Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Lufta e shqiptareve perhere me tradhetar

 :: sport

Aller en bas

Lufta e shqiptareve perhere me tradhetar Empty Lufta e shqiptareve perhere me tradhetar

Message  Perparimi Sam 10 Avr - 14:45

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:w1twKtAPRUgJ:vargmal.org/dan4358+tradhetaret+na+morren+ne+qafe&cd=2&hl=fr&ct=clnk&gl=frnacionaliste:
"Ballin duhet ta likujdojmë pa mëshirë në çdo anë qoftë. Çetat e atjeshme të Ballit të likujdohen pa u grumbulluar dhe pa e marrë veten. Sa për bashkëpunimin me Fazlli Frashërin, mos u gënjeni. I bini, pra edhe Faslliut, edhe atij që e ka bërë Faslliun."
Vendimarrja dhe përpjekja për ta marrë pushtetin gjatë luftës dhe nëpërmjet luftës ishte premisa e parë e luftës civile dhe e vendosjes së një regjimi ushtarak në Shqipëri.
"Në këto momente", - udhëzon Koci Xoxe, krahu i djathtë i Hoxhës në atë kohë, - "përpara Ushtrisë Nacionalçlirimtare paraqitet urgjente marrja e pushtetit, duke zaptuar krahina e qytete."
Nisja e luftës civile vërtetohet edhe nga një dokument i Shtabit të Përgjithshëm NÇ:
"Në vjeshtë 1943 Partia Komuniste dhe Fronti NÇ u detyruan t'i shpallin luftë për vdekje Ballit Kombëtar."
Kujtime nga Lufta e Drenicës në Vitin 1945
Hajriz Demaku

Me prishjen e marrëveshjes (1943) në mes partisë Komuniste Shqipëtare dhe partive Dernokratike, në Mukje, delegatët 12 me 12 patën pru vendim që Kosova t'i bashkohet nënës Shqipëri, këtë marrëveshje e prishën komunistët, ngase këtë parti e drejtonte Milladin Popoviçi e Dushan Mugosha.

mer Berishën e zgjodhën udhëheqës politik dhe ushtarak, që t'i mobilizoj të gjithë Nacionalistët në Kosovë, në Maqedoni e Sanxhak, për ta kundërshtuar me pushkë komunizmin
Brigada e Shabanit u formu më 6 dhjetor 1944 në Skënderaj, pa lejën e Fadil Hoxhës e as të serbëve por me iniciativën e vet drenicasve. Ditën e parë u regjistruan mbi 700 veta nga Drenica. Komunistët pak u befasuan por ata mendonin se kjo do të shkoj në dobi të tyre, ju komunistët nuk e mbani fjalën, Fadili më ka premtuar se asnjë shqiptar më s'ka me u pre pa gjyqe, u bë ni javë mbas premtimit e presa nuk ndalet fare". Foli Shaban Haxhia, foli Ismet Shaqiri, Shaban Palluzha tha pa ardhë Fadili unë këmbën se luaj. Ndërkohë u thirrë
Ndërkohë u thirrë në qytet me folë në telefon me Fadilin, Shabani shkoi me shumë roje foli me Fadilin, kur u kthye ishte mllefosur tej mase sepse Fadili i kishte thanë unë nuk mundë të vijë por merri ushtarët e nisu për Srem.

Neglizhenca ende po na përcjell: Ymer Berishes akoma nuk ju kan gjetë eshtrat Shaban Palluzhës akoma nuk i është rindërtuar Kulla, tri katëshe, e shumë tjerëve më të vegjël po.

http://www.shqiperiaetnike.de/html/b...iz_demaku.html

Raportet i shkruanin Ahmet Zogut, se fill pas çlirimit të vendit dhe instalizimit të qeverisë së Enver Hoxhës, në Shqipëri kishte rreth 2 mijë serbë e rusë, të cilët ndihmonin Hoxhën në konsolidimin e pushtetit dhe sistemit komunist



Stamboll, 20 shtator 1944

Kolonel Hysen Selmani merr një raport urgjent nga qendrat mbretërore në Shqipëri, ku i deklarojnë: "Sot Shqipëria është komplet në anarki. Vëllavrasja midis Ballit Kombëtar e nacional-çlirimtares është në kulm. Ka vrasje, djegie, masakrime aq të mëdha, sa nuk ta merr mendja. Është krejt e sigurt, se pushtetin po e merr në dorë nacional-çlirimtarja d.m.th. komunistët të Kominformit ruso-jugosllav. Pasi këta tani kanë një fuqi të organizuar prej armenëve dhe italianëve, me material modern. Ata gjithashtu, ndihmohen nga aleatët me gjë dhe tani mori formën haptazi dhe u zbulua.

Agjentët e Kominformit jugosllav dhe rus kanë mbledhur krerët e nacional-çlirimtares në Përmet dhe tani pas vrasjes të Profesor Mustafa Gjinishit, Myslim Pezës, Haxhi Lleshin, Baba Fajën dhe Faik Shehun e Spiro Moisiu i zhveshën nga fuqitë e tyre. Këta zotëronin fuqitë më të mëdha të nacional-çlirimtares, duke vënë forcat e tyre nën Dalip Ndrenë, Mehmet Bajraktarin, Mehmet Shehin, Gjin Markun e Tahir Kaderen, Hysen Stafën, Hulusi Spahinë e të tjerë. Të gjithë ishin me tendenca komuniste.

Ndërsa: 1-Ymer Nishanin, 2-Enver Hoxhën, 3-Sejfulla Malëshovën, 4-Koçi Xoxen, 5-Myslim Pezën, 6-Haxhi Lleshin, 7-Baba Fajën, 8-Bedri Spahinë, 9-Mendar Shtyllën, 10-Ramadan Çitakun, 11-Karaman Ylli, 12-Hysni Kapon, këta bashkë me agjentët ruso-jugosllavë u mblodhën në Përmet dhe aty kanë deklaruar formimin e qeverisë shqiptare komuniste.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum