Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kadare;falnja serbeve fajet,5 shqiptaret e rrezikshem

 :: sport

Aller en bas

Kadare;falnja serbeve fajet,5 shqiptaret e rrezikshem Empty Kadare;falnja serbeve fajet,5 shqiptaret e rrezikshem

Message  Perparimi Lun 14 Fév - 0:34

Kadare;falnja serbeve

Braktis arkiven dhe shih këtë faqe në dizajn standard : Kadare i "këshillon" shqiptarët e Kosovës: "falëni spiunët, tradhtarët dhe kolaboracionistët!!!

Shpetimi
07.06.2004, 10:16:00
Shtrohet pyetja;
- po vet Kadare a i ka kërkuar popullit shqiptar falje për ikjen e tij të bujshme në fillim të viteve 1990, pra atëherë kur në Shqipëri ishte i nevojshëm edhe angazhimi i tij për ta demokratizuar Shqipërinë?!
- po vet Kadare a i ka falur "spiunët" dhe "denoncuesit" e tij, të cilët gjoja në kohën e diktaturës e kanë "diferencuar" dhe "përndjekur" atë si gjoja disident?!
- dhe në fund të fundit, kur Kadare e ka ndërmend ti kërkoj falje lexuesit shqiptar për gjithë atë volum librash të shkruara nga ai, në të cilat libra (romane) e ngritë lartë e më lartë komunizmin, socializmin dhe vet Enver Hoxhën?!
Tani z. Kadare neve mund të na përrallisë tërë ditën e ditës (nga Parisi) se ai gjoja ka qenë gjithnjë me orientime politike të djathta, ka qenë pro amerikan dhe pro europian (e kam fjalën pro kapitalizmit si regjim), por me këto qirrje të tij askënd nuk mund ta gënjejë, në përjashtim të atyre që me vetdëshirë e duan një gjë të tillë.
Z. Kadare është dhe mbetet një shkrimtari dhe romancier i madh shqiptar. Por kjo nuk do të thotë se ai edhe në vlerësimet e tij politike ka gjithnjë të drejtë.
Në historinë botërore jo rrallë janë treguar shumë të rrezikshëm dhe negativ disa nga studiusit dhe shkenctarët më të mëdhënjë të të gjitha kohërave.
-Kishte nga ata që u vunë në shërbim të ideologjisë dhe diktaturës nazi/fashiste.
-Kishte nga ata që u vunë në shërbim të hegjemonizmit dhe ekspanzionit të vendit të tij ndaj të tjerëve.
-Kishte nga ata që me besnikëri i shërbyen ideologjisë komuniste (njëri ndër ta është padyshim edhe z. Kadare), e tjerë.

Z. Kadare kërkonë nga shqiptarët e Kosovës që ti falin agjentët shqiptar të UDB-së. Por nga ana tjetër sikur "harronë" Ai se agjenti, ose më mirë thënë spiuni dhe tradhtari i cilit do vend e popull, duhet zbuluar, duhet hedhur në gjyq, dhe duhet denuar për tradhtinë që i bëri popullit të tij. Sikur këta agjent (njerz të UDB-së) ti kishin shërbyer një regjimi dhe shteti të tyre, edhe mund të arsyetohej apeli i z. Kadare. Por të bëhet apel që të falet tradhtia, këtë nuk mund ta kap asnjë logjikë e shëndoshë njerzore!
"Zoti qoftë me Kadaren", por për mendimin tim ky apel i tij bije erë të rëndë ligësie dhe dobësie të tij, kuptohet karrshi qeshtjës sonë ende të pa zgjidhur kombtare.

Shpetimi
__________________________________________________ ________

Ndoshta duhet t’i kërkojmë falje agjentëve të Serbisë, z.Kadare?-

Shkruan Berat Luzha

Sa për të mos heshtur

Në një intervistë që Ismail Kadare ia dha një medias shqiptare, të cilën e ribotoi gazeta prishtinase “Kosova sot” më 24 maj 2004 (nuk shënohet autori dhe as cilës media ia dha intervistën), jepen opinione të tij lidhur me një sërë çështje, të cilat e preokupojnë shkrimtarin tonë të madh dhe jo vetëm atë. Kadare, duke folur si shumë herë të tjera për nevojën e hapjes së arkivave, konstaton se spiunimi është krim, kurse ish - spiunët ende nuk janë penduar, përkundrazi ata po krijuakan tymnajë gjithandej nëpër Shqipëri.

Kështu konkludon shkrimtari për spiunët e Shqipërisë, të cilët, fundi i fundit, i kanë shërbyer legalisht shtetit, vendit dhe popullit të tyre, por krejt ndryshe, për habinë tonë, shprehet për agjentët shqiptarë të Serbisë në Kosovë, të cilët kanë vepruar kundër popullit të tyre e për llogari të regjimit të huaj. Populli i Kosovës, thotë shkrimtari, duhet t’i falë publikisht agjentët e fshehtë të Serbisë midis shqiptarëve, sepse, sipas tij, duke i falur publikisht, ata do të kishin rast për t’i këputur lidhjet dhe në këtë mënyrë nuk do t’i bindeshin zinxhirëve të Beogradit!? Është interesant se si Kadare mund të parashikojë se po të faleshin publikisht agjentët e Serbisë, ata do t’i shkëpusnin zinxhirët që i lidhin me Beogradin. E paparë dhe e padëgjuar kjo!

Kur flet për faljen e krimit të spiunimit në Kosovë, pse kështu nuk mendon të veprohet edhe në Shqipëri, në shtetin i cili nga të gjitha shtetet e rajonit dhe më gjerë, pra edhe më shumë se vetë Kosova, ka nevojë për falje, për pajtim e për tolerancë, në mënyrë që të krijohen kushtet për stabilizim dhe përparim të vendit. Duke u shtirë edhe vetë si viktimë e spiunimit, shkrimtari krijon tymnajë, sa angazhohet deri në fund t’i denoncojë “denoncuesit” e tij, por t’i falë spiunët shqiptarë të Serbisë në Kosovë, të cilët nuk po krijuakan tymnajë !

Dua ta njoftoj zotin Kadare se populli shqiptar i Kosovës, ende pa i thënë ai, ka bërë hapa kolosalë për pajtim kombëtar, duke përfshirë këtu edhe ndjenjën humane të faljes, madje edhe të faljes së agjentëve, siç i quan ai spiunët e Kosovës. Pra, faljen e ka bërë për hatër të Kosovës shumë më herët se kur Kadaresë i ka rënë ndërmend ta thotë (dhjetë vjet më parë që nga fillimi i viteve të nëntëdhjeta).

Vetë unë kam pasur rastin që në vitet e nëntëdhjeta të bashkëpunoj ngushtë për çështjen e Kosovës me personin, i cili në vitin 1981, bashkë me një skuadër milicësh e agjentësh shqiptarë, më ka arrestuar në shtëpinë time. Nga Sigurimi i shtetit jugosllav më vonë ai është tërhequr pa therrë në këmbë, kurse unë jam dënuar me 12 vjet burg për veprimtari armiqësore. Çështja është se një pjesë e agjentëve të ish-sigurimit serb, jo vetëm se nuk është penduar, jo vetëm se ka vazhduar të krijojë tymnajë, por ka vazhduar edhe të bëjë spiunime të reja, madje të bëjë edhe krime të reja. Burgosjet masive të shqiptarëve nga regjimi serb në Kosovë në vitet e nëntëdhjeta janë bërë edhe me meritën dhe kontributin e ish-agjentëve shqiptarë, të cilët mbanin lidhje të fshehta me padronët e tyre në Beograd. Edhe gjatë luftës çlirimtare kishte mjaft “shqiptarë“ udbashë, të cilët me të gjitha forcat ishin vënë në shërbim të armikut, duke i udhëhequr eshalonet serbe të vdekjes nëpër fshatrat dhe krahinat shqiptare, si dhe duke bërë fushatë të shfrenuar propaganduese kundër luftës dhe bartësve të saj, pra kundër dalzotësve të Kosovës. Edhe pas luftës, zoti Kadare, të quajturit nga ju me të drejtë “agjentë shqiptarë të Serbisë”, e që populli i njeh si spiunë, kanë vazhduar t’i shërbejnë si qentë padronëve të tyre, duke mbledhur fakte për gjoja krime të luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ju duhet ta dini se tashmë janë prangosur dhjetëra shqiptarë, dalzotës të Kosovës, gjoja për krime të luftës dhe më konkretisht, gjoja për krime ndaj shqiptarëve gjatë luftës. Ju e dini se si Fatmir Limaj me shokë qe sa kohë dergjet në Hagë me meritën e udbashëve shqiptarë.

Derisa Kadare këmbëngulë për faljen publike të agjentëve të fshehtë të Serbisë, madje kërkon zëshëm që nisma e tij e dhënë para pesë vjetëve të ripërtërihet, agjentët vazhdojnë punën e tyre për ta njollosur dhe kriminalizuar luftën tonë çlirimtare dhe bartësit e saj. Nëse vazhdon ky trend, ndodh që ata një ditë të kërkojnë nga viktimat e tyre jo më falje, por llogari, pra që viktimat atyre t’u kërkojnë falje, sepse ua kanë prishur paksa planet e tyre, duke ua larguar padronët jashtë Kosovës.

Pse thirrja e Kadaresë për t’i falur agjentët e Serbisë, e bërë para afër pesë vjetëve, nuk qenka përkrahur dhe as kundërshtuar nga askush, më duket se është shumë e kuptueshme. Vetëm ata që nuk e njohin realitetin kosovar, nuk e kuptojnë heshtjen e gjatë pas thirrjes së zëshme të shkrimtarit të madh. Kurse ne të gjorët kemi menduar se z.Kadare e njeh më së miri këtë realitet.

Kadare, për habinë tonë, po pritka nga presidenti e të tjerë, si ai, të marrin nismën për faljen e agjentëve. Presidenti edhe mund t’i falë agjentët, por jo edhe populli i martirizuar i Kosovës, i cili ende vazhdon të terrorizohet. Edhe vetë presidentin, sipas recetës kadareane, ndoshta duhet ta falë publikisht populli i Kosovës për të bërat e të pabërat e tij para, gjatë dhe pas luftës çlirimtare. Ose, në të kundërtën, populli t’i kërkojë falje atij, duke i rënë në gjunjë, siç i ra Kadare gjatë vizitës së tij të fundit në Prishtinë.

(Autori është deputet i Kuvendit të Kosovës dhe ish-kryetar i Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës)

http://www.kosova.de/forum/archive/index.php/t-8956.html
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


04-02-2010, 16:43 #1
Lulzim7
Perjashtuar

Anëtarësuar: 10-12-2009
Postime: 493

Numroni 5 personat me te rrezikshem per shqiptaret ne te gjitha trojat shqiptare??
Ja lista e disave: Une filloj me gazetarin

Halil Matoshi (aresyen e dini besoj te gjithe)

Migjen Kelmendi eshte nje nder personat qe mundohet me cdo kush qe shqiptaret ne Kosove te kene gjuhe tjeter ne raport ndaj gjuhes letrare.

Edi Rama (edhe per kto e dini aresyen)

Menduh Thaqi - politikani me i rrezikshem per gjithshqiptaret

Ismail Kadare - mundohet me u perzi ne cdo sfere te jetes se shqiptarve,sociale,fetare e politike,asgje te dobishme pervec se percarese


E di qe ka me shume , po te tjeret let shprehin mendimin e tyre.... met mira
Ndryshuar për herë të fundit nga Lulzim7 : 04-02-2010 më 16:45.

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=121429

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum