bas

Ndihmë na ka dhënë Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drej Empty Ndihmë na ka dhënë Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drej

Message  Perparimi Dim 22 Mai - 2:18


Mirëpo, përkrah deklaratën e Azem Sylës dhe shton se nëse ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së ka urdhëruar vrasjen e Gani Gecit – ka bërë mirë!




Ai tregon një rast të takimit me Tahir Zemajn, të cilin, siç thotë Dobruna, e kishte lutur Ramush Haradinaj të bashkoheshin duke pranuar që të bëhej edhe zëvendëskomandant. Mirëpo Zemaj, sipas Dobrunës, nuk kishte pranuar duke ikur nga Kosova me 1.800 ushtarë.


Ai tregon një rast të takimit me Tahir Zemajn, të cilin, siç thotë Dobruna, e kishte lutur Ramush Haradinaj të bashkoheshin duke pranuar që të bëhej edhe zëvendëskomandant. Mirëpo Zemaj, sipas Dobrunës, nuk kishte pranuar duke ikur nga Kosova me 1.800 ushtarë.


Dobruna: Nuk e di saktë, nuk më kujtohet. Qëllimi im ishte që të bisedoja më të, kështu që të nesërmen jam takuar me Shaban Shalën, i cili më ka thënë që duhesh të takohesh me Jakup Krasniqin. Meqenëse atëherë nuk kisha mundësi, jam kthyer në Gjakovë me një tregtar gjakovar, i cili më pa pak të hutuar se kah me ia mbajt, tha hyrë në kerr të unë. Rrezikoi, se po ta kishte zënë Policia... na kanë ndalë nja dy-tri herë dhe e kanë pyet çka e ke këtë plak, ka thënë mixha është. Hajt baju. Kështu që kemi shpëtuar edhe unë edhe ai. Më vonë kanë ardhur Jakup Krasniqi dhe Hashimi.

Ndihmë na ka dhënë Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drejtësisë, na i ka pru tekstet, ne e kemi bërë Kodin e Procedurës dhe Kodin e Ekzekutimeve Penale.


Dobruna: Unë aty kam gjetur dy apo tri burgje të improvizuara, një në Lladrovc, një në Kleçkë, një në Kravasari. Këto kanë qenë burgje të improvizuara dhe është dashur t’i shihja vetë.

Dobruna: Po, ka pasur të burgosur. Kanë qenë tre vëllezër, Bali Krasniqi me dy vëllezër të tjerë. Ka qenë Blerim Kuçi, ka qenë Sherafedin Ajeti nga Vushtrria.


KD: Ish-drejtori i Burgut në Vushtrri apo?

Dobruna: Po ish-drejtori i Burgut. Një ditë koordinatori i burgut më thirri.

KD: E keni fjalën për dëshmitarin “X” në procesin Limaj?

Një ditë më thirri udhëheqësi i burgut të Kleçkës, “X”-i, dhe më thotë na kanë mbërritur dy serbë, njëri i vdekur tjetri i gjallë

Harrova të përmendë se rrugës e kam thirrur në telefon Bislim Zyrapin dhe i kam thanë Bislim kështu është puna çka të bëjmë. Jemi marrë vesh me të që t’ia dorëzonim OSBE-së të vdekurin dhe të gjallin, dy serbët. Kështu kemi vepruar dhe ia kemi dorëzuar OSBE-së të dytë.


Dobruna: Aktgjykimi ka qenë tre muaj burg. Ai u arsyetua se pronari i Mercedesit ka qenë spiun. E kam pyetur po pse nuk e çove Mercedesin në shpi të pronarit dhe me ndalë spiunin, zotni i mirë? Thash t’i je plaçkitës, rri në burg thash aty në bodrum.


Dobruna: Brigadën ia kanë shpërndarë. Kush e ka bërë atë, unë dyshoj në njëfarë Sylejman Krasniqin, një ish-epror i Jugosllavisë, po atë nuk kam mundur ta zija, sepse, si duket, ai kishte ikur. Por kam vërejtur se gabimin Blerimi nuk e ka bërë me qëllim, motiv nuk ka pasur, është treguar shumë kooperativë gjatë procesit.

Gani Geci paska shkue me burgos Sandokanin !!!

Dobruna: Jo, jo. Sandokani (Abedin Rexha v.j.) unë e di që është vrarë para se të shkoja unë në Gjykatë Ushtarake dhe unë nuk kam pasur mundësi teorike as praktike që të jepja (urdhrin për Gecin v.j.). Përndryshe, do ta kisha dhënë urdhrin, do ta kisha burgosur e ku ta di çka do të kishte vendosur gjykata. Nuk mendoj se do të ishte i liruar. Nëse paska shkuar ta burgoste Sandukanin, ta arrestonte - atëherë ata e kishin çuar tek gjykatësi ushtarak, ose nëse nuk ka pasur gjykatës ushtarak e kishin kryer të veten.



Beslim Zyrapi ka pasur fletearrestin per Gani Gecin nga

KD: Në një intervistë për “Kohën Ditore”, z. Bislim Zyrapi thotë se ka pasur fletarrestim për z. Gani Geci. Po ashtu edhe ish-komandanti i përgjithshëm z. Azem Syla thotë se ka pasur një urdhër për ekzekutimin e tij. A keni informacione për këtë?


Gani Geci nuk ka mundur të kundërshtonte, ka mundur t’i bashkohej Ushtrisë Çlirimtare me gjithë armatimin. Ne kemi pasur shumë nevojë !!!!

Dobruna: Nuk ka ndodhur se ai ka ikur. Na i ka marrë 1.800 ushtarë Tahir Zemaj e i ka çuar në trekëndëshin Mal i Zi – Shqipëri - Kosovë dhe i ka shpërndarë, dikujt ia ka dhënë 20 marka dikujt hiç. E kemi lutur në Prapaçan, po nuk ka dashur të bisedonte me mua




Dobruna: Unë shkurt po ju them, dëshmitari “X” ka marrë mësime prej Agata Kristit. Nuk ka pasur mundësi të vritej kush pa ditur unë.



Fatmir Limaj nuk ka shpirt krimineli

Deshmitari x e ka te afert Limen ,dhe Lima e ka pasur tek ky te strehuar familjen

KD: Pse është dashur t’ia kishte inati ky person z. Limaj që, sipas prokurorit, këta kanë qenë të afërt bile në një periudhë z. Limaj e kishte familjen të strehuar në shtëpinë e këtij “X”-it. Pse është dashur të kishte inat?









Dobruna: Së paku një çetë ose një brigadë. Atëherë në atë kohë dezertimi pati marrë përmasa.




KD: Për këtë rast ka nisur një procedurë kundër z. Limaj. Ende nuk ka aktakuzë por po dyshohet se aty janë vrarë njerëz me urdhër të tij. Po ashtu është një dëshmitar bashkëpunues të cilin ju po e njihni dhe që ka fituar epitetin si dëshmitari “X”. Ai i ka dhënë informacione Prokurorisë për atë që ka ndodhur në Kleçkë.


KD: Për këtë rast ka nisur një procedurë kundër z. Limaj. Ende nuk ka aktakuzë por po dyshohet se aty janë vrarë njerëz me urdhër të tij. Po ashtu është një dëshmitar bashkëpunues të cilin ju po e njihni dhe që ka fituar epitetin si dëshmitari “X”. Ai i ka dhënë informacione Prokurorisë për atë që ka ndodhur në Kleçkë.



KD: Po z. Limaj nuk është përkrahur shumë as nga Partia Demokratike e Kosovës, nënkryetar i së cilës është ai. Tek pas 24 orësh ka dalë me një komunikatë mbështetëse nga partia.



Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum