Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Lufta ne bote per uje te pishem

 :: sport

Aller en bas

Lufta  ne bote per uje te pishem Empty Lufta ne bote per uje te pishem

Message  Perparimi Ven 3 Déc - 11:43


Lufta ne bote per uje te pishem

Boutros-Ghali cili ishte më parë ministri egjiptian i Punëve të Jashtme
Sot shkruan në lidhje me rreziqet e mundshme që përpiqet për të treguar ish-Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Butros Gali. Ai paralajmëron se bashkësia ndërkombëtare duhet urgjentisht për të siguruar një ndarje e drejtë e burimeve ujore midis të gjithë popujve, në mënyrë për të parandaluar luftrat për ujë. Ai paralajmëroi se ata do të dëshirojnë për të kontrolluar burimet e ujit në mënyrë të pashmangshme të çojë në luftë për ujin për të paktën dy dekada, pika më e madhe e nxehtë si tha eshte
Afrika dhe Lindja e Mesme.
Lindja e Mesme
Gali beson se uji është një nga arsyet për konflikt dhe Lindjen e Mesme për të krijuar një shtet të Palestinës nuk do të zgjidhë problemin nëse furnizimet me ujë të mbetet nën kontrollin izraelit.

parashikimet e OKB-së
Sipas shifrave të fundit të OKB, me 2025. Dy të tretat e popullsisë së botës do jetoin në vendet që do të bie në mungesë të ujit. akuzat e OKB-së që një njeri të nevojshme një minimum prej 50 litra ujë në ditë - për të pirë, larje gatim, dhe kanalizimeve. Megjithatë, në vitin 1990. Një miliard njerëz në planet nuk kishi një jete minimale. Gjatë shekullit të fundit, konsumi i ujit në mbarë botën është rritur edhe për dhjetë herë, e cila është dy herë më shumë se rritja e numrit të njerëzve në planetin. Keshtu situata është alarmante dhe tregon se më shumë se pesë milionë njerëz vdesin çdo vit nga sëmundje të shkaktuara nga përdorimi i pavend i ujit, që është dhjetë herë më shumë se numri i të vrarë në të gjitha luftërat në botë çdo vit. Aktualisht, 70 për qind ujë i pishem në planetin tone përdorohet në bujqësi,per ujitje, dhe kjo përqindje do të duhet të rritet.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum