Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ramadan Kabashi komandant i uçk

 :: sport

Aller en bas

Ramadan Kabashi komandant i uçk Empty Ramadan Kabashi komandant i uçk

Message  Perparimi Sam 31 Oct - 13:35

Ramadan Kabashi komandant i uçk RamadanKabashi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ramadan Kabashi komandant i uçk Empty Re: Ramadan Kabashi komandant i uçk

Message  Perparimi Sam 31 Oct - 13:36

Bisedë me Ramadan Kabashin

shkruan: Cenë Pushkolli
erenikut; Wed, July 1, 2009 1:00 pm
botuar: E merkurë, o1 korrik 2009 2:55 pm
Kosovën, shqiptarinë e kemi amanet për ta dashur dhe për ta zhvilluar


Dan Kabashi, prej majës së Majevicës në maje të Popajve të Kosovës. Ata që luftuan për një Kosovë të lirë dhe të pavarur, ata edhe ia duan zhvillimin ekonomik dhe jo vetëm ekonomik të saj. Kam pasur fatin që ti njohë: Ahmet Krasniqin, Agim Ramadanin, Bekim Berishën, Rrustem Berishën, e shumë e shumë dëshmor e luftëtar të kombit. Për lexuesit e “Eurobiznesit” bisedojmë me sportistin, gjeneralin e “Alija Izetbegoviqit”, Ramadan-Dan Kabashin, nga Budakova e Suarrekës, respektivisht nga Prishtina, tani përkohësisht me banim në Tuzëll të Bosnjë e Hercegovinës.

Eurobiznes: Jeni ish-sportist, ish-luftëtar i ushtrisë çlirimtare të Bosnjës, dikur edhe ushtar i UÇK-ës(lexo në “Velaç” të Popajve të Kosovës, tani punëtor sportiv në Tuzëll të Bosnjës dhe Hercegovinës ju lutem a mund të na tregoni qëllimin e ardhjes suaj në Prishtinë.

Dan Kabashi: Fillimisht ju falënderojë për bisedën që po e zhvillojmë për lexuesit e gazetës “Euro Biznes”, që botohet në kuadër të Aleancës Kosovare të Bizneseve(AKB) të udhëhequr nga miku im z. Agim Shahini. Po keni të drejt. Unë dikur isha sportist dhe trajner i klubit të boksit të Prishtinës, në kohën kur boksonte psh. Aziz Salihu dhe gjenerata e tij, gjeneratë që deri sa të jenë gjallë ata që e mbajnë mend atë gjeneratë të artë të boksit, kur nuk do të harrojnë se çfarë boksierësh ka pasur Kosova, respektivisht Prishtina. Unë këtë herë kam ardhur me një biznesmen, dashamirë dhe mik i fortë i shqiptarëve. Kur them dashamirë dhe mik i fortë i shqiptarëve e kam parasysh faktin që ky( z. Nihad S. e don kombin shqiptar ngaqë shqiptarët pa kurrfarë interesi kanë luftuar krah për krahu me boshnjakët kundër militarëve dhe paramilitarëve të Serbisë. Tash kur Kosova është pavarësuar shumë biznesmen të Bosnjës duan të investojnë në Kosovë. Pra këtë herë kam ardhur me z. Nihadin, biznesmen për të shikuar mundësinë që të investojë në Kosovë. Mirëpo unë do të gënjeja nëse nuk them se kam edhe tjetër interes me rastin e kësaj ardhjeje. Kam ardhur që juve gazetarëve tu them se z. Mehmet Bogujevci, zyrtar në federatën e boksit të Kosovës, ka gabuar shumë rëndë pse “sojin tim” nuk e ka ftuar në turneun “Adem Jashari”, duke e ditur se për çdo manifestim sportiv në Tuzëll të Bosnjës e Hercegovinës unë e kam ftuar federatën e boksit të Kosovës, bile tash së fundi boksierit të Kosovës ia ndamë një dhuratë (lexo një motoçiklet në shenjë të boksierit shumë të mirë). Nuk është mirë të sillet Mehmet Bogujevci në këtë mënyrë, fundja Adem Jashari është i gjithë popullit, për turnire të tilla duhet të ftohen njerëzit që kanë kontribuar në ndërkombëtarizimin e sportit kosovar. Tash vërtetë jam bindur se “çifti” i Mehmet Bogujevcit e prish boksin kosovar, thuajse bre vëlla atë e paguan dikush vetëm e vetëm që të mos përparojë boksi kosovar.

Euro Biznes: Monografët dhe ata që kanë mbledhur shënime për pjesëmarrësit e luftës Çlirimtare të Kosovës, sigurisht se i kanë shënimet e të gjithë luftëtarëve të lirisë, pra din dhe kanë dëgjuar edhe për ju, nëpërmjet të fjalëve tuaja unë kuptova se edhe ju paskëshi qenë luftëtarë i UÇK-ës, a mund të na folni diçka nga kujtimet që i keni nga ajo kohë?

Dan Kabashi: Po. Është e vërtetë se kam qenë i sistemuar në UÇK. Rreth 7 muaj kam qenë bashkëluftëtar i Agim Ramadanit, Rusem Berishën e shumë e shumë të tjerëve. Gjithashtu kam pasur fatin që të njihem edhe me një dëshmor të madh, z. Bekim Berishën, “abejën”. Më besoni me disa dhjetëra ushtarë “ abeja “e ka çliruar Zenicën e Bosnjës, natyrisht me urdhrin e Alija Izetbegoviqit, mundeni me marr me mend se çfarë shkathtësish luftarake ka pasur “abeja”, derisa ka arritur ta ëlirojë venicën nga paramilitarët dhe militarët e Serbisë.

Unë edhe në luftën e Bosnjës kam luftuar, bile nga Alija Izetbegoviqi, e kam mirënjohjen”medalja e artë për trimëri”-“Zlatni Lilan”. Është kënaqësi me të trajtuar ashtu si e meriton. Unë kam dëgjuar se shumë e shumë luftëtar të lirisë këtu në Kosovë nuk trajtohen ligjërisht ashtu si duhet, e të mos flasin për pensione të merituara.

Euro Biznes: Domethënë ardhja juaj ka karakter pune, paskëshit ardhur me një biznesmen për të shikuar mundësinë me investue në Kosovë. Çfarë është përshtypja e këtij dashamiri dhe miku të shqiptarëve për të investuar në Kosovë.

Dan kabashi: falë mikut tim z. Agim Shahinit dhe rrjetit të tij biznesor, fal asaj se çka pam në terren, z. Nihadi është i impresionuar me mundësit e zhvillimit të biznesit të tij këtu në Kosovë. Ai pos tjerash e gjeti mbështetjen dhe përkrahjen e plot të z. Agim shahinit, prandaj ai po kthehet në vendlindje me përshtypje vërtetë të shkëlqyera. Dhe më besoni se unë po mburem me atë që z. Nihadi përjetoi në Prishtinë.

Euro Biznes: Çka mund të thoni për fund të kësaj bisede?

Dan Kabashi: Në qoftë se do të priteshin të gjithë ata që duan të investojnë në Kosovë siç u prit z. Nihadi nga z. Agim Shahini, jam shumë i sigurt se zhvillimi i Kosovës nuk do të mungojë. Zaten Kosovën dhe zhvillimin e saj e kemi amanet nga bashkëluftëtarët e UÇK-ës.

Kosova ka një PAVARËSI që nuk e ka asnjë shtet në botë!!!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ramadan Kabashi komandant i uçk Empty Re: Ramadan Kabashi komandant i uçk

Message  Perparimi Mar 29 Mar - 23:40

Kosova e ka nje pavaresi ku serbet vendosin per fatin e shqiptareve ,ma keq se ne kohen e Rankoviqit!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ramadan Kabashi komandant i uçk Empty Re: Ramadan Kabashi komandant i uçk

Message  Perparimi Mar 29 Mar - 23:42

Serbija iku nga kosova,por e zevendesuan servilat e serbise,pra ne roberi shqiptaret e me parshem !

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ramadan Kabashi komandant i uçk Empty Re: Ramadan Kabashi komandant i uçk

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum